ΗΠΑ Νέα Υόρκη Χριστούγεννα

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
επεστρεψα πριν 15 μερες απο Νεα Υορκη. Εμεινα σε ξενοδοχειο στην Astoria, δεκα λεπτα απο times square με 140 δολαρια τη βραδια. Εμεινα εκει για 10 μερες. Δεν ετρωγα σε ακριβα εστιατορια, μονο hard rock cafe, planet hollywood και σε κατι ελληνικα εστιατορια κοντα στο ξενοδοχειο. Με μια metrocard των 25 δολαριων και ενα NYpass των 120 δολαριων για 7 μερες ειμουν αρχοντας.Μπορουσα να παω στα περισσοτερα μερη χωρις να πληρωσω extra.φυσικα ψωνισα κιολας και ειδα απο κοντα αγωνα του NBA. ολα αυτα μαζι με εισιτηρια (500 ευρω) μου κοστισαν 2200 δολαρια το ατομο. Αλλα φυσικα ο καθενας επιλεγει να περασει συμφωνα με το πορτοφολι του. Πιστευω ομως πως ειναι το ελαχιστο για 10 μερες.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
τι ακριβως ειναι αυτες οι καρτες που λετε?
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
η metrocard ειναι καρτα για το metro. Εγω αγορασα μια απεριοριστων διαδρομων για 7 μερες με 25 $.Αν σκεφτεις οτι η μια διαδρομη κοστιζει 2$ σε συμφερει. Το ΝΥpass ειναι μια καρτα οπου με αυτη εχεις δωρεαν εισοδο σε μουσεια, empire state building,γυρο του μανχαταν με πλοιο κλπ.Ειχα μια των 7 ημερων. Η τιμη διαφερει αναλογα με το αν πετυχεις καποια προσφορα.Διαβασε και εδω για πληροφοριες New York . Γνωμη μου, αν μεινεις λιγοτερες μερες δε συμφερει το NYpass. Μονο το 7ημερο!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και ναι, it's official! Τα επόμενα Χριστούγεννα θα τα περάσουμε στη Ν.Υόρκη!!! Έκλεισα σήμερα τα εισητήρια!! Θα μείνουμε 15 ολόκληρες μέρες και θα μας φιλοξενήσουν συγγενείς μας. Πάμε με aegean ως Λονδίνο και μετά Ν. Υόρκη με Virgin atlantic, και η επιστροφή με Virgin και μετά Βritish.. Πριν λίγες μέρες που το κοίταζα τα εισητήρια με αυτές τις εταιρίες σε αντίστοιχες ώρες κόστιζαν γύρω στα 700 ευρώ, σήμερα τα βρήκα στα 580/άτομο και τα έκλεισα! Για Χριστούγεννα μια χαρά δεν είναι η τιμή; Δε νομίζω να βρισκα κατι πολύ καλύτερο.. Για την virgin ποια είναι η γνώμη σας; Aπότι βλέπω στο site της κράτησης θα πετάξουμε με Airbus A340-600..Εγώ το μόνο που ξέρω για την εταιρία είναι οτι την έχει ένας πάμπλουτος εκκεντρικός τύπος (τον είχε στις ειδήσεις τις προάλλες που έχασε ένα στοιχημα και ντύθηκε γυναίκα αεροσυνοδός σε μια από τις πτήσεις! :rolleyes:)

Και τώρα στα διαδικαστικά.. Μήπως έπρεπε να κάνω τη διαδικάσια με την ESTA πριν κλείσω τα εισητήρια; Στην αίτηση θα ζητάνε και διευθυνση διαμονής; Λέτε να έχουμε κανενα προβλημα επειδή θα φαινεται οτι θα φιλοξενηθούμε; Πρέπει να κάνω δύο ατομικές αιτήσεις (μία για μένα και μία για τον σύζυγο) ή είναι μία αίτηση και για τους δύο;
Εχω να ρίξω πολύ διαβασμα τους επόμενους 6-7 μήνες!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλη προετοιμασια λοιπον για Ν.Υ. Στην αιτηση ζητανε διευθυνση και δεν υπαρχει προβλημα επειδη θα φιλοξενηθητε. Οι αιτησεις θα ειναι για τον καθενα ξεχωριστα. Δεν υπαρχει προβλημα που εκλεισες πρωτα τα εισητηρια χωρις ΕSΤΑ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αντε με το καλο !
η αιτηση ειναι ξεχωριστη για τον καθε ταξιδιωτη φανταζομαι.
Δινεις διευθυνση διαμονης ,οπως εμεις ειχαμε δωσει το χτελ που θα μεναμε ..απο κει και υστερα δε νομιζω οτι πρεπει να πεις και ποιοι θα σε φιλοξενησουν στην εν λογω διευθυνση.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eυχαριστώ πολύ παιδιά! Και μια ακόμη απορία.. Διάβασα πως όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο υποβάλεσαι σε έλεγχο από έναν αξιωματικό της υπηρεσίας Τελωνειακής και Συνοριακής Προστασίας ο οποίος αποφασίζει την είσοδο στη χώρα.. Αν δε μιλάς καλά αγγλικά και δε καταλαβαίνεις ακριβώς τις ερωτήσεις που σου κάνει τι γίνεται; Για τον σύζυγο μου το σκέφτομαι, ένας ένας περνάμε τον έλεγχο ή μπορώ να είμαι μαζί και αν χρειαστεί να μεταφράσω; Γενικά με το θέμα της γλώσσας τι γίνεται; Αν κάποιος δε καταλαβαίνει καθόλου τι κάνει;;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Eυχαριστώ πολύ παιδιά! Και μια ακόμη απορία.. Διάβασα πως όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο υποβάλεσαι σε έλεγχο από έναν αξιωματικό της υπηρεσίας Τελωνειακής και Συνοριακής Προστασίας ο οποίος αποφασίζει την είσοδο στη χώρα.. Αν δε μιλάς καλά αγγλικά και δε καταλαβαίνεις ακριβώς τις ερωτήσεις που σου κάνει τι γίνεται; Για τον σύζυγο μου το σκέφτομαι, ένας ένας περνάμε τον έλεγχο ή μπορώ να είμαι μαζί και αν χρειαστεί να μεταφράσω; Γενικά με το θέμα της γλώσσας τι γίνεται; Αν κάποιος δε καταλαβαίνει καθόλου τι κάνει;;
Δε θα συμβει τιποτα και θα περασετε φυσιολογικοτατα . Ο ελεγχος που γινεται ειναι τυπικος και δε διαρκει πανω απο 1.5 λεπτο

Υ.Γ Λατρεμενη Virgin
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δε θα συμβει τιποτα και θα περασετε φυσιολογικοτατα . Ο ελεγχος που γινεται ειναι τυπικος και δε διαρκει πανω απο 1.5 λεπτο
Δηλαδή μόνο αποτυπώματα και φωτογραφία; Δε ρωτάνε τπτ στα αγγλικά;
Υ.Γ Λατρεμενη Virgin
Εύχομαι να γίνει και δική μου λατρεμένη!!! Είναι καλύτερη από Delta; (που επίσης σκεφτόμασταν να κλείσουμε..)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
1) μπορεί και να μη σε ρωτήσουν τίποτα , μπορεί και να σε ρωτήσουν γιατί ήρθες στην Αμερική ( μου έχουν τύχει και τα δυο )
Μην ανησυχειτε δεν τρώνε οι άνθρωποι , θα πείτε ένα δυο yes και no και τελειωσατε ( εκτός αν έχετε εγκληματική φάτσα )
2) Εδώ μάλλον δε συγκρινοντΑι οι δυο εταιρείες
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
1) μπορεί και να μη σε ρωτήσουν τίποτα , μπορεί και να σε ρωτήσουν γιατί ήρθες στην Αμερική ( μου έχουν τύχει και τα δυο )
Μην ανησυχειτε δεν τρώνε οι άνθρωποι , θα πείτε ένα δυο yes και no και τελειωσατε ( εκτός αν έχετε εγκληματική φάτσα )
2) Εδώ μάλλον δε συγκρινοντΑι οι δυο εταιρείες
Σ'ευχαριστώ πολύ Ευαγγελία μου! Από ποιά άποψη δε συγκρινονται; Την Delta την βρίσκαμε 100 ευρώ ακριβότερα για τις ίδιες μέρες.. Θα είναι το πρώτο υπερατλαντικό για μένα, ελπίζω να περνάει σχετικά γρήγορα η ώρα..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μία απορία ακόμη.. Στην επιστροφή έχουμε μόνο μιάμιση ώρα αναμονή για την δεύτερη πτήση heathrow - ελ.βεν. (με british).. Θαναι και χειμώνας, φαντάζομαι καθυστερήσεις συμβαίνουν συχνά (η πτήση από jfk λέει πως έχει διάρκεια μόλις 7 ώρες και ένα τέταρτο).
Αν δε προλάβουμε την ανταπόκριση τι γίνεται; Τα έχουμε κλείσει σε ενιαίο εισητήριο.. Μας βάζουν στην επόμενη πτήση ή μπορεί να χρειαστεί να διανυκτερεύσουμε με δικά μας έξοδα στο Λονδίνο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom