Νησί Γαύδος

Μηνύματα
21
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
Καλημέρα! Είμαι η Ελένη και είμαι υπεύθυνη ψυχαγωγίας σε μια στρατιωτική βάση εδώ στα Χανιά. Μέσα στα πλαίσια του ψυχαγωγικού μέρους της δουλειάς μου λοιπόν διοργανώνω εκδρομές και ταξίδια τα οποία τα συνοδεύω κιόλας. Στις 1 του Αυγούστου έχω οργανώσει εκδρομή με μια μόνο διανυκτέρευση στο νησί της Γαυδου και θα πάω γύρω στα 24 άτομα. το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω ξαναπάει και δεν ξέρω τι να προτείνω όταν θα με ρωτήσουν. Θα μείνουμε σε ένα κατάλυμα στο Καστρί. Θέλω να δούμε τα πιο αξιοσημείωτα μιας και θα μείνουμε μόνο μια μέρα.
Μερικές ερωτήσεις::roll::roll::roll:

1.Το γνωρίζω ότι δεν υπάρχει νυχτερινή ζωή εκεί. Τουλάχιστον υπάρχουν καφετέριες που μένουν μέχρι αργά ανοικτές?
2.Ποιά είναι η καλύτερη παραλία?
3. Να νοικιάσω αυτοκίνητο,είναι μακρυά το Καστρί από τις παραλίες?
4. Έχει μαγαζιά για ψώνια,αναμνηστικά?

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλημέρα! Είμαι η Ελένη και είμαι υπεύθυνη ψυχαγωγίας σε μια στρατιωτική βάση εδώ στα Χανιά. Μέσα στα πλαίσια του ψυχαγωγικού μέρους της δουλειάς μου λοιπόν διοργανώνω εκδρομές και ταξίδια τα οποία τα συνοδεύω κιόλας. Στις 1 του Αυγούστου έχω οργανώσει εκδρομή με μια μόνο διανυκτέρευση στο νησί της Γαυδου και θα πάω γύρω στα 24 άτομα. το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω ξαναπάει και δεν ξέρω τι να προτείνω όταν θα με ρωτήσουν. Θα μείνουμε σε ένα κατάλυμα στο Καστρί. Θέλω να δούμε τα πιο αξιοσημείωτα μιας και θα μείνουμε μόνο μια μέρα.
Μερικές ερωτήσεις::roll::roll::roll:

1.Το γνωρίζω ότι δεν υπάρχει νυχτερινή ζωή εκεί. Τουλάχιστον υπάρχουν καφετέριες που μένουν μέχρι αργά ανοικτές?
2.Ποιά είναι η καλύτερη παραλία?
3. Να νοικιάσω αυτοκίνητο,είναι μακρυά το Καστρί από τις παραλίες?
4. Έχει μαγαζιά για ψώνια,αναμνηστικά?

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
Καλημέρα Ελένη

Πριν δυο χρόνια πήγα. καφεταβέρνα έχει. έχει και ένα δυο μπαρ για το βράδι στο Σαρακίνο που έχει τη περισσότερη κίνηση από τα άλλα χωριά.
όλες οι παραλίες είναι οκ. Η καλύτερη η πιο απόμακρυ της Τρυπητής. Κάνετε μια πεζοπορία
από το χωριό Κόρφος σε μονοπάτι, φανταστικό το τοπίο,μια ώρα δρόμος και φτάνετε. είναι βέβαια ερημικά.
μπορείται να πάτε και με καίκι απο το λιμάνι.
Από το Σαρακίνο να πάτε στον Αγ. Ιωάννη, με τα πόδια είναι κοντά, είναι πολύ όμορφα
εκεί. Ερημικά, γυμνιστές, ελευθερο καμπινγκ, κέδροι, και αμμόλοφοι μα παράξενα σχήματα.
να δείτε επίσης το νοτιότερο φάρο της Ευρώπης κοντά στο Καστρί.
Βέβαια από το καστρί θα χάνετε το χρόνο σας αν πάτε με τα πόδια. Υπάρχει ένα λεοφωρείο
που μπορείται να το κανονίσετε να σας μεταφέρει όποτε το χρειάζεστε.
κάνε και ένα τλφ στη κοινότητα για περισσότερες infos
έχει ένα supermarket. από αναμνηστικά μόνο καμιά κάρτα.
καλό κουράγιο!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
21
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
Καλημέρα Ελένη

Πριν δυο χρόνια πήγα. καφεταβέρνα έχει. έχει και ένα δυο μπαρ για το βράδι στο Σαρακίνο που έχει τη περισσότερη κίνηση από τα άλλα χωριά.
όλες οι παραλίες είναι οκ. Η καλύτερη η πιο απόμακρυ της Τρυπητής. Κάνετε μια πεζοπορία
από το χωριό Κόρφος σε μονοπάτι, φανταστικό το τοπίο,μια ώρα δρόμος και φτάνετε. είναι βέβαια ερημικά.
μπορείται να πάτε και με καίκι απο το λιμάνι.
Από το Σαρακίνο να πάτε στον Αγ. Ιωάννη, με τα πόδια είναι κοντά, είναι πολύ όμορφα
εκεί. Ερημικά, γυμνιστές, ελευθερο καμπινγκ, κέδροι, και αμμόλοφοι μα παράξενα σχήματα.
να δείτε επίσης το νοτιότερο φάρο της Ευρώπης κοντά στο Καστρί.
Βέβαια από το καστρί θα χάνετε το χρόνο σας αν πάτε με τα πόδια. Υπάρχει ένα λεοφωρείο
που μπορείται να το κανονίσετε να σας μεταφέρει όποτε το χρειάζεστε.
κάνε και ένα τλφ στη κοινότητα για περισσότερες infos
έχει ένα supermarket. από αναμνηστικά μόνο καμιά κάρτα.
καλό κουράγιο!!!!!!!!!!
Σε ευχαριστώ πάαααααρα πολύ:clap:!!!!!!
θα νοικιάσω αυτοκίνητο για να μην χάνουμε χρόνο με τις διαδρομές και άλλωστε δεν είμαι και του περπατήματος χαχα!! όσο για τις παραλίες βρήκα άκρη, θα τις δω τις περισσότερες αν όχι όλες μιας και θα έρθει και ένας φίλος μαζί ο οποίος είναι ιδιοκτήτης ταχύπλοου! οπότε καταλαβαίνεις!!!Αχ ανυπομονώ!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες χαρά μου!να σαι καλά!:cool:
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Ζηλανδία
ψιλο άκυρο το ποστ που θα κάνω
αλλά...
DORA με ενυπωσίασε το επαγγελμά σου!
 
Μηνύματα
21
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
ψιλο άκυρο το ποστ που θα κάνω
αλλά...
DORA με ενυπωσίασε το επαγγελμά σου!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Ναι πραγματικά το λατρεύω!!!Η δουλειά μου είναι πραγματική διασκέδαση και δεν είναι μόνο τα ταξίδια πίστεψε με!!!:D:D:D:D
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Ζηλανδία
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Ναι πραγματικά το λατρεύω!!!Η δουλειά μου είναι πραγματική διασκέδαση και δεν είναι μόνο τα ταξίδια πίστεψε με!!!:D:D:D:D
κάθε άλλο... από την πρώτη στιγμή που το διάβασα η φαντασία μου οργίασε!!! χαχαχα:p
 
Μηνύματα
21
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
κάθε άλλο... από την πρώτη στιγμή που το διάβασα η φαντασία μου οργίασε!!! χαχαχα:p
Αντε βρε που οργίασε κιόλας πονηρέ!!!:bleh: Απλά κάθε μέρα κάνω κάτι διαφορετικό από την προηγούμενη,δεν είναι βαρετή,γνωρίζω πολύ κόσμο και πληρώνομαι για αυτό!!!θέλω τίποτα άλλο?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αντε βρε που οργίασε κιόλας πονηρέ!!!:bleh: Απλά κάθε μέρα κάνω κάτι διαφορετικό από την προηγούμενη,δεν είναι βαρετή,γνωρίζω πολύ κόσμο και πληρώνομαι για αυτό!!!θέλω τίποτα άλλο?
βοηθό θέλεις?? έρχομαι χαλαρά!!:D
 
Μηνύματα
21
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
χαχαχα!!μα είδες ρεθυμνο?α πα πα!
ρενάτα έλα,η αλήθεια είναι οτι κουράζομαι πολύ να διασκεδάζω,θα ήθελα ένα βοηθό!!!χαχαχα!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
κάθε άλλο... από την πρώτη στιγμή που το διάβασα η φαντασία μου οργίασε!!! χαχαχα:p

και δεν εισαι μονο εσυ που οργιασε η φαντασια του!!!ολοι οσοι ακουνε το επαγγελμα μας το ιδιο κανουν.......ασε που εχουν και ενα κουτοπονηρο χαμογελο μεχρι να εξηγησουμε!
 

ynatasssa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
ΓΑΥΔΟΣ

Αγαπητή Ελένη
Τελευταία φορά που βρεθηκα στο νσι ηταν τον Ιουνιο.Ειναι ισωσ το τελευταιο νησι που εχει απομεινει τοσο ανεπηρεαστο απο τον πολιτισμο .
Καταρχην οτι εχεισ προγραμματισει να μεινετε μια νυχτα δεν ειναι σιγουρο.Το πλοιο που πηγαινει εκει ΣΑΜΑΡΙΑ ειναι μαλλον ποταμοπλοιο οποτε ακομα και με 6 ή 7 μποφορ δεν πραγματοποιειτα το δρομολογιο.Να τσεκαρεισ πριν ξεκινησεισ τον καιρο τησ επομενησ μερα(το ποσειδων δινει καλες πληροφοριες Εμεισ την πρωτη φορα πηγαμε γαι 2 μερεσ και φυγαμε μετα απο 8.Δ ηλαδη πηγαμε σαββατο και αντι για κυρικαη φυγαμε το επομενο σαββατο.Αυτο ειναιο πολυ συνηθεσ στο νησι.
Στο νησι εχεισ τη δυνατοτητα να νοικιασεισ αυτοκινητο ,ειναι ο στεφανης και εδρευει στο σαρακηνικο.γαι διαφορα
Εχει αρκετα καλα δωματια βαλαντια και αρκετα περιποιημενα
Στο ακρωτηρι τησ τρυπητησ μπορεισ να πας ειτε απο το μονοπατι που εχει χαρακτει απο την παραλια του Κορφου ειτε πασ με αυτοκινητο μεχρι τα ΒΑΤΣΙΑΝΑ και μετα ειναι 20 λεπτα κατεβασμα.(καλυτερα με jeep).To πρωτο δρομολογιο απο τον κορφο ειναι περιπου 1 ωρα μετριασ δυσκολιας.Η παραλια προσωπικα δεν μου αρεσει και νομιζψ οτι πολυσ κοποσ για το τιποτα.Αλλα περι ορεξεως.........
Η ωραιοτερη παραλια του νησιου ειναι ο αη Γιαννης με τουσ κεδρουσ αλλα και με 1500 ατομα τον Αυγουστο να κατασκηνωνουν εκει.Καποιοι εκει μενουν 3-4 μηνες.Πηγαινεισ μεχρι την ταβερνα του Θεοφιλου και μετα ειναι 10 λεπτα με τα ποδια .
Η παραλια σαρακηνικο ειναι επισησ πολυ ωραια αλλα τα παραπηγματα που εχουν κτισει χαλανε την ομορφια της.
Απαραιτητη επισκεψη στο φαρο για ηλιοβασιλεμα ο οποιοσ ειναι ανενεργοσ αλλα λειτουργει μουσειακα και προσφερει καλη ρακη, και γλυκα.
Φαγητο στο στεκι της Γωγουσ στο Καστρι, για αυθεντικο τσιγαριαστο στης Κικης στο σαρακηνικο και για ψαρια παντου αλλα τσεκουρωνουν στις τιμες.Πολυ καλη ταβερνα ειναι και ο θεοφιλος στον Αη γιαννη.
Το νησι δεν εχει αξιοθεατα εχει ηρεμια και εκει πραγαματικα καθε μερα ειναι ιδια δεν υπαρχει δευτερα, τριτη, εκει ειναι παντα κυριακη.Εγω και ο ανδρασ μου λατρευουμε το νησι και γαι αυτο πηγαινουμε καθε χρονο τουλαχιστον μια φορα και για αρκετεσ μερεσ
Ευχομαι να σου φανουσ χρησιμεσ οι πληροφοριες
ynatassa
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom