Ντουμπάι Ντουμπάι-Χριστούγεννα

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λοιπόν, τι εννοείς κέντρο του Ντουμπάι, γιατί εμένα δε μου φαίνεται οτι το Ντουμπάι έχει κέντρο...
έχει κεντρο, παραδοσιακά τουλάχιστον αν και δεν έχει τη σημασία που δίνουμε στην Ευρώπη. είναι η Deira και ίσως η πιο ενδιαφέρουσα περιοχή. όχι τόσο καλά για να μένεις πάντως. θα προτιμούσα χλίδα στην παραλία.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
χριστίνα για τις κρέμες τις κυρίας δεν χρειάζεται να φτάσω καν λονδίνο -ντουμπάι και το Ελ.Βενιζέλος αρκεί :haha::haha:
ρώτα και την ευαγγελία κάτι παραπάνω ξέρει :bleh::bleh:
Mπορω να επιβεβαιωσω οτι οι κρεμες του Χρηστου ηρθαν απο τα Σπατα, εκαναν μια βολτα στο Λονδινο και στο Βερολινο και προσγειωθηκαν στα χερια του 20 μερες μετα:haha::haha:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ναι στη Deira ειναι το ξενοδοχειο!Anyway!Με 320 γιουρα ξενοδοχειο και πτηση δεν μπορεις να ζητας και χλιδες!!
Anyway thanks!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Παιδια να ρωτησω!
Ξερει κανεις πως πας απο το αεροδρομιο της Sharjah στο Dubai?Ποσο εχει το ταξι?Μπορεις να πας με καποιο λεωφορειο??
Thanks!
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Παιδια να ρωτησω!
Ξερει κανεις πως πας απο το αεροδρομιο της Sharjah στο Dubai?Ποσο εχει το ταξι?Μπορεις να πας με καποιο λεωφορειο??
Thanks!
μετρο δεν εχει φτασει σιγουρα ακομα εκει ....

Μιας και ειχα χρησιμοποιησει αρκετα ταξι στο dubai , κατα προσωπικη εκτιμηση σιγουρα ειναι 2πλη ταριφα και αν κρινω απο την αποσταση ,λογικα δεν θα ειναι λιγοτερο απο 40 ευρω και οχι περισσοτερο απο 60 ευρω .... (200-300 ΑΕD)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
dubai!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
by night!!
10ωρο stopover!! λέμε δεν πάμε να δούμε τι γίνεται?? παίρνομε την τουρκάλα ταξιτζού,για εξόρμηση.φώτα κλειστά παντου,ramadan λέει η τουρκάλα!! καλά ...
τρείς ώρες μας γυρνούσε,να πας στο atlantis για καφέ!! θα νιώσεις σουλτανιά...
Atlantis The Palm - Celebrate Eid At Atlantis
Η τουρκάλα είπε οτι άν θέλομε μπορεί να μας κλείσει πολύ φτηνά σε low season!
τον μπούλο είπα και σ αυτήν.
το κοντέρ έγραψε γύρω στα 40 ευρώ.μετά το είδαμε,εμείς απο ευγένεια ρωτήσαμε ποσα θέλεις και είπε 70.παρτα.
σκάσαμε στα γέλια οταν είδαμε οτι την φάγαμε...δεν βαριέσαι..έτσι και αλιώς τα μυαλά μας ήταν παρατημένα αλλού!!!
 

TOULKIAS

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
PRAGUE
Ταξίδι-Όνειρο
ALASKA
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!Να ξεκαθαρισω μερικα!Εγω ειμαι φανατικος backpacker και couchsurfer και τα λοιπα και τα λοιπα!ΑΛΛΑ..αυτο το ταξιδι θα το παω με την οικογενεια μου που εχει ακουσει πολλα για το Ντουμπαι και θελει ντε και καλα να παει!Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ενθουσιαστω καθως δεν ειμαι φαν των αγορων (εχω παει σε καμια 25αρια χωρες,δεν εχω ψωνισει ποτε τιποτα απο το εξωτερικο lol!!) αλλα οσο να ναι μια βολτα στα γειτονικα εμιρατα τη βρισκω ενδιαφερουσα.Επισης 320 δεν ειναι σε χλιδατο ξενοδοχειο(ειπαμε δεν τα ανεχομαι αυτα :) ) ειναι η πτηση (air arabia) και ενα τριων αστερων τρικλινο στο κεντρο του Ντουμπαι!
H αληθεια ειναι οτι προσπαθω να βρω τι θα κανουμε 5 μερες..Καμια αλλη προταση??(Οχι ευρωπη και με παρομοιο κοστος για αεροπορικα εστω!Σκεφτηκα Ιορδανια αλλα η Air Jordan μου βγαζει μια τιμη εξωπραγματικη (600++) (και ποιος το λεει και στους parents..!!).Ισραηλ δεν θελω τη σταμπα τους γιατι σκοπευω να παω στο Ιραν του χρονου..Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω..!


PS:Για καποιον που ειπε οτι ειμαι κοριτσακι δυστυχως δεν ειμαι :p !
Καλη σου μερα.Ακου τωρα και την δικη μου αποψη.Πριν σχεδον ενα μηνα επεστρεψα απο το Dubai.Πριν ξεκινησω ειχα απευθυνθει και εγω στο forum για αναζητηση πληροφοριων και οφειλω να πω οτι ακουγα πανω κατω τα ιδια με αυτα που σου λενε.Και εμενα κοντεψαν να με κανουν να αλλαξω γνωμη και να θελω να παω σε αλλη χωρα.Ευτυχως δεν τους ακουσα και πηγα.Δεν καταλαβαινω γιατι να σου λεν οτι ειναι το χειροτερο μεροσ και ολα αυτα.Δηλαδη οπου υπαρχει χρημα και πολυτελεια και χλιδη σημαινει οτι ειναι και χαλια?Σαφως υστερει το dubai σε αξιοθεατα φυσικα αλλα υπερτερει κατα πολυ σε τεχνιτα αξιοθεατα.Σαφως να πας στο abu dabhi και στην ερημο σαφαρι,ειναι πολυ ομορφα.Και πιστεψε με απο καθε ταξιδι που κανεισ αποκομιζεισ και κατι.Εξαλου καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και το ιδιο και ο τροπος που θελει να περναει καλα.Αλλως περναει καλα καπου και αλλως οχι.Σκεψου αυτα που σου ειπα και ελπιζω να πας και να το διασκεδασεις.:D
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Σχετικά με :
1)Ταξί από Sarjah στο Ντουμπάι (Ντειρά) η τιμή είναι περίπου 120 AED (25 ευρό περίπου).Πιθανόν το ξενοδοχείο σου να μην το γνωρίζει ο ταξιτζής γιαυτό να έχεις το τηλτου ξενοδοχείου μαζί σου ώστε να επικοινωνήσει ο οδηγός.
2)Για αγορές όντως εκτος Shoping Festial δεν θα βρείς μεγάλες διαφορές στη τιμή με εξαίρεση οτιδήποτε σε Pierre Cardin(είναι εξευτελιστικά χαμηλά οι τιμές τους) καθώς και σε χρυσό.
3)Εκδρομή μπορείς να κάνεις και στο Al Ain (150 km απο το Ντουμπάι),μία πόλη πράσινη μέσα στην Έρημο (όπου υπάρχει και μουσείο με διάφορα εκθέματα .ανάμεσα τους και σεληνιακή γή)
4)Αν θέλεις να επισκεφθείς απο εκεί άλλα μέρη αξίζει να πεταχθείς απέναντι στο Ιραν στην πόλη Shiraz (1 ώρα πτήση με Air Arabia )όπου βρίσκεταιι η Περσέπολις κα.Επίσης σχετικά κοντα είναι και το Ομαν (Μουσκάτη ή ακόμη καλύτερα Νέρζα)
5)Για μπάνιο να πάτε με οργανωμένη εκδρομή για Musandam

Τέλος με το αν αξίζει η όχι το Ντουμπάι είναι θέμα γούστου.Προσωπικά δεν θα το επέλεγα για 5 μέρες ,'ισως για 3 αλλά σίγουρα όχι για 5.Επειδή όμως η επιλογή είναι δική σου,σου εύχομαι καλά να περάσεις ότι και αν αποφασίσεις.
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

Λοιπον εφτιαξα ενα πακετο 5 βραδυα Ντουμπαι τα Χριστουγεννα με 320 ευρω και λεω να παμε..Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Aξιζουν τοσες μερες εκει?Εχει να κανεις κατι η θα τριγυριζω ολη μερα στα περιφημα εμπορικα?Λεω να κλεισουμε μια εκδρομη στην ερημο και ισως παμε και μια μερα στο Αμπου Νταμπι!Τι λετε?Προτασεις??
Grazie!
Δεν είναι αρκετές ημέρες.Θα περάσεις περίφημα.Μια ημέρα σαφάρι στη έρημο, μια άλλη ξενάγηση εμιράτου, μια άλλη Αμπου Ντάμπι, μια εμπορικά και γιατί οχι και δύο.Μπορείς όμως με οδηγό να επισκεφθείς και τα άλλα εμιράτα εκτός απο τα δύο γνωστά.Τα εμπορικά κέντρα δεν έχουν καμμία σχέση με τα δικά μας.Χάνεσαι....
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!
Τελικα το κλεινω για 4 διανυκτερευσεις.Ιραν θελω να παω μια φορα καλα και σωστα να το γυρισω ολο.
Ομαν πως μπορω να παω?Εχει λεωφορεια?Βιζα τι παιζει?
Θενκς για τις ιδεες!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!
Τελικα το κλεινω για 4 διανυκτερευσεις.Ιραν θελω να παω μια φορα καλα και σωστα να το γυρισω ολο.
Ομαν πως μπορω να παω?Εχει λεωφορεια?Βιζα τι παιζει?
Θενκς για τις ιδεες!
Έχει λεωφορεία και δεν χρειάζεται Βίζα απο πρίν για Ελληνικό διαβατήριο ,αλλά για 4 μέρες καλύτερα να μείνεις Ντουμπάι ,δεν βλέπεις ότι έτοιμος είναι να μας φάει ο Traveller.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κλειδώνω το θέμα αφού κανείς πλην ΕΝΟΣ μέλους δεν έκανε τον κόπο να το κάνει αναφορά, που σημαίνει ότι γουστάρετε το μπάχαλο που γίνεται.

Εντός ολίγου θα διαγραφούν τα μηνύματα που πρέπει και θα ληφθούν τα μέτρα που πρέπει, και μετά το τόπικ θα ξανανοίξει για εντός θέματος συζήτηση μόνο.

Αρκετά πια.

:spam:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom