ΗΠΑ Νέα Υόρκη Χριστούγεννα

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Aφου ειναι ενιαιο εισητηριο, μη σε νοιαζει τιποτα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
υποβάλεσαι σε έλεγχο από έναν αξιωματικό της υπηρεσίας Τελωνειακής και Συνοριακής Προστασίας ο οποίος αποφασίζει την είσοδο στη χώρα.. Αν δε μιλάς καλά αγγλικά και δε καταλαβαίνεις ακριβώς τις ερωτήσεις που σου κάνει τι γίνεται; Για τον σύζυγο μου το σκέφτομαι, ένας ένας περνάμε τον έλεγχο ή μπορώ να είμαι μαζί και αν χρειαστεί να μεταφράσω; Γενικά με το θέμα της γλώσσας τι γίνεται; Αν κάποιος δε καταλαβαίνει καθόλου τι κάνει;;
Πέρνα πρωτα μονη σου τον έλεγχο και οταν φτασει η σειρα του φώναξε αγγλιστί "ειναι φανατικος μουσουλμάνος σωστε με", αστον να γυρίσει πισω να μειωθούν το μισό τα έξοδα... :) :) :)
Αν δεν είστε "σκατόφατσες" δεν θα σας ρωτήσουν τίποτα.
Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει καθόλου μίλα ελληνικα και χρησιμοποιησε τη γλωσσα του σωματος (με την καλή έννοια :D ). Στα περισσοτερα μακρινα ταξιδια μου δεν ειχαμε τροπο προφορικης επικοινωνιας και ομως συννενοηθηκαμε μια χαρα.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα σας!
Πρωτα ο Θεος θα παμε κι εμεις φετος τα Χριστουγεννα Νεα Υορκη και θα ηθελα πληροφοριες τι να επισκεφθω, τι να δοκιμασω και γενικα ολες οι πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες.
Επιπλεον οτι εξτρα γνωριζετε για μετακινησεις , καρτες απεριοριστων διαδρομων κλπ να με πληροφορησετε διοτι με ενδιαφερει απο την στιγμη που το ξενοδοχειο μας θα ειναι στην Chinatown.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αχ σε ευχαριστω τοσο πολυ!
Γνωριζεις μηπως αν υπαρχει εβδομαδιαια καρτα για μεταφορικα απεριοριστων διαδρομων, το κοστος καθως και απο που μπορω να την βγαλω;
Ξερω ειναι αλλο θεμα, αλλα δυστυχως σε αλλο τοπικ δε μου εχει απαντησει καποιος οποτε ειμαι στα χαμενα και οι μερες πλησιαζουν...
Διάβασε εδώ τα σχετικά http://web.mta.info/nyct/fare/FaresatAGlance.htm

Από ότι βλέπω υπάρχει εβδομαδιαία και μπορείς να τη βγάλεις σε όλους τους σταθμούς

Νομίζω όμως κάτι παραπάνω θα ξέρει ο φίλος μας από NY να σου πει με σιγουριά
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
για δωστε καμια πληροφορια και σε εμας που πεταμε στις 24.12 για Νεα Υορκη!
Βασικα δε ξερω τι παιζει με τι αργιες εκει στις 25,26 και 31 λειτουργουν ολα κανονικα μαγαζια, μουσεια κλπ;
Επισης καπου διαβασα οτι υπαρχουν δωρεαν εισοδοι σε μουσεια, μπορει καποιος να μου πει και σε ποια και ποτε;
 

stefanos_st

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
για δωστε καμια πληροφορια και σε εμας που πεταμε στις 24.12 για Νεα Υορκη!
Επισης καπου διαβασα οτι υπαρχουν δωρεαν εισοδοι σε μουσεια, μπορει καποιος να μου πει και σε ποια και ποτε;
Επειδή το ψάχνω και εγώ για μουσεία κλπ, ανάλογα τις ημέρες και την διάθεση που έχεις παίζουν διάφορα με κάρτες για πολλαπλά θεάματα π.χ.
http://www.citypass.com
με 116$ για 6 θεάματα και 74$ για 3 θεάματα (με επιλογή)
ή
http://www.smartdestinations.com/new-york-attractions-and-tours/_ptd_Nyc-p1.html
για να επιλέξεις ότι θες και να πάρεις μια έκπτωση

Επίσης υπάρχει το
http://www.newyorkpass.com
που έχει για 1 μέρα 109€ και για 3 μέρες 199€ αλλά είναι όσα θεάματα προλαβαίνεις τη μέρα

Δες ακόμη στο Google για τα
New York Explorer Pass και το NYC It All: 4-in-1 Sightseeing Pass

Τα περισσότερα από τα παραπάνω περιλαμβάνουν το American Museum of Natural History (22$) και το The Metropolitan Museum of Art (25$) που όμως έχουν ελεύθερη επιλογή τιμής εισόδου στο ταμείο, οπότε μπορείς να δώσεις και 1$!

Απλά με την κάρτα προσπερνάς τις ουρές σε κάποια θεάματα, υποθέτω όμως μπαίνοντας σε μια άλλη ουρά με αυτούς που έχουν την ίδια κάρτα.

Οι πληροφορίες είναι από την φίλη μου που μένει Αμερική και τα site τους.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Επειδή το ψάχνω και εγώ για μουσεία κλπ, ανάλογα τις ημέρες και την διάθεση που έχεις παίζουν διάφορα με κάρτες για πολλαπλά θεάματα π.χ.
http://www.citypass.com
με 116$ για 6 θεάματα και 74$ για 3 θεάματα (με επιλογή)
ή
http://www.smartdestinations.com/new-york-attractions-and-tours/_ptd_Nyc-p1.html
για να επιλέξεις ότι θες και να πάρεις μια έκπτωση

Επίσης υπάρχει το
http://www.newyorkpass.com
που έχει για 1 μέρα 109€ και για 3 μέρες 199€ αλλά είναι όσα θεάματα προλαβαίνεις τη μέρα

Δες ακόμη στο Google για τα
New York Explorer Pass και το NYC It All: 4-in-1 Sightseeing Pass

Τα περισσότερα από τα παραπάνω περιλαμβάνουν το American Museum of Natural History (22$) και το The Metropolitan Museum of Art (25$) που όμως έχουν ελεύθερη επιλογή τιμής εισόδου στο ταμείο, οπότε μπορείς να δώσεις και 1$!

Απλά με την κάρτα προσπερνάς τις ουρές σε κάποια θεάματα, υποθέτω όμως μπαίνοντας σε μια άλλη ουρά με αυτούς που έχουν την ίδια κάρτα.

Οι πληροφορίες είναι από την φίλη μου που μένει Αμερική και τα site τους.
Σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη σου απαντηση...κι εγω για το citypass σκεφτομουν απλα απο την στιγμη που τα 2 μουσεια ειναι δωρεαν μπορω να εχω το πασο για 3 θεαματα και να το χρησιμοποιησω για αγαλμα ελευθεριας, τοπ οφ δε ροκ και κατι ακομα συν τα 2 μουσεια;Γινεται κατι τετοιο;
 

stefanos_st

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη σου απαντηση...κι εγω για το citypass σκεφτομουν απλα απο την στιγμη που τα 2 μουσεια ειναι δωρεαν μπορω να εχω το πασο για 3 θεαματα και να το χρησιμοποιησω για αγαλμα ελευθεριας, τοπ οφ δε ροκ και κατι ακομα συν τα 2 μουσεια;Γινεται κατι τετοιο;
Αυτό θα κάνω και εγώ. Θα πάρω αυτό με τα 3 (New York C3) για 74$ διαλέγοντας το Empire, την βόλτα με το πλοίο και το Goggenheim. Και θα πάω στα 2 μουσεία με 1$.

Αν προλαβαίνεις να δεις και άλλα μπορείς να επιλέξεις την 2η επιλογή που γράφω και να προσθέσεις και 4ο ή και 5ο θέαμα π.χ. Yankee stadium οπότε έχεις την έκπτωση στο 25%
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Αυτό θα κάνω και εγώ. Θα πάρω αυτό με τα 3 (New York C3) για 74$ διαλέγοντας το Empire, την βόλτα με το πλοίο και το Goggenheim. Και θα πάω στα 2 μουσεία με 1$.

Αν προλαβαίνεις να δεις και άλλα μπορείς να επιλέξεις την 2η επιλογή που γράφω και να προσθέσεις και 4ο ή και 5ο θέαμα π.χ. Yankee stadium οπότε έχεις την έκπτωση στο 25%
Τι περιοδο πατε εσεις; Ξενοδοχειο βρηκατε;
 

stefanos_st

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Τι περιοδο πατε εσεις; Ξενοδοχειο βρηκατε;
Φεύγω για Φιλαδέλφεια 15/12 με British μέσω Λονδίνου (1 διανυκτέρευση εκεί) και επιστροφή 28/12 μέσω Μαδρίτης με American Airlines (Iberia). Κόστος 610-620€.
Για Ν.Υ. έβρισκα πιο φθηνά (ως και 100€) αλλά θα με φιλοξενήσει μια φίλη κάποιες μέρες Φιλαδέλφεια, οπότε θα πάμε Ν.Υ. χωρίς να κουβαλάω και όλες τις βαλίτσες για 4-5 μέρες. Ξενοδοχείο βρήκα το Manhattan West Hotel (περίπου 90€ τη βραδιά) αλλά έχουν μπλέξει τα μπούτια τους (να μην πω τίποτα άλλο) και δεν μπορούν να δεχτούν πιστωτική κάρτα για την κράτηση. Έχω κλείσει και το Pod51 (100€) με δωρεάν ακύρωση καλού κακού... Και τα 2 είναι κεντρικά στο Manhattan μια και σκοπεύω να γυρίσω την πόλη με τα πόδια όσο μπορώ για φωτογραφίες κλπ.

Τα παραπάνω κόστη όλα με φόρους, κρατήσεις κλπ.

Εσύ τι έχεις κλείσει (έτσι για να συγκρίνουμε) ;
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Φεύγω για Φιλαδέλφεια 15/12 με British μέσω Λονδίνου (1 διανυκτέρευση εκεί) και επιστροφή 28/12 μέσω Μαδρίτης με American Airlines (Iberia). Κόστος 610-620€.
Για Ν.Υ. έβρισκα πιο φθηνά (ως και 100€) αλλά θα με φιλοξενήσει μια φίλη κάποιες μέρες Φιλαδέλφεια, οπότε θα πάμε Ν.Υ. χωρίς να κουβαλάω και όλες τις βαλίτσες για 4-5 μέρες. Ξενοδοχείο βρήκα το Manhattan West Hotel (περίπου 90€ τη βραδιά) αλλά έχουν μπλέξει τα μπούτια τους (να μην πω τίποτα άλλο) και δεν μπορούν να δεχτούν πιστωτική κάρτα για την κράτηση. Έχω κλείσει και το Pod51 (100€) με δωρεάν ακύρωση καλού κακού... Και τα 2 είναι κεντρικά στο Manhattan μια και σκοπεύω να γυρίσω την πόλη με τα πόδια όσο μπορώ για φωτογραφίες κλπ.

Τα παραπάνω κόστη όλα με φόρους, κρατήσεις κλπ.

Εσύ τι έχεις κλείσει (έτσι για να συγκρίνουμε) ;
Εμεις πεταμε στις 24.12 απο Γερμανια για Νεα Υορκη και επιστρεφουμε 31.12 θα κανουμε πρωτοχρονια στον αερα!!!
Το ξενοδοχειο που ειχε το πακετο (οπου πακετο εννοω αεροπορικα και ξενοδοχειο) ειναι στην Chinatown το Wyndaham Garden Chinatown.
Συνολικα μας βγαινει 2622 πιστευω πολυ καλη τιμη για την περιοδο που παμε!
Δε μου λες ξερεις τι παιζει με την αγορα ηλεκτρονικων συσκευων, σκεφτομαι να παρω ipad και δε ξερω τι γινεται πρεπει να το δηλωσω και αν το δηλωσω τι γινεται πληρωνω φορους;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom