Γενικά Ντουμπάι Ντουμπάι ή ....;

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προσωπικά θα πήγαινα Ντουμπάι (και κάπου διάβασα στο φόρουμ για μια ωραία ολιγοήμερη στο Ομάν από εκεί)... το κράξιμο το ρίχνουν αυτοί που είχαν την ευκαιρία να το επισκεφτούν... προτιμώ να βγάζω μόνος μου συμπεράσματα για κάποιο προορισμό...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατι ρε το κραξατε το Ντουμπαι και αλλαξατε τα σχεδια του κοριτσιου;
Δεν ειναι και ο,τι καλυτερο αλλα ειπαμε, για μια φορα ολη οι προορισμοι καλοι ειναι, ακομα και η Ρωμη:bleh:
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Προσωπικά θα πήγαινα Ντουμπάι (και κάπου διάβασα στο φόρουμ για μια ωραία ολιγοήμερη στο Ομάν από εκεί)... το κράξιμο το ρίχνουν αυτοί που είχαν την ευκαιρία να το επισκεφτούν... προτιμώ να βγάζω μόνος μου συμπεράσματα για κάποιο προορισμό...
Ακριβώς! Συμφωνώ απολυτα!

Επίσης αν κατάλαβα καλά είναι ένα ταξίδι ξεκούρασης. Τη στιγμή που ο Αραβικός κόσμος βρίσκεται στη κατάσταση αυτή που διαβάζουμε όλη αυτή τη στιγμή, οι οικονομικές (απο Ελλάδα) διακοπές ξεκούρασης και ήλιου μειώνονται κατά πολύ.

Για Μαυρίτιο τα λεφτά δεν σας φτάνουν.
Σρι Λάνκα και να έφταναν δεν είναι ακριβώς ταξίδι ξεκούρασης (εκτός και αν πας κατ'ευθείαν νότια)...
Ειλάτ είναι αρκετά ακριβό (ειδικότερα τα αεροπορικά).

Αν κατάλαβα καλά, ο σκοπός σου είναι να πας κάπου ζεστά για να ξαναγεμίσεις τις μπαταρίες σου. Και το Dubai είναι μια πολύ καλή επιλογή για κάτι τέτοιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ιράν. Ζεστά, φτηνά, κοντά και από διαφορετικό άλλο τίποτε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εδώ σου λέει αποφεύγει τη Συρία γιατί έχει μια "ανακατοσούρα",που να τρέχει στον Αχμαντινετζάντ τώρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχει ανακατωσούρες ο Αχμαντινεντζάντ, τρίβει τα χέρια του με όλα αυτά που συμβαίνουν.
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Καθως κοιταζα φωτογραφιες για Ιραν (δεν παω φοβαμαι... εχει ομως πολυ ωραια τοπια) ειδα και φωτογραφιες απο μια χωρα που δεν την είχα καθόλου στα υποψιν μου και είναι πραγματικα ονειρικη και πολυ διαφορετικη, την Υεμένη! Ειναι πολύ επικίνδυνα να πας εκει???? Κάτι για πακετάκια με βόμβες διαβασα... Ειναι τέλεια παντως!
Που θα παει θα βρω που να παμε.. και πέρσι για Μαγιόρκα ξεκινησαμε και στο Μπαλί βρεθήκαμε τελικα! Παντως με την Υεμένη κόλλησα ασχημα τωρα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στην Υεμένη τον Απρίλη, δε νομίζω να βρεις τη ζέστη που θέλεις... το πιο μεγάλο μέρος της χώρας είναι ορεινό με την πρωτεύουσα χτισμένη πάνω από τα 2000 μέτρα, οπότε τα βράδυα θα έχει σχετικά κρύες θερμοκρασίες...
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Καθως κοιταζα φωτογραφιες για Ιραν (δεν παω φοβαμαι... εχει ομως πολυ ωραια τοπια) ειδα και φωτογραφιες απο μια χωρα που δεν την είχα καθόλου στα υποψιν μου και είναι πραγματικα ονειρικη και πολυ διαφορετικη, την Υεμένη! Ειναι πολύ επικίνδυνα να πας εκει???? Κάτι για πακετάκια με βόμβες διαβασα... Ειναι τέλεια παντως!
Που θα παει θα βρω που να παμε.. και πέρσι για Μαγιόρκα ξεκινησαμε και στο Μπαλί βρεθήκαμε τελικα! Παντως με την Υεμένη κόλλησα ασχημα τωρα...
Δεν φοβάσαι Υεμένη και φοβάσαι Ιράν? Από πού προκύπτει αυτό?
Και τι φοβάσαι ακριβώς στο Ιράν? :roll:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η Υεμένη είναι πλέον πολύ προβληματική στις μετακινήσεις εντός ενδοχώρας. Θα σας πρότεινα Σοκότρα αλλά δεν ξέρω αν είστε του τσαντίρι στάιλ διακοπών (άσε που τα αεροπορικά θέλουν 600+ ευρώ).
Γιατί αρπάξατε από τα μούτρα τον Yorgo για το Ιράν; Ασφαλέστατο και εξαιρετικό. Βέβαια πρέπει να ψάξετε αρκετά για φθηνά εισιτήρια. Σιράζ, Περσέπολις, Γιάζντ, Ισπαχάν και τα πέριξ θα σας μείνουν αξέχαστα. Μην πάτε τεχεράνη. Και χωρίς το παλάτι ζείτε. Φτάνει να αντέχει η δεσποσύνη να φορά μαντήλα και μαντώ και να είστε βέβαια παντρεμένοι για να μένετε στο ίδιο δωμάτιο (αυτό το τελευταίο λέγεται αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στην πράξη).
Εδώ μια....ατέλειωτη ιστορία για το Ιράν (αλλά εχω φωτό)
Φθηνή λυση και η Συρία. Επίσης ένα φθηνό πακέτο για ΝΑ Ασία νομίζω ότι πέφτει άσχημο όπως προειπώθηκε
Ντουμπάι 7 μέρες δεν το συνιστώ εκτός αν θέλετε ξάπλες σε "παραλία" ή πισίνα και ψώνια στα malls (άντε και ένα "σαφάρι" στην έρημο). Πρακτικά τίποτα το παραδοσιακό.
Αν θέλετε την αυθεντικότερη αίσθηση αραβίας η Υεμένη είναι μονόδρομος (αλλά είπαμε κι εκεί προβλήματα παλιά και νέα)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φτάνει να αντέχει η δεσποσύνη να φορά μαντήλα και μαντώ και να είστε βέβαια παντρεμένοι για να μένετε στο ίδιο δωμάτιο (αυτό το τελευταίο λέγεται αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στην πράξη).
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο:shock:! Ισχύει όντως? Ξέρει κανείς?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom