ΗΠΑ Νέα Υόρκη με παιδια....!!!

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Μπορείς σε παρακαλώ να το αναπτύξεις λίγο? τι εννοείς ακριβώς? Επειδη αναφέρεσαι σε covid, αυτό που δεν είχα διαπιστώσει κατα το κλείσιμο του ταξιδιού είναι το covid mandate της Νεας Υορκης, βασει του οποίου για να εισέλθεις σε θέατρα, εστιατόρια και γενικά οποιονδήποτε εσωτερικό χώρο πρέπει να εχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού (εμείς έχουμε αλλα για τα παιδια το σκεφτόμαστε..)
Μαντης δεν ειμαι να ξερω για τον επομενο χειμωνα, αλλσ 2 χειμωνες τωρα μολις κλειστουμε μεσα γινεται χαμος με τον κοβιντ. Μπορει να εχουν τελειωσει ολα τον επομενο χειμωνα, αλλα δεν υπαρχει ακομη τετοια ενδειξη. Το καλοκαιρι που φτιαχνει ο καιρος και κλεινουν τα σχολεια ο κοβιντ μαζευεται.
 

ang

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
συμφωνώ αλλα πλέον έχω αποφασίσει ότι αυτό δεν θα αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για να απολαυσω καποιες στιγμές ηρεμίας (??!!!???!!!) με την οικογένεια μου. Φέτος επίσης εν μέσω Ομικρον , το δοκιμάσαμε και λειτουργησε. Με προσοχή βέβαια, αλλα το καταχαρήκαμε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κανένας δεν ανέφερε το παγοδρόμιο του Ροκφέλερ Σέντερ. Γιορτές θα είναι, τα πάντα θα είναι στολισμένα , το δέντρο που στήνουν εκεί είναι τεράστιο και σίγουρα θα διασκεδάσουν προσπαθώντας να πατινάρουν στον πάγο συν ότι είναι μια δραστηριότητα που δεν είναι ευρέως διαδεδομένη στη χώρα μας.
Νομίζω αυτά που έχετε κατά νου είναι μια χαρά. Εξάλλου μιλάμε για μικρά παιδάκια , κάνεις μια βόλτα το πρωί , μετά τους πας σ ένα μουσείο τους τάζεις κάτι που τους αρέσει για αργότερα να έχουν κάτι να περιμένουν, κάποια στιγμή θα γκρινιάξουν κιόλας κι αυτό στο πρόγραμμα είναι.

Αν το επιτρέπει ο καιρός θα κάνετε και βόλτες στο Σέντραλ παρκ να χαζέψουν τα σκιουράκια, εντάξει χειμώνα θα πάτε θα είστε προετοιμασμένοι με ισοθερμικά κλπ, λίγο το μουσείο Φυσικής Ιστορίας που είναι κορυφαίο και όλα μια χαρά.
Εγώ πχ πήγα Οκτώβριο που η θερμοκρασία ήταν μια χαρά, αλλά έπιασε να βρέχει και δε σταμάτησε για 48 ώρες, είμασταν συνέχεια μουσεία, εμπορικά, φαγητό και ξανά από την αρχή και μετά τρέχαμε και δε φτάναμε να προλάβουμε τα απέξω....
 

ang

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
Οντως κάπως έτσι τα έχω και εγω στο μυαλό μου..Εσυ ήσουν με παιδιά αν επιτρέπεται?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οντως κάπως έτσι τα έχω και εγω στο μυαλό μου..Εσυ ήσουν με παιδιά αν επιτρέπεται?
περίπου....20 ήταν τότε αλλά είχε σημειώσει τα μισά brand της Νέας Υόρκης να την πάω για shopping!
Δες και την ιστορία μου αν έχεις χρόνο αν και δεν ξέρω τι μπορεί να σου προσφέρει ταξιδιωτικά, πέρασαν αρκετά χρόνια.

Μεγάλωσα παιδιά οπότε θυμάμαι καλά τι σημαίνει το βαριέμαι και το πάμε να φύγουμε :russian_roulette:
 
D

Delmem38110

Guest
η νέα Υόρκη εκείνη ακριβώς την περίοδο που θα πάτε είναι στα καλύτερα της.
αν έχει και χιόνι θα είναι ακόμα καλύτερα. και τα παιδιά θα το διασκεδάσουν.
μείνετε όσο πιο κεντρικά μπορείτε.
αγαπάμε νέα Υόρκη τα Χριστούγεννα.
 

ang

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
θα μείνουμε 42nd δίπλα από Penn Station, η επιλογή έγινε καθαρά λόγω προσβασιμότητας σε σταθμό μετρό και εγγύτητας στα κεντρικά αξιοθέατα. Παρακαλάω και εγω για λίγο χιόνι, θα ξετρελαθούν τα μικρά!
 
D

Delmem38110

Guest
θα μείνουμε 42nd δίπλα από Penn Station, η επιλογή έγινε καθαρά λόγω προσβασιμότητας σε σταθμό μετρό και εγγύτητας στα κεντρικά αξιοθέατα. Παρακαλάω και εγω για λίγο χιόνι, θα ξετρελαθούν τα μικρά!
διπλα στον σταθμό πεν δεν το λες. κοντά όμως ναι.
ο σταθμός είναι στον 34 εσείς στον 42.
αν εννοείς δίπλα σε είσοδο μετρό θα συμφωνήσω. είναι απαραίτητο για μεγάλες μετακινήσεις αν και η περιοχή που επιλέξατε είναι κεντρικότατη....
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλημέρα σε όλους. Μετά από 2 χρόνια covid αποφασίσαμε να πάμε με τα παιδιά (αγόρια 12 και 14 ετών) Νέα Υόρκη. Κλείσαμε εισιτήρια για τις 13/7 για 6 διανυκτερεύσεις. Ενώ δεν δυσκολευτήκαμε για εισιτήρια αεροπορικά, ESTA και ξενοδοχείο (κλείσαμε κεντρικό στο Μανχάταν με πρωινό σε καλή τιμή μέσω hotels.com), τώρα μου φαίνεται βουνό να κάνω τα υπόλοιπα... Οι πληροφορίες μέσω του site είναι απίστευτα χρήσιμες αλλά χαοτικές για να τις βρεις, παρόλο που όπου και να έχουμε ταξιδέψει έχω πάντα σαν οδηγό το συγκεκριμένο site... Δεν ξέρω τι με έχει μπερδέψει τόσο... το ότι είναι πάρα πολλές ή το ότι έχω αγχωθεί που θα έχω τα παιδιά πρώτη φορά μαζί σε υπερατλαντικό ταξίδι...
Για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής (συγχωρέστε με αν έχουν ξαναειπωθεί...):
1. Φτάνουμε στο Newark και φεύγουμε από JFK. Διάβασα ότι ο πιο οικονομικός τρόπος μεταφοράς από το αεροδρόμιο είναι το μετρό. Όμως δεν ξέρω μήπως επειδή τα παιδιά θα είναι πολύ ταλαιπωρημένα όταν φτάσουμε, πρέπει να σκεφτούμε την χρήση van.. Ξέρετε αν χρειάζεται να κλείσουμε από πριν;; Έχετε να μου προτείνεται κάποια εταιρεία;; Και αν γνωρίζετε κόστος;;
2. Επίσης δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις κρατήσεις για τα αξιοθέατα.. Αναφέρεται η new york pass, η city pass και άλλες.. Έχετε κάποια πρόταση;; Αυτές οι κάρτες είναι σαν εισιτήριο ή πρέπει να βγάλουμε άλλο εισιτήριο εκεί;; Δηλαδή με αυτές τις κάρτες γλιτώνουμε την αναμονή;; Αξίζουν ;
3. Θα ήθελα ακόμα να τους κάνω μια έκπληξη για να ενθουσιαστούν ΠΟΛΥ. Δυστυχώς αγώνα μπάσκετ που θέλουν δεν βρίσκω.. Και σκεφτόμουν να κάνουμε μία βόλτα με ελικόπτερο. Πιστεύετε αξίζει ή έχετε καμία άλλη πρόταση;
Ευχαριστώ πολύ!!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους. Μετά από 2 χρόνια covid αποφασίσαμε να πάμε με τα παιδιά (αγόρια 12 και 14 ετών) Νέα Υόρκη. Κλείσαμε εισιτήρια για τις 13/7 για 6 διανυκτερεύσεις. Ενώ δεν δυσκολευτήκαμε για εισιτήρια αεροπορικά, ESTA και ξενοδοχείο (κλείσαμε κεντρικό στο Μανχάταν με πρωινό σε καλή τιμή μέσω hotels.com), τώρα μου φαίνεται βουνό να κάνω τα υπόλοιπα... Οι πληροφορίες μέσω του site είναι απίστευτα χρήσιμες αλλά χαοτικές για να τις βρεις, παρόλο που όπου και να έχουμε ταξιδέψει έχω πάντα σαν οδηγό το συγκεκριμένο site... Δεν ξέρω τι με έχει μπερδέψει τόσο... το ότι είναι πάρα πολλές ή το ότι έχω αγχωθεί που θα έχω τα παιδιά πρώτη φορά μαζί σε υπερατλαντικό ταξίδι...
Για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής (συγχωρέστε με αν έχουν ξαναειπωθεί...):
1. Φτάνουμε στο Newark και φεύγουμε από JFK. Διάβασα ότι ο πιο οικονομικός τρόπος μεταφοράς από το αεροδρόμιο είναι το μετρό. Όμως δεν ξέρω μήπως επειδή τα παιδιά θα είναι πολύ ταλαιπωρημένα όταν φτάσουμε, πρέπει να σκεφτούμε την χρήση van.. Ξέρετε αν χρειάζεται να κλείσουμε από πριν;; Έχετε να μου προτείνεται κάποια εταιρεία;; Και αν γνωρίζετε κόστος;;
2. Επίσης δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις κρατήσεις για τα αξιοθέατα.. Αναφέρεται η new york pass, η city pass και άλλες.. Έχετε κάποια πρόταση;; Αυτές οι κάρτες είναι σαν εισιτήριο ή πρέπει να βγάλουμε άλλο εισιτήριο εκεί;; Δηλαδή με αυτές τις κάρτες γλιτώνουμε την αναμονή;; Αξίζουν ;
3. Θα ήθελα ακόμα να τους κάνω μια έκπληξη για να ενθουσιαστούν ΠΟΛΥ. Δυστυχώς αγώνα μπάσκετ που θέλουν δεν βρίσκω.. Και σκεφτόμουν να κάνουμε μία βόλτα με ελικόπτερο. Πιστεύετε αξίζει ή έχετε καμία άλλη πρόταση;
Ευχαριστώ πολύ!!
1. Σχετικά με τη μετακίνηση στα αεροδρόμια υπάρχουν και τα βαν, (πχ New York Airport Shuttle | GO Airlink NYC) ομως δεν ξέρω αν είναι οικονομική λύση, καθώς θα είστε 4 άτομα με τις ανάλογες βαλίτσες. Μάλλον ταξί. Παλαιότερα είχα διαβάσει για ενα μέλος του Travelstories το boxeraki που ζει στη Νέα Υόρκη και κάνει transfer στα αεροδρόμια. Το τηλ του που είχα καταγράψει: To μέλος boxeraki βοηθάει στις μετακινήσεις, είναι Ελληνας και παίρνει φτηνά tel: 0019176987477 μέσω viber

2. Οι κάρτες των αξιοθέατων συμφέρουν αν πάτε σε αρκετά απο αυτά. Μην παραλείψετε να βγάλετε την κάρτα απεριορίστων διαδρόμών MMM, την Metrocard.

3. Αν αποφασίσετε για ελικόπτερο (που είναι βέβαιο οτι θα ενθουσιάσει όλους σας) κοίταξε στο groupon.com για την πόλη της ΝΥ γιατί έχει πολύ καλές προσφορές.
Μία άλλη πρόταση είναι να πάτε στο Ιnterpid, είναι μουσείο Αέρα, Θάλασσας και Διαστήματος (Ιnterpid-pier 86). Είναι ενα ιδιαίτερο μουσείο καθώς ένα αεροπλανοφόρο και ένα υποβρύχιο που συμμετείχαν στο Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Θα έχετε μάλιστα την ευκαιρία να δείτε απο κοντά όχι μόνο τους εσωτερικούς και εξωτερικούς τους χώρους αλλά και το διαστημόπλοιο enterprise. Στο www.smartsave.com μπορείτε να βρείτε κουπόνι για 20% έκπτωση στο εισιτήριο του.

Επίσης υπάρχει το τελεφερίκ που περνά πάνω απο το Roosvelt island και η τιμή του περιλαμβάνεται στη Metrocard
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα σε όλους. Μετά από 2 χρόνια covid αποφασίσαμε να πάμε με τα παιδιά (αγόρια 12 και 14 ετών) Νέα Υόρκη. Κλείσαμε εισιτήρια για τις 13/7 για 6 διανυκτερεύσεις. Ενώ δεν δυσκολευτήκαμε για εισιτήρια αεροπορικά, ESTA και ξενοδοχείο (κλείσαμε κεντρικό στο Μανχάταν με πρωινό σε καλή τιμή μέσω hotels.com), τώρα μου φαίνεται βουνό να κάνω τα υπόλοιπα... Οι πληροφορίες μέσω του site είναι απίστευτα χρήσιμες αλλά χαοτικές για να τις βρεις, παρόλο που όπου και να έχουμε ταξιδέψει έχω πάντα σαν οδηγό το συγκεκριμένο site... Δεν ξέρω τι με έχει μπερδέψει τόσο... το ότι είναι πάρα πολλές ή το ότι έχω αγχωθεί που θα έχω τα παιδιά πρώτη φορά μαζί σε υπερατλαντικό ταξίδι...
Για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής (συγχωρέστε με αν έχουν ξαναειπωθεί...):
1. Φτάνουμε στο Newark και φεύγουμε από JFK. Διάβασα ότι ο πιο οικονομικός τρόπος μεταφοράς από το αεροδρόμιο είναι το μετρό. Όμως δεν ξέρω μήπως επειδή τα παιδιά θα είναι πολύ ταλαιπωρημένα όταν φτάσουμε, πρέπει να σκεφτούμε την χρήση van.. Ξέρετε αν χρειάζεται να κλείσουμε από πριν;; Έχετε να μου προτείνεται κάποια εταιρεία;; Και αν γνωρίζετε κόστος;;
2. Επίσης δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις κρατήσεις για τα αξιοθέατα.. Αναφέρεται η new york pass, η city pass και άλλες.. Έχετε κάποια πρόταση;; Αυτές οι κάρτες είναι σαν εισιτήριο ή πρέπει να βγάλουμε άλλο εισιτήριο εκεί;; Δηλαδή με αυτές τις κάρτες γλιτώνουμε την αναμονή;; Αξίζουν ;
3. Θα ήθελα ακόμα να τους κάνω μια έκπληξη για να ενθουσιαστούν ΠΟΛΥ. Δυστυχώς αγώνα μπάσκετ που θέλουν δεν βρίσκω.. Και σκεφτόμουν να κάνουμε μία βόλτα με ελικόπτερο. Πιστεύετε αξίζει ή έχετε καμία άλλη πρόταση;
Ευχαριστώ πολύ!!
1) ταξί η ουμπερ. κάπου 100 δολάρια πάνω κάτω.
2) μπορείς να τα βγάλεις από την ιστοσελίδα τους, θα σου πρότεινα το νιου γιορκ πας.
έχει πολλές επιλογές, χρησιμοποιείς τα λεωφορεία τους για χοπ ον οφ όσες μέρες έχεις το πάσο.
3)ναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom