ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
@sheik γιατί δεν κοιτάς λίγο και προς την πλευρά του queens?
πχ. http://www.booking.com/hotel/us/ram...out=2016-06-23;atlas_src=hp_iw_btn#map_closed

Είναι κοντά σε 7 γραμμές μετρό και σχετικά κοντά στο Manhattan.
Αυτό στο λέω γιατί είναι κανονικό δωμάτιο, χωρίς κοινό μπάνιο, και πιο φτηνά από το να μείνεις μέσα στο μπιγκ απλ. Κοίταξε λίγο τοποθεσία, συνυπολόγισε και πως θα κινηθείς, διάβασε λίγο και την κόντρα (μέσα στο νησί ή απ' έξω :rolleyes-80:) και διάλεξε...
με μπέρδεψες λίγο με το είναι κοντά σε 7 γραμμές μετρό..κατά τα αλλά συμφωνώ:) επίσης δεν είναι απλά σχετικά κοντά στο Manhattan αλλά μόνο 7 λεπτά..όσον αφορά την κόντρα να πάρω και εγώ θέση:p είναι πολύ απλά τα πράγματα..έχεις τα λεφτά για ξενοδοχείο εντός..? (με μπάνιο εντός δωματίου) μένεις Manhattan..είσαι σφιχτός στον προϋπολογισμό σου και αρχίζεις και ρισκάρεις σε ασφάλεια περιοχής κτλ..? πας Queens όχι γενικά και αόριστα βέβαια γιατί και εκεί έχει παγίδες..
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
με μπέρδεψες λίγο με το είναι κοντά σε 7 γραμμές μετρό..
Εννοώ κοντά σε αυτή την περιοχή έχει 3 στάσεις μετρό (queensboro plaza, queens plaza και 39av) με 7 γραμμές μετρό ( 7, E, M ,R, N, Q), και η F λίγο πιο πάνω. Τώρα αν κάνω λάθος και αυτά δεν είναι γραμμές διορθώστε με.... σκοτώστε με :shock::shock:.

Θα σας έρθω Μεγάλη Πέμπτη εγώ και τότε θα έχω ολοκληρωμένη άποψη...
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Εννοώ κοντά σε αυτή την περιοχή έχει 3 στάσεις μετρό (queensboro plaza, queens plaza και 39av) με 7 γραμμές μετρό ( 7, E, M ,R, N, Q), και η F λίγο πιο πάνω. Τώρα αν κάνω λάθος και αυτά δεν είναι γραμμές διορθώστε με.... σκοτώστε με :shock::shock:.

Θα σας έρθω Μεγάλη Πέμπτη εγώ και τότε θα έχω ολοκληρωμένη άποψη...
Ok κατάλαβα..το καλύτερο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο είναι να περπατάς στο Crescent St και να επιλέγεις Queensboro Plaza..εναλλακτικά και 39th μπορείς αλλά είναι ίδια γραμμή και πιο ερημικά τα βράδια..οπότε προτίμησε Queensboro.
Άντε καλώς να μας έρθεις:)
 

STELLIOS

Member
Μηνύματα
24
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Toσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ορλεανη
επιτελους τα καταφερα βρηκα φτηνο εισητηριο 360 ευρω και καλο connection
7 με 14 Ιουνιου ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
το επομενο ειναι καποιο φτηνο καλο ξενοδοχειο στο Μανχαταν
ξερετε καποιο site με προσφορες εκτος τα συνηθισμενα book κλπ
και οτι αλλη πληροφορεια ευπροσδεκτη
σας ευχαριστω πολυ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επιτελους τα καταφερα βρηκα φτηνο εισητηριο 360 ευρω και καλο connection
7 με 14 Ιουνιου ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
το επομενο ειναι καποιο φτηνο καλο ξενοδοχειο στο Μανχαταν
ξερετε καποιο site με προσφορες εκτος τα συνηθισμενα book κλπ
και οτι αλλη πληροφορεια ευπροσδεκτη
σας ευχαριστω πολυ
Δε μας λες κ μας τι εκλεισες κ απο που? Μονο για να ρωταμε ειναι το φορουμ?για βοηθα λιγο...
 

STELLIOS

Member
Μηνύματα
24
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Toσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ορλεανη
Δε μας λες κ μας τι εκλεισες κ απο που? Μονο για να ρωταμε ειναι το φορουμ?για βοηθα λιγο...
μετα χαρας
travel plan
7/6 ath rome Ny
14/6 ΝΥ - Rome - Athens
360 ευρω με aegean και delta
2.40 αναμονη στη Ρωμη
 

napias

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Καλησπέρα,για Ίντερνετ στη Νέα Υόρκη τι προτείνετε?Η COSMOTE έχει απαγορευτικές τιμές,3,99€/MB.Χωρίς αγορά καινούριας SIM υπάρχει κάποια πρόταση?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τις περιαγωγές άσ'τες, είναι για να σου τρώνε τα χρήματα.

Η πιο συμφέρουσα λύση είναι πιστεύω Skype / Viber κλπ. Κάνε αναπάντητη στους δικούς σου να ανοίγουν το laptop να μιλάτε. Έτσι κάναμε και εμείς στις ΗΠΑ. Αν και για ΝΥ συγκεκριμένα δεν ξέρω, σε ΛΑ και Χαβάη όλα τα ξενοδοχεία που μείναμε είχαν Wi-Fi που συμπεριλαμβανόταν στην τιμή του δωματίου. Υποθέτω και στη ΝΥ δεν θα ισχύει κάτι διαφορετικό. Στην τελική πας και σε καμια καφετέρια-McDonald's.

Έχει ειπωθεί για μια προσφορά της T-Mobile με γύρω στα 60$ με χρόνο ομιλίας για Ελλάδα, αλλά θα πρέπει να αλλάξεις SIM προφανώς.
 

deppi

Member
Μηνύματα
37
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip
Καλησπερα σας, ειμαι καινουριο μελος , αν και παρακολουθω εδω και καιρο το σαιτ. Θα προτεινα αρχικα το booking αλλα τα ξενοδοχεια εχουν αρκετους φορους και τα σχετικα για αυτο θα ηταν μια καλη επιλογη να ψαξεις στο airbnb ή στο wimdu για ενοικιαση διαμερισματος ή δωματιου.

Τι θα προτεινατε οσον αφορα το συναλλαγμα, σε καποια τραπεζα εδω και να κουβαλας μετρητα? Δεχονται debit cards για αγορες ? Οι τραπεζες παιρνουν μεγαλη προμηθεια? δεν ξερω τι γινεται και με τα capital control..
 

STELLIOS

Member
Μηνύματα
24
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Toσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ορλεανη
Καλησπερα σας, ειμαι καινουριο μελος , αν και παρακολουθω εδω και καιρο το σαιτ. Θα προτεινα αρχικα το booking αλλα τα ξενοδοχεια εχουν αρκετους φορους και τα σχετικα για αυτο θα ηταν μια καλη επιλογη να ψαξεις στο airbnb ή στο wimdu για ενοικιαση διαμερισματος ή δωματιου.

Τι θα προτεινατε οσον αφορα το συναλλαγμα, σε καποια τραπεζα εδω και να κουβαλας μετρητα? Δεχονται debit cards για αγορες ? Οι τραπεζες παιρνουν μεγαλη προμηθεια? δεν ξερω τι γινεται και με τα capital control..
με πιστωτικη μπορεις να κανεις αγορες αρκει να εχει λεφτα ο λογαριασμος σου
αν κανω λαθος ας με διορθωση καποιος
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Με πιστωτική της Mastercard που έκανα ορισμένες συναλλαγές είχα πολύ καλή ισοτιμία και συμφέρει. Με την αντίστοιχη χρεωστική της είχα μια χρέωση 2,5 ευρώ. Καλές ισοτιμίες σίγουρα προσφέρει η ΤτΕ, αλλά θέλει διαβατήριο για να σου πωλήσουν συνάλλαγμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom