ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Dimitraveler

Member
Μηνύματα
10
Likes
42
1.15 δεν είναι και παρά πολύ, να πάτε κατευθείαν στο επόμενο Gate γιατι έχει έναν προέλεγχο στις πτησεις προς Αμερική που θα πάρει μερικα λεπτά.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θα ήθελα να μου προτείνετε και μέρη για βράδυ,περιοχή,μαγαζιά για ποτό κτλπ
Σίγουρα να πάτε SOHO.Θα βρείτε όμορφα μαγαζιά και ωραία μπαράκια.Μην ξεχάσεις να παραγγείλεις MOSCOW MULE.Αγαπημένο κοκτέιλ των Αμερικανών.
Στο κέντρο του Μanhattan εγώ λάτρευα να πίνω MOSCOW MULE στο SEAN"S BAR & KITCHEN.Ωραίος χώρος,νόστιμα πιάτα, πολύ καλός κόσμος, ωραία ποτά!!Είναι στην 42 W 48th STR.Επίσης πολύ καλό είναι το SKY LARK BAR.Bρίσκεται στην 200W 39th STR.H θέα από το 30th floor είναι απίστευτη!!!
Να θυμάσαι ότι στα καλά μπαράκια- εστιατόρια καλό είναι να έχεις κάνει προ-κράτηση.

- Στο ξενοδοχείο δεν έχω μείνει, δεν έχω γνώμη. Βλέπω όμως πολύ καλή βαθμολογία στο Booking.
- Η περιοχή είναι πολύ κεντρική, μια χαρά.
- Εγώ τη 2η φορά που πήγα (το Σεπτέμβριο) είχα πολύ λίγα μετρητά μαζί μου και βασίστηκα στη Revolut. Δεν είχα κανένα πρόβλημα και ήρθε πιο φθηνά από να έκανα συνάλλαγμα ή να χρησιμοποιούσα κάρτες Ελληνικών τραπεζών (δεν έβγαζα άκρη με τις προμήθειες...). Κάντε από εδώ πιστεύω καλύτερα συνάλλαγμα αν καταλήξετε σε αυτή τη λύση.
- Αν εξαιρέσεις την όποια σειρά σου τύχει (και άρα την ώρα που θα φας εκεί, έχε υπομονή), μην ανησυχείς για τίποτα άλλο. Όταν έρθει η σειρά σας είναι θέμα μερικών λεπτών.
Καλά να περάσετε! Θα έχει κρύο, οπότε προετοιμαστείτε κατάλληλα ;)
-Κατά τη γνώμη μου να πάρετε από εδώ συνάλλαγμα. Οι προμήθειες από την κάρτα σου θα σου κοστίζουν σε κάθε συναλλαγή σου.Μην κάνετε από εκεί συνάλλαγμα,παίρνουν πολλά ως προμήθεια.Αν έχετε ανάγκη μετρητών usd η καλύτερη λύση είναι να πάρετε από ΑΤΜ.Θα έχετε πολύ μικρότερη προμήθεια.Μίλησε με την τράπεζά σου να σου πει τι ισχύει σήμερα.
-οι έλεγχοι περνάνε γρήγορα.Μην αγχώνεσαι.
-Το ξενοδοχείο σου είναι κεντρικό.Η ΝΥ είναι πολύ φιλική πόλη.
 
Last edited:

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα σας! Εχω μια μικρή απορία για Νέα Υόρκη..ο Αύγουστος είναι καλός μήνας για να επισκεφτεί κανείς το μεγάλο μήλο ή προτείνετε άλλο μήνα/άλλη εποχή;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σας! Εχω μια μικρή απορία για Νέα Υόρκη..ο Αύγουστος είναι καλός μήνας για να επισκεφτεί κανείς το μεγάλο μήλο ή προτείνετε άλλο μήνα/άλλη εποχή;
Είχα πεθάνει από τη ζέστη και κυρίως την υγρασία, δεν το προτείνω καθόλου.
 

JOANNOULA

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Τοσο τραγικα ειναι οντως βρε παιδια στη νεα υορκη τον αυγουστο; Ειναι χειροτερα δλδ απο οτι στην αθηνα αυγουστο ή απο τη ρωμη; Θα αναγκαστουμε να κυκλοφορουμε μονο απογευμα και ολο το πρωι να την βγαζουμε σε εσωτερικους χωρους;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τοσο τραγικα ειναι οντως βρε παιδια στη νεα υορκη τον αυγουστο; Ειναι χειροτερα δλδ απο οτι στην αθηνα αυγουστο ή απο τη ρωμη; Θα αναγκαστουμε να κυκλοφορουμε μονο απογευμα και ολο το πρωι να την βγαζουμε σε εσωτερικους χωρους;
Για μενα ήταν αρκετά αποπνικτικά για αρκετές ώρες της ημέρας, δεδομένου κιόλας ότι περπατούσα πολύ. Ο ιδρώτας κυλούσε ποτάμι! Εάν είναι η μόνη εποχή που μπορεί κάποιος να πάει τότε οκ, δεν είναι απαγορευτικος τελείως μήνας. Αλλά θα πρότεινα οποιαδήποτε άλλη περίοδο.
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Τοσο τραγικα ειναι οντως βρε παιδια στη νεα υορκη τον αυγουστο; Ειναι χειροτερα δλδ απο οτι στην αθηνα αυγουστο ή απο τη ρωμη; Θα αναγκαστουμε να κυκλοφορουμε μονο απογευμα και ολο το πρωι να την βγαζουμε σε εσωτερικους χωρους;
Την πρώτη φορά πήγα Νέα Υόρκη τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου. Έχει ζέστη και κυρίως αρκετή υγρασία. Όχι κάτι που δεν αντέχετε, αλλά έχει ζέστη....
Βασικά όπως τα έγραψε ο @Earth Citizen.
Εάν είναι η μόνη εποχή που μπορεί κάποιος να πάει τότε οκ, δεν είναι απαγορευτικος τελείως μήνας. Αλλά θα πρότεινα οποιαδήποτε άλλη περίοδο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τοσο τραγικα ειναι οντως βρε παιδια στη νεα υορκη τον αυγουστο; Ειναι χειροτερα δλδ απο οτι στην αθηνα αυγουστο ή απο τη ρωμη; Θα αναγκαστουμε να κυκλοφορουμε μονο απογευμα και ολο το πρωι να την βγαζουμε σε εσωτερικους χωρους;
Ζέστη πολλή, με αρκετή υγρασία. Μπορεί να είναι σαν την Αθήνα, μπορεί χειρότερα, μπορεί καλύτερα, δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς . Εντελώς τραγικά δεν είναι και για μένα είναι σίγουρα καλύτερα απο το καταχείμωνο.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ζέστη πολλή, με αρκετή υγρασία. Μπορεί να είναι σαν την Αθήνα, μπορεί χειρότερα, μπορεί καλύτερα, δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς . Εντελώς τραγικά δεν είναι και για μένα είναι σίγουρα καλύτερα απο το καταχείμωνο.
Για Χριστούγεννα ή γενικά Δεκέμβρη-Γεναρη είναι χειρότερα από ότι Αύγουστο δηλαδή;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Χριστούγεννα ή γενικά Δεκέμβρη-Γεναρη είναι χειρότερα από ότι Αύγουστο δηλαδή;
Δεν υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που να αλλάζει τον καιρό με κάποιο σταθερό τρόπο τα Χριστούγεννα. Γενικώς ο χειμώνας για μένα είναι πιο δύσκολος για τη Νέα Υόρκη απ ό,τι γενικως το καλοκαίρι διοτι πολλες απο τις δραστηριότητες και καποια απο τα αξιοθεατα γιβονται πιο δυσκολα επισκέψιμα. Αλλά τον Ο Γενάρης θα είναι λιγότερο βροχερός η κρύος από τα τέλη Δεκεμβρίου δεν μπορεί να στο πει κανείς με σιγουριά. Διάλεξε εσύ αν αντέχεις περισσότερο το κρύο ή τη ζέστη, ανάλογα με τις δικές σου αντοχές και το τι δραστηριότητες έχεις σχεδιάσει να κάνεις.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Τοσο τραγικα ειναι οντως βρε παιδια στη νεα υορκη τον αυγουστο; Ειναι χειροτερα δλδ απο οτι στην αθηνα αυγουστο ή απο τη ρωμη; Θα αναγκαστουμε να κυκλοφορουμε μονο απογευμα και ολο το πρωι να την βγαζουμε σε εσωτερικους χωρους;
Αυτό που δεν παλεύεται τον Αύγουστο είναι το μετρό.. Οι συρμοί είναι οκ, αλλά στην αναμονή είναι πραγματικά αποπνικτικά. Αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση καλύτερα περπάτημα για κοντινές στάσεις παρά να περιμένεις μέσα στην "σάουνα" μαζί με εκατονταδες αλλους..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom