Τουρκία (Νέο) Αεροδρόμιο Κωνσταντινούπολης

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
αν είσαι γκολντ μπαίνεις στο Μάιλς & σμαιλς 24/24 και περνάς ευχάριστα και ξεκούραστα..
έχουν και ντουζ να φρεσκαριστείς
αν ταξιδεύεις μπίζνες ζητάς δωμάτιο και ξεκουράζεσαι.
διαφορετικά βλέπεις ποσό κοστίζει η είσοδος στο IGA lounge, που δεν πρέπει να είναι 24ωρο.
στο συγκεκριμένο γιοτελ μέσα στο τερμιναλ δεν έχω μείνει ποτέ, αλλά σε άλλα γιοτελ που έμεινα προσφέρουν πολύ μεγάλη άνεση ηχομόνωση 100% σε μια άνετη καμπίνα.
αν είσαι νέος/α με παρέα παλεύετε, διαφορετικά πληρώνεις έξτρα για πιο σύντομη πτήση.
Το εψαξα το yotelair, οντως ακριβο και με κακες κριτικές διαβάζω (μεχρι και 1 ωρα check-in).. Gold δεν ειμαι δυστυχως.. Με βλέπω να βγαινω και να ψαχνω κατι σε κάποιο χωριο οπως αναφέρθηκε, αλλιώς 200 ευρω παραπάνω και παίρνω KLM, ας πούμε, η περιμένω λιγο κανα 2-3 εβδομαδες.. Σκεφτομαι επισης το 24 layover, πιο ανετο πας μεσα στην Πολη κανεις και μια βόλτα , αλλα οσο ισχυουν τα pcr καθεσαι υπολογίζεις τις ώρες η κάνεις rapid Κωνσταντινούπολη ξανά..(κουρασε αυτό ελπιζω να σταματησει για παντου)
 
D

Delmem38110

Guest
Το εψαξα το yotelair, οντως ακριβο και με κακες κριτικές διαβάζω (μεχρι και 1 ωρα check-in).. Gold δεν ειμαι δυστυχως.. Με βλέπω να βγαινω και να ψαχνω κατι σε κάποιο χωριο οπως αναφέρθηκε, αλλιώς 200 ευρω παραπάνω και παίρνω KLM, ας πούμε, η περιμένω λιγο κανα 2-3 εβδομαδες.. Σκεφτομαι επισης το 24 layover, πιο ανετο πας μεσα στην Πολη κανεις και μια βόλτα , αλλα οσο ισχυουν τα pcr καθεσαι υπολογίζεις τις ώρες η κάνεις rapid Κωνσταντινούπολη ξανά..(κουρασε αυτό ελπιζω να σταματησει για παντου)
δες αυτή τη λύση. είναι ανοιχτό 24/7 55 ευρω. για 6 ώρες παραμονή στο χώρο.
IGA Daily Pass | Plus Experience at Istanbul Airport!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@ToTheMoonAndBack Σ΄αυτά τα lounge που μπορείς να κοιμηθείς, βρίσκεις πάντα κρεβάτι ή τζάμπα το pass (αν έχω καταλάβει καλά το πως λειτουργεί)? Δηλ. απλά πας και λες θέλω κρεβάτι? Χαχα δύσκολο μου φαίνεται

Κ αν ταξιδεύεις business αλλά με miles and bonus, μπορείς να μπεις χωρίς pass?
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Σ΄αυτά τα lounge που μπορείς να κοιμηθείς, βρίσκεις πάντα κρεβάτι ή τζάμπα το pass (αν έχω καταλάβει καλά το πως λειτουργεί)? Δηλ. απλά πας και λες θέλω κρεβάτι? Χαχα δύσκολο μου φαίνεται

Κ αν ταξιδεύεις business αλλά με miles and bonus, μπορείς να μπεις χωρίς pass?
στο IGA (με πληρωμή) δεν μπορείς να κοιμηθείς αλλά είναι άνετος χώρος να περάσεις την ώρα σου με φαγητό και ποτό.
στα lounge της tourkish εφόσον ταξιδεύεις μπίζνες με αυτούς με μεγάλο χρόνο αναμονής πάνω από 4 ώρες αν δεν κάνω λάθος, σου δίνουν χώρο ύπνου μετά από αίτηση και διαθεσιμότητα, έχει γραφείο στα δεξιά σου μετά την είσοδο και μετά τον χώρο που αφήνεις τις χειραποσκευές. επίσης έχει ντουζ.
αν είσαι χρυσός μπαίνεις με τη κάρτα σου για να ξεκουραστείς και να φας δωρεάν, παντού σε κάθε lounge της συμμαχίας.
αν ταξιδεύεις μπίζνες πας στο μπίζνες της τουρκις

https://www.turkishairlines.com/en-us/istanbul-airport/turkish-airlines-lounge/
 
Last edited by a moderator:

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
@ToTheMoonAndBack Σ΄αυτά τα lounge που μπορείς να κοιμηθείς, βρίσκεις πάντα κρεβάτι ή τζάμπα το pass (αν έχω καταλάβει καλά το πως λειτουργεί)? Δηλ. απλά πας και λες θέλω κρεβάτι? Χαχα δύσκολο μου φαίνεται

Κ αν ταξιδεύεις business αλλά με miles and bonus, μπορείς να μπεις χωρίς pass?
Δεν έχει κρεβάτια, μερικές ξαπλώστρες (πάντα πιασμένες) έχει, καθώς και κάποιες ευκολίες όπως ίντερνετ, ντουζιέρες και μικροσνακς.. Για τα 65 ευρώ που κοστίζει (μαζί με ΦΠΑ), δέκα φορές καλύτερα σε ξενοδοχείο των 30 ευρώ στο arnavutkoy, λιγότερο από 5 ευρώ η διαδρομή με ταξί, και με εστιατόρια και μαγαζάκια στη γειτονιά..
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν έχει κρεβάτια, μερικές ξαπλώστρες (πάντα πιασμένες) έχει, καθώς και κάποιες ευκολίες όπως ίντερνετ, ντουζιέρες και μικροσνακς.. Για τα 65 ευρώ που κοστίζει (μαζί με ΦΠΑ), δέκα φορές καλύτερα σε ξενοδοχείο των 30 ευρώ στο arnavutkoy, λιγότερο από 5 ευρώ η διαδρομή με ταξί, και με εστιατόρια και μαγαζάκια στη γειτονιά..
στο IGA δεν έχει δωματια ύπνου όπως προανέφερα.
η κοπέλα ρώτησε για το χώρο της τουρκις όπου και απάντησα πιο πάνω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στα lounge της tourkish εφόσον ταξιδεύεις μπίζνες με αυτούς με μεγάλο χρόνο αναμονής πάνω από 4 ώρες αν δεν κάνω λάθος, σου δίνουν
δεν αρκει μονο ο χρονος αναμονης, πρεπει να φτανεις κ με πτηση διαρκειας >7hrs. δεν παιζει δηλ φτανω απο Αθηνα κ παω για υπνο. τοτε για 11hrs αναμονη ξεχαστε το lounge, ειναι μαρτυριο.
Πάντως ακόμα και τα lounge, το βράδυ κλείνουν.
οριστε?
 
D

Delmem38110

Guest
δεν αρκει μονο ο χρονος αναμονης, πρεπει να φτανεις κ με πτηση διαρκειας >7hrs. δεν παιζει δηλ φτανω απο Αθηνα κ παω για υπνο. τοτε για 11hrs αναμονη ξεχαστε το lounge, ειναι μαρτυριο.
έχει σχέση η αναμονή, από Θεσσαλονίκη πάντα μας δίνουν. δεν μιλάμε για δωμάτιο ξενοδοχείου αλλά δωμάτιο μέσα στο lounge. το ζητάς περιμένεις λίγο η και καθόλου. και είναι κυριολεκτικά φτάνεις από Θεσσαλονίκη πας και κοιμάσαι μεχρι να έρθει η ώρα να φύγεις ξανά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλωσήρθατε στην covid εποχή. Είχα πτήση στις 02:30am και με έβγαλαν έξω.
εγω εμεινα 10 ωρες all night long. οπως κ μερικοι δεκαδες αλλοι που κοιμοντουσαν οπου εβρισκαν. μηπως σε εβγαλαν επειδη εμαθαν οτι πηγαινες σε χοστελ?
έχει σχέση η αναμονή, από Θεσσαλονίκη πάντα μας δίνουν. δεν μιλάμε για δωμάτιο ξενοδοχείου αλλά δωμάτιο μέσα στο lounge. το ζητάς περιμένεις λίγο η και καθόλου. και είναι κυριολεκτικά φτάνεις από Θεσσαλονίκη πας και κοιμάσαι μεχρι να έρθει η ώρα να φύγεις ξανά.
ξερω για τι μιλαμε, εχω παει. κ ζητησαν να ειναι η πτηση αφιξης >7hrs. η δικη μου ηταν 6.5 κ εκαναν "παραχωρηση" ειπαν. οτι ειπαν αυτα λεω. πιθανον λογω μεγαλης ζητησης? δεν ξερω τι ειδους πολιτικη εχουν.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλησπέρα! Αρχές Νοεμβρίου έχω ανταπόκριση στο αεροδρόμιο 2 ώρες και 15 λεπτά. Φτάνω με Aegean και φεύγω με Turkish για Ιράν, Οι δύο αυτές κρατήσεις εισιτηρίων θα είναι ξεχωριστές. Θα έχω μόνο μια χειραποσκευή μαζί μου.

Γνωρίζεται εάν πρέπει να βγω για έλεγχο διαβατηρίων και μετά να ξαναμπώ?
Φτάνει σαν χρόνος οι περίπου 2 ώρες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom