Τουρκία (Νέο) Αεροδρόμιο Κωνσταντινούπολης

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Καλησπέρα! Αρχές Νοεμβρίου έχω ανταπόκριση στο αεροδρόμιο 2 ώρες και 15 λεπτά. Φτάνω με Aegean και φεύγω με Turkish για Ιράν, Οι δύο αυτές κρατήσεις εισιτηρίων θα είναι ξεχωριστές. Θα έχω μόνο μια χειραποσκευή μαζί μου.

Γνωρίζεται εάν πρέπει να βγω για έλεγχο διαβατηρίων και μετά να ξαναμπώ?
Φτάνει σαν χρόνος οι περίπου 2 ώρες?
Όταν είχα πάει Αζερμπαϊτζάν, ίδια περίπτωση με εσενα (διαφορετικά εισιτήρια), στο πήγαινε, απλά από την πύλη που αποβιβαστήκαμε, πήγαμε στην πύλη αναχώρησης, χωρίς κανέναν έλεγχο ασφαλείας/διαβατηρίων.
Στην επιστροφή από Αζερμπαϊτζάν, περάσαμε από έλεγχο ασφαλείας (δεν θυμάμαι για έλεγχο διαβατηρίων - σφραγίδα δεν έχω στο διαβατήριο πάντως). Δεν είχαμε βγεί, υπήρχαν μηχανήματα σε κάποιο τομέα του αεροδρομίου που ήταν για τους transit μόνο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα! Αρχές Νοεμβρίου έχω ανταπόκριση στο αεροδρόμιο 2 ώρες και 15 λεπτά. Φτάνω με Aegean και φεύγω με Turkish για Ιράν, Οι δύο αυτές κρατήσεις εισιτηρίων θα είναι ξεχωριστές. Θα έχω μόνο μια χειραποσκευή μαζί μου.

Γνωρίζεται εάν πρέπει να βγω για έλεγχο διαβατηρίων και μετά να ξαναμπώ?
Φτάνει σαν χρόνος οι περίπου 2 ώρες?
Αν έχεις boarding pass για τη δεύτερη πτήση, πας απευθείας στο transfer security και βγαίνεις μετά στο χώρο των αναχωρήσεων. 5 λεπτά υπόθεση.
Αν δεν εχεις boarding pass, σταματάς πρωτα στο transfer checkin της Turkish Airlines, ακριβώς απέναντι (πριν) από το security.
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Να ρωτήσω κι εγώ το εξής, στις 19/09 έχουμε πτήση από Καισάρεια για Κων/ντινουπολη με εκτιμώμενη άφιξη στις 16:30 με την επόμενη πτήση μας μς aegean να είναι στις 20:50. Δεδομένου του μεγέθους του αεροδρομίου και πιθανών μικρό καθυστερήσεων θεωρείται καλό το κενό των 4 ωρών για παραλαβή αποσκευών εξοδο, εισοδο, check in έλεγχο κλπ?
 

Taz1984

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα! Για αναχώρηση από το νέο IST airport προς Αθήνα, τέλη Αυγούστου, μόνο με χειραποσκευή, πόση ώρα πιο πριν από την πτήση θεωρείτε ότι πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπέρα! Για αναχώρηση από το νέο IST airport προς Αθήνα, τέλη Αυγούστου, μόνο με χειραποσκευή, πόση ώρα πιο πριν από την πτήση θεωρείτε ότι πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο;
2 ωρες για να ειστε σιγουροι πι πυλες ειναι παρα πολλες και μακρια η μια απο την αλλη
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Από το αεροδρόμιο (IST) για κέντρο, τα 45 ευρώ (ταξί) που μας ζήτησαν για τέσσερα άτομα είναι καλή τιμή;
Πρόκειται για απλη μετάβαση.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Από το αεροδρόμιο (IST) για κέντρο, τα 45 ευρώ (ταξί) που μας ζήτησαν για τέσσερα άτομα είναι καλή τιμή;
Πρόκειται για απλη μετάβαση.
Πολλά είναι, το νορμάλ είναι κοντά στα 35 (ανάλογα με την ώρα βέβαια). Δεν είναι fixed οι τιμές
 

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
Από το αεροδρόμιο (IST) για κέντρο, τα 45 ευρώ (ταξί) που μας ζήτησαν για τέσσερα άτομα είναι καλή τιμή;
Πρόκειται για απλη μετάβαση.
μπορεις να πάρεις το λεωφορείο της havaist με 3€ το άτομο. Είναι πούλμαν κ έχει ανά 20λεπτο για όλους τους προορισμούς! Βάζετε κ τα πράγματα κάτω και τα παίρνετε ξανά όταν φτάσετε στον προορισμο σας. (Σαν το ΚΤΕΛ αλλα καλύτερη ποιότητα)

Αύριο επιστρέφουμε εμείς, κ λόγω πρωινής ώρας θα πάρουμε μεταφορά από το ξενοδοχείο με 40€ τα 4 άτομα.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Μάλλον ταξί θα προτιμήσουμε αφού είμαστε 4 και θα το μοιραστούμε, υπάρχει κάποια σελίδα εκτός του αεροδρομίου που το χρεώνει 51 για να το βρούμε πιο οικονομικά απο 45 που μας προσφέρει το ξενοδοχείο;
 

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
Μάλλον ταξί θα προτιμήσουμε αφού είμαστε 4 και θα το μοιραστούμε, υπάρχει κάποια σελίδα εκτός του αεροδρομίου που το χρεώνει 51 για να το βρούμε πιο οικονομικά απο 45 που μας προσφέρει το ξενοδοχείο;
Μπορείτε να δοκιμάσετε κ το GetTransfer.com , ωστόσο κ πάλι σας προτείνω το λεωφορείο.. είναι πιο σύντομα, ανά 20λεπτο και στα 4 άτομα είναι περίπου 12€ σύνολο.. Καλά να περάσετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom