Νορβηγία Να πάω Όσλο;

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Για πες μας περισσότερες λεπτομέρειες. :)
η τιμη των τραινων απο πολη σε πολη εντος νορβηγιας ειναι 199 κορωνες,περιπου 25 ευρω-αν φυσικα κλεισεις και παρεις την τιμη του minipris.νομιζω το τραινο ειναι το πιο οικονομικο μεταφορικο μεσον.μπορεις να μετακινηθεις π.χ. απο οσλο τρονχαιν μονο με 199 κορωνες αρκει να εκμεταλευτεις την τιμη του minipris.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
η τιμη των τραινων απο πολη σε πολη εντος νορβηγιας ειναι 199 κορωνες,περιπου 25 ευρω-αν φυσικα κλεισεις και παρεις την τιμη του minipris.νομιζω το τραινο ειναι το πιο οικονομικο μεταφορικο μεσον.μπορεις να μετακινηθεις π.χ. απο οσλο τρονχαιν μονο με 199 κορωνες αρκει να εκμεταλευτεις την τιμη του minipris.
Πολύ βολικό. Δεν εμφανίζει ακόμη τιμές για τον Αύγουστο αλλά για τον Ιούλιο οι τιμές είναι όντως πολύ χαμηλές :)
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Πολύ βολικό. Δεν εμφανίζει ακόμη τιμές για τον Αύγουστο αλλά για τον Ιούλιο οι τιμές είναι όντως πολύ χαμηλές :)
εγω εχω κλεισει οσλο-βεργκεν για τον Μαιο πηγαινε-ελα με 398 κορωνες-δηλαδη 50 ευρω περιπου.οι τιμες ομως εμφανιζονται και τοτε μπορεις να τα παρεις ακριβως 3 μηνες πριν την ημερομηνια που ζητας.καλα να περασεις-καλη ανασταση!!:clap:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Με αυτό το σκεπτικό Όσλο καλύτερα για περισσότερες μέρες και όχι "ένα-τριήμερο-επειδή-βρήκα-εισιτήρια-25 ευρώ". Γιατί και τίποτα δε θα δεις, και θα σου φύγουν ένα κάρο λεφτά στην τελική
Δεν είναι σωστό να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα εάν δεν έχουμε ιδία εμπειρία. Τα αξιοθέατα στο Όσλο (πλην των δίμετρων ξανθών Νορβηγίδων ;)), είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού. Σε ένα διήμερο - τριήμερο, όπως είπα πιο πάνω, έχεις δει τα πάντα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν είπα ότι δεν προλαβαίνει να δει το Όσλο. Εϊπα ότι αν είναι κάποιος να πάει απλώς για τριήμερο σε μια πόλη που δε θα πήγαινε ποτέ μόνο επειδή είναι πάμφθηνη (ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ η μετακίνηση γιατί όλα τα άλλα πανάκριβα) και να μην προλάβει να οργανώσει πχ ένα ταξίδι βδομάδας στα πέριξ, να το σκεφτεί δύο φορές πριν κλείσει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.887
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δεν είπα ότι δεν προλαβαίνει να δει το Όσλο. Εϊπα ότι αν είναι κάποιος να πάει απλώς για τριήμερο σε μια πόλη που δε θα πήγαινε ποτέ μόνο επειδή είναι πάμφθηνη (ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ η μετακίνηση γιατί όλα τα άλλα πανάκριβα) και να μην προλάβει να οργανώσει πχ ένα ταξίδι βδομάδας στα πέριξ, να το σκεφτεί δύο φορές πριν κλείσει.

σωστό κι'αυτό,
οι συμβουλές είναι πάντα ευπρόσδεκτες.:lol:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μια βδομαδούλα Όσλο, Μπέργκεν/Sognefjord, Alesund/Geiranger, Trondheim και επιστροφή είναι μια χαρά. Η ενοικίαση αυτοκινήτου δεν είναι απαγορευτική (από 60?/ημέρα) και ψάχνοντας μπορείς να βρεις self catering καταλύμματα εκτός πόλεων όπου για οικονομία μαγειρεύετε κάτι γρήγορο κατ'οίκον.
Γενικά τα ξενοδοχεία ξεκινούν πολύ πάνω από 100?, τα ελάχιστα B&B λιγότερο, οικονομικότερη λύση το κάμπιγκ και τα youth hostel. To φαγητό σε εστιατόρια από αυτό που τσεκάρω είναι από 30? το κυρίως, για street food δεν ξέρω.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
ΜTo φαγητό σε εστιατόρια από αυτό που τσεκάρω είναι από 30? το κυρίως, για street food δεν ξέρω.
Χμ... να σου πω να σου φύγει το κεφάλι: πίτες κεμπάμπ και συναφή από 69 ως 99 κορόνες, macdonalds και παρόμοια 8-9? το μπέργκερ, hot-dogs μέση τιμή 39 κορόνες (στα εμπορικά κέντρα ξεκινάνε από 16 κορόνες), κάτι σαν σπανακόπιτα 30-40 κορόνες, ένα κομμάτι πίτσα από 39 ως 69 κορόνες, κ.ο.κ.

Οι καφετέριες που έχουν και κουζίνα είναι πιο φθηνές και τρως μια χαρά και πιο οικονομικά, οι μερίδες κοστίζουν από 13 ως 25 ?. Ξέχνα πρώτα πιάτα και επιδόρπια, άντε να μοιραστείτε και καμιά σαλάτα. Επίσης αναλογικά με τα εστιατόρια, οι πιτσαρίες έχουν πιο προσιτές τιμές.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για όσους είναι σε μπάτζετ στο Όσλο, υπάρχει το εστιατόριο Εgοn στην Κarl Jοhans με προσφορά eat-all-you-want πίτσα και σαλάτα με 99ΝΟΚ.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εγώ θα ξαναπώ ότι υπάρχει και το Anker Hotel(και Hostel, για όσους ενδιαφέρονται)που είναι το φθηνότερο του κέντρου. Μπορείτε, φαντάζομαι, να το δείτε και στην ιστοσελίδα του.
Είναι συμπαθητικό, το καημένο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το γουρούνι θα διαφωνήσει. Λίγη χλίδα βρε παιδιά δεν βλάπτει. Υπάρχουν ξενοδοχεία της αλυσίδας Clarion που προσφέρουν δίκλινο (με μπάνιο) με πρωινό ΚΑΙ βραδυνό μπουφέ έναντι 150-160?/νύχτα. Με δεδομένο το πανάκριβον της εστίασης είναι μια καλή προσφορά. Το youth hostel δε, είναι και ολίγον εντός κέντρου.
Tάδε έφη porcus, γκρόιν και ξαναβουτώ στη λάσπη μου
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Το γουρούνι θα διαφωνήσει. Λίγη χλίδα βρε παιδιά δεν βλάπτει. Υπάρχουν ξενοδοχεία της αλυσίδας Clarion που προσφέρουν δίκλινο (με μπάνιο) με πρωινό ΚΑΙ βραδυνό μπουφέ έναντι 150-160?/νύχτα. Με δεδομένο το πανάκριβον της εστίασης είναι μια καλή προσφορά. Το youth hostel δε, είναι και ολίγον εντός κέντρου.
Tάδε έφη porcus, γκρόιν και ξαναβουτώ στη λάσπη μου
Το γουρούνι πολύ διαφωνεί τελευταία και δεν θα τα πάμε καλά.
Εννοείται ότι, εφόσον θέλεις να ξοδέψεις χρήματα, μπορείς να το κάνεις σε κάποιο ''καλό'' ξενοδοχείο. Αν, όμως, δεν θέλεις, στη Νορβηγία έχεις πολύ λίγες επιλογές. Το Anker Hotel, λοιπόν, είναι μία από αυτές. Tadam!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom