Ελβετία Ξεμείναμε Λωζάνη πατέρα

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
«Μόνο ένα θα πιούμε εμείς γιατί έχουμε ελεεινά πρόσφατο κακό παρελθόν», συμφωνώ απολύτως λέω εγώ και έχω ήδη κάνει σήμα στον σερβιτόρο για μια από τα ίδια εις 2 ποτήρια.
Τι χρώμα είχε;;:haha::haha:

Προβλέπω να χάνετε κι άλλο αεροπλάνο...για λέγεεεε
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
Πολυ ωραια ιστορια!!ζωντανη και γεματη αγωνια!χεχε!!

και εγω πονταρω στο οτι πηγατε στο παρτι τελικα;)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Αφρικανικό πάρτυ και επιστροφή στην Ελλάδα

Η απόφαση φυσικά δεν θα μπορούσε να ήταν διαφορετική. Μετά από ένα δεύτερο μπάνιο (εγώ έκανα σχεδόν με κρύο νερό) ετοιμαστήκαμε και αφού φάγαμε κάτι πρόχειρο που έφτιαξε εκείνη τη στιγμή η Νεφέλη (ξεχασμένες πατάτες με λιωμένο τυρί) φύγαμε για το party της Αφρικανικής Ένωσης φοιτητών Λωζάνης αφού πριν θα κάναμε την εμφάνιση μας στην ελληνική ορθόδοξη εκκλησία Λωζάνης.

Μετά από μία γρήγορη παραμονή μας στην εκκλησία οφείλω να ομολογήσω και αφού προσκυνήσαμε τον επιτάφιο φύγαμε για την αποθήκη που γινόταν το party. Μια εντελώς hype αποθήκη στημένη εξολοκλήρου από την αρχή με ότι να ‘ναι στυλ.
Η πλειοψηφία των παρευρισκομένων ήταν φοιτητές από τις διάφορες γαλλόφωνες χώρες της Υποσαχάριας Αφρικής. Μετά από κουβέντες με αρκετά παιδιά κατάλαβα πως προέρχονται γενικά από την λεγόμενη αφρόκρεμα (αν και δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές οι κοινωνικές ταμπέλες) των κατοίκων των χωρών αυτών. Από οικογένειες που έχουν την δυνατότητα να στείλουν τα παιδιά τους για σπουδές στην Ελβετία. Παιδιά βουλευτών και υπουργών, ανωτάτων κρατικών υπαλλήλων και μάλιστα υπήρχαν και παιδιά από 3 προέδρους από τις χώρες αυτές. Η μουσική είχε από όλα. Από τα τελευταία Hits από Αμερική μεριά μέχρι παραδοσιακή Αφρικανική μουσική από live συγκρότημα των φοιτητών παρακαλώ. Το κέφι ήταν άφθονο και ο χορός μπορώ να πω από ένα σημείο και μετά κουραστικός μιας και όλοι έδειχναν να μην κουράζονται αλλά εμείς οι 2 τα είχαμε στην κυριολεξία, ΦΤΥΣΕΙ!!!

Κατά τη 1 τη νύχτα φύγαμε για το σπίτι. Είχαμε κανονίσει στις 5 το πρωί να έρθει από το σπίτι με το αμάξι της μία ξαδέρφη της Νεφέλης για να μας πάει Γενεύη να πάρουμε το αεροπλάνο για Ρώμη που είχαμε κλείσει στις 07.30 το πρωί. Με γέλια για τυχόν μη έγκαιρο εγερτήριο εμένα με πήρε ο ύπνος με τα ρούχα στον καναπέ παρέα με μια κουβερούλα φλις (αφού είχα βάλει ξυπνητήρι στις 04.30. Το ήθελε ο θεός και ξύπνησα την ώρα που έπρεπε, ξυπνάω και την άλλη και σαν ζόμπι από την κούραση ετοιμαζόμαστε με ρυθμούς αργούς ώστε μέχρι τις 5 να είμαστε κομπλέ για να μην αναγκαστούμε και καθίσουμε σε καμιά καρέκλα και μας πάρει ο ύπνος.

Η ξαδέρφη της έρχεται και μας παίρνει. Μέχρι να φτάσουμε Γενεύη παρέα της έκανε το ραδιόφωνο μιας και εμείς οι 2 πέσαμε σε ύπνο βαθύ. Μετά τα ευχαριστήρια και τους αποχαιρετισμούς κάνουμε check in (το αδιαχώρητο στις πάντα πολύ πρωινές πτήσεις της Easyjet για όλους τους προορισμούς) παρέα με πολλούς θορυβώδεις Ιταλούς μαθητές που επιστρέφουν από εκδρομή στην Ελβετία. Εγώ να βρίζω ενώ η Νεφέλη περπατάει μηχανικά ακουμπώντας το κεφάλι της στον ώμο μου. Δεν καταλάβαμε κάτι από πτήση μιας και ο ύπνος ήταν και εκεί βαθύς να ναι καλά οι ωτοασπίδες που πάντα παίρνω μαζί μου (με έσωσαν και στον στρατό). Φτάνοντας στην ρώμη παίρνουμε τις βαλίτσες μας και πάμε πάλι για check in. Μας ενημερώνουν πως η πτήση αντί για 1 το μεσημέρι θα φύγει στις 3. Δεν πειράζει…με όση δύναμη έχουμε απλά καθόμαστε σε κάτι καρέκλες χαζεύοντας περαστικούς και μιλώντας με Ελλάδα όπου πάλι καλά θα έρθει στο αεροδρόμιο να μας πάρει η μάμα της Νεφέλης.

Στην Αθήνα φτάνουμε 7 το βράδυ. Είναι Μεγάλο Σάββατο και όπως μας υποσχέθηκε η μαμά της Νεφέλης είναι στο αεροδρόμιο όπου είχε μεγάλη χαρά καθώς είχε να δει την κόρη της πάνω από 4 μήνες.

Στην πόλη καταγωγής μας θα φτάσουμε κατά τις 11 παρά το βράδυ. Στο αμάξι δεν κοιμηθήκαμε καθόλου. Μίλησα μόνο με την αδερφή μου και της είπα πως είμαι Ελλάδα πλέον. Με αφήνουν στο σπίτι των γονιών μου και φεύγουν για το δικό τους.

Μπαίνω στο σπίτι και δεν βρίσκω άνθρωπο (τι στο καλό να έχουν πάει από τώρα εκκλησία αποκλείεται). Παίρνω πάλι τηλέφωνο την αδερφή μου και με ενημερώνει πως είναι στο σπίτι κάποιων φίλων μας. Γρήγορο μπάνιο φοράω και ένα κοστούμι να μαι ωραίος :p και ξεκινάω για την εκκλησία που πάντα πηγαίνουμε ως οικογένεια. Η ώρα είναι 23.25. Έχω φτάσει πρώτος από τους άλλους και τους βλέπω να ανεβαίνουν τα σκαλιά για να μπουν μέσα.

Εγώ: Ούτε ραντεβού να είχαμε!
Πατέρας: Μπα ήρθες;
Εγώ: Στο είχα πει, φέτος θα κάνουμε Πάσχα όλοι μαζί.
Πατέρας: Έφαγες κρέας χθες;
Εγώ: Μπορεί δεν θυμάμαι, ήμουνα μικρός, αλλά τουλάχιστον πήγα εκκλησία.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Ουφ τι ανακούφιση και είχα ένα άγχος, άντε βρε Χριστός Ανέστη και του χρόνου.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
μου αρέσει που τελικά εισαι παιδι της οικογένειας...γιατι αν ηταν η δικιά μου η προκομένη..ακόμα εκει θα ήταν...με αφησε μια φορα σύξυλη οταν ηταν φοιτητρια...εφυγε απο αθήνα για θεσσαλονικη να παει στο αμορε που ειχε ερθει απο αγγλία και απο εκει παραμονη χριστουγέννων θα πετουσε για Μυτιλήνη οπου βρισκομασταν τότε..αλλα ελα που ξυπνησε το πουλάκι μου και ειδε λιγο χιονακι..και σου λεει τωρα που να παω εγω....καλη δικαιολογια να μεινω...ηταν και η aegean.. θα πεταξει δεν θα πετάξει και ετσι εκανε χριστουγεννα στο σπιτι του δημητρη.....και εγω να προσπαθω να μπαλωσω τα αμπαλωτα στους γύρω....
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
πολυ ωραιο και το τελος της "περιπετειας":)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Αντε και στην Πρωτοχρονια τωρα...:haha:
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
μου αρέσει που τελικά εισαι παιδι της οικογένειας...γιατι αν ηταν η δικιά μου η προκομένη..ακόμα εκει θα ήταν...με αφησε μια φορα σύξυλη οταν ηταν φοιτητρια...εφυγε απο αθήνα για θεσσαλονικη να παει στο αμορε που ειχε ερθει απο αγγλία και απο εκει παραμονη χριστουγέννων θα πετουσε για Μυτιλήνη οπου βρισκομασταν τότε..αλλα ελα που ξυπνησε το πουλάκι μου και ειδε λιγο χιονακι..και σου λεει τωρα που να παω εγω....καλη δικαιολογια να μεινω...ηταν και η aegean.. θα πεταξει δεν θα πετάξει και ετσι εκανε χριστουγεννα στο σπιτι του δημητρη.....και εγω να προσπαθω να μπαλωσω τα αμπαλωτα στους γύρω....
αχ όσο και να σας τρέξουμε τους γονεις οσο και να σας γκρινιαζουμε παντα σε σας γυρναμε ομως σε μια δυσκολη στιγμη...:D
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
αισιο το τελος λοιπον ,της ομορφης περιπετειας!!!!!!
να ευχηθω παντα τετοια? φανταζομαι πως ναι..........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom