Νορβηγία Να πάω Όσλο;

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
επειδή ο marquis με το τελευταίο που είπε για τις 2,5 μέρες μόνο στη Στοκχόλμη με έβαλε σε σκέψεις και επειδή οι μέρες δεν γίνεται να αλλάξουν,θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τη μοναδική αλλαγή που μπορεί να γίνει στη κατανομή των ημερών στις τρείς πόλεις που προγραμμάτισα να επισκευθώ δηλ. αντί 2,5 μέρες Στοκχ. 2 μέρες Μπέργκεν και 2 μέρες Οσλο να γίνει 3,5 μέρες Στοκχ. 2 μέρες Μπέργκεν και 1 μέρα Οσλο.οι πληροφορίες σας θα μου ήταν πολύτιμες για τον τελικό κλείσιμο εισητηρίων και ξενοδοχείων.
Προσωπικά νομίζω ότι χωρίς τη μονοήμερη στην Ουψάλα οι 2,5 μέρες αποκλειστικά στην Στοκχόλμη είναι εντάξει εφόσον θέλετε να δείτε τα βασικά της πόλης. Για το Όσλο, πολλοί λένε ότι 1 μέρα είναι αρκετη, αλλά κατά την άποψη μου αξίζει να αφιερώσει κανείς παραπάνω από 1 μέρα κι εκεί.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ναι,είδα το πρόγραμμά σου.
νομίζω πως στη Στοκχόλμη και στο Όσλο,δεν περισσεύει χρόνος ,αλλά θα ψάξω και θα σου στείλω πως μπορείς με το μετρό στο Όσλο να επισκεφτείς περιοχές εκτός κέντρου,που εμένα μου άρεσαν.το ίδιο και για το Μπέργκεν ,που με το αστικό λεοφωρείο μπορείς να φτάσεις πολύ μακριά και να θαυμάσεις λίγο απ΄την άγρια ομορφιά της χώρας..
μόλις τα βρω,θα στα στείλω σ΄αυτό το τόπικ:)
ANEL,δεν βρήκες τίποτα???
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Λοιπόν Μάκη κάτι βρήκα:
1)Oslo
Oslo Winter Park στο τέρμα της γρ.1 του μετρό.( Frognerseteren)
Lillevann,βόλτα στο δάσος και τη λίμνη(2 στάσεις πριν το τέρμα της γρ.1 του μετρό)
εμείς αφιερώσαμε μισή μέρα σ' αυτά και μας άρεσαν.
για περισσότερα δες στο visitoslo,παρακάτω

10 suggestions - Activities And Attractions - VisitOslo


Bergen


1)bergen-arna,περίπου μισή ώρα

2)άλλο πολύ όμορφο μέρος είναι η λίμνη svartediket,αλλά δεν ξέρω αν πηγαίνει εκεί κοντά λεωφορείο από Μπέργκεν.
πάντως πας εύκολα και με τα πόδια.
3)στο Bergen έχει ένα τελεφερίκ που σ΄ανεβάζει ψηλά στη πόλη,εκτός απ΄τη καταπληκτική θέα που προσφέρει,είναι πολύ όμορφα και για μια βόλτα στο δάσος της περιοχής..απίστευτη ηρεμία!
σου στέλνω τη σελίδα των λεωφορείων και της πόλης ,μήπως βρεις κάτι παραπάνω σ΄αυτές.


λεωφορεία στο Μπέργκεν
Buses in Bergen & Hordaland - Tide ASA


πληροφορίες για Μπέργκεν
Parks And Recreation | Bergen Norway

χάρτης διαδρομών σε μπέργκεν
http://www.visitbergen.com/Bergen/Dokumenter/Om oss/Publikasjoner/2009/gledeskart 2009.pdf

ΥΓ.αυτά είναι όσο θυμάμαι σε μικρή απόσταση απ΄τα κέντρα των πόλεων,στα οποία πας άνετα με τα μμ ή με τα πόδια.εννοείται πως υπάρχουν πολλά άλλα μέρη,αλλά σε μερικά δεν ξέρω πως φτάσαμε(παίρναμε ένα λεωφορείο και πηγαίναμε,χαχα)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τι άλλο θα μπορούσα να πώ απο ένα μεγάλο ευχαριστώ ANEL!!!!
έχεις κάτι και για στοκχόλμη????
επειδή πρέπει να κοιμηθώ λίγο γιατί σε 5 ώρες φεύγω για Μπολόνια,θα τα δώ μόλις επιστέψω και αν έχω απορίες θα επανέλθω.
καλό σου βράδυ και καλό τριήμερο.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πάω και εγώ Όσλο οποιεσδήποτε πληφορίες είναι καλοδεχούμενες!!!!!σκεφτόμασταν για καμια βδομάδα!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πάω και εγώ Όσλο οποιεσδήποτε πληφορίες είναι καλοδεχούμενες!!!!!σκεφτόμασταν για καμια βδομάδα!!
Νομίζω ότι μία εβδομάδα μόνο για το Όσλο είναι κάπως υπεραρκετή και μπορεί να βαρεθείτε. Κοιτάξτε αν μπορείτε να το συνδυάσετε είτε με κάποια άλλη περιοχή της Νορβηγίας όπως το Μπέργκεν με τα φιόρδ του, είτε με κάποια άλλη σκανδιναβική πρωτεύουσα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάω και εγώ Όσλο οποιεσδήποτε πληφορίες είναι καλοδεχούμενες!!!!!σκεφτόμασταν για καμια βδομάδα!!
μα δεν σου εφτασαν τοσες πληροφοριες στο συγκεκριμενο θεμα?
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/28726-%ED%E1-%F0%DC%F9-%FC%F3%EB%EF%3B-6.html
οι πληροφοριες ειδικα στο #63 απ τον Yorgos φτανουν και περισσευουν!

παντως οπως λενε ολοι παρε τρενο και πανε mydral και flam και συνδιασε το με bergen και με τα φιορδ.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
έχεις κάτι και για στοκχόλμη????
.
δυστυχώς, στη Στοκχόλμη δεν βγήκαμε απ΄το κέντρο,
αν εξαιρέσεις το Skansen και το παρακείμενο πάρκο(αλλά πάλι κατά τη γνώμη μου και αυτά ανήκουν στο κέντρο της πόλης):)
και εδώ βέβαια οι βόλτες με το metro σε πάνε σε ωραίες γειτονιές,χώρια που το metro τους είναι ένα αξιοθέατο από μόνο του(ναι,το έχω ξαναγράψει,αλλά μάλλον μου άρεσε πολύ!)
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
εντάξει με πείσατε θα πάω στο Μπέργκεν!!όμως βρε παιδιά είναι 7 ώρες δρόμο..τι πρόγραμμα να κάνω για να πάω από Όσλο και να φύγω από Όσλο???
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
πότε σκοπεύεις να πάς και για πόσες μέρες???
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
17- 23/6..πρέπει όμως να είμαι στο Όσλο μέχρι και τη Τετάρτη..σκεφτόμουνα να πάμε στο Μπέργκεν με τρένο και μετά επιστροφή με αεροπλάνο..είναι όμως αξιόπιστες οι αερογραμμές τους?
το αεροδρόμιο στο Όσλο είναι κοντά στο κέντρο..χθες έκλεισα και δεν το προγραμμάτισα καθόλου..ήτανε λίγο ξαφνικό..
μου άρεσε πολύ η εκδρομή που θα κάνεις..όμως εμείς πρέπει να πάμε και να φύγουμε από Όσλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom