ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Δεν υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που να αλλάζει τον καιρό με κάποιο σταθερό τρόπο τα Χριστούγεννα. Γενικώς ο χειμώνας για μένα είναι πιο δύσκολος για τη Νέα Υόρκη απ ό,τι γενικως το καλοκαίρι διοτι πολλες απο τις δραστηριότητες και καποια απο τα αξιοθεατα γιβονται πιο δυσκολα επισκέψιμα. Αλλά τον Ο Γενάρης θα είναι λιγότερο βροχερός η κρύος από τα τέλη Δεκεμβρίου δεν μπορεί να στο πει κανείς με σιγουριά. Διάλεξε εσύ αν αντέχεις περισσότερο το κρύο ή τη ζέστη, ανάλογα με τις δικές σου αντοχές και το τι δραστηριότητες έχεις σχεδιάσει να κάνεις.
Δεν εννοούσα ότι τα Χριστούγεννα υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που αλλάζει ο καιρός σταθερά απλά εννοούσα αν γενικά προτείνεται σαν εποχή τα Χριστούγεννα για Νέα Υόρκη και από άποψη φυσικά καιρού και γενικά σαν κλίμα ή αν έχει λιγότερο τουρισμό ας πούμε.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν εννοούσα ότι τα Χριστούγεννα υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που αλλάζει ο καιρός σταθερά απλά εννοούσα αν γενικά προτείνεται σαν εποχή τα Χριστούγεννα για Νέα Υόρκη και από άποψη φυσικά καιρού και γενικά σαν κλίμα ή αν έχει λιγότερο τουρισμό ας πούμε.
Μια καλή εποχή είναι μέσα με τέλος Νοεμβρίου. Δεν έχει πολύ κρύο (όπως τα Χριστούγεννα και μετά) και εχουν στολίσει τα Χριστουγεννιάτικα.

Επίσης Απρίλιο/Μάιο πρέπει να είναι καλή εποχή. (υποθέτω, δεν έχω πάει τέτοιο μήνα)
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Δεν εννοούσα ότι τα Χριστούγεννα υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που αλλάζει ο καιρός σταθερά απλά εννοούσα αν γενικά προτείνεται σαν εποχή τα Χριστούγεννα για Νέα Υόρκη και από άποψη φυσικά καιρού και γενικά σαν κλίμα ή αν έχει λιγότερο τουρισμό ας πούμε.
Χειμώνα και ειδικά Δεκέμβρη-Ιανουάριο, δε θα πήγαινα για κανένα λόγο αν ήταν η πρώτη μου φορά Νέα Υόρκη. Οκ, καλός ο στολισμός και το γιορτινό κλίμα... αλλά υπερβολικός τουρισμός και το χειρότερο πάρα πολύ κρύο (και χιόνι το πιθανότερο). Για να δεις δλδ την πόλη, να την περπατήσεις κλπ δεν είναι καθόλου ευχάριστο. Αν τώρα την έχεις δει την πόλη και απλά θες να "ζήσεις" αυτήν την ατμόσφαιρα είναι άλλο θέμα.
Γενικά αυτά περί καιρού, πάντα είναι υποκειμενικά και πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις κατά τη γνώμη μου.
Αν ήταν να προτείνω μια εποχή που θα διάλεγα να πάω για πρώτη φορά, θα ήταν άνοιξη-Μάιος (έχω πάει Ιούλιο-Αύγουστο και Σεπτέμβρη).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Δεν εννοούσα ότι τα Χριστούγεννα υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που αλλάζει ο καιρός σταθερά απλά εννοούσα αν γενικά προτείνεται σαν εποχή τα Χριστούγεννα για Νέα Υόρκη και από άποψη φυσικά καιρού και γενικά σαν κλίμα ή αν έχει λιγότερο τουρισμό ας πούμε.
Και γω πιστεύω πως ο καιρός είναι ιδανικός για να περπατήσεις, να δεις αξιοθέατα, να κάνεις μίνι κρουαζιέρα γύρω από το Μανχάταν, να ανέβεις σε παρατηρητήριο κτλ. τέλος Μαϊου- αρχές Ιουνίου.. Έχω βρεθεί Ν.Υ. Αύγουστο, Δεκεμβρη-Γεναρη, Σεπτέμβρη, Απρίλη, και Μάιο-Ιουνιο.. Και τον Απρίλη πέσαμε σε πολύ καλό καιρό αλλά μπορεί να ήταν τυχαίο. Πολλές βροχές έχει το Σεπτέμβρη, και το καταχείμωνο όπως είπαν και οι προηγούμενοι, πολύ κρύο και πιθανότατα χιόνι. Προσωπικά μου αρέσει το χιόνι αλλά στο Μανχάταν ήταν ωραία μόνο στο central park. Οπουδήποτε αλλού το χιόνι ήταν μαύρη λασπουρια στα πεζοδρόμια με φόβο να πέσεις. Παρόλα αυτά τα Χριστούγεννα είναι μαγευτικά στην Νέα Υόρκη!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.142
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Έχω πάει δύο φορές Νέα Υόρκη. Τη μία τέλος Αυγούστου, την άλλη τέλος Αυγούστου με μέσα Σεπτέμβρη. Ειδικά τη δεύτερη μια χαρά βρήκα τον καιρό. Ζεστός, αλλά τόσο-όσο, με δροσερά βράδια, ενώ έπεσαν και κάποιες βροχές. Γενικά ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος με τον καιρό, παίζεις πάντα με τις πιθανότητες. Με βάση αυτό λοιπόν εγώ που δεν την παλεύω με το πολύ κρύο δε θα πήγαινα για κανένα λόγο από μέσα Νοέμβρη μέχρι μέσα Μάρτη. Πρόκειται για ένα εξαιρετικά πολυέξοδο ταξίδι και θα ένιωθα άσχημα να έδινα τόσα χρήματα χωρίς να μπορώ να απολαύσω τα αξιοθέατα στο έπακρο. Αυτό βέβαια αφορά αποκλειστικά τις δικές μου υποκειμενικές προτιμήσεις, οικονομική κατάσταση κλπ.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκαιο το ταξίδι Νέα Υόρκη από άποψης διαμονής κατά τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτη κοστίζει σε διαμονή περίπου τα μισά από ότι Μάιο - Ιούνιο.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επίσης, πραγματικά ποτέ δεν ξέρεις..Εγώ είχα πάει μέσα Φλεβάρη γιατί τότε είχα βρει πιο φτηνά εισιτήρια (προφανώς λόγω χαμηλής ζήτησης) και ενώ πριν να πάω είχε χιονοθύελλες, τις μέρες που ήμουν εκεί είχε ήλιο, ούτε καν χοντρό μπουφάν δεν φόρεσα :)
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Θέλω μια βοήθεια όσον αφορά την πρόσβαση στο Άγαλμα της Ελευθερίας και στο Ellis Island . Λοιπόν από ότι έχω καταλάβει η σελίδα www.statuecruises.com είναι η επίσιμη. Κάνω κράτηση εκεί για το PEDESTAL RESERVE TICKET που περιλαμβάνει και τα δύο σωστά ;
Ερώτηση : Κατεβαίνω στο πρώτο νησί και βλέπω δεξιά αριστερά κτλ.... Πως συνεχίζω στο δεύτερο ; Με το ίδιο καραβάκι ; Με το επόμενο ; Και μετά στην επιστροφή ;
Μπορεί να σας φαίνονται κουτές οι ερωτήσεις, συγχωρέστε με :p

 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Θέλω μια βοήθεια όσον αφορά την πρόσβαση στο Άγαλμα της Ελευθερίας και στο Ellis Island . Λοιπόν από ότι έχω καταλάβει η σελίδα www.statuecruises.com είναι η επίσιμη. Κάνω κράτηση εκεί για το PEDESTAL RESERVE TICKET που περιλαμβάνει και τα δύο σωστά ;
Ερώτηση : Κατεβαίνω στο πρώτο νησί και βλέπω δεξιά αριστερά κτλ.... Πως συνεχίζω στο δεύτερο ; Με το ίδιο καραβάκι ; Με το επόμενο ; Και μετά στην επιστροφή ;
Μπορεί να σας φαίνονται κουτές οι ερωτήσεις, συγχωρέστε με :p

Δεν είναι κουτές οι ερωτήσεις! Έχει λίγο ταλαιπωρία ανάλογα με τον κόσμο που θα έχει εκείνη τη μέρα. Αν κατέβεις στο νησί με το άγαλμα πρέπει να περιμένεις επόμενο καραβακι.. Ήδη θα έχει ουρά που θα περιμένει να ανέβει σε αυτό που ησουν για να πάει στο ellis. Εμείς δε κατεβήκαμε πάντως.. Βγάλαμε φωτός από το καραβάκι (είσαι πολύ κοντά, μια χαρά βγαίνει και από εκεί) και μείναμε πανω για να συνεχίσουμε στο ellis, εκεί κατεβήκαμε, είδαμε το μουσείο και μετά περιμέναμε στην ουρά για άλλο καραβάκι επιστροφής. Αν έχεις αρκετό χρόνο μπορείς να κατέβεις και στα δύο.. Αν δε σε ενδιαφέρει να δεις το μουσείο στο ellis πάντως έχει πολλές κρουαζιέρες και από άλλες εταιρίες που σε κάνουν τον μισό γύρο ή όλο το γύρο του Μανχάταν..
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Κ εγώ δεν κατεβηκα στο άγαλμα αλλά κατευθείαν στο έλις..αν πας πρωί δεν χρειάζεται κράτηση..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom