Ισπανία Νοτια Ισπανια-3 με 14 Ιουλιου 09

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ε, ελπίζω τώρα πια να τελείωσαν οι αναποδιές και από δω και πέρα να μας περιγράψεις μόνο ευχάριστες εμπειρίες :xmas_smile:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Αυτό δεν είναι ταξιδιωτική ιστορία...είναι σκέτη ταλαιπωρία!Τελικά όλες οι ταξιδιωτικές εταιρίες ίδιες είναι...αποβλέπουν μόνο στο δικό τους συμφέρον και τίποτα άλλο!Τους πελάτες τους βλέπουν σα χρήμα και μόνο. Ελπίζω να τελειώσανε τα δύσκολα...τα οποία βλέπω τα θυμάσαι με χιούμορ!
 

elenlena

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
Μπράβο σας που ταξιδέψατε όλοι μαζί!!!
Ελπίζω τελικά, το ταξίδι αυτό, να σας άφησε μια πολύ γλυκιά ανάμνηση!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Με πολύ ...βάσανο και ταλαιπωρία ξεκίνησε το ταξίδι σας,καλά εκεί που περιγράφεις τη σκηνή στο αεροπλάνο με τον πιλότο:xmas_lol:,ελπίζω να μη σου τα "σούρουν"οι πιλότοι του φόρουμ:xmas_lol::xmas_lol:,άντε να δούμε τη συνέχεια,τα ωραία πότε θάρθουν;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ουφ! Με αγχωσες! Αντε να δουμε τη συνεχεια! Συγχαρητηρια στα εκπαιδευμενα τεκνα (και στους εκπαιδευτες γονεις)!
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
νεα υορκη
:xmas_razz:...Oλα λοιπον οκ,και συμφωνα με τις οδηγιες που ειχα τυπωσει σε 30χλμ η αν θελετε 35 λ περιπου φτανουμε στον προορισμο μας,Sitio of Calahonda-Mijas.Απο την ''εθνικη''-να το πω ετσι-,στριβεις δεξια και ακολουθωντας ανοδικη πορεια 10 λ βρεθηκαμε στο διαμερισμα που ειχαμε κλεισει.Μας περιμενε μια κυρια -η οικονομος-με τα κλειδια και για οδηγιες γενικης φυσεως-για σουπερ μαρκετ,παραλιες κλπ.Ξεχασα να αναφερω οτι ενω εχω εμπειρια απο οδηγηση στις ευρωπες με αυτοκινητο απο προηγουμενα ταξιδια,στις πλατειες που συναντησα και ηταν αρκετες[τι τις θελουν τοσες πολλες?]δεν θυμομουν οτι ισχυουν τα αντιθετα -απο οτι στην ομορφη μεν,αλλα πολυ πισω σε αυτα τα θεματα- πατριδα μας.Και επειδη ολοι γνωριζουμε την δυναμη της συνηθειας,παντα τελευταια στιγμη θυμομουνα και εκοβα λιγακι.Απορουσα συγχρονως και με τους ντοπιους που ηταν τοσο- μα τοσο- σιγουροι οτι θα σταματησω και δεν εκοβαν καθολου,ετσι βρε αδελφε για σιγουρια.Μπορω να πω μαλιστα οτι με ειχανε σιγουρο ,λες και ειχαν διαβασει το βιογραφικο μου,αα καλο.Αφου παρκαραμε το αμαξι στο ιδιωτικο γκαραζ -αριθμημενο για καθε ενοικο-τακτοποιησαμε τα πραγματα μας και για αλλη μια φορα μακαριζαμε τους εαυτους μας για το σπιτι που ειχαμε διαλεξει.Βεβαιως ειχαμε δωσει και γυρω στα 120Ε εγγυηση για τυχον ζημιες απο τα παιδια κυριως,επειδη ηταν φουλ εξοπλισμενο-ξερετε τωρα κηροπηγια-λαμπατερ κλπ-την οποια πηραμε και πισω -ολοκληρη ,παρακαλω-μιας και δεν ειχαμε απωλειες τις 11 ημερες που μειναμε.Ο καιρος σουπερ ,ζεστη μεν αλλα με ενα αερακι που σε δροσιζε και φυσικα θερμοκρασιες ως και 40 κελσιους.Δεν περιμεναμε να δροσισει ,ολοι μικροι μεγαλοι στο αυτοκινητο για την πρωτη βουτια,στην κοντινοτερη και αξιολογη απο το σπιτι παραλια στο cabopino.Mεγαλη και αμμουδερη ηταν οτι επρεπε για να χαλαρωσουμε ολοι μας και αν και τα νερα ηταν ''σιδερο''η αλλιως ''μπουζι'',απο κοσμο ετσι και ετσι,χαλαρα τις καθημερινες και ''κολαση''-ουτε να παρκαρεις'' τα Σ/Κ.Τα παιδια εξω στην αμμο να ''χτιζουν πυργους'' και απροθυμα ως ενα σημειο να μπουν στην θαλασσα,προτιμησαν ενα'' πυραυλο'' της algida,παρα να ''κοκαλωσουν''απο το νερο.Επιστροφη στο σπιτι για σιεστα,αφου πρωτα βαλαμε πετρελαιο στ αμαξι και καναμε την απαραιτητη επισκεψη στο σουπερ μαρκετ με πολυ χαμηλες τιμες-η Ισπανια ταιριαζει στους ελληνες-.Τα απογευματα ,παντα μετα τις 8,καναμε βολτες στα πολυ ομορφα παραθαλλασια θερετρα,παντα εξω απο την Μαλαγα,με ονοματα ψιλοαστεια,οπως Toremollinos,Fuengirola,Benalmadena και πιο κατω προς Γιβραλταρ,Εstepona,puerto banus και φυσικα η Marbella.Kυριο χαρακτηριστικο ολων αυτων ηταν οι πολυ καλα οργανωμενες παραλιες με αψογες υποδομες για ολους τουριστες και ισπανους.Επισης υπηρχαν μαγαζια με σουβενιρ,απο τα οποια οι κορες μας,-νταηλικι - μπορω να πω,απαιτησαν φουστανια και γοβες φλαμενγκο ασορτι,και αφου εγινε το χατηρι τους,απαιτησαν μες την νταλα να σκασουν μυτη στην παραλια για μπανιο ,ντυμενες με τα φουστανια φλαμενγκο με τους φραμπαλαδες και τις τακουνες.Τελικα μετα απο ''αιματηρες'' διαπραγματευσεις,πρυτανευσε η λογικη και γλυτωσαμε το ισπανικο ρεζιλικι[μιλαμε για πολυ γελιο,σας λεω φιλτατοι].κατα μηκος αυτης της ατελειωτης παραλιας που ειναι γνωστη ως Costa del Sol,υπαρχουν ακομα φαγαδικα-κυριως ψαροταβερνες τα ονομαστα τσιρινκιτος[δεν το ειχα στα ισπανικα-γιαυτο η ελληνικη βερσιον],τα οποια ειναι καθαρα ψαροταβερνες με χαρακτηριστικο τα ''καλαμακια'' με σαρδελλες που τις ψηνουν σε χοβολη,περαστες ,οπως τα δικα μας καλαμακια στα σουβλατζιδικα,Ωφειλω να ομολογησω οτι δεν δοκιμασα τιποτα απο τις ισπανικες σπεσιαλιτε[οχι απο τσιγγουνια-απλως δεν μου λεγανε τιποτε αυτες οι γευσεις] .Παντα διπλα στις παραλιες κουνιες και παιδοτοποι,αλλα και καρουσελ, μας ειχαν εξασφαλισει peace of mind,με το μονο παγιο παραπονο οτι δεν ηταν κανενας ισπανος προθυμος να πει μια λεξη εκτος ισπανικων και οι ταμπελες στους δρομους αλλα και στα μαγαζια να ειναι μονο για αυτους.Τεςπα το πηραμε αποφαση οτι οταν μιλαμε αγγλικα θα μας σνομπαρουν και δεν πολυδωσαμε στο εξης σημασια.Για την Μαλαγα θα πω οτι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,μια και την παρασταση κλεβει δικαιολογημενα η πολυ ομορφη Σεβιλλη,την οποια και επισκευθηκαμε στο πλαισιο μονοημερης επισκεψης και μας αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.Οι αποστασεις μεγαλες 250 και πλεον χλμ απο Μαλαγα για Σεβιλλη και καταλαβαινουν ολοι οτι ναι μεν να δεις οσα περισσοτερα μπορεις σε ενα μερος που πας,αλλα οχι να τρως ολες τις μερες σου μεσα σε ενα αυτοκινητο.Βεβαιως ειμαι και θα ειμαι αμετανοητα ανεξαρτητος ταξιδιωτης[η λεξη γκρουπ δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μου]με τα υπερ και τα κατα.:xmas_lol:....Συνεχιζεται με εντυπωσεις απο Γιβραλταρ....:xmas_cool:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Άντε μπράβο :xmas_lol: Όλα καλά σήμερα... πολύ χαίρομαι. Μας είχες λαχταρήσει τις προηγούμενες φορές. Λέω κι εγώ τι στο καλό όλο αναποδιές θα έχει αυτό το ταξίδι; :xmas_rolleyes:
Καλά μιλάμε έριξα ΤΟ γέλιο με τη "στολή" φλαμένκο, γιατί θυμήθηκα πολλές ανάλογες περιπτώσεις... Δύσκολα γλυτώνεις από τα πιτσιρίκια!!! Μόλις πάρουν κάτι πρέπει ντε και καλά να το βάλουν. Θυμάμαι ένα γούνινο παλτό που τελικά το έβαλε Σεπτέμβριο μήνα η βαφτιστήρα μου γιατί μόλις της το είχε χαρίσει η γιαγιά της. Φυσικά στα πέντε λεπτά το έβγαλε γιατί δεν άντεχε άλλο :xmas_smile:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία!αρχίζουμε και παίρνουμε εικόνες από Ισπανία και παραθαλάσσια μέρη...
Αυτό το πρόβλημα της γλώσσας:xmas_rolleyes:,που δε μιλάνε αγγλικά το είχα συναντήσει πρίν πολλά χρόνια που βρέθηκα Ισπανία...δυστυχώς δεν έχει αλλάξει απ΄ότι μας λές...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
εφχ για τις χρήσιμες infos που δίνεις.
περιμένω να προχωρήσεις και στην costa de la luz, όπου θα είμαι σε λίγους
μήνες
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καταρχην το χωριο που διαλεξες να μεινεις ειναι αρκετα ομορφο, σε ωραια τοποθεσια και με ωραια πανοραμικη θεα.

Ομως τα χωρια: Torremolinos, Benalmadena, Fuengirola ειναι χαλια. Εχω παει αρκετες φορες, διοτι υπαρχει οικογενειακο εξοχικο στη Fuengirola. Ναι μεν παραλιες οργανωμενες, αλλα σε ολη την Ισπανια παιζει η οργανωμενη παραλια, και η σημαντικη διαφορα με τις οργανωμενες παραλιες της Ελλαδας ειναι οτι δε πληρωνεις για να μπεις, υπαρχει χωρος να νοικιασεις σετ ξαπλωστρα/ομπρελα, υπαρχει χωρος να βαλεις τη δικη πετσετα/ομπρελα, υπαρχουν ντουζιερες/τουαλετες, απο αυτη την αποψη ειναι καλα, αλλα οπως ανεφερες τα νερα ειναι κρυα, θολα, καμια σχεση με τα νερα που εχουμε στην Ελλαδα και το κυριοτερο πηχτρα στον κοσμο. Αυτο δεν κανει αυτα τα χωρια χαλια, αυτο που το κανει ειναι οι πολυκατοικιες/μεγαθηρια των 11 και 12 οροφων πρωτη γραμμη παραλια! Κανεις ηλιοθεραπεια και απο πανω σου εχεις κατι ουρανοξυστες! Τα μερη αυτα ειναι σουπερ τουριστικα, σημειωση το τορεμολινος ηταν στη μοδα πριν 20 χρονια!

Marbella ειναι ομορφη για μενα μονο η παλια πολη που θυμιζει κυκλαδες και εχει μια ομορφη πλατεια να πιεις κατι. Porto Banus συνωνυμο της χλιδας και της high class, σημειωση και η marbella και porto banus ειναι κατι σα τη δικη μας Μυκονο.

Οι Ισπανοι δε σνομπαρουν με τα αγγλικα, δε ξερουν αγγλικα! Ή αν ξερουν ντρεπονται να μιλησουν, ασε που οταν μιλανε η προφορα τους ειναι τετοια που δε τους καταλαβαινεις!

Το καλαμακι σαρδελα, ειναι αψογο και αυτο δε το συναντας ευκολα σε αλλα μερη της Ισπανιας! Κριμα που δε δοκιμασες κατι απο Ισπανια, χαμον δε δοκιμασες; Ενα ταξιδι το ζεις και μεσα απο τις γευσεις του τοπου οπου βρισκεσαι. Στην Εστεπονα δε δοκιμασες μανθαπανες; Γλυκα χριστουγγενιατικα ειναι.

Περιμενω συνεχεια!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αυτο δεν κανει αυτα τα χωρια χαλια, αυτο που το κανει ειναι οι πολυκατοικιες/μεγαθηρια των 11 και 12 οροφων πρωτη γραμμη παραλια! Κανεις ηλιοθεραπεια και απο πανω σου εχεις κατι ουρανοξυστες! Τα μερη αυτα ειναι σουπερ τουριστικα, σημειωση το τορεμολινος ηταν στη μοδα πριν 20 χρονια!

Θυμάμαι μια φορά που μιλούσα με μια Ισπανίδα και μου έλεγε για τις καταπληκτικές παραλίες που υπάρχουν στα νότια της Ισπανίας. Κάποια στιγμή βγάζει λοιπόν να μου δείξει κάποιες φωτογραφίες με πολύ ωραίες παραλίες, τουλάχιστον εξ όψεως, που όμως είχαν, κατ'εμέ, ένα βασικό μειονέκτημα: οι πολυκατοικίες και τα ξενοδοχεία έφταναν μέχρι τη θάλασσα σχεδόν! Όταν της είπα ότι δε μου άρεσαν, έμεινε κόκαλο!!! Δε μπορούσε να πιστέψει ότι υπήρχε άνθρωπος που να μην του αρέσουν αυτές οι διάσημες παραλίες και, φυσικά, δεν μπορούσε να καταλάβει τι ήταν αυτό που δε μου άρεσε.
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
νεα υορκη
Καταρχην το χωριο που διαλεξες να μεινεις ειναι αρκετα ομορφο, σε ωραια τοποθεσια και με ωραια πανοραμικη θεα.

Ομως τα χωρια: Torremolinos, Benalmadena, Fuengirola ειναι χαλια. Εχω παει αρκετες φορες, διοτι υπαρχει οικογενειακο εξοχικο στη Fuengirola. Ναι μεν παραλιες οργανωμενες, αλλα σε ολη την Ισπανια παιζει η οργανωμενη παραλια, και η σημαντικη διαφορα με τις οργανωμενες παραλιες της Ελλαδας ειναι οτι δε πληρωνεις για να μπεις, υπαρχει χωρος να νοικιασεις σετ ξαπλωστρα/ομπρελα, υπαρχει χωρος να βαλεις τη δικη πετσετα/ομπρελα, υπαρχουν ντουζιερες/τουαλετες, απο αυτη την αποψη ειναι καλα, αλλα οπως ανεφερες τα νερα ειναι κρυα, θολα, καμια σχεση με τα νερα που εχουμε στην Ελλαδα και το κυριοτερο πηχτρα στον κοσμο. Αυτο δεν κανει αυτα τα χωρια χαλια, αυτο που το κανει ειναι οι πολυκατοικιες/μεγαθηρια των 11 και 12 οροφων πρωτη γραμμη παραλια! Κανεις ηλιοθεραπεια και απο πανω σου εχεις κατι ουρανοξυστες! Τα μερη αυτα ειναι σουπερ τουριστικα, σημειωση το τορεμολινος ηταν στη μοδα πριν 20 χρονια!

Marbella ειναι ομορφη για μενα μονο η παλια πολη που θυμιζει κυκλαδες και εχει μια ομορφη πλατεια να πιεις κατι. Porto Banus συνωνυμο της χλιδας και της high class, σημειωση και η marbella και porto banus ειναι κατι σα τη δικη μας Μυκονο.

Οι Ισπανοι δε σνομπαρουν με τα αγγλικα, δε ξερουν αγγλικα! Ή αν ξερουν ντρεπονται να μιλησουν, ασε που οταν μιλανε η προφορα τους ειναι τετοια που δε τους καταλαβαινεις!

Το καλαμακι σαρδελα, ειναι αψογο και αυτο δε το συναντας ευκολα σε αλλα μερη της Ισπανιας! Κριμα που δε δοκιμασες κατι απο Ισπανια, χαμον δε δοκιμασες; Ενα ταξιδι το ζεις και μεσα απο τις γευσεις του τοπου οπου βρισκεσαι. Στην Εστεπονα δε δοκιμασες μανθαπανες; Γλυκα χριστουγγενιατικα ειναι.

Περιμενω συνεχεια!
Nα απαντησω στην φιλη getoxwoman/;
Πιστευω οτι πολλα επιχειρηματα σου δεν εχουν βαση και εξηγουμαι΄΄
καταρχην δεν ειμαι ανθρωπος των κτιριων,δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση δεν με ''χαλανε''οι ουρανοξυστες,οπου και αν βρισκονται.με αλλα λογια δεν εισαι μαλλον για Ν.Υορκη,[η εκει δεν σε ''χαλανε?''] .Μετα αν το/τα Toremollinos τωρα ειναι''ντεμοντε'',δεν το αναφερει κανενας τουρ.οδηγος και μπραβο σου που το αναφερεις για να μην την πατησουν κι αλλοι:xmas_rolleyes:.....Για το αν ''ντρεπονται''οι Ισπανοι λογω προφορας να μιλησουν αλλη γλωσσα,απαντω οτι ουτε και εμεις-πλην εξαιρεσεων,βεβαια-δεν εχουμε προφορα Λονδινου.κανε αν θελεις ενα κουιζ στο forum για το θεμα και πιστευω θα εκπλαγεις.Τωρα οσο για καποια φαγητα τελος παντων που δεν ξερω καν αν υπαρχουν-σου απαντω στην παρατηρηση σου-''οτι ενα ταξιδι το ζεις και μεσα απο τις γευσεις'',αν ειναι ετσι,τοτε και οι τουριστες που ερχονται στην Ελλαδα,αν δεν φανε φασολαδα και τζατζικι δεν προκειται και αυτοι με την σειρα τους να καταλαβουν σε ποια χωρα βρισκονται.
Πιστευω οτι σε αυτο το forum γραφουμε ο καθενας τις εμπειριες μας μεσα απο τα μερη που πηγαμε,τις συμπεριφορες, κυριως ,των ανθρωπων που συνανταμε και ασφαλως οι γνωμες μας ΠΡΕΠΕΙ να μενουν υποκειμενικες και αν ειναι αναγκη με ομορφα επιχειρηματα να λεμε την αποψη μας που πρεπει να ειναι ΣΕΒΑΣΤΗ απο ολους.Σε ευχαριστω που ανταλλαξαμε αποψεις που μπορει να ειναι διαφορετικες ,ομως πρεπει να ακουγονται.
Υ.Γ.Ευχομαι καλες γιορτες και περιμενω και εγω να γραψεις καποια ιστορια απο Ισπανια:xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom