Νεκρός; ο Osama bin Laden

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν και δε συμπαθώ τους Αμερικανούς, απ' την άλλη δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να λυπηθώ για το θάνατο ενός ανθρώπου που τα είχε όλα και επέλεξε το θρησκευτικό φανατισμό και την τυφλή βία...
Μακάρι οι μελλοντικοί μάρτυρες να παραδειγματιστούν απ' το θάνατο του αρχηγού τους και να κάτσουν στ' αυγά τους κάνοντας κάτι πιο παραγωγικό για τον ευατό τους απ' το να σχεδιάζουν τυφλά χτυπήματα σε αθώους ανθρώπους.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
κι εγώ θα πανηγύριζα άν κάποιο κοντινό μου πρόσωπο είχε σκοτωθεί στους διδυμους πύργους ή στο μετρό της μαδρίτης
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δυστυχώς όμως θα βρεθούν και άλλοι φανατισμένοι μουσουλμάνοι που θα προσπαθήσουν να 'μαρτυρήσουν' κάνοντας τυφλά χτυπήματα ώστε έτσι να έρθουν πιο κοντά στο στόχο τους:
(αιώνια νεότητα, ανοσία στις αρρώστιες, απεριόριστο κρασί και φαγητό και το πιο σημαντικό 72 παρθένες:killme:)...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως οι πανηγυρισμοί που αναφέρονται υπερβαίνουν τα εσκαμμένα. Δεν είναι λογικό να εορτάζει κανείς το θάνατο. Ειδικά όταν ακριβώς ο θάνατος είναι ο λόγος που αποστρέφονται όλοι το Bin Laden....
Προσωπικά λυπάμαι που δε θα καταφέρει να δικαστεί ποτέ, παρότι είμαι βέβαιος ότι θα βρισκόταν ένοχος για τις συγκεκριμένες του ενέργειες που και ο ίδιος είχε ομολογήσει δημόσια. Δεν ξέρω πάντως κατά πόσον θα μπορούσε να συλληφθεί ζωντανός και αν ναι γιατί δεν το έπραξαν.
Απο κει και πέρα, όμως, αν ο θάνατος αυτός είναι η αφορμή για να γλυτώσουν μια σειρά από ζωές (από τα χέρια τόσο της Al Qaeda όσο και όσων την αντιμάχονται), δε μπορεί παρά να είναι τελικά ευτυχές γεγονός... Αλλά από αυτό μέχρι να πανηγυρίζει κανείς υπάρχει μεγάλη απόσταση.
Επίσης, είναι ευτυχές το γεγονός ότι η συγκεκριμένη μορφή "πάλης" έχει πάψει από καιρό να βρίσκει συμπαραστάτες στο μουσουλμανικό κόσμο. Μετά την παράταιρη "συμμαχία" των Ταλιμπάν με έναν.... άραβα, μόνο κάτι χώρες της μαύρης αφρικής τον υποστήριξαν. Και οι έρευνες που πλέον διεξάγονται στις χώρες της Βόρειας Αφρικής / Τουρκία κλπ δείχνουν ότι οι λαοί αυτοί, για τους οποίους μέχρι τώρα ξέραμε ελάχιστα, παρότι είναι έντονα αντιαμερικανοί και υποστηρίζουν το ρόλο της θρησκείας τους στην κοινωνία, αντιτάσσονται σε συντριπτικά ποσοστά σε τέτοιου είδους μορφές "πάλης". Σε πρόσφατη έρευνα π.χ. στην Αίγυπτο, το ποσοστό του πληθυσμού που καταδίκαζε τις μεθόδους της Al Qaeda ήταν μεγαλύτερο από όσους καταδίκαζαν τη στάση των ΗΠΑ. Άσχετα από πρόσωπα, η "ιδεολογία" τους έχει ηττηθεί.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το ότι η ιδέα αυτού του είδους επιθέσεων έχει σχεδόν εκλείψει στον ισλαμικό κόσμο ήθελα να το επισημάνω κι εγώ.

Επίσης, η παρατήρηση που θέλω να κάνω είναι όσο θα στεναχωριόμουν αν σκοτωνόταν ένας συγγενής μου στους δίδυμους, άλλο τόσο θα στεναχωριόμουν αν σκοτωνόταν κάποιος τώρα στη Λιβύη, ή πρίν χρόνια στο Ιράκ κλπ κλπ. Δεν είδα όμως να αποκαλείται ανοιχτά τρομοκράτης κανένας απ'αυτούς που προκάλεσαν τα τελευταία που ανέφερα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης, η παρατήρηση που θέλω να κάνω είναι όσο θα στεναχωριόμουν αν σκοτωνόταν ένας συγγενής μου στους δίδυμους, άλλο τόσο θα στεναχωριόμουν αν σκοτωνόταν κάποιος τώρα στη Λιβύη, ή πρίν χρόνια στο Ιράκ κλπ κλπ. Δεν είδα όμως να αποκαλείται ανοιχτά τρομοκράτης κανένας απ'αυτούς που προκάλεσαν τα τελευταία που ανέφερα.
Έχουμε χάσει τις λέξεις για μια ακόμη φορά. Ο όρος τρομοκράτης, εφευρέθηκε για να διαφοροποιήσει μια κατηγορία "χτυπημάτων" από αυτά που κάνει ένας τακτικός στρατός, εν γένει στα πλαίσια πολεμικών επιχειρήσεων. Μπορεί να είναι πολλά κακά πράγματα αυτά που περιγράφεις, αλλά δεν είναι τρομοκρατία.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Έχουμε χάσει τις λέξεις για μια ακόμη φορά. Ο όρος τρομοκράτης, εφευρέθηκε για να διαφοροποιήσει μια κατηγορία "χτυπημάτων" από αυτά που κάνει ένας τακτικός στρατός, εν γένει στα πλαίσια πολεμικών επιχειρήσεων. Μπορεί να είναι πολλά κακά πράγματα αυτά που περιγράφεις, αλλά δεν είναι τρομοκρατία.
Δε με ενδιαφέρει τι σημαίνει ένας όρος. Αν με ενδιέφερε, θα έπρεπε να παραιτηθώ σε κάποια απ'τα πιστεύω μου... γενικότερα μιλάω. Επι της ουσίας, νομίζω ότι δε διαφέρουν και πολύ οι δύο όροι, για όποιον λόγο και αν έχει εφευρεθεί κάθε όρος.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα του Προέδρου ο κόσμος από χτες είναι πιο ασφαλής,για πoιό λόγο οχυρώνονται όλες οι Αμερικάνικες πρεσβείες και οι ταξιδιωτικές οδηγίες πάνε σύννεφο;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
λογω Φουκοσιμα μαλλον
ή κανα τσουναμι
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.784
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..βγηκαν να πουν και ποσοι απο τους αμερικανους σκοτωθηκαν στη 40λεπτη επιχειρηση? δεν μπορει να μην ειχαν απωλειες και αυτοι δεν μπορει να μην υπαρχουν θυματα και απο αυτους..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ισχυρίζονται ότι δεν είχαν καμία απώλεια πάντως.Και δεν μου φαίνεται απίθανο.Οι άλλοι έχουν λιανοτούφεκα όταν οι Αμερικανοί κομάντος διαθέτουν βιονικά όργανα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom