Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
με το παραπανω εννοω αν θα προλαβεις refund σε ενδεχομενη ακυρωση της πτησης σου ή θα πας κι εσυ για το αγαπημενο voucherακι.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εμεις αλλάξαμε τα αεροπορικά εισιτήρια για Μηλο, από τέλη Μαιου σε τέλη Ιουνίου. Ας ελπίσουμε να καταφέρουμε να πάμε τότε. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θα παιχτεί με τις μετακινήσεις προς νησιά, εκείνη την περίοδο.
 
Last edited:

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Εμεις αλλάξαμε τα αεροπορικά εισιτήρια για Μηλο, τέλη Μαιου με τέλη Ιουνίου. Ας ελπίσουμε να καταφέρουμε να πάμε τότε. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θα παιχτεί με τις μετακινήσεις σε νησιά, εκείνη την περίοδο.
Δυστυχως διαβασα πριν απο λιγο αυτο "
Μέχρι τα μέσα Ιουνίου θα επιτρέπονται οι μετακινήσεις μόνο στην ηπειρωτική χώρα και όχι στα νησιά". Απο Σκαι αυτο. Εδω ομως εισαι οριακα,ισως τα καταφερεις https://www.tovima.gr/2020/04/29/vimatv/koronoios-pote-tha-epitrapoun-oi-metakiniseis-sta-nisia/
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δυστυχως διαβασα πριν απο λιγο αυτο "
Μέχρι τα μέσα Ιουνίου θα επιτρέπονται οι μετακινήσεις μόνο στην ηπειρωτική χώρα και όχι στα νησιά". Απο Σκαι αυτο. Εδω ομως εισαι οριακα,ισως τα καταφερεις https://www.tovima.gr/2020/04/29/vimatv/koronoios-pote-tha-epitrapoun-oi-metakiniseis-sta-nisia/
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου @Kostass.

Μακάρι να ισχύει η είδηση, γιατί έχω βαρεθεί να αλλάζω και να ακυρώνω εισιτήρια όλο αυτό τον καιρό.

Άσχετο, αλλά οι τιμές στα καταλύματα των νησιών, παραμένουν στο Θεό, παρά την αβεβαιότητα που υπάρχει.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Είχα κλείσει αεροπορικά με ryanair για Ιούνιο και μου ήρθε mail με αλλαγή της ώρας πτήσης με επιλογές refund η αποδοχή της αλλαγής επειδή είναι πάνω από 3 ώρες .Εμενα θα μου κάνουν refund η θα μου δώσουν vaucher έλεος coronavirius?Η πτήση μου δεν έχει ακυρωθεί προς το παρών και λογικά δεν θα ακυρωθεί τέλη Ιουνίου.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εμεις αλλάξαμε τα αεροπορικά εισιτήρια για Μηλο, από τέλη Μαιου σε τέλη Ιουνίου. Ας ελπίσουμε να καταφέρουμε να πάμε τότε. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θα παιχτεί με τις μετακινήσεις προς νησιά, εκείνη την περίοδο.
Αν δεν έχεις δικό σου μέρος να μείνεις στο νησί, έχε υπόψιν ότι τα ξενοδοχεία/καταλύματα πάνε για άνοιγμα αρχές Ιουλίου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν δεν έχεις δικό σου μέρος να μείνεις στο νησί, έχε υπόψιν ότι τα ξενοδοχεία/καταλύματα πάνε για άνοιγμα αρχές Ιουλίου.
Ακριβώς, μόνο τα ξενοδοχεία 12μηνης διάρκειας θα ανοίξουν από 1η Ιουνίου (που και σε αυτά ουσιαστικά δεν καλύπτεται κανείς για 3ημερο Αγίου Πνεύματος, αφού 1 Ιουνίου είναι Δευτέρα ακριβώς, οπότε πρακτικά έχει χαθεί το τριήμερο), τα οποία ουσιαστικά μόνο σε σχετικά μεγάλες κωμοπόλεις και πόλεις βρίσκεις. Τα εποχικά καταλύματα που είναι η συντριπτική πλειοψηφία στα νησιά, θα ανοίξουν-καλώς εχόντων των πραγμάτων- 1η Ιουλίου
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ακριβώς, μόνο τα ξενοδοχεία 12μηνης διάρκειας θα ανοίξουν από 1η Ιουνίου (που και σε αυτά ουσιαστικά δεν καλύπτεται κανείς για 3ημερο Αγίου Πνεύματος, αφού 1 Ιουνίου είναι Δευτέρα ακριβώς, οπότε πρακτικά έχει χαθεί το τριήμερο), τα οποία ουσιαστικά μόνο σε σχετικά μεγάλες κωμοπόλεις και πόλεις βρίσκεις. Τα εποχικά καταλύματα που είναι η συντριπτική πλειοψηφία στα νησιά, θα ανοίξουν-καλώς εχόντων των πραγμάτων- 1η Ιουλίου
Σωστός.
(δε διευκρίνισα πριν ότι η 1/7 αφορά τα εποχικά)
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
5.405
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Με τα αεροπλανα τι θα γινει ; Ποτε θα πεταξουν για τα νησια και πως ; Στα περισσοτερα πετανε μικρα - Dash Q400 - των 78 θεσεων. Η διαταξη των θεσεων 2 + 2 ποσοι θα μπουν ; αν ειναι γεματο - που θα ειναι - ποιοι θα μεινουν απ εξω ;
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα! Έφαγα ήδη ένα άκυρο το Πάσχα που είχα κλείσει για Μαρόκο! Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα να μπορέσω να πάω Σοφία το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος; θα ακυρωθούν κ αυτές οι πτήσεις; αν όχι, θεωρείτε μεγάλο ρίσκο να πάω σε μια χώρα με ελάχιστα κρούσματα κ ενώ μάλλον τότε θα επιτρέπεται κ η ελεύθερη κυκλοφορία εντός Ελλάδας; θα εκτιμούσα τη γνώμη σας. Επίσης, αν μπορείτε, θα ήθελα τη γνώμη σας αν πρέπει να πάρω voucher της Ryan για τη χαμένη πτήση για Μαρόκο (ήταν περί τα 340 ευρώ πήγαινελα δύο άτομα) η να περιμένω για refund που ισχυρίζονται ότι θα δώσουν (αλλά μάλλον μετά από κάνα χρόνο). Ευχαριστώ πολυ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.186
Θεωρώ δύσκολο, στα όρια του αδύνατου, να μπορείς να πας διακοπές 3ήμερο οπουδήποτε εκτός Ελλάδας τον Ιούνιο. Εγώ θα πήγαινα Κίεβο Αγ. Πνεύματος και το έχω ξεγράψει, περιμένω δε την ακύρωση της πτήσης. Όσο για το αν θα πάρεις voucher ή θα περιμένεις refund, αυτό είναι κάτι εξαρτάται από τις επιθυμίες και τις ανάγκες σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom