ΗΠΑ Νέα Υόρκη Χριστούγεννα

stefanos_st

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Εμεις πεταμε στις 24.12 απο Γερμανια για Νεα Υορκη και επιστρεφουμε 31.12 θα κανουμε πρωτοχρονια στον αερα!!!
Το ξενοδοχειο που ειχε το πακετο (οπου πακετο εννοω αεροπορικα και ξενοδοχειο) ειναι στην Chinatown το Wyndaham Garden Chinatown.
Συνολικα μας βγαινει 2622 πιστευω πολυ καλη τιμη για την περιοδο που παμε!
Δε μου λες ξερεις τι παιζει με την αγορα ηλεκτρονικων συσκευων, σκεφτομαι να παρω ipad και δε ξερω τι γινεται πρεπει να το δηλωσω και αν το δηλωσω τι γινεται πληρωνω φορους;
Όντως καλή τιμή για 2 άτομα. Η Chinatown αν δεν κάνω λάθος είναι χαμηλά στο Manhattan οπότε θα έχει αρκετό περπάτημα προς το Central Park για μουσεία, θέατρα κλπ αλλά είσαι σε ωραία συνοικία και κοντά στην Little Italy που είναι 2 συνοικίες που σκοπεύω να περιδιαβήσω...

Από ότι έχω πληροφορηθεί οι τιμές είναι λίγο φθηνότερες αλλά ΝΥ έχει φόρους που δεν ξέρω πως μπορείς να τους γλυτώσεις (η φίλη μου λέει μόνο επιτόπου με διαβατήριο, εισητήριο και αν...) και μετά το βγάζεις από την συσκευασία και το περνάς στη ζούλα από το δικό μας τελωνειο.

Ελπίζω κάποιος άλλος φίλος πιο εμπειρος να μας δώσει τα φώτα του γιατί και εγώ σκεφτομαι να αγοράσω τίποτα ηλεκτρονικά αν βρω ευκαιρία.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Όντως καλή τιμή για 2 άτομα. Η Chinatown αν δεν κάνω λάθος είναι χαμηλά στο Manhattan οπότε θα έχει αρκετό περπάτημα προς το Central Park για μουσεία, θέατρα κλπ αλλά είσαι σε ωραία συνοικία και κοντά στην Little Italy που είναι 2 συνοικίες που σκοπεύω να περιδιαβήσω...

Από ότι έχω πληροφορηθεί οι τιμές είναι λίγο φθηνότερες αλλά ΝΥ έχει φόρους που δεν ξέρω πως μπορείς να τους γλυτώσεις (η φίλη μου λέει μόνο επιτόπου με διαβατήριο, εισητήριο και αν...) και μετά το βγάζεις από την συσκευασία και το περνάς στη ζούλα από το δικό μας τελωνειο.

Ελπίζω κάποιος άλλος φίλος πιο εμπειρος να μας δώσει τα φώτα του γιατί και εγώ σκεφτομαι να αγοράσω τίποτα ηλεκτρονικά αν βρω ευκαιρία.
δε καταλαβα τι εννοεις για να αγορασουμε συσκευες πρεπει να δειξουμε διαβατηριο και τα εισιτηρια της επιστροφης μας;
Αν βαλουμε τις συσκευες βαλιτσα ενδεχεται να μας κανουν παλι ελεγχο;
Αντε εσυ γυρνας Ελλαδα στο χαος, εγω που επιστρεφω Γερμανια τι κανω;
 

stefanos_st

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
δε καταλαβα τι εννοεις για να αγορασουμε συσκευες πρεπει να δειξουμε διαβατηριο και τα εισιτηρια της επιστροφης μας;
Αν βαλουμε τις συσκευες βαλιτσα ενδεχεται να μας κανουν παλι ελεγχο;
Αντε εσυ γυρνας Ελλαδα στο χαος, εγω που επιστρεφω Γερμανια τι κανω;
Στο κατάστημα που θα πάρεις το iPad θα τα δείξεις για να σου δώσουν απαλλαγή από το ΦΠΑ τους. Αν τα βάλεις στη βαλίτσα χωρίς κουτιά κλπ λογικά θα περάσουν. Μπορείς να πεις ότι το είχες μαζί σου όταν πήγαινες, δεν νομίζω ότι δηλώνεις κάπου ότι φεύγεις με tablet ή laptop.
Υποθέτω ότι αν γλυτώσεις το ΦΠΑ εκεί, ίσως θέλουν να τον πληρώσεις εδώ, εξού και ο έλεγχος...

Κάποιος που έχει πάρει κάτι πρόσφατα, θα μας διαφωτίσει και τους δύο.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Στο κατάστημα που θα πάρεις το iPad θα τα δείξεις για να σου δώσουν απαλλαγή από το ΦΠΑ τους. Αν τα βάλεις στη βαλίτσα χωρίς κουτιά κλπ λογικά θα περάσουν. Μπορείς να πεις ότι το είχες μαζί σου όταν πήγαινες, δεν νομίζω ότι δηλώνεις κάπου ότι φεύγεις με tablet ή laptop.
Υποθέτω ότι αν γλυτώσεις το ΦΠΑ εκεί, ίσως θέλουν να τον πληρώσεις εδώ, εξού και ο έλεγχος...

Κάποιος που έχει πάρει κάτι πρόσφατα, θα μας διαφωτίσει και τους δύο.
Οποτε οτιδηποτε αγοραζουμε προκειμενου να γλυτωνουμε τους φορους θα δειχνουμε διαβατηρια και εισιτηρια η αυτο ισχυει μονο για ηλεκτρονικες συσκευες;
Δεν υπαρχει καποιος που να μπορει να λυσει τις αποριες μας;

Ααααα και κατι ακομα γνωριζεις τι παιζει στις 25,26 και 31 του μηνος;Ειναι αργιες;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δε μου λες ξερεις τι παιζει με την αγορα ηλεκτρονικων συσκευων, σκεφτομαι να παρω ipad και δε ξερω τι γινεται πρεπει να το δηλωσω και αν το δηλωσω τι γινεται πληρωνω φορους;
Ελπίζω κάποιος άλλος φίλος πιο εμπειρος να μας δώσει τα φώτα του γιατί και εγώ σκεφτομαι να αγοράσω τίποτα ηλεκτρονικά αν βρω ευκαιρία.
Για αυτά τα ζητήματα διαβάστε και ρωτήστε εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/Τελωνείο-ερχόμενος-από-Αμερική.31758/ :)
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Παιδιααααα βοηθεια μπορει καποιος να μου απαντησει αν υπαρχουν αργιες για τις ακολουθες ημερομηνιες στην Νεα Υορκη, 25-26 και 31 Δεκεμβρη;
Θελω να φτιαξω προγραμμα και δε μπορω αν ειναι κλειστα τα τουριστικα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιααααα βοηθεια μπορει καποιος να μου απαντησει αν υπαρχουν αργιες για τις ακολουθες ημερομηνιες στην Νεα Υορκη, 25-26 και 31 Δεκεμβρη;
Θελω να φτιαξω προγραμμα και δε μπορω αν ειναι κλειστα τα τουριστικα.
Μπορείς να μπεις στις ιστοσελίδες των αξιοθέατων που σε ενδιαφέρουν και να μάθεις πότε είναι ανοιχτά.
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
227
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
New York κυκλοφορούμε με την κάρτα
metrocard που αγοράζουμε απο το σταθμό με μετρητά 33$ η από το μηχάνημα με την πιστωτική μας κάρτα και προσοχή όταν ζητήσει zip γράφουμε 99999 ισχύει 7 ημέρες απο τη στιγμή που θα την χρησιμοποιήσουμε πρώτη φορά .
Το Μητροπολιτικό Μουσείο MET είναι ανοιχτά κάθε ημέρα έως 17:00 εκτός Παρ & Σάββατο έως 20:00 Στη είσοδο προτείνουν εισιτήριο 24$ αλλά εσείς θα πληρώστε απο 1$ έως όσο θέλετε. Γιατί η πληρωμή είναι ως δωρεά προς το μουσείο 5$ είναι ok.
 

jkboxer

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα σε όλους.Σχεδιάζω ταξίδι στη Νέα Υόρκη για τα Χριστούγεννα και ήμουν στο δίλημμα με ταξιδιωτικό ή μόνος (με τη γυναίκα μου) οπότε και σας βρήκα.Για αρχή θα ρίξω ένα διάβασμα εδώ μέσα και μετά θα σας "επιτεθώ" με ερωτήσεις.

Υ.Γ: Εκ πρώτης όψεως βλέπω πως υπάρχει πολύ υλικό....
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα. Καλό ταξίδι στην αγαπημένη Νέα Υόρκη. Σίγουρα θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν. Συμβουλή μου να το οργανώσεις μόνος σου (ζητάς βοήθεια σε ό,τι χρειαστείς). Δεν ξέρω αν έχεις κλείσει αεροπορικά, να ξέρεις ότι η Emirates εχει όλο το χρόνο απευθείας πτήσεις απο Αθήνα σε πολύ καλές τιμές.

Αφού θα πας Χριστούγεννα θα σου προτείνω καθαρά εποχιακά:
1. Εξόρμηση στην περιοχή Dyker Heights στο Brooklyn και είναι πραγματικά καταπληκτικά. Το link που σου παραθέτω συμβουλεύει ενα τρόπο για να πας μόνος σου με την γραμμή Ν αλλά αν θυμάμαι μας είχε εξυπηρετήσει και η D.
http://www.freetoursbyfoot.com/dyker-heights-christmas-lights/

2. Rockettes στο Radio city. Eιναι φανταστική παράσταση https://www.rockettes.com/christmas/

3. Δείπνο στο Rolf's German Restaurant http://mbvintagenewyork.blogspot.gr/2012/11/old-new-york-christmas-is-served-at.html
 

jkboxer

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Τελικά κλείνω προς το να το οργανώσω μόνος μου.Λογικά μέχρι την άλλη εβδομάδα θα κλείσω εισιτήρια.Η διαμονή με προβληματίζει κάπως.Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες που παρέχεται!!!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom