Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

kroti

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές Ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Καλημέρα σε όλους !

Εγω με τον σύζυγο θέλουμε απο το περσινό καλοκαίρι να επισκεπτούμε οδικώς δαλματικές ακτές για τη φετινή μας άδεια.Η όλη ιστορία με τον ιό φυσικά μας έχει βάλει σε σκέψεις.Απο τη μία σκεφτόμαστε οτι και Ελλάδα να μείνουμε σίγουρα κάπου θα πάμε καθώς επίσης η χώρα μας θα υποδεχτεί τουρίστες απο το εξωτερικό και δεν πρόκειται να είμαστε περιορισμένοι καλοκαιριάτικα σε ένα σπίτι οπότε είναι μία η άλλη και γιατι να μη πάμε δαλματικές που είναι σε ίδιο επίπεδο κρουσμάτων με τη χώρα μας , από την άλλη φοβόμαστε μήπως λόγω των περιορισμών που έχουν επιβληθεί απο τις κυβερνήσεις στις εκάστοτε χώρες όπως φαντάζομαι και στις χώρες των δαλματικών ακτών , στην εστίαση , στις οργανωμένες παραλίες κλπ μας βγουν ξινές οι διακοπές , τύπου δεν βρίσκω ομπρέλα και ξαπλώστρα με τίποτα , δεν βρίσκω τραπέζι για φαγητό και τα συναφή και εν τέλει να μας φύγουν τόσα λεφτά χωρίς να το χαρούμε καθόλου.Υπ'όψιν οτι η άδεια μας ειναι απο 27 Ιουλίου εώς και 16 Αυγούστου , φουλ τουριστική σεζόν δηλαδή που οι δαλματικές έχουν τεράστιο αριθμό τουριστών γι αυτο και προβληματίζομαι για τις παραπάνω δυσκολίες σε ό,τι αφορά παραλίες εστίαση κλπ.Πως θα εξυπηρετηθεί τόσος κόσμος με περιορισμό σε τραπεζοκαθίσματα πχ αναρωτιέμαι ? Θα είναι σκέτη ταλαιπωρία? Θα είναι και το πρώτο μας road trip και όλα αυτα όσο να 'ναι με προβληματίζουν!

Για πείτε βρε παιδιά ποια έιναι η δική σας άποψη , εσείς θα το τολμούσατε να πάτε?
'Εχετε κάνει καθόλου πλάνα για καλοκαιρινές διακοπές ?
Και αν ναι μόνο για Ελλάδα?
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Κι εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω για Παρίσι. Έχω μεταφέρει το ταξίδι μου για 1 με 8 Σεπτεμβρίου.
καλημέρα! ελπιζω να τα καταφερουμε να παμε. ο @tripakias μου εχει απαντησει στο ερωτημα μου οποτε εχεις τις σχετικες πληροφοριες!!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλημέρα σε όλους !

Εγω με τον σύζυγο θέλουμε απο το περσινό καλοκαίρι να επισκεπτούμε οδικώς δαλματικές ακτές για τη φετινή μας άδεια.Η όλη ιστορία με τον ιό φυσικά μας έχει βάλει σε σκέψεις.Απο τη μία σκεφτόμαστε οτι και Ελλάδα να μείνουμε σίγουρα κάπου θα πάμε καθώς επίσης η χώρα μας θα υποδεχτεί τουρίστες απο το εξωτερικό και δεν πρόκειται να είμαστε περιορισμένοι καλοκαιριάτικα σε ένα σπίτι οπότε είναι μία η άλλη και γιατι να μη πάμε δαλματικές που είναι σε ίδιο επίπεδο κρουσμάτων με τη χώρα μας , από την άλλη φοβόμαστε μήπως λόγω των περιορισμών που έχουν επιβληθεί απο τις κυβερνήσεις στις εκάστοτε χώρες όπως φαντάζομαι και στις χώρες των δαλματικών ακτών , στην εστίαση , στις οργανωμένες παραλίες κλπ μας βγουν ξινές οι διακοπές , τύπου δεν βρίσκω ομπρέλα και ξαπλώστρα με τίποτα , δεν βρίσκω τραπέζι για φαγητό και τα συναφή και εν τέλει να μας φύγουν τόσα λεφτά χωρίς να το χαρούμε καθόλου.Υπ'όψιν οτι η άδεια μας ειναι απο 27 Ιουλίου εώς και 16 Αυγούστου , φουλ τουριστική σεζόν δηλαδή που οι δαλματικές έχουν τεράστιο αριθμό τουριστών γι αυτο και προβληματίζομαι για τις παραπάνω δυσκολίες σε ό,τι αφορά παραλίες εστίαση κλπ.Πως θα εξυπηρετηθεί τόσος κόσμος με περιορισμό σε τραπεζοκαθίσματα πχ αναρωτιέμαι ? Θα είναι σκέτη ταλαιπωρία? Θα είναι και το πρώτο μας road trip και όλα αυτα όσο να 'ναι με προβληματίζουν!

Για πείτε βρε παιδιά ποια έιναι η δική σας άποψη , εσείς θα το τολμούσατε να πάτε?
'Εχετε κάνει καθόλου πλάνα για καλοκαιρινές διακοπές ?
Και αν ναι μόνο για Ελλάδα?
Έχεις επηρεαστεί από Ευτύχη Μπλέτσα που έκανε το ίδιο δρομολόγιο;
Εξαιρετική ιδέα, όμως, το Ντουμπρόβνικ θα έχει μεγάλο τουρισμό αναπόφευκτα, έχει γίνει ένας χαμός τα τελευταία χρόνια λόγω Game of Thrones, το είχα στα υπόψην και εγώ για το καλοκαίρι, αλλά το απέρριψα λόγω της ταλαιπωρίας σε αεροδρόμια και για την εκεί εστίαση.
Στην δική σου περίπτωση, αύτο που θα με απασχολούσε είναι να μη γίνει κάποιο έκτακτο lockdown (δύσκολο το βλέπω) και κλείσουν τα σύνορα ξανά.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Δείτε τι έλαβα μόλις από το checkmytrip. Καλά δεν πανε καλα! Αφου το έκλεισα ως ενιαίο εισιτήριο, πώς
IMG_20200612_161946.jpg
αλλάζουν την πρωτη πτήση και μετά δεν προλαβαινω τη δευτερη; ξέρει κανεις μήπως απλά το checkmytrip ενημερώνεται αυτόματα, και τις επόμενες ημέρες έχω ελπίδες να περιμενω
να μου στείλει η αεροπορικη εναλλακτικες ωρες επιστροφης;
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Δείτε τι έλαβα μόλις από το checkmytrip. Καλά δεν πανε καλα! Αφου το έκλεισα ως ενιαίο εισιτήριο, πώς View attachment 319253 αλλάζουν την πρωτη πτήση και μετά δεν προλαβαινω τη δευτερη; ξέρει κανεις μήπως απλά το checkmytrip ενημερώνεται αυτόματα, και τις επόμενες ημέρες έχω ελπίδες να περιμενω
να μου στείλει η αεροπορικη εναλλακτικες ωρες επιστροφης;
NEW FLIGHT INFORMATION
THESSALONİKİISTANBUL
FROMTO
THESSALONİKİ (SKG)Istanbul Airport (IST)
DEPERTURE TIMEARRIVAL TIME
09:3010:55
NEW FLIGHT INFORMATION
ISTANBULTOKYO
FROMTO
Istanbul Airport (IST)(HND)
DEPERTURE TIMEARRIVAL TIME
01:4519:25
16 May 2020, Saturday
Κατι παρομοιο μου εστειλε η αεροπορικη για πτηση μαιου. Λιγες μερες μετα μου την ακυρωσε εντελως. Μηπως σε προετοιμαζουν για κατι;
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Κατι παρομοιο μου εστειλε η αεροπορικη για πτηση μαιου. Λιγες μερες μετα μου την ακυρωσε εντελως. Μηπως σε προετοιμαζουν για κατι;
Ωχ! Λες; Μα εσενα δεν συνεπιπταν οι πτησεις απ'ο,τι βλεπω, σωστά;
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Ωχ! Λες; Μα εσενα δεν συνεπιπταν οι πτησεις απ'ο,τι βλεπω, σωστά;
Υποτιθεται οτι εφευγα για τοκυο τα ξημερωματα στις 16 μαιου ενω εγω εφτανα κων/πολη στις 11. Εκεινη την ωρα το αεροπλανο θα ειχε φτασει τοκυο
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Υποτιθεται οτι εφευγα για τοκυο τα ξημερωματα στις 16 μαιου ενω εγω εφτανα κων/πολη στις 11. Εκεινη την ωρα το αεροπλανο θα ειχε φτασει τοκυο
Ααα κατάλαβα.. Απογοητευτηκα τώρα. Πόσες μέρες μετά σου ήρθε η ακυρωση; δε σου δώθηκε εναλλακτική ημερομηνία;
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Ααα κατάλαβα.. Απογοητευτηκα τώρα. Πόσες μέρες μετά σου ήρθε η ακυρωση; δε σου δώθηκε εναλλακτική ημερομηνία;
Οχι. Δυο εβδομαδες αργοτερα ακυρωθηκαν ολα. Αλλα τωρα επειδη εσυ πεφτεις στο ανοιγμα των πτησεων ισως εχεις ελπιδες. Σου το ευχομαι!
 

Maria Patrinou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους! Έχουμε κλείσει από το Γενάρη με το φίλο μου για Σικελία - Ματερα-Λετσε από 22 Ιουλίου έως 12 Αυγούστου με όλα βέβαια να έχουν δωρεάν ακύρωση. Το ταξίδι είναι οδικώς με πλοίο και μηχανή. Λόγω κορονοιου ήμαστε σε μεγάλο διλλημα για το αν πρέπει να πάμε η όχι & σκεφτόμαστε ως εναλλακτική το γύρο της Πελοποννήσου. Κάποια βοήθεια /γνώμη?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εφ'οσον το μόνο ΜΜΜ στο οποίο μπαίνετε είναι το πλοίο, εγώ στη θέση σας θα πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη. Προσωπική άποψη πάντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom