Ελβετία Ξεμείναμε Λωζάνη πατέρα

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία

Είναι Μεγάλη Πέμπτη για μας τους Ορθόδοξους και εγώ και η πολύ καλή μου φίλη Νεφέλη κάνουμε βόλτες σε μία πλατεία της Λωζάνης προσπαθώντας να βρούμε τον συμφοιτητή της τον Νίκλας. Μετά από κανά 10λεπτο και αφού έχουμε ξυλιάσει από το κρύο τον βρίσκουμε έξω από μία pub που είναι και ζυθοποιείο να μιλάει στο κινητό και να βρίζει και να φωνάζει με την αστεία Σουηδική προφορά στα γαλλικά!

Νεφέλη: Νίκλας τι συμβαίνει;
Νίκλας: Μα καλά γιατί με βασανίζει έτσι;
Εγώ: Ποια;
Νίκλας: Ποιος είσαι εσύ;
Νεφέλη: Aαα είναι ο φίλος μου που σου έλεγα από την Ελλάδα.
Νίκλας:Ooo γεια σου, συγνώμη για τις βρισιές έχω νεύρα.
Εγώ: A μην το ξαναπείς..μόνο πάμε να τα πούμε πουθενά που να χει ζέστη;
Νεφέλη: Ναι φύγαμε και θα πάμε στην ακριβώς πίσω πόρτα, έχει τέλεια μπίρα και νόστιμη πίτσα.
Νίκλας: Εγώ δεν πεινάω.
Νεφέλη και Εγώ με μια φωνή: Πεινάμε εμείς.

Έτσι άρχισε ένας διαγωνισμός μπύρας και πίτσας μεταξύ μας (τελικά έφαγε και ο Σουηδός του σκασμού) που κράτησε κοντά μέχρι τις 2 τη νύχτα…και μας εξηγούσε πως μια Πορτογαλίδα που γνώρισε του έχει κάνει την καρδιά περιβόλι και πως για αυτή ακόμα σκεφτόταν να μετακομίσει από την Ελβετία στην Γαλλία (σιγά την απόσταση) για να πάει μαζί της.

Μιας και πετάγαμε το επόμενο πρωί στις 11.25 από Γενεύη για Αθήνα (αυτή η Swiss και το μονοπώλιο της) και έπρεπε να πάρουμε και τρένο από την Λωζάνη για να πάμε είπαμε να το διαλύσουμε. Άσε που είχα γίνει και εντελώς ντίρλα από την μπίρα αλλά και είχα ψιλοβαρεθεί την γκρίνια του Σουηδού συμφοιτητή.

Ξεκινάμε για το σπίτι όπου στο δρόμο με τη Νεφέλη να κάνουμε ότι χαζομάρα μας έρχεται στο μυαλό. Για κάποιο λόγο το βρήκα πολύ αστείο να βγάλω το παλτό μου να κάτσω κάτω σε ένα πεζούλι σε ένα αλσύλλιο στο δρόμο και να φωνάζω με κάμποσους βαθμούς κάτω από το μηδέν «Εγώ εδώ θα μείνω μια χαρά είναι». Η όλη αυτή φάση χαζομάρας μας πήρε γύρω στη 1 ώρα και τελικά φτάσαμε σπίτι της Νεφέλης και πέσαμε ξεροί στο κρεβάτι.

Εγώ: Νεφέλη έβαλες ξυπνητήρι;
Νεφέλη: Όχι ρε δεν έβαλα (με ύφος) !!!
Εγώ: (νομίζοντας πως μου κάνει ειρωνικό χιούμορ) Καλά καληνύχτα
Νεφέλη: Μμμμμ…

Το πρωί ανοίγω τα μάτια μου μόνος μου και πραγματικά νοιώθω αρκετά ξεκούραστος, τεντώνομαι με στιλ και σκουντάω τη Νεφέλη.

Εγώ: Ξύπνα έχουμε και ένα ταξίδι να κάνουμε.
Νεφέλη:Aααα ναι μωρέ τι ώρα είναι;
Εγώ:Δεν ξέρω πρωί πάντως.
Νεφέλη: Ρε Glosoli (και καλά) Ρε χάσαμε το αεροπλάνο.!!!
Εγώ: Γιατί μωρή τι ώρα είναι;
Νεφέλη: Κοντεύει 2 το μεσημέρι.
Εγώ: Μμμμ τέλεια, τι θα φάμε;
Νεφέλη: Καλά είσαι χαζός; Με ρωτάς τι θα φάμε ενώ έχουμε ξυπνήσει 6 ώρες μετά από αυτό που έπρεπε;
Εγώ: Ρε Νεφέλη σε ρώτησα αν είχες βάλει ξυπνητήρι το βράδυ.
Νεφέλη: Kαι σου είπα όχι.
Eγώ: Ρε νόμιζα πως μου έκανες πλάκα, ότι και καλά άσε μας που δεν θα έχω βάλει ξυπνητήρι!!!
Νεφέλη: Φέρε το τηλέφωνο πρέπει να πάρουμε Ελλάδα να τους το πούμε.

Πρώτος παίρνω εγώ στο σπίτι των δικών μου και ενώ σκέφτομαι πως την ώρη εκείνη το αεροπλάνο που θα έπρεπε να είχαμε πάρει θα είχε ήδη μπει στο FIR Αθηνών.

Εγώ: Καλημέρα πατέρα
Πατέρας: Καλημέρα παιδί μου, φτάσατε;
Εγώ:Eεεε μπαμπά, βασικά χάσαμε το αεροπλάνο.
Πατέρας: Τι λες τώρα; Γιατί, πως;
Εγώ: Ε μωρέ το χάσαμε. Θα έρθουμε με την αυριανή πτήση.
Πατέρας: Ώρα σας καλή. Και ζντουπ μου κλείνει το τηλέφωνο στη μούρη.

Κάπως έτσι και χωρίς καν να το περιμένουμε ξεμείναμε Μεγάλη Παρασκευή στη Λωζάνη χωρίς καν να έχουμε εισιτήριο επιστροφής σε high season περίοδο. Οι γονείς της Νεφέλης ήταν πιο cool…η Ελβετίδα μαμά της μέχρι και που να πάμε για περιφορά επιταφίου σε Ελληνική εκκλησία της είπε όταν της είπε τα νέα… (Συνεχίζεται)
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
τρελαινομαι!!!! αναμενω...:D:clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ναι είναι η ώρα να επαναλάβω το ρητό του Αλτάν
"δεν έκανα δικά μου παιδιά, είναι πιο εύκολο να μισώ τα παιδιά των άλλων"
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αρχίζω να πιστεύω ότι τα ταξίδια σου, λίγο πολύ, είναι όλα μια περιπέτεια! Για να δούμε πως θα καταλήξει το συγκεκριμένο.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Χαχαχα γιατί τόσο μίσος;;;:bleh:
Μην το πάρεις προσωπικά καμάρι μου. Αλλά να σε παίρνει το βλαστάρι σου τηλέφωνο έξι ώρες μετά την προγραμματισμένη αναχώρηση του για να σε πληροφορήσει ότι ξέμεινε στην Λοζάνη λόγω μπυροποσίας δεν σε κάνει να θέλεις να ανοίξεις και σαμπάνιες από την χαρά σου.
Βεβαίως εγώ μαζί σου είμαι, και περιμένω την συνέχεια, έχω τις φίλες μου εδώ, να σου ρίξουμε ένα θάψιμο, ωραία θα περάσουμε.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ο πατέρας γιατί τα πήρε? αφού η μπύρα νηστήσιμη είναι?
στο πνεύμα του Πάσχα ήσουν.
Ποτέ δεν καταλάβαινα τον τρόπο που σκέφτονται οι μεγάλοι:rolleyes:
και ιδιαίτερα όταν γίνονται γονείς...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μην το πάρεις προσωπικά καμάρι μου. Αλλά να σε παίρνει το βλαστάρι σου τηλέφωνο έξι ώρες μετά την προγραμματισμένη αναχώρηση του για να σε πληροφορήσει ότι ξέμεινε στην Λοζάνη λόγω μπυροποσίας δεν σε κάνει να θέλεις να ανοίξεις και σαμπάνιες από την χαρά σου.
Βεβαίως εγώ μαζί σου είμαι, και περιμένω την συνέχεια, έχω τις φίλες μου εδώ, να σου ρίξουμε ένα θάψιμο, ωραία θα περάσουμε.
Εγω παντως παιδια ως αναισθητη μουλαρα θα το ομολογησω.Ειδικα αν ηταν και τοσο μεγαλα τα παιδια ,οπως ο Glosoli,σιγα μην καθομουν να στενοχωρηθω.
Μια χαρα την ησυχια μου θα ειχα ...τοσα χρονια μαζι ειμασταν ..νισαφι πια...δεν θα παθαινα και τιποτα:haha::haha:
Glosoli ,εκανες πολυ δυναμικο come back !!Αναμενω συνεχεια.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Mμμμμ! Ξεμείνατε Λωζάνη; Τέλειο μου φαίνεται! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

margarita1992

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ελπιζω Ισπανια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο!
Πασχα στη Λωζανη! Δεν σε χαλασε κιολας! Εξαλλου ολα συμβαινουν για καποιο λογο, που πιστευω θα αποκαλυφθει στη συνεχεια της ιστοριας!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Που εισαι παιδι μου?θα μας πεις τελικα τη συνεχεια δια στοματος στο Σχοινια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom