Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μόλις πήρα την air France και μου είπαν εφόσον η επιστροφή είναι εντός του 2021 μπορώ να το ακυρώσω έως 3 μέρες πριν την αναχώρηση με 100% επιστροφή εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν θέλω να ταξιδέψω λόγο κορονοιου...
Ισχύει αυτό ; Γνωρίζει κάποιος ;
https://www.airfrance.ie/IE/en/common/page_flottante/engagement-air-france-protect.htm
You can change the date and/or destination of your ticket, regardless of your ticket’s fare conditions, up to the day of departure of your first flight. If the price of your new ticket is higher, you will only pay the fare difference.

You can request a ticket refund at any time before the departure of your first flight, for any trip scheduled on or before 31 December 2021. If you purchased a non-refundable ticket, you will receive a voucher valid for 1 year. This voucher can be refunded at any time during its validity.


Υ.Γ. Δε χρειάζεται να ακυρώσεις 3 μέρες πριν ούτε να πεις ότι θες να ακυρώσεις για συγκεκριμένο λόγο. Μπορείς να ακυρώσεις την ίδια μέρα της πτήσης (τηλεφωνικά το έχω κάνει) και σου στέλνουν ένα voucher που μπορείς να εξαργυρώσεις στην περίοδο ισχύος του. Επίσης, αν έχεις κλείσει πτήση με voucher και ζητήσεις ακύρωση της πτήσης, δε σου στέλνουν νέο voucher αλλά σου εκδίδουν κατευθείαν επιστροφή χρημάτων.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Χαίρομαι ιδιαίτερα γι αυτό που ακούω. Δωσε μας πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι σου, αν το συνδύασες με κάποιο μέρος ακομη, διαμονή και εντυπώσεις μέχρι τώρα. Ευχαριστώ παρά πολύ εκ των προτέρων. Ήδη
Χαίρομαι ιδιαίτερα γι αυτό που ακούω. Δωσε μας πληροφορίες σχετικά με το ταξίδι σου, αν το συνδύασες με κάποιο μέρος ακομη, διαμονή και εντυπώσεις μέχρι τώρα. Ευχαριστώ παρά πολύ εκ των προτέρων. Ήδη έχω αρχίσει να μπαίνω σε mood.
Θα γράψω εν συντομία κάποια βασικά για την Ζανζιβαρη και όταν επιστρέψω θα προσπαθήσω να τα γράψω αναλυτικότερα. Το ταξίδι δεν το έχω συνδυάσει με κάποιον άλλο προορισμό γιατί θέλω να πάω και σε ένα ελληνικό νησί όταν επιστρέψω.
Το νησί έχει απίστευτη φυσική ομορφιά και οι εναλλαγές στο κλίμα είναι συνεχείς. Πολύ έντονο το φαινόμενο της παλίρροιας στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού, κάτι που σημαίνει ότι για να κάνεις μπάνιο όποτε θέλεις, πρέπει να μείνεις σε κάποια από τις βορειες. (Kendwa για εμένα η καλύτερη αλλιώς στο Nungwi) Φθηνός προορισμός δεν είναι σε καμία περίπτωση όπως πολλοί νομίζουν.
Γενικα οι τουρίστες μένουν στα μεγάλα resort που βρίσκονται στις παραλίες, αλλά η πραγματική ζωή είναι στα χωριά που βρίσκονται πίσω από αυτά. Εγώ έχω γνωρίσει αρκετούς ντόπιους και είχα την ευκαιρία να μπω στα χωριά τους ή ακόμα και στα σπίτια τους. Υπάρχει έλλειψη στα βασικά και η ζωή είναι σκληρή. Είδα πράγματα που θα μείνουν για πάντα χαραγμένα μέσα μου.
Στα αρνητικά είναι ότι οι Maasai που γυρνάνε στις παραλίες προσπαθούν να σου πουλήσουν διαφορα πράγματα και σε ακολουθούν παντού. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα παζάρια στην Αίγυπτο η στην Κωνσταντινούπολη, απλά σε παραλία. (κάπως όμως πρέπει να ζήσουν και αυτοί)
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Έκλεισα τον Φλεβάρη για τον ερχόμενο Οκτώβριο εισιτήρια για Τελ Αβίβ με aegean Πέμπτη με Κυριακή.Μου άλλαξε την ημέρα σε Τετάρτη με Κυριακή και ζήτησα refund.Η Ryanair πετάει Παρασκευή πρωί με Κυριακή πρωί με 34€.Να το τολμήσω;Η χώρα δεν έχει ανοίξει ακόμα για τουρισμό.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Καλησπερα στην παρεα και απο εμενα. εχω πολυ καιρο να κανω καποιο ταξιδι και λογω δουλειας εμεινα πολυ σε οτι χρειαζετε πλεον για τα ταξιδια.

Θελω να ρωτησο. Το εμβολιο δεν το εχω κανει , μπορω να ταξιδεψω με τεστ?
Και αν ναι σε πιες χωρες μπορουμε να ταξιδεψουμε? Οι ΗΠΑ ειναι ανοιχτες μπορουμε να παμε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλησπερα στην παρεα και απο εμενα. εχω πολυ καιρο να κανω καποιο ταξιδι και λογω δουλειας εμεινα πολυ σε οτι χρειαζετε πλεον για τα ταξιδια.

Θελω να ρωτησο. Το εμβολιο δεν το εχω κανει , μπορω να ταξιδεψω με τεστ?
Και αν ναι σε πιες χωρες μπορουμε να ταξιδεψουμε? Οι ΗΠΑ ειναι ανοιχτες μπορουμε να παμε?
Δεν έχουν ανοίξει οι ΗΠΑ.Και είχε γραφτεί ότι θα δέχονται μόνον εμβολιασμένους όταν ανοίξουν.Μπορεί να μην ισχύσει αυτό όμως.
 

eui

Member
Μηνύματα
21
Likes
66
Επόμενο Ταξίδι
Περου
Ταξίδι-Όνειρο
Ναμίμπια
Θα γράψω εν συντομία κάποια βασικά για την Ζανζιβαρη και όταν επιστρέψω θα προσπαθήσω να τα γράψω αναλυτικότερα. Το ταξίδι δεν το έχω συνδυάσει με κάποιον άλλο προορισμό γιατί θέλω να πάω και σε ένα ελληνικό νησί όταν επιστρέψω.
Το νησί έχει απίστευτη φυσική ομορφιά και οι εναλλαγές στο κλίμα είναι συνεχείς. Πολύ έντονο το φαινόμενο της παλίρροιας στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού, κάτι που σημαίνει ότι για να κάνεις μπάνιο όποτε θέλεις, πρέπει να μείνεις σε κάποια από τις βορειες. (Kendwa για εμένα η καλύτερη αλλιώς στο Nungwi) Φθηνός προορισμός δεν είναι σε καμία περίπτωση όπως πολλοί νομίζουν.
Γενικα οι τουρίστες μένουν στα μεγάλα resort που βρίσκονται στις παραλίες, αλλά η πραγματική ζωή είναι στα χωριά που βρίσκονται πίσω από αυτά. Εγώ έχω γνωρίσει αρκετούς ντόπιους και είχα την ευκαιρία να μπω στα χωριά τους ή ακόμα και στα σπίτια τους. Υπάρχει έλλειψη στα βασικά και η ζωή είναι σκληρή. Είδα πράγματα που θα μείνουν για πάντα χαραγμένα μέσα μου.
Στα αρνητικά είναι ότι οι Maasai που γυρνάνε στις παραλίες προσπαθούν να σου πουλήσουν διαφορα πράγματα και σε ακολουθούν παντού. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα παζάρια στην Αίγυπτο η στην Κωνσταντινούπολη, απλά σε παραλία. (κάπως όμως πρέπει να ζήσουν και αυτοί)
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Κλείσαμε κενυα, stone town και καταλήγουμε στην Ζανζιβάρη. Αναμένουμε περεταίρω πληροφορίες μόλις γυρίσεις.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Παιδιά καλησπέρα σας ,σκέφτομαι να πάω Μεξικό τα Χριστούγεννα χερσόνησο Γιουκατάν έχω βρει μια μπόμπα προσφορά με την tap air τι με συμβουλεύεται να τα κλείσω, βλέπω ότι οι εμβολιασμενοι στο México είναι 35 εκατομμύρια..από ότι βλέπω έχουν ανοιχτά τα σύνορα χωρίς καραντίνα όπως η Κούβα. Όποιος έχει πάει πρόσφατα και γνωρίζει παρακαλώ ας με ενημερώσει.ειμαι πλήρως εμβολιασμενος
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Παιδιά καλησπέρα σας ,σκέφτομαι να πάω Μεξικό τα Χριστούγεννα χερσόνησο Γιουκατάν έχω βρει μια μπόμπα προσφορά με την tap air τι με συμβουλεύεται να τα κλείσω, βλέπω ότι οι εμβολιασμενοι στο México είναι 35 εκατομμύρια..από ότι βλέπω έχουν ανοιχτά τα σύνορα χωρίς καραντίνα όπως η Κούβα. Όποιος έχει πάει πρόσφατα και γνωρίζει παρακαλώ ας με ενημερώσει.ειμαι πλήρως εμβολιασμενος
Το βασικο ειναι οτι εισαι εμβολιασμενος και περα απο τα τυπικά εισαι και καλυμμένος ουσιαστικα, παντοτε με προσοχή βεβαια. Τωρα απο γνωστούς που πηγανε μπορω να σου μεταφέρω οτι σαν τουρίστας δεν θα εχεις καποιο ουσιαστικό πρόβλημα καθώς υπαρχει μια σχετική σταθεροποιηση και ο κοσμος συνεχιζει τη ζωη του, μασκες δεν '' καίγονται '' να φορανε γενικά. Καλα περασανε με λίγα λογια οπως τους εκοψα😊😊. Από κει και πέρα φανταζομαι οτι η tap air οπως και πολλες εταιρίες θα σου προσφέρει τη δυνατότητα να αλλάξεις το εισιτήριο σου η ακομη και επιστροφη χρηματων δε ξερω αν ισχύει, καπου γράφτηκε νομίζω εδω μέσα, σε περίπτωση που αλλαξουν τα πραμματα και υπάρξουν περιορισμοί στις πτήσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα εμφανιστώ κι εγώ στο Μεξικό κάπου τότε - ελπίζω - , αλλά δε θα έκλεινα επ' ουδενί από τώρα κάτι που δεν ακυρώνεται με μηδενικό κόστος (ή σχεδόν). Εγώ π.χ. έκλεισα με μίλια. Τσέκαρε όρους πριν κλείσεις.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Το βασικο ειναι οτι εισαι εμβολιασμενος και περα απο τα τυπικά εισαι και καλυμμένος ουσιαστικα, παντοτε με προσοχή βεβαια. Τωρα απο γνωστούς που πηγανε μπορω να σου μεταφέρω οτι σαν τουρίστας δεν θα εχεις καποιο ουσιαστικό πρόβλημα καθώς υπαρχει μια σχετική σταθεροποιηση και ο κοσμος συνεχιζει τη ζωη του, μασκες δεν '' καίγονται '' να φορανε γενικά. Καλα περασανε με λίγα λογια οπως τους εκοψα😊😊. Από κει και πέρα φανταζομαι οτι η tap air οπως και πολλες εταιρίες θα σου προσφέρει τη δυνατότητα να αλλάξεις το εισιτήριο σου η ακομη και επιστροφη χρηματων δε ξερω αν ισχύει, καπου γράφτηκε νομίζω εδω μέσα, σε περίπτωση που αλλαξουν τα πραμματα και υπάρξουν περιορισμοί στις πτήσεις.
Ο τύπος του εισιτηρίου είναι discount απλός ναύλος με χειραποσκευη , δεν έχει επιστροφή χρημάτων αλλά είναι ευκαιρία 300 ευρώ από Μαδρίτη για κάνουν .τώρα το θέμα είναι πως μετακίνησε εκεί δεν θέλω να μπαίνω σε λεωφορεία με ντόπιους λόγω κορωνοιου ,Hayate γνωρίζεις οι φίλοι σου πως μετακινούνταν από πόλη σε πόλη ψάχνω έναν οικονομικό και ασφαλή τρόπο
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ο τύπος του εισιτηρίου είναι discount απλός ναύλος με χειραποσκευη , δεν έχει επιστροφή χρημάτων αλλά είναι ευκαιρία 300 ευρώ από Μαδρίτη για κάνουν .τώρα το θέμα είναι πως μετακίνησε εκεί δεν θέλω να μπαίνω σε λεωφορεία με ντόπιους λόγω κορωνοιου ,Hayate γνωρίζεις οι φίλοι σου πως μετακινούνταν από πόλη σε πόλη ψάχνω έναν οικονομικό και ασφαλή τρόπο
Ναι βεβαια. Πήρανε και λεοφωρεια και εσωτερικη πτήσεις σιγουρα. Μπορω να μαθω λεπτομέρειες . Ριξε μια ματια στις ταξιδιωτικες ιστοριες, κεντρική και νοτια αμερικη. Επισκεφτηκαν φιλοι του travelstories το Μεξικο πολυ πρόσφατα σιγουρα θα εχει ωραιες πληροφοριες
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Ναι βεβαια. Πήρανε και λεοφωρεια και εσωτερικη πτήσεις σιγουρα. Μπορω να μαθω λεπτομέρειες . Ριξε μια ματια στις ταξιδιωτικες ιστοριες, κεντρική και νοτια αμερικη. Επισκεφτηκαν φιλοι του travelstories το Μεξικο πολυ πρόσφατα σιγουρα θα εχει ωραιες πληροφοριες
Hayate αν μπορείς ρώτα τους και πες μου κυρίως οδικώς πως κινιοντουσαν. Άμα είσαι εμβολιασμενος δεν νομίζω ότι κάποιος 29 χρόνων έχει την πιθανότητα να νοσηλευτεί το πολλυ πολλυ να την περάσει ελαφρια. Και όσο ο εμβολιασμός θα προχωράει παγκοσμιως τόσο καλύτερα θα είναι τα πράγματα μέχρι τα Χριστούγεννα για πολλές χώρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom