ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
g3org3t γιατί να μπεις στη διαδικασία να βάλεις χρήματα στην πιστωτική? συναλλαγές θα μπορείς να κάνεις έτσι κι αλλιώς, αλλά ανάληψη για μετρητά όχι, δεν επιτρέπεται. Και τα cc να μην υπήρχαν, σε τοκίζει για την ανάληψη. Για το όριο των 2000 ισχύει αλλά κ πάλι γιατί να θες να έχεις πάνω σου τόσα μετρητά? Αυτό που χρειάζεσαι είναι χρεωστική. Τα καταθέτεις στον καταθετικό σου λογαριασμό (σε περίπτωση που δεν είναι ήδη μέσα) και κάνεις και αναλήψεις και αγορές.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Είσαι σίγουρος οτι μπορείς να βάλεις χρήματα στην πιστωτική κ να ανεβεί το όριο της; Εγώ δε νομίζω οτι γίνεται κατι τέτοιο. Κάνε μια ερώτηση στην τραπεζα σου.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είσαι σίγουρος οτι μπορείς να βάλεις χρήματα στην πιστωτική κ να ανεβεί το όριο της; Εγώ δε νομίζω οτι γίνεται κατι τέτοιο. Κάνε μια ερώτηση στην τραπεζα σου.
Αν έχεις οριο πχ 2000€ και χρωστάς 0€ αν πας και προπληρώσεις άλλα 2000€ τότε το όριο σου για μεμονομένη αγορά παραμένει 2000€ αλλα το σύνολο των αγορών σου μπορεί να φτάσουν τις 4000€ .
 

g3org3T.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Καλημέρα σας,

Ο Hugin κάλυψε απολύτως το θέμα με την πιστωτική.

Τώρα Angie γιατί να τα βάλω στην πιστωτική και οχι σε εναν καταθετικό λογαριασμό που καταλήγει σε χρωστική; Γιατι εκεί δεν θα αντιμετωπίσω σίγουρα κανένα πρόβλημα σε αγορά... στο παρελθόν είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με χρεωστική κάρτα της Εθνικής. Αλλά οκ... Αυτό είναι θέμα συνήθειας, τα βάζω και και στον καταθετικό μου αν είναι.

Το θέμα είναι αλλο, και γι αυτο κάνω την συζήτηση αυτή...
Απο τη στιγμή που υπάρχουν μετρητά γιατί να περνάν μέσα απο τράπεζες; να φαινονται κινήσεις 2 και 3 χιλιάδων; Ενώ παράλληλα στις μέρες μας δεν μπορείς να σηκώσεις απο την τράπεζα παρά 400 την εβδομάδα;

Αυτή τη σκέψη όμως βάζει πάλι υπο συζήτηση μια κουβέντα απο εναν φίλο που ταξίδεψε πριν αρκετά χρόνια Ν.Υ και μου ανέφερε οτι προσπάθησε να αγοράσει ένα iphone και στο apple store δεν δεχόντουσαν μετρητό.

Αν είναι κάτι που μπορεί να συμβεί κατα κόρον, δεν υπάρχει λόγο να συνεχίσω να σκέφτομαι τα μετρητά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Το μόνο πρόβλημα,που μπορει να αντιμετωπίσει κάποιος,κάποια στιγμή,είναι να δικαιολογεί το εισόδημα του τις κινήσεις αυτών των χρημάτων.
Σε Apple store στην Ουάσιγκτον,το 2012,δεχόντουσαν μετρητά για αγορά τηλεφώνου.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
επιβεβαιώνω ότι σχεδόν παντού παίρνουν και μετρητά..απλά μερικές φορές δεν θέλουν μεγάλο νόμισμα πχ χαρτονόμισμα των 100$ αλλά αυτό θα σου τύχη σε πολύ μικρά μαγαζιά η κάποιες αλυσίδες φαγητού πχ mcdonalds που γράφουν ότι δεν παίρνουν πάνω από 50$ επίσης σε πολλά μαγαζιά τύπου apple store υπάρχουν υπάλληλοι που κυκλοφορούν με το τηλέφωνο που πληρώνεις μέσο cc και τελειώνεις την διαδιακασία πολύ πιο γρήγορα και πολλές φορες γλιτώνεις μεγάλες ουρές..
 

g3org3T.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Ωραία, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Όσο αφορά το όριο των 2000€ που λέγαμε νωρίτερα... ανοίγουν το πορτοφόλι σου στο αεροδρόμιο και αρχίζουν να μετράνε; :haha:
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Το όριο ισχύει ανά πρόσωπο, μπορεί να σε ελέγξουν, μπορεί όμως και όχι.
Εν πάση περιπτώσει δεν ενδείκνυται να κυκλοφορείς με τόσα μετρητά και δη σε μια πόλη όπου δέχονται παντού κάρτες.
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Πλεον με τα capital controls καλο είναι λέτε να έχουμε και μετρητα μαζί μας από Ελλαδα,σωστα?
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Πλεον με τα capital controls καλο είναι λέτε να έχουμε και μετρητα μαζί μας από Ελλαδα,σωστα?
@dove Αν εξαιρέσεις ότι έχεις τους ίδιους περιορισμούς που έχεις και εδώ, δλδ για τις αναλήψεις και τις αγορές,τα capital controls δε σε επηρεάζουν περισσότερο ή λιγότερο στο εξωτερικό. Εμείς για 9 μέρες, 2 άτομα, είχαμε μαζί μας 200 δολλάρια μόνο και το 80% των συναλλαγών μας γινόταν με κάρτες, τις δέχονται παντού!
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
@dove Αν εξαιρέσεις ότι έχεις τους ίδιους περιορισμούς που έχεις και εδώ, δλδ για τις αναλήψεις και τις αγορές,τα capital controls δε σε επηρεάζουν περισσότερο ή λιγότερο στο εξωτερικό. Εμείς για 9 μέρες, 2 άτομα, είχαμε μαζί μας 200 δολλάρια μόνο και το 80% των συναλλαγών μας γινόταν με κάρτες, τις δέχονται παντού!
ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Ακόμη και με χρεωστική καρτα?(Δεν έχουμε πιστωτικές!)
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Ακόμη και με χρεωστική καρτα?(Δεν έχουμε πιστωτικές!)
Νομίζω ότι πρακτικά δεν έχει διαφορά εκτός από ορισμένες συναλλαγές που απαιτείται πιστωτική (γιατί χρειάζεται να κάνουν πρώτα δέσμευση κάποιου ποσού και μετά χρέωση). Τυπικά τέτοιες περιπτώσεις είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου και τα βενζινάδικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom