Νορβηγία Να πάω Όσλο;

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητή ANEL νομίζω πως κατέληξα,BASTION με 380 ευρώ για 3 νύχτες με δωρεάν ακύρωση.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ANEL χίλια ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ANEL χίλια ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

τίποτα,απλά να περάσετε όμορφα!
(αν μπορέσετε προσπαθήστε να βγείτε και έξω απ΄τις πόλεις,σε παραλίες ή μικρά χωριά τριγύρω τους..η Νορβηγία έχει μια διαφορετική ομορφιά,μόλις αφήσεις τα μεγάλα αστικά κέντρα..)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τίποτα,απλά να περάσετε όμορφα!
(αν μπορέσετε προσπαθήστε να βγείτε και έξω απ΄τις πόλεις,σε παραλίες ή μικρά χωριά τριγύρω τους..η Νορβηγία έχει μια διαφορετική ομορφιά,μόλις αφήσεις τα μεγάλα αστικά κέντρα..)
αν είχες κάποια πρόταση θα με διευκόλυνες πολύ.
δεν ξέρω αν είδες την κατανομή των ημερών που διαθέτω στη εκδρομή όπως την έγραψα στη ιστορία του adiaforos για να μου πείς τη γνώμη σου
δηλ. θα είμαι 2,5 μέρες στη Στοκχόλμη με μία ημερήσια εκδρομή στην Ουψάλα,2 μέρες Μπέργκεν εκ των οποίων μια ημερήσια στα φιόρδ και 2 μέρες Οσλο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν είχες κάποια πρόταση θα με διευκόλυνες πολύ.
δεν ξέρω αν είδες την κατανομή των ημερών που διαθέτω στη εκδρομή όπως την έγραψα στη ιστορία του adiaforos για να μου πείς τη γνώμη σου
δηλ. θα είμαι 2,5 μέρες στη Στοκχόλμη με μία ημερήσια εκδρομή στην Ουψάλα,2 μέρες Μπέργκεν εκ των οποίων μια ημερήσια στα φιόρδ και 2 μέρες Οσλο.
ναι,είδα το πρόγραμμά σου.
νομίζω πως στη Στοκχόλμη και στο Όσλο,δεν περισσεύει χρόνος ,αλλά θα ψάξω και θα σου στείλω πως μπορείς με το μετρό στο Όσλο να επισκεφτείς περιοχές εκτός κέντρου,που εμένα μου άρεσαν.το ίδιο και για το Μπέργκεν ,που με το αστικό λεοφωρείο μπορείς να φτάσεις πολύ μακριά και να θαυμάσεις λίγο απ΄την άγρια ομορφιά της χώρας..
μόλις τα βρω,θα στα στείλω σ΄αυτό το τόπικ:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ναι,είδα το πρόγραμμά σου.
νομίζω πως στη Στοκχόλμη και στο Όσλο,δεν περισσεύει χρόνος ,αλλά θα ψάξω και θα σου στείλω πως μπορείς με το μετρό στο Όσλο να επισκεφτείς περιοχές εκτός κέντρου,που εμένα μου άρεσαν.το ίδιο και για το Μπέργκεν ,που με το αστικό λεοφωρείο μπορείς να φτάσεις πολύ μακριά και να θαυμάσεις λίγο απ΄την άγρια ομορφιά της χώρας..
μόλις τα βρω,θα στα στείλω σ΄αυτό το τόπικ:)
θα σου ήμουν και πάλι υπόχρεος.
για να μην αλλαζουμε συνέχεια τόπικ θα ήθελα να σε ρωτήσω το Αρλάντα εξπρές είναι τρένο που φεύγει απο τον κεντρικό σταθμό της Στοκχόλμης??
και πάει στο αεροδρόμίο??μπορώ δηλ.να φύγω με αυτό για το αεροδρόμιο Αρλάντα όπου θα είναι η πτήση μου για Μπέργκεν??? πόση ώρα είναι η διαδρομή?? δηλ.πόση ώρα πρίν πρέπει να προγραμματίσω την αναχώρισή μου για την πτήση μου που είναι στις 11.25 το πρωί???
ελπίζω να μη σε ζάλισα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
θα σου ήμουν και πάλι υπόχρεος.
για να μην αλλαζουμε συνέχεια τόπικ θα ήθελα να σε ρωτήσω το Αρλάντα εξπρές είναι τρένο που φεύγει απο τον κεντρικό σταθμό της Στοκχόλμης??
και πάει στο αεροδρόμίο??μπορώ δηλ.να φύγω με αυτό για το αεροδρόμιο Αρλάντα όπου θα είναι η πτήση μου για Μπέργκεν??? πόση ώρα είναι η διαδρομή?? δηλ.πόση ώρα πρίν πρέπει να προγραμματίσω την αναχώρισή μου για την πτήση μου που είναι στις 11.25 το πρωί???
ελπίζω να μη σε ζάλισα.
Το Arlanda Express είναι το γρηγορότερο μέσο μεταφοράς από τη Στοκχόλμη στο αεροδρόμιο Arlanda. Η διαδρομή διαρκεί 20 μόλις λεπτά, και σημείο αναχώρησης και άφιξης στην Στοκχόλμη είναι ο σιδηροδρομικός σταθμός. Είναι ο ακριβότερος τρόπος μετακίνησης από το Arlanda, αλλά στην ιστοσελίδα τους υπάρχουν εννίοτε αρκετά δελεαστικές προσφορές. Αν φυγετε με κάποιο τρένο κοντά στις 9.15 νομίζω θα είστε μια χάρα.
Πάντως με 2,5 μέρες μόνο Στοκχόλμη, δε ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να πάτε και μονοήμερη στην Ουψάλα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Το Arlanda Express είναι το γρηγορότερο μέσο μεταφοράς από τη Στοκχόλμη στο αεροδρόμιο Arlanda. Η διαδρομή διαρκεί 20 μόλις λεπτά, και σημείο αναχώρησης και άφιξης στην Στοκχόλμη είναι ο σιδηροδρομικός σταθμός. Είναι ο ακριβότερος τρόπος μετακίνησης από το Arlanda, αλλά στην ιστοσελίδα τους υπάρχουν εννίοτε αρκετά δελεαστικές προσφορές. Αν φυγετε με κάποιο τρένο κοντά στις 9.15 νομίζω θα είστε μια χάρα.
Πάντως με 2,5 μέρες μόνο Στοκχόλμη, δε ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να πάτε και μονοήμερη στην Ουψάλα.
σ'ευχαριστώ marquis για τις πληροφορίες σου.τη επίσκεψη στη Ουψάλα την είπα σαν σκέψη,δεν ξέρω αν θα πραγματοποιηθεί,αυτό θα εξαρτηθεί απο τον καιρό και το τι θα προλάβουμε να δούμε τον υπόλοιπο καιρό.πιθανόν να κινηθούμε με τα μέσα μεταφοράς σε πιό απομακρισμένες περιοχές της Στοκχόλμης για να δούμε λίγο απο την ύπαιθρο όπως λέει και η ANEL,
μήπως έχεις καμιά πρόταση???
επείσης κάποιο κεντρικό ξεν/χείο στη Στοκχόλμη ή στο Μπέργκεν???
(άν και νομίζω οτι ήδη είπες τις προτάσεις σου).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Mάκη, επειδή είδα ότι σε προβλημάτισε το γεγονός ότι φθάνεις στις 23:15 στο Όσλο, λάβε υπόψη σου και το γεγονός ότι η μέρα και στη Νορβηγία και στη Σουηδία τον Ιούλιο έχει μεγάλη διάρκεια.

Στο Όσλο, ο ήλιος δύει περίπου στις 22:30 και ανατέλλει στις 04:00.

Δες λεπτομέρειες εδώ:
Sunrise and Sunset for Norway – Oslo – juli 2012
Sunrise and Sunset for Sweden – Stockholm – juli 2012

Οπότε, μην ξεχάσετε να πάρετε απαραιτήτως μαζί σας μάσκες ύπνου, αλλιώς θα υποφέρετε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σωστώ κ'αυτό αγαπητή anny δεν το σκεύτηκα.(παρ΄'ολο που το ήξερα,αλλά την ώρα που σκεύτεσαι οτι η ώρα θα είναι 11.30 το βράδυ δεν πάει το μυαλό σου ότι εκεί θα είναι άκομη μέρα που λέει ο λόγος.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Το Arlanda Express είναι το γρηγορότερο μέσο μεταφοράς από τη Στοκχόλμη στο αεροδρόμιο Arlanda. Η διαδρομή διαρκεί 20 μόλις λεπτά, και σημείο αναχώρησης και άφιξης στην Στοκχόλμη είναι ο σιδηροδρομικός σταθμός. Είναι ο ακριβότερος τρόπος μετακίνησης από το Arlanda, αλλά στην ιστοσελίδα τους υπάρχουν εννίοτε αρκετά δελεαστικές προσφορές. Αν φυγετε με κάποιο τρένο κοντά στις 9.15 νομίζω θα είστε μια χάρα.
Πάντως με 2,5 μέρες μόνο Στοκχόλμη, δε ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να πάτε και μονοήμερη στην Ουψάλα.

επειδή ο marquis με το τελευταίο που είπε για τις 2,5 μέρες μόνο στη Στοκχόλμη με έβαλε σε σκέψεις και επειδή οι μέρες δεν γίνεται να αλλάξουν,θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τη μοναδική αλλαγή που μπορεί να γίνει στη κατανομή των ημερών στις τρείς πόλεις που προγραμμάτισα να επισκευθώ δηλ. αντί 2,5 μέρες Στοκχ. 2 μέρες Μπέργκεν και 2 μέρες Οσλο να γίνει 3,5 μέρες Στοκχ. 2 μέρες Μπέργκεν και 1 μέρα Οσλο.οι πληροφορίες σας θα μου ήταν πολύτιμες για τον τελικό κλείσιμο εισητηρίων και ξενοδοχείων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.970
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom