ΗΠΑ Νέα Υόρκη με παιδια....!!!

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλημέρα σε όλους. Μετά από 2 χρόνια covid αποφασίσαμε να πάμε με τα παιδιά (αγόρια 12 και 14 ετών) Νέα Υόρκη. Κλείσαμε εισιτήρια για τις 13/7 για 6 διανυκτερεύσεις. Ενώ δεν δυσκολευτήκαμε για εισιτήρια αεροπορικά, ESTA και ξενοδοχείο (κλείσαμε κεντρικό στο Μανχάταν με πρωινό σε καλή τιμή μέσω hotels.com), τώρα μου φαίνεται βουνό να κάνω τα υπόλοιπα... Οι πληροφορίες μέσω του site είναι απίστευτα χρήσιμες αλλά χαοτικές για να τις βρεις, παρόλο που όπου και να έχουμε ταξιδέψει έχω πάντα σαν οδηγό το συγκεκριμένο site... Δεν ξέρω τι με έχει μπερδέψει τόσο... το ότι είναι πάρα πολλές ή το ότι έχω αγχωθεί που θα έχω τα παιδιά πρώτη φορά μαζί σε υπερατλαντικό ταξίδι...
Για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής (συγχωρέστε με αν έχουν ξαναειπωθεί...):
1. Φτάνουμε στο Newark και φεύγουμε από JFK. Διάβασα ότι ο πιο οικονομικός τρόπος μεταφοράς από το αεροδρόμιο είναι το μετρό. Όμως δεν ξέρω μήπως επειδή τα παιδιά θα είναι πολύ ταλαιπωρημένα όταν φτάσουμε, πρέπει να σκεφτούμε την χρήση van.. Ξέρετε αν χρειάζεται να κλείσουμε από πριν;; Έχετε να μου προτείνεται κάποια εταιρεία;; Και αν γνωρίζετε κόστος;;
2. Επίσης δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις κρατήσεις για τα αξιοθέατα.. Αναφέρεται η new york pass, η city pass και άλλες.. Έχετε κάποια πρόταση;; Αυτές οι κάρτες είναι σαν εισιτήριο ή πρέπει να βγάλουμε άλλο εισιτήριο εκεί;; Δηλαδή με αυτές τις κάρτες γλιτώνουμε την αναμονή;; Αξίζουν ;
3. Θα ήθελα ακόμα να τους κάνω μια έκπληξη για να ενθουσιαστούν ΠΟΛΥ. Δυστυχώς αγώνα μπάσκετ που θέλουν δεν βρίσκω.. Και σκεφτόμουν να κάνουμε μία βόλτα με ελικόπτερο. Πιστεύετε αξίζει ή έχετε καμία άλλη πρόταση;
Ευχαριστώ πολύ!!
Είμαι σχεδόν στην ίδια φάση με εσένα. Απλά εγώ θα πάω τον Αύγουστο. Θα προσπαθήσω να βοηθήσω βάσει όσων έχω μαζέψει στο τεφτέρι μου μέχρι τώρα.
1. Στο Newark δεν φτάνει μετρό. Υπάρχει ένα εναέριο τρένο που χρειάζεται ανταπόκριση με το μετρό για να φτάσεις στην πόλη. Επίσης υπάρχει πούλμαν αλλά προσωπικά σκέφτομαι να πάρουμε ταξί γιατί μετά από τόσες ώρες πτήση δε θα την παλεύουμε.
2. Θα βρεις εδώ μια πολύ αναλυτική σύγκριση σε όλα τα passes. Προτείνω να σημειώσεις ποια είναι τα αξιοθέατα που θέλετε σίγουρα να δείτε, μετά να δείτε ποια κάρτα παρέχει είσοδο στα περισσότερα και ανάλογα με το ποσό που θα σας εξοικονομεί κάθε pass να επιλέξετε το πιο συμφέρον. Υπάρχουν όπως θα δεις, κάρτες που "χρεώνουν" ανάλογα τις ημέρες που θα τις χρησιμοποιήσεις (και μπορείς να μπεις σε όλα τα αξιοθέατα τις ημέρες αυτές) κι άλλα που "χρεώνουν" ανάλογα με τον αριθμό των αξιοθεάτων που θα επισκεφτείς. Σε κάθε περίπτωση, κάποια αξιοθέατα όπως το Empire State Building πέρα από την κάρτα θέλει και προκράτηση. Δεν έχω ξεκαθαρίσει 100% αν είναι υποχρεωτικό αλλά εγώ έχω κάνει καλού κακού. Το Explorer Pass έχω διαλέξει by the way.
3. Εμείς σε αγώνα δε θα πάμε, ψάχνουμε όμως καλό εισιτήριο για παράσταση στο Broadway όπως και κάνα καλό κουπόνι για ελικόπτερο. Πρόσεχε όταν θα κλείσεις το ελικόπτερο να απογειώνεται από NY. Υπάρχουν πολλές εταιρείες που είναι λίγο φθηνότερες αλλά φεύγουν από New Jersey. Δεν είναι μεν μακριά, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις τον χρόνο από και προς NJ καθώς και το κόστος της μεταφοράς.

Και μια ερώτηση από εμένα μήπως γνωρίζει κάποιος: Είχα πετύχει κάποια άρθρα που έλεγε για είσοδο στις ΗΠΑ χωρίς covid-test. Έχει τεθεί σε εφαρμογή αυτό; Πλέον αρκεί μόνο το πιστοποιητικό εμβολιασμού για την είσοδο;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είμαι σχεδόν στην ίδια φάση με εσένα. Απλά εγώ θα πάω τον Αύγουστο. Θα προσπαθήσω να βοηθήσω βάσει όσων έχω μαζέψει στο τεφτέρι μου μέχρι τώρα.
1. Στο Newark δεν φτάνει μετρό. Υπάρχει ένα εναέριο τρένο που χρειάζεται ανταπόκριση με το μετρό για να φτάσεις στην πόλη. Επίσης υπάρχει πούλμαν αλλά προσωπικά σκέφτομαι να πάρουμε ταξί γιατί μετά από τόσες ώρες πτήση δε θα την παλεύουμε.
2. Θα βρεις εδώ μια πολύ αναλυτική σύγκριση σε όλα τα passes. Προτείνω να σημειώσεις ποια είναι τα αξιοθέατα που θέλετε σίγουρα να δείτε, μετά να δείτε ποια κάρτα παρέχει είσοδο στα περισσότερα και ανάλογα με το ποσό που θα σας εξοικονομεί κάθε pass να επιλέξετε το πιο συμφέρον. Υπάρχουν όπως θα δεις, κάρτες που "χρεώνουν" ανάλογα τις ημέρες που θα τις χρησιμοποιήσεις (και μπορείς να μπεις σε όλα τα αξιοθέατα τις ημέρες αυτές) κι άλλα που "χρεώνουν" ανάλογα με τον αριθμό των αξιοθεάτων που θα επισκεφτείς. Σε κάθε περίπτωση, κάποια αξιοθέατα όπως το Empire State Building πέρα από την κάρτα θέλει και προκράτηση. Δεν έχω ξεκαθαρίσει 100% αν είναι υποχρεωτικό αλλά εγώ έχω κάνει καλού κακού. Το Explorer Pass έχω διαλέξει by the way.
3. Εμείς σε αγώνα δε θα πάμε, ψάχνουμε όμως καλό εισιτήριο για παράσταση στο Broadway όπως και κάνα καλό κουπόνι για ελικόπτερο. Πρόσεχε όταν θα κλείσεις το ελικόπτερο να απογειώνεται από NY. Υπάρχουν πολλές εταιρείες που είναι λίγο φθηνότερες αλλά φεύγουν από New Jersey. Δεν είναι μεν μακριά, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις τον χρόνο από και προς NJ καθώς και το κόστος της μεταφοράς.

Και μια ερώτηση από εμένα μήπως γνωρίζει κάποιος: Είχα πετύχει κάποια άρθρα που έλεγε για είσοδο στις ΗΠΑ χωρίς covid-test. Έχει τεθεί σε εφαρμογή αυτό; Πλέον αρκεί μόνο το πιστοποιητικό εμβολιασμού για την είσοδο;
Σχετικά με covid test, η κόρη μου ταξίδεψε 1/7 για ΗΠΑ, μέσω Καναδά, δεν ζήτησαν τεστ. Αρκεί το πιστοποιητικό εμβολιασμου

COVID-19 and Travel

κουπόνι για ελικόπτερο στο groupon.com
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
1. Σχετικά με τη μετακίνηση στα αεροδρόμια υπάρχουν και τα βαν, (πχ New York Airport Shuttle | GO Airlink NYC) ομως δεν ξέρω αν είναι οικονομική λύση, καθώς θα είστε 4 άτομα με τις ανάλογες βαλίτσες. Μάλλον ταξί. Παλαιότερα είχα διαβάσει για ενα μέλος του Travelstories το boxeraki που ζει στη Νέα Υόρκη και κάνει transfer στα αεροδρόμια. Το τηλ του που είχα καταγράψει: To μέλος boxeraki βοηθάει στις μετακινήσεις, είναι Ελληνας και παίρνει φτηνά tel: 0019176987477 μέσω viber

2. Οι κάρτες των αξιοθέατων συμφέρουν αν πάτε σε αρκετά απο αυτά. Μην παραλείψετε να βγάλετε την κάρτα απεριορίστων διαδρόμών MMM, την Metrocard.

3. Αν αποφασίσετε για ελικόπτερο (που είναι βέβαιο οτι θα ενθουσιάσει όλους σας) κοίταξε στο groupon.com για την πόλη της ΝΥ γιατί έχει πολύ καλές προσφορές.
Μία άλλη πρόταση είναι να πάτε στο Ιnterpid, είναι μουσείο Αέρα, Θάλασσας και Διαστήματος (Ιnterpid-pier 86). Είναι ενα ιδιαίτερο μουσείο καθώς ένα αεροπλανοφόρο και ένα υποβρύχιο που συμμετείχαν στο Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Θα έχετε μάλιστα την ευκαιρία να δείτε απο κοντά όχι μόνο τους εσωτερικούς και εξωτερικούς τους χώρους αλλά και το διαστημόπλοιο enterprise. Στο www.smartsave.com μπορείτε να βρείτε κουπόνι για 20% έκπτωση στο εισιτήριο του.

Επίσης υπάρχει το τελεφερίκ που περνά πάνω απο το Roosvelt island και η τιμή του περιλαμβάνεται στη Metrocard
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Επικοινώνησα ήδη με το μέλος boxeraki. Το groupon.com δεν ανοίγει η ιστοσελίδα. Για το Interpid έχουμε σκοπό να πάμε. Το τελεφερίκ από που ξεκινάει ;;
Σε ευχαριστώ και πάλι!

Είμαι σχεδόν στην ίδια φάση με εσένα. Απλά εγώ θα πάω τον Αύγουστο. Θα προσπαθήσω να βοηθήσω βάσει όσων έχω μαζέψει στο τεφτέρι μου μέχρι τώρα.
1. Στο Newark δεν φτάνει μετρό. Υπάρχει ένα εναέριο τρένο που χρειάζεται ανταπόκριση με το μετρό για να φτάσεις στην πόλη. Επίσης υπάρχει πούλμαν αλλά προσωπικά σκέφτομαι να πάρουμε ταξί γιατί μετά από τόσες ώρες πτήση δε θα την παλεύουμε.
2. Θα βρεις εδώ μια πολύ αναλυτική σύγκριση σε όλα τα passes. Προτείνω να σημειώσεις ποια είναι τα αξιοθέατα που θέλετε σίγουρα να δείτε, μετά να δείτε ποια κάρτα παρέχει είσοδο στα περισσότερα και ανάλογα με το ποσό που θα σας εξοικονομεί κάθε pass να επιλέξετε το πιο συμφέρον. Υπάρχουν όπως θα δεις, κάρτες που "χρεώνουν" ανάλογα τις ημέρες που θα τις χρησιμοποιήσεις (και μπορείς να μπεις σε όλα τα αξιοθέατα τις ημέρες αυτές) κι άλλα που "χρεώνουν" ανάλογα με τον αριθμό των αξιοθεάτων που θα επισκεφτείς. Σε κάθε περίπτωση, κάποια αξιοθέατα όπως το Empire State Building πέρα από την κάρτα θέλει και προκράτηση. Δεν έχω ξεκαθαρίσει 100% αν είναι υποχρεωτικό αλλά εγώ έχω κάνει καλού κακού. Το Explorer Pass έχω διαλέξει by the way.
3. Εμείς σε αγώνα δε θα πάμε, ψάχνουμε όμως καλό εισιτήριο για παράσταση στο Broadway όπως και κάνα καλό κουπόνι για ελικόπτερο. Πρόσεχε όταν θα κλείσεις το ελικόπτερο να απογειώνεται από NY. Υπάρχουν πολλές εταιρείες που είναι λίγο φθηνότερες αλλά φεύγουν από New Jersey. Δεν είναι μεν μακριά, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις τον χρόνο από και προς NJ καθώς και το κόστος της μεταφοράς.

Και μια ερώτηση από εμένα μήπως γνωρίζει κάποιος: Είχα πετύχει κάποια άρθρα που έλεγε για είσοδο στις ΗΠΑ χωρίς covid-test. Έχει τεθεί σε εφαρμογή αυτό; Πλέον αρκεί μόνο το πιστοποιητικό εμβολιασμού για την είσοδο;
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Όντως είναι χρήσιμη η λίστα... Μάλλον και εγώ το ίδιο θα επιλέξω.. (To site από όπου έκλεισες είναι το link που έχει στη λίστα; ) Δεν νομίζω ότι με τα παιδιά θα κάνουμε απεριόριστη χρήση... Όταν κάνεις κράτηση της κάρτας πρέπει να δηλώσεις και σε ποια θέλεις να πας;; Πως έκανες προκράτηση στο ESB;; Από ποια ιστοσελίδα;; Την δική τους ; Επίσης, στο explorer pass περιέχονται τα βασικά αξιοθέατα;;
Για την μεταφορά μας μάλλον θα επιλέξουμε το μέλος boxeraki που μου πρότειναν.
Για ελικόπτερο έχεις κλείσει;; Έχεις βρει κάποια εταιρεία; (Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά επειδη φεύγουμε την άλλη εβδομάδα και λόγω φόρτου δουλειάς δεν μου μένει και πολύς χρόνος για ψάξιμο...)
Όσον αφορά τον covid έλεγχο, δεν χρειάζεται πριν κάποιο τεστ. Αρκεί το Πιστοποιητικό για την είσοδο!
 
Last edited:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
1. Το groupon δείχνει απο χθες να έχει κάποιο πρόβλημα σύνδεσης, κράτα το στα υπ'οψιν.
2. Εδω θα βρεις πληροφορίες για το τελεφερικ Tram | Roosevelt Island Operating Corporation of the State of New York
Ξεκινάει απο E 59th St & 2nd Avenue
3. Δεν γνωρίζω πόσες μέρες θα μείνετε, θα μπορούσατε να πάτε μονοήμερη Washington. Αν πάλι σας ενδιαφέρουν τα ψώνια μπορείτε να πάτε στο Woodbury outlet (εξαιρετικές τιμές). Αν αποφασίσετε για Woodbury υπάρχει λεωφορείο

Bus Ticket Fares | Coach USA

$ 33 το ατομο aller/retour

Ωράριο λεωφορείων, αναχώρηση απο Port Authority
Καθημερινές 0920-1030-1130
ΣΚ 0830-0920-0930-1030-1130

4. Εξαιρετικό δείχνει και το Summit One Vanderbilt, SUMMIT One Vanderbilt: New York’s Newest Cultural Experience | Homepage -

Στον διάσημο ουρανοξύστη One Vanderbilt εχει έναν γυάλινο ανελκυστήρα που ανεβάζει τον επισκέπτη σε ύψος άνω των 365 μέτρων, διαφανή γυάλινα κουτιά και μια αίθουσα καλυμμένη πλήρως από καθρέφτες.

Αξίζει η εμπειρία.

Επίσης απ'ότι έχω διαβάσει για θέα απο ψηλά πολλοί θεωρούν καλύτερο το Rockefeller center απο το Empire γιατί έχει γυάλινα προστατευτικά και δεν σου παρεμβαίνουν στη θέα, αντίθετα με το Empire που έχει μεταλλικά κιγκλιδώματα

Αν θες κάτι άλλο στη διάθεσή σου
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Όντως είναι χρήσιμη η λίστα... Μάλλον και εγώ το ίδιο θα επιλέξω.. (To site από όπου έκλεισες είναι το link που έχει στη λίστα; ) Δεν νομίζω ότι με τα παιδιά θα κάνουμε απεριόριστη χρήση... Όταν κάνεις κράτηση της κάρτας πρέπει να δηλώσεις και σε ποια θέλεις να πας;; Πως έκανες προκράτηση στο ESB;; Από ποια ιστοσελίδα;; Την δική τους ; Επίσης, στο explorer pass περιέχονται τα βασικά αξιοθέατα;;
Για την μεταφορά μας μάλλον θα επιλέξουμε το μέλος boxeraki που μου πρότειναν.
Για ελικόπτερο έχεις κλείσει;; Έχεις βρει κάποια εταιρεία; (Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά επειδη φεύγουμε την άλλη εβδομάδα και λόγω φόρτου δουλειάς δεν μου μένει και πολύς χρόνος για ψάξιμο...)
Όσον αφορά τον covid έλεγχο, δεν χρειάζεται πριν κάποιο τεστ. Αρκεί το Πιστοποιητικό για την είσοδο!
Την κάρτα την αγόρασα από το επίσημο site τους. Την κράτηση για το Empire την έκανα από αυτή τη σελίδα που ουσιαστικά είναι η σελίδα του αξιοθέατου στο Site του Pass. Θα δεις πάνω πάνω που λέει "Book early to guarantee your preferred date and time".
Τη λίστα με τα αξιοθέατα που περιλαμβάνονται θα τη βρεις εδώ. Τα μόνα που μου έλειψαν βάσει όσων έχουμε επιλέξει να δούμε είναι το Met και το Summit. Το δεύτερο δεν υπάρχει σε καμία κάρτα ακόμα έτσι κι αλλιώς.

Ελικόπτερο δεν έχω κλείσει ακόμα. Το groupon παραμένει εκτός λειτουργίας και με προβληματίζει λίγο για σχετικά με το αν θα το χρησιμοποιήσω ακόμα κι αν ανοίξει κάποια στιγμή.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλημέρα σας! #inik και #iAkis το κάνατε τελικά το ταξίδι σας; εχετε να προτείνετε κάτι, κάποια συμβουλή; ή όποιος άλλος? Σκεφτομαι να πάμε την Πρωτοχρονια Νεα Υόρκη με εφηβες (14+16).
Δεν έχω κλείσει τίποτα (αεροπορικά κ.λπ). Εχω αργησει λέτε; να το αφήσω για άλλη εποχη; μήπως να απευιυνθώ για πρώτη μου φορά σε ταξιδιωτικο γραφείο (παίζει να είναι πιο φθηνά;)
Θα εκτιμούσα όποια βοήθεια.... ευχαριστώ προκαταβολικά..
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα σας! #inik και #iAkis το κάνατε τελικά το ταξίδι σας; εχετε να προτείνετε κάτι, κάποια συμβουλή; ή όποιος άλλος? Σκεφτομαι να πάμε την Πρωτοχρονια Νεα Υόρκη με εφηβες (14+16).
Δεν έχω κλείσει τίποτα (αεροπορικά κ.λπ). Εχω αργησει λέτε; να το αφήσω για άλλη εποχη; μήπως να απευιυνθώ για πρώτη μου φορά σε ταξιδιωτικο γραφείο (παίζει να είναι πιο φθηνά;)
Θα εκτιμούσα όποια βοήθεια.... ευχαριστώ προκαταβολικά..
Αν πάτε για τις γιορτές μην παραλείψετε να πάτε στα Dyker Heights. Ειναι μιά οικιστική περιοχή στο Brooklyn που οι ιδιοκτήτες συναγωνίζονται στη Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση. Υπάρχουν γκρουπ που κάνουν το τουρ, αλλά μπορείτε εύκολα να πάτε και μόνοι σας.

Dyker Heights will still dazzle in holiday lights this year
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλημέρα σας! #inik και #iAkis το κάνατε τελικά το ταξίδι σας; εχετε να προτείνετε κάτι, κάποια συμβουλή; ή όποιος άλλος? Σκεφτομαι να πάμε την Πρωτοχρονια Νεα Υόρκη με εφηβες (14+16).
Δεν έχω κλείσει τίποτα (αεροπορικά κ.λπ). Εχω αργησει λέτε; να το αφήσω για άλλη εποχη; μήπως να απευιυνθώ για πρώτη μου φορά σε ταξιδιωτικο γραφείο (παίζει να είναι πιο φθηνά;)
Θα εκτιμούσα όποια βοήθεια.... ευχαριστώ προκαταβολικά..
Καλημέρα! Ναι, το κάναμε το ταξίδι και ήταν από τα ομορφότερα της ζωής μου.
Δεν ξέρω αν είναι αργά για εισιτήρια και κατάλυμα για την Πρωτοχρονιά, πιθανολογώ πως ναι.
Μια "συμβουλή" θα ήταν να μείνετε κάπου κεντρικά ώστε να περπατήσετε στην πόλη. Αυτό που επίσης θεωρώ ότι αξίζει είναι η κρουαζιέρα γύρω από το νησί, απλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτές τις δραστηριότητες τον Χειμώνα.
Επειδή είναι άπειρα αυτά που αξίζουν να δείτε, ψάξε τι σε ενδιαφέρει και βγάλε ένα πρόγραμμα για να μη "χαθείτε" φτάνοντας εκεί με το τι θα πρωτοκάνετε. Ας υπάρχει ένας μπούσουλας.
Ό,τι άλλο χρειαστείς ρώτα κι εδώ είμαστε να τα λέμε.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Ευχςριστώ πολύ! Σιγουρα θα περάσατε απίθανα. Σε ποιο ξενοδοχείο είχατε κλείσει; φαντάζομαι ότι τα κλελισατε όλα μόνοι σας. Ετσι ταξιδευουμε κι εμεις. Και παρόλο που εμεις οι γονεις εχουμε ξαναπάει Νεα Υορκη αγχνομαι ότι έχω αργήσει για Πρωτοχρονιά και μου πέρασε η ιδέα του ταξ. Γραφείου.
Μερικες ερωτήσεις γρήγορες που μου έρχονται!
Α. Ποια τιμη-πάτωμα να θωρήσω για την πτήση αυτην την περιοδο; 600 ευρω ας πουμε;
Β. Να κλείσω διαμονή απαραίτητα κοντα στην Times square?
Γ. Πετάξατε με ελικοπτερο;

Ευχαριστωωωω

Κατερίνα σ' ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Ειναι μαγικό. Απ ότι κατάλαβα από τα γραπτα σου εχεις παει αρκετες φορες νιου γιορκ! Που θα μου πρότεινες να μείνουμε;
Η αλήθεια είναι ότι πριν 20-22 χρόνια ειχα παει πρωτοχρονια νεα υόρκη και θυμάμαι 2 πράγματα πιο πολλυ από ολα. Την μαγική ατμόσφαιρα και το απάλευτο κρύο. Πονούσα από το κρύο🥶 αδιορθωτη όμως... μου μπηκε η ιδέα να πάμε τωρα με τα έφηβα κορίτσια😉
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κατερίνα σ' ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Ειναι μαγικό. Απ ότι κατάλαβα από τα γραπτα σου εχεις παει αρκετες φορες νιου γιορκ! Που θα μου πρότεινες να μείνουμε;
Η αλήθεια είναι ότι πριν 20-22 χρόνια ειχα παει πρωτοχρονια νεα υόρκη και θυμάμαι 2 πράγματα πιο πολλυ από ολα. Την μαγική ατμόσφαιρα και το απάλευτο κρύο. Πονούσα από το κρύο🥶 αδιορθωτη όμως... μου μπηκε η ιδέα να πάμε τωρα με τα έφηβα κορίτσια😉
Ειναι αλήθεια, εχω πάει αρκετές φορές κι'ετοιμάζομαι για μία ακόμη. Θα μείνουμε στο Lic Plaza hotel, Long island city. Βρήκα καλή τιμή, πρωινό, είναι 5' με τα πόδια σε 2 σταθμούς metro κι εχει πολύ καλές κριτικές.

Το Long island city είναι ανερχόμενη περιοχή, με πολλά ξενοδοχεία. Ρίξε μιά ματιά.

Το να μείνεις μέσα στο Manhattan ειναι ωραίο, αλλά το πληρώνεις πολύ. Κατά τη γνώμη μου ν'αποφύγεις το financial district..

Επίσης σχετικά με πτήση, θα πρέπει να υπολογίζεις και βαλίτσα, εκτός απο το carry-on, που ανεβάζει την τιμή. Τα 600 με βαλίτσα δύσκολο να το πετύχεις, είναι μάλλον μακρινό όνειρο.

Τώρα για το αν θα πάτε με πρακτορείο, κάνε την έρευνά σου για πτήσεις/ξενοδοχείο και αξιολόγησε. Επίσης τα περισσότερα πρακτορεία πάνε με Emirates, που φθάνει κοντά στα μεσάνυχτα στο Newark.

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο μου λες

EDIT: Το απάλευτο κρύο θεωρείται δεδομένο!
 
Last edited:

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εμείς μείναμε στο Bryant Park Hotel. Είναι κεντρικό και το είχα πετύχει σε πολύ καλή τιμή. Βγήκε γύρω στα 210 δολάρια το βράδυ για δωμάτιο 27τμ. που θεωρείται αρκετά μεγάλο για την πόλη, αλλά το είχα κλείσει πάνω από 6μηνο πριν. Δε θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο να μείνετε κοντά στην Times Square. Ένα ξενοδοχείο με στάση μετρό κοντά του νομίζω είναι μια χαρά. Απλά όσο πιο μακριά είναι από τα σημεία που θα δείτε, τόσο περισσότερη ώρα θα φάτε σε μετακινήσεις όπως καταλαβαίνεις.

Τα κλείσαμε όλα μόνοι μας ναι. Θεωρώ κι εγώ ότι 600 ευρώ είναι άπιαστο. Εμείς πετάξαμε με 750 ευρώ το άτομο (με θέση και βαλίτσα) με ανταπόκριση αλλά η τιμή ήταν λίγο τζόκερ, συνήθως είναι αρκετά παραπάνω για την περίοδο που πήγαμε. Απ' ό,τι είχε δει και για τα Χριστούγεννα το ίδιο. Είναι ανεβασμένες οι τιμές τότε.

Με ελικόπτερο δεν πετάξαμε όχι. Είδαμε δυο παραστάσεις με τα ίδια χρήματα. Θεωρήσαμε ότι είναι πολλά για ένα τέταρτο πτήση. Την επόμενη φορά! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom