Νορβηγία Να πάω Όσλο;

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
παιδια για κάποιον γνωστο μου που θα ειναι Γκετεμποργκ τον Ιούλιο και θέλει να κάνει και καμμια βολτα αν βολευτει οικονομικα,τι προτείνετε?Οσλο ή Κοπενχαγη?του ειπαν οτι συμφερει να μεινει στο Μαλμε (αν αποφασισει Δανια) και να πηγαινοερχεται.εσεις τι λετε?
Αν είναι για βόλτα καλύτερα Κοπενχάγη, καθώς είναι πιο γραφική σαν πόλη. Εγώ θα πρότεινα να μείνει στην ίδια την πόλη και όχι να πηγαινοέρχεται από το Μαλμε, καθώς αν βάλει και τα κόστη της μετακίνησης τα χρήματα που θα γλυτώσει μπορεί να μην είσαι σημαντικά. Αλήθεια, γιατί απέκλεισε την Στοκχόλμη, που προσωπικά τη θεωρώ πιο όμορφη κι από τις δύο άλλες πρωτεύουσες;
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
νομίζω Στοκχολμη έχει παει παλιότερα
αλλά είναι κ πολυ πιο μακρια σε σχέση με τους άλλους 2 προορισμους
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
νομίζω Στοκχολμη έχει παει παλιότερα
αλλά είναι κ πολυ πιο μακρια σε σχέση με τους άλλους 2 προορισμους
Χιλιομετρικά μόνο γιατί με το γρήγορο τραίνο η διάρκεια του ταξιδιού προς Στοκχόλμη είναι στις 3 ώρες, σε αντίθεση με την Κοπενχάγη που είναι 3 ώρες και 45 λεπτά και το Όσλο που είναι στις 4.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
αξίζει να πάω Μπέργκεν Τετάρτη απόγευμα και να φύγω Παρασκευή ή να πάω κάπου μονοήμερη με βάση το Όσλο που να αξίζει και να είναι πιο κοντά?τα φιορδ για να τα δω πρέπει να πάω στο Μπέργκεν ?
βρήκα και αυτό το ξενοδοχείο Rica Travel Hotel

 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
εχετε να μου προτείνεται μονοήμερες εκδρομές από Όσλο??
θέλω να πάω 2 εκδρομές..
στο Μόναχο που είναι η ανταπόκριση μπορω να πάω κάπου για 2 ώρες??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.392
Likes
14.313
εχετε να μου προτείνεται μονοήμερες εκδρομές από Όσλο??
θέλω να πάω 2 εκδρομές..
στο Μόναχο που είναι η ανταπόκριση μπορω να πάω κάπου για 2 ώρες??
Χωρίς να θέλα να σε "μαλώσω" για το Μόναχο ρώτησες σε (3) διαφορετικά θέματα:lol:

Απάντησα στο θεμα του Μονάχου.:lol:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αξίζει να πάω Μπέργκεν Τετάρτη απόγευμα και να φύγω Παρασκευή ή να πάω κάπου μονοήμερη με βάση το Όσλο που να αξίζει και να είναι πιο κοντά?τα φιορδ για να τα δω πρέπει να πάω στο Μπέργκεν ?
βρήκα και αυτό το ξενοδοχείο Rica Travel Hotel

τελικά τι έγινε,πήγες Μπέργκεν,έκανες κρουαζιέρα στα φιόρδ????
πώς τα πέρασες?? πώς ήταν ο καιρός??
γράψε κάτι και για εμάς που φεύγουμε απο βδομάδα.:haha:
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
καλημέρα!!!επέστρεψα τη Κυριακή!!!
τελικά μείναμε Όσλο και τις 7 μέρες..για να είμαι ειλικρινής έπρεπε να πηγαίναμε και αλλού..αλλά δεν βόλευε, έπρεπε να πηγαίναμε και να φεύγαμε από Όσλο..
θα μου άρεσε πάρα πολύ να πηγαίναμε Κοπεγχάγη με κρουαζιερόπλοιο..:(
δεν πήραμε την oslo pass γιατί δεν θέλαμε να πάμε στα συγκεκριμένα μουσεία..
πήραμε 24ωρή κάρτα που κόστιζε 70 ΝΟΚ και πήγαμε στο νησί των μουσείων με το καραβάκι και είδαμε τα μουσεία λίγο εξωτερικά και εσωτερικά. και μετά πήγαμε στη χιονοδρομική πίστα.
τη πόλη μπορείς εύκολα να τη δεις με τα πόδια..εμείς μέναμε κέντρο..
πήγαμε 2ωρή κρουαζιέρα στα φιόρδ του Όσλο που μου άρεσε πάρα πολύ αλλά δεν είναι τα εντυπωσιακά γνωστά φιόρδ..250 ΝΟΚ..
τρώγαμε συνέχεια από τα fridays ήταν παντού οι ίδιες τιμές και παρόμοια φαγητά και δεν το ρισκάραμε..το ρισκάραμε ένα βράδυ και ειλικρινά δεν μου άρεσε καθόλου..οι περισσότεροι έτρωγαν μύδια αλλά ήταν λίγο ακριβούτσικα..μέχρι τις 4 υπάρχουν στα περισσότερα εστιατόρια προσφορές..
τώρα ο καιρός..εγώ φορούσα μακρυμάνικα και ζακέτα τη μέρα και σακάκι το βράδυ..ο υπόλοιπος κόσμος ήταν με τα μαγιό...ο ήλιος έκαιγε όμως φυσούσε κρύος αέρας το βράδυ έκανε περισσότερο κρύο..για όλους..να φανταστείς είχαν αναμμένο το τζάκι και κουβέρτες σε όλα τα καθίσματα..το Σάββατο όμως έβρεχε αρκετά!!!ομπρέλες είχε το ξενοδοχείο και πήραμε..ότι άλλο θες μου λες έχω και τα βιβλιαράκια στο σπίτι και για αυτό και να μην έχω πάει εγώ αν σε ενδιαφέρει κάτι πες μου και θα σου πω
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλημέρα και απο εμένα και καλώς όρισες.
σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες,περισσότερο ήθελα να μάθω άν έκανες με τρένο το μπέργκεν-όσλο,αλλά όπως λές έμεινες όλες τις μέρες σου στο όσλο.απο ποιό αεροδρόμιο έφυγες και πώς ήταν η μετάβασή σου εκεί (εγώ φεύγω απο το Rygge).
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ευχαριστώ..δυστυχώς δεν πήγα..:(
από το κεντρικό αεροδρόμιο δεν θυμάμαι πως το λένε πάντως όχι από το δικό σου..πήγα Λάρνακα- Μόναχο-Όσλο και επιστροφή με τη Lufthansa..στην επιστροφή επειδή δεν προλάβαμε οι αποσκευές έμειναν στο Μόναχο και μας τις έφεραν την επόμενη μέρα
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
τελικά τι έγινε,πήγες Μπέργκεν,έκανες κρουαζιέρα στα φιόρδ????
πώς τα πέρασες?? πώς ήταν ο καιρός??
γράψε κάτι και για εμάς που φεύγουμε απο βδομάδα.:haha:
Ευχομαι να περάσετε τέλεια ;) άλλος αέρας άλλος πολιτισμός!
Στο Όσλο θέλω πολύ να ξαναπάω καθώς δεν πρόλαβα να δω και πολλά αν κ έμεινα 3 μέρες.
Έκανα τη διαδρομή για bergen με το τρένο που πραγματικά ήταν όλαααα τα λεφτά, χαστουκάκια μου έδινα για να μην κοιμηθώ και χάσω τη θέα, ειδικά στο υψόμετρο σε κάτι βραχώδη όρη που ανεβαίνει λες να να εδώ θέλω να με θάψουν!:bleh:
Απο bergen-υπερεκτιμημένη πόλη βαρέθηκα 3 μέρες πήγα στα φιορδ πολύ όμορφα όντως.
Ίσως να σας συμφέρει να κάνετε το γύρο τύπου norway in a nutshell νομίζω λεγόταν, στο όσλο συνάντησα ένα ζευγάρι αυστραλών υπερηλίκων :D που ωωω τι σύμπτωση τους ξαναδα εκει που παρκαρε το πλοίο :D και είχαν κάνει και τρενο και πλοίο μαζί κ ήταν πολύ ικανοποιημένοι.
Πανάκριβο ταξίδι στην τελική του αλλά άξιζε και θέλω να το ξανακάνω.
Κατέληξα πάντως στο οτι παροτι μια ζωή ήθελα να ζήσω εκεί..δεν μπορώ...
Σε ένα βαθμό απομυθοποιήθηκε :D
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
πρέπει να πω ότι το ξενοδοχείο δεν είχε καλές κουρτίνες και εγώ δυσκολεύτικα πολύ στον ύπνο..και μην ξεχάσετε το αντηλιακό..πολύ καυτερός ήλιος και χαμηλός..εγώ την έπαθα..:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.739
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom