ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Γεια σας!! σε λιγότερο απο 2 μήνες επιχειρούμε τη δεύτερη προσπάθεια μας να πάμε τελικά Νέα Υόρκη, μιας και η πρώτη κατέστη άκαρπη! Έχοντας χαμηλό BUDGET είμαστε ανάμεσα σε αυτά τα τρία ξενοδοχεία. Ποιο θα προτείνατε απο άποψη περιοχής γιατί πχ για χαρλεμ ως τόπο διαμονής δεν έχω ακούσει τα καλύτερα!

https://www.booking.com/hotel/us/am...IBeagCAw;sid=8ff8adbf7dc14fdc59c5351d22e44346

https://www.booking.com/hotel/us/ha...IBeagCAw;sid=8ff8adbf7dc14fdc59c5351d22e44346

https://www.booking.com/hotel/us/we...IBeagCAw;sid=8ff8adbf7dc14fdc59c5351d22e44346
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Το πρώτο κ West ymca
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου...και εγω σκέφτομαι να αποκλείσω το χάρλεμ. Απλα είναι παρα πολυ οικονομικό και ούτως η άλλως καρτα απεριορίστων για τα μέσα θα βγάλουμε!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Όχι το Χάρλεμ. Πάντως αν ψάχνεται για οικονομική επιλογή τσεκάρετε και το Q Hotel που είχαμε μείνει εμείς. Είναι λίγο πιο μακριά αλλα έχει τρεις γραμμές μετρό.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Όχι το Χάρλεμ. Πάντως αν ψάχνεται για οικονομική επιλογή τσεκάρετε και το Q Hotel που είχαμε μείνει εμείς. Είναι λίγο πιο μακριά αλλα έχει τρεις γραμμές μετρό.
Και το Magnuson convention center New York..
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Όχι το Χάρλεμ. Πάντως αν ψάχνεται για οικονομική επιλογή τσεκάρετε και το Q Hotel που είχαμε μείνει εμείς. Είναι λίγο πιο μακριά αλλα έχει τρεις γραμμές μετρό.
Σε ευχαριστώ παρα πολυ και για την αντιπροταση και για τη συμβουλη!!!

Και το Magnuson convention center New York..
το κοίταξα απο πρόταση σε παλιότερο ποστ σου αλλα για τις ημερομηνίες που θέλω είναι αρκετά ακριβότερο!δυστυχώς!!
 
Last edited by a moderator:

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Γεια σας παιδιά! Καλημέρα!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν απαιτείται ταξιδιωτική ασφάλιση υγείας μέσω κάποιας ασφαλιστικής εταιρείας για το ταξιδι! Θα είμαστε 10 μέρες εκεί και έχω ακούσει οτι ό,τι αφορά την ιατρική περίθαλψη είναι ιδιαίτερα ακριβό εν γένει στις ΗΠΑ. Εσείς αγοράσατε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Γεια σας παιδιά! Καλημέρα!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν απαιτείται ταξιδιωτική ασφάλιση υγείας μέσω κάποιας ασφαλιστικής εταιρείας για το ταξιδι! Θα είμαστε 10 μέρες εκεί και έχω ακούσει οτι ό,τι αφορά την ιατρική περίθαλψη είναι ιδιαίτερα ακριβό εν γένει στις ΗΠΑ. Εσείς αγοράσατε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
δεν είσαι υποχρεωμένη..εγώ καλύπτονταν από ομαδικό συμβόλαιο της εταιρείας που δουλεύω..είχα βρει όμως ασφάλεια με 32€για όλα..ρώτα τον ασφαλιστή σου την φτηνοτερη
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
κι εγώ είμαι υπέρ της ταξιδιωτικής ασφάλισης..
Να τονίσω εδώ πως όταν πήγαμε εμείς έχοντας 3 κάρτες ΑΤΜ της Εθνικής κι έχοντας ενημερώσει την τράπεζα για το ταξίδι σε πολλά καταστήματα δεν τις δεχόντουσαν ώστε να πληρώσουμε με αυτές..ευτυχώς μια κοπέλα της παρέας είχε της Πειρεώς και κάναμε τη δουλειά μας. (Στο woodbury ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είχαν πρόβλημα αλλιώς θα είχα κάνει φόνο!!)
 

NENITSAKI

Member
Μηνύματα
51
Likes
54
Σε ευχαριστωω παρα πολυ για τγ διευκρινιση! Ο ενας απο τους δυο εχει debit εθνικης ! Εχουμε ηδη ενημερωσει την τραπεζα και μας ειπε οτι την χρησιμοποιουμε κανονικα και μαλιστα συμφερει περισσοτερο απο θεμα εξτρα χρεωσεων σε σχεση με τη δικη μ debit eurobank...θα κανουμε περισσοτερο συναλλαγμα ..δε το ρισκαρω...σε ευχαριστω και παλι για την εποικοδομητικη σου επισημανση!
κι εγώ είμαι υπέρ της ταξιδιωτικής ασφάλισης..
Να τονίσω εδώ πως όταν πήγαμε εμείς έχοντας 3 κάρτες ΑΤΜ της Εθνικής κι έχοντας ενημερώσει την τράπεζα για το ταξίδι σε πολλά καταστήματα δεν τις δεχόντουσαν ώστε να πληρώσουμε με αυτές..ευτυχώς μια κοπέλα της παρέας είχε της Πειρεώς και κάναμε τη δουλειά μας. (Στο woodbury ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είχαν πρόβλημα αλλιώς θα είχα κάνει φόνο!!)
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
και οι δικές μας debit ήταν και στην τράπεζα μας είπαν ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν κανονικότατα (πήραμε τηλ και στα κεντρικά να το δηλώσουμε) αλλά δεν... Βέβαια ευτυχώς μπορέσαμε να κάνουμε ανάληψη (έχοντας όριο λόγω capital control)..παιδιά μεγάλη ταλαιπωρία, να φανταστείτε έστειλα τη μητέρα μου να κάνει κατάθεση στο λογάριασμο της κοπέλας γιατί είχε πολύ λίγα χρήματα μέσα..
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Γεια σας παιδιά! Καλημέρα!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν απαιτείται ταξιδιωτική ασφάλιση υγείας μέσω κάποιας ασφαλιστικής εταιρείας για το ταξιδι! Θα είμαστε 10 μέρες εκεί και έχω ακούσει οτι ό,τι αφορά την ιατρική περίθαλψη είναι ιδιαίτερα ακριβό εν γένει στις ΗΠΑ. Εσείς αγοράσατε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπερα!!Εγω που εχω κλεισει να παω 12 μερες το μαρτιο Νεα υορκη εκανα ασφαλεια,30+ ευρω περιπου,εισαι εκτος Ευρωπης οποτε πιστευω χρειαζεται μια ασφαλεια.Εγω την εκλεισα κατα την διαρκεια της κρατησης με την airtickets,και πτηση πανε ελα με την air servia,365 ευρω!

Σε ευχαριστωω παρα πολυ για τγ διευκρινιση! Ο ενας απο τους δυο εχει debit εθνικης ! Εχουμε ηδη ενημερωσει την τραπεζα και μας ειπε οτι την χρησιμοποιουμε κανονικα και μαλιστα συμφερει περισσοτερο απο θεμα εξτρα χρεωσεων σε σχεση με τη δικη μ debit eurobank...θα κανουμε περισσοτερο συναλλαγμα ..δε το ρισκαρω...σε ευχαριστω και παλι για την εποικοδομητικη σου επισημανση!
Καλησπερα,για ποιο λογο δεν της δεχοντουσαν??Εγω οταν παω θα εχω μια mastercard της alpha bank,και μια χρεωστικη visa,γενικα τα ταξιδια μου ευρωπη δεν συναντησα κανενα προβλημα αποδοχης των καρτων.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom