Αυστρία Γερμανία Νότια Γερμανία με μια γεύση από Αυστρία. "Ένα ταξίδι στο...... μπυρόλο"

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Απολαυστικότατη η ιστορία σου και οι φωτογραφίες σου πανέμορφες!
Σ'ευχαριστούμε πολύ!
 

flandra

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Παρα πολυ ωραια περιγραφη!!!! Οι φωτο που ειναι στο βιβλιο ειναι δικες σας? Καταπληκτικες!!!!!! Εχω σκασει βεβαια απο τη ζηλια γιατι σε ενα ταξιδι που καναμε Γερμανι-Αυστρια δεν ειδαμε ουτε τα μισα. Δεν τα ειχα ψαξει καλα και επρεπε να γυρναμε στο ιδιο δωματιο γιατι ειμασταν με timesharing. Αψογο ταξιδι παιδια!!!!! Να ειστε καλα να το ξανακανετε!!!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Παρα πολυ ωραια περιγραφη!!!! Οι φωτο που ειναι στο βιβλιο ειναι δικες σας? Καταπληκτικες!!!!!! Εχω σκασει βεβαια απο τη ζηλια γιατι σε ενα ταξιδι που καναμε Γερμανι-Αυστρια δεν ειδαμε ουτε τα μισα. Δεν τα ειχα ψαξει καλα και επρεπε να γυρναμε στο ιδιο δωματιο γιατι ειμασταν με timesharing. Αψογο ταξιδι παιδια!!!!! Να ειστε καλα να το ξανακανετε!!!!!
Ευχαριστούμε πολύ flandra. Οι φωτογραφίες στο βιβλίο,ναι είναι δικές μας (μια επιλογή από τις άπειρες που βγάλαμε).

Πάντως, δεν πειράζει που δεν είδες μεγάλο μέρος της περιοχής στο ταξίδι που έκανες, αυτό είναι ένα κίνητρο για να ξαναπάς κάποια στιγμή προς τα εκεί και να καλύψεις τα κενά. :D

Διάβασα και το άλλο θέμα που άνοιξες για το ταξίδι που ετοιμάζεις στην Ιταλία.
Δες και τις φωτογραφίες μας στο βιβλίο της Ιταλίας και θα πάρεις μια ιδέα για κάποια από τα χωριά της Τοσκάνης που φοβάσαι ότι μπορεί να είναι ίδια μεταξύ τους και να βαρεθείς. Καλά σου τα λέει ο Traveller. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συμβεί αυτό.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
poly ωραια η περιγραφη σου anny!!

μπορει να παω σαλτσμπουργκ το καλοκαιρι με αφορμη το φεστιβαλ...φαινεται πολυ ωραιο το ταξιδι σου!!

:)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σ'ευχαριστώ πολύ.:D

Όλη η περιοχή που κινηθήκαμε ήταν καταπληκτική και το Σάλτζμπουργκ πανέμορφο, αν και αρκετά βροχερό ακόμα και μέσα στο καλοκαίρι.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
τελεια!!μακαρι να μας κατσει:)γιατι ειμαστε μεγαλη παρεα και η συνεννοηση ειναι λιγο προβληματικη χεχε:)

thanks :)
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Ξενωνας

Αννυ μηπως θα μπορουσε να μου πεις το ονομα του ξενωνα που μεινατε τον μεταξύ Ramsau και Berchtesgaden?
Επισης αν θυμασαι μερικους αλλους ξενωνες στο Ρομαντικο δρομο που μεινατε?
Θα με βοηθουσεσ παρα πολυ στο να γλιτωσω το ψαξιμο!
Επισης οταν κανατε αυτο το tour Σαλτσμπουργκ,Λιμνη Κονιγκσ,Φουσεν κτλ...τα δωματια τα κλεισατε πριν στην Ελλαδα,θελω να πω ειχατε βγλαει και προγραμμα που θα μεινετε κιολας?
Η τα κλεινατε 1-2 μερες πριν φτασετε στο αντιστοιχο προορισμο/ξενοδοχειο?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Όλο το πρόγραμμα και όλες οι κρατήσεις ήταν κανονισμένα από πριν πάμε εκεί.
Γενικά είμαι της άποψης, ότι όταν έχω συγκεκριμένο χρόνο στη διάθεσή μου δεν τον σπαταλάω στο ψάξιμο της διαμονής.

Αν μου περίσσευε χρόνος (αλλά και χρήμα), πολύ θα μου άρεσε να ξεκινήσω και χαλαρά όπου με βγάζει ο δρόμος να μένω, για όσο χρόνο θα ήθελα. Αλλά επειδή αυτό δεν είναι εφικτό, όλες οι κινήσεις και οι διαμονές είναι πάντα βάσει προκαθορισμένου προγράμματος.

Οι διαμονές μας στο συγκεκριμένο ταξίδι είχαν ως εξής:

1)Κοντά στη λίμνη Konigsee
Gasthof - Pension Gebirgsh?usl :: Haus Hollereben :: Haus Almrosn :: Ferienhaus Edelweiss :: Berchtesgaden Bischofswiesen Engedey

Την κράτηση την είχαμε κάνει από την παρακάτω ιστοσελίδα που συνεργάζεται με τη booking
http://www.lodging-world.com
Και το linkγια το ξενοδοχείο
http://www.booking.com/hotel/de/gasthof-gebirgshausl.el.html?aid=334487;label=mainsearchbox;sid=42144b0b104addb3a7694be0cf404c44;dcid=1

Σημείωσε πως στην περιοχή υπάρχουν πάρα πολλοί ξενώνες. Μέσα από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα μπορείς να βρεις πολλές καλές επιλογές.

2)Στο αυστριακό αλπικό χωριό Unterpinswang πριν το Fussen

http://www.booking.com/hotel/at/gasthof-zum-schluxen.el.html?sid=42144b0b104addb3a7694be0cf404c44;dcid=1

3) Στο Rothenburg ob der Tauber.

http://www.booking.com/hotel/de/schranneakz.el.html?aid=311943;label=rothenburg-ob-der-tauber-DTPwMj1HTqYQj3LBNsiyzAS5535610686%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=42144b0b104addb3a7694be0cf404c44;dcid=1

Ο συγκεκριμένος ξενώνας δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά βρίσκεται ακριβώς μέσα από τα τείχη, έχει πάρκινγκ, δεν είναι πάνω στον πανικό της πόλης και μάλλον το εξωτερικό του είναι καλύτερο από το εσωτερικό. Την κράτηση την είχαμε κάνει από το venere.

4) Στο Augsburgεπιλέξαμε το ένα από τα δύο Ibis της πόλης, σε αρκετά καλό σημείο.
http://www.ibishotel.com/gb/hotel-1092-ibis-augsburg-beim-koenigsplatz/index.shtml

5) Στη Νυρεμβέργη επιλέξαμε πάλι το ένα από τα δύο Ibis. Σε εξαιρετικό σημείο, ακριβώς απέναντι από την αρχή της παλιάς πόλης με δικό του πάρκινγκ και φυσικά το γνωστό ύφος και τιμές ibis. Το συγκεκριμένο είναι πιο ήσυχο από αυτό που βρίσκεται στο δρόμο που ξεκινάει η παλιά πόλη.

http://www.ibishotel.com/gb/hotel-1608-ibis-nuernberg-city/index.shtml

Αυτό του Salzburg δε το συστήνω γιατί ναι μεν ήταν σε πολύ καλό σημείο και είχε καλή τιμή, αλλά και πολύ παλιομοδίτικο ήταν και πολύ θόρυβο από το δρόμο είχε.
 
Last edited by a moderator:

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Λοιπον σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες!Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι επειδη θα παμε Μοναχο την εποχη που γινεται το Octoberfest (ασε που δυσκολα βρηκαμε ξενοδοχειο στο Μοναχο,30 χλμ εξω σε ενα χωριο!) στη λιμνη Κονιγκσε παλι πολυ δυσκολα βρηκα ξενωνα.Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι το εξης.
Μετα το Σαλτσμπουργκ θα μεινουμε στο χωριο schwangau που ειναι διπλα στο Φουσσεν και τα καστρα.Επειδη βρηκα ενα πολυ ωραιο ξενωνα θαλω να μεινω 2 μερες εκει.Δηλαδη απο Δευτερα μεχρι Τεταρτη.Η επιστροφη μου για Ελλαδα ειναι την Κυριακη.
Σε ρωταω λοιπον αξιζει να μεινεις εκει?Απλως ειδα τα τοπια εκει στον ξενωνα (Booking.com: Ferienhotel Helmer, Schwangau, Γερμανία - 71 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!) επαθα πλακα και σκεφτηκαμε να κανουμε ποδηλασια εκτοσ απο το να δουμε και τα καστρα.
Ενταξει θα μου πεις κανε οτι σαρεσει αλλα θα μπρολαβω να δω τα υπολοιπα χωρια δηλαδη Donauworth, Nordlingen, Dinkelsbuhl και κατάληξη στο Rothenburg ob der Tauber,Βαμβεργη και μετα Νυρεμβεργη μεχρι την Κυριακη απογευμα που πεταω?Η θα τρεχω?
Τι μου προτεινεις απο την εμπειρια σου σε αυτο το ταξιδι που εκανες?
Σε ευχαριστω εκ των προτερων.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα περισσότερα χωριά της Ρομαντικής Οδού είναι μικρά και με μια βόλτα στο κέντρο τους, έχεις μια καλή άποψη αυτών.

Το πόσο χρόνο όμως θες να αφιερώσεις στο καθένα από αυτά, μόνο εσύ το ξέρεις.

Εμείς είδαμε τα Donauworth, Nordlingen και Dinkelsbuhl σε λίγες ώρες, πηγαίνοντας από το Augsburg στο Rothenburg ob der Tauber.

Το πιο ωραίο από τα τρία για τα δικά μας γούστα ήταν μακράν το Dinkelsbuhl, στο οποίο μείναμε και περισσότερη ώρα. Το Nordlingen δεν μας είπε και πολλά.

Αν λοιπόν φύγεις την Τετάρτη το πρωί, σταματώντας λιγότερη ή περισσότερη ώρα σε κάποια από τα χωριά, μπορείς να καταλήξεις στο Rothenburg το βραδάκι.

Την επόμενη μέρα (Πέμπτη) μπορείς να την αφιερώσεις ολόκληρη στο Rothenburg και την Παρασκευή να φύγεις για Βαμβέργη, περνώντας όμως οπωσδήποτε από το Wurzburg και να καταλήξεις το βραδάκι στη Νυρεμβέργη. Νομίζω ότι ολόκληρο το Σάββατο και το πρωινό της Κυριακής είναι αρκετό για να τη δεις.

Αν δε θέλεις να δεις κάθε γωνιά των χωριών και των πόλεων, αλλά θέλεις να πάρεις μια καλή γεύση αυτών και να απολαύσεις την αυτοκινητάδα, τότε νομίζω ότι προλαβαίνεις. Αλλιώς, μελέτα το πρόγραμμα και κόψε κάτι.

Επίσης, η διάρκεια της ημέρας τέλος Σεπτεμβρίου που θα πας θα είναι ικανοποιητική, οπότε δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Τέλος, να πιεις πολλές μπύρες :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.752
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom