ΗΠΑ Νέα Υόρκη Χριστούγεννα

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δωσε χαιρετισματα στον Ομπαμα.
Καλα να περασης.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ποση ωρα ειναι με το αεροπλανο λονδινο-νεα υορκη?αν θελω να μοιρασω την πτηση το λονδινο δεν ειναι το πιο ιδανικο μερος?ποσες μερες θεωρουνται καλες για να πεις οτι την χορτασες?αν κλεισεις ατομικα ποσο μπορει να κοστισουν οι δεκα μερες?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι το Λονδίνο είναι ιδανικό για να μοιράσεις την πτήση, είναι κάπου 6,5 ώρες από κει το JFK.

Δεν υπάρχει αριθμός ημερών για να χορτάσεις τη Νέα Υόρκη. Για μένα μπορεί να πας μήνες εκεί και πάλι να μην τη χορτάσεις. Αλλά για τα δεδομένα τα δικά μας, νομίζω ένα 12ήμερο είναι minimum.

Για το κόστος τάχουμε ξαναπεί. Μπορείς να μένεις σε ξενοδοχεία-φετίχ και να ξηλωθείς, μπορείς και να μείνεις σε χόστελ της πλάκας με 20 δολάρια τη βραδιά. Μπορείς να τρως στo Fresco's και στο Bernandine και να δίνεις μια 200άρα στην καθισιά σου, μπορείς και να τρως hotdogs στο central park. Το κόστος το καθορίζεις αποκλειστικά εσύ.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
δεν λεω για ακραιες καταστασεις.μια μεση λυση,οικονομικο ξενοδοχειο,οχι χοστελ και για φαγητο οχι σε ακριβα εστιατορια.για 12 μερες θα βγει πανω απο 2500 ε?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βρε Αθηνά μου, αφού είπαμε ότι τα έξοδα εκεί είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Αν είναι να πας εκεί, να τρως σε φαστφουντάδικα, να μην πας σε θεατρικές παραστάσεις, να μην κάνεις τίποτα από όσα σου προσφέρει η πόλη για να τη βγάλεις φτηνά, τότε θα χάσεις τη μισή μαγεία.

Τι να σου πω, το νούμερο που αναφέρεις είναι τελείως υποκειμενικό. Αν μιλάς για 2500 σύνολο για ένα άτομο, πτήση+διαμονή+όλα τα έξοδα εκεί, είναι πολύ οριακά -έως δε φτάνουν- για να περάσεις τις μέρες σου άνετα πιστεύω.

Ξαναλέω όμως ότι όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. :)
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
Βρε Αθηνά μου, αφού είπαμε ότι τα έξοδα εκεί είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Αν είναι να πας εκεί, να τρως σε φαστφουντάδικα, να μην πας σε θεατρικές παραστάσεις, να μην κάνεις τίποτα από όσα σου προσφέρει η πόλη για να τη βγάλεις φτηνά, τότε θα χάσεις τη μισή μαγεία.

Τι να σου πω, το νούμερο που αναφέρεις είναι τελείως υποκειμενικό. Αν μιλάς για 2500 σύνολο για ένα άτομο, πτήση+διαμονή+όλα τα έξοδα εκεί, είναι πολύ οριακά -έως δε φτάνουν- για να περάσεις τις μέρες σου άνετα πιστεύω.

Ξαναλέω όμως ότι όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. :)
οκ σας ευχαριστω.κατι φιλοι θελουν να πανε και επεμεναν οτι μπορουν να την βγαλουν οικονομικα με 2000 για 10 μερες και ολα κομπλε.γι αυτο ειπα να ρωτησω και εσας,αν ειναι να τους προειδοποιησω.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κι εγώ αυτό σκέφτομαι και δεν έχω πάει ακόμη.. δεδομένου ότι αν πάω για 15 μέρες που θέλω χωρίς τσιγκουνιές, δηλαδή να μη μείνω σε Hostel, να μη τρώω κάθε μέρα σε φασφουντάδικα κτλ, θα πρέπει για αρκετό καιρό να μη πάω πουθενά αλλού και αυτό με κάνει να μη το αποφασίζω...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μαίρη, το κομμάτι της διαμονής μπορείς να το ελέγξεις θεωρώ, και να μείνεις κάπου που είναι φτηνά χωρίς να είναι hostel, ώστε να περισσέψει budget για την καθημερινότητα στην πόλη. Εξάλλου και τα αεροπορικά πλέον είναι σχετικά φτηνά.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ναι το ξέρω απλά όσες φορές φλέρταρα με το να πάω και κοιτούσα ξενοδοχεία και αεροπορικά, τα αεροπορικά είναι σε καλή τιμή, ξενοδοχείο νορμάλ που να είναι μην είναι στο Χάρλεμ, κάτω από 180-200 δολάρια το δίκλινο δεν με κάλυπτε κανένα (στην καλύτερη περίπτωση), οπότε για δυο βδομάδες που θεωρώ ότι χρειάζονται το κόστος είναι όσο 3-4 μικρα ταξιδάκια στην Ευρώπη, οπότε πάντα έλεγα εντάξει άλλη φορά θα πάω.. μετά σκεφτόμουν μήπως χρειάζεται να το συνδιάσεις με λίγες μέρες Βοστώνη ή Σικάγο, να πάρεις και μια γεύση από κάποια άλλη πόλη..
Θέλω τόσο πολύ να πάω χωρίς όμως να κάνω "εκπτώσεις" κανενός είδους οπότε όλο το καθυστερώ για να πάω όταν όλες οι συνθήκες το ευνοούν πλήρως (οικονομικές, χρόνου κ.α.)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εισιτήρια για Νέα Υόρκη από Αθήνα με 456 Ευρώ για το Πάσχα....με την Aerosvit Airlines (???)
Δεν είναι κακό... καθόλου κακό θα έλεγα... και με άριστο connection... θα πάρετε και μια μυρουδιά Ουκρανίας...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.797
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom