Ελβετία Ξεμείναμε Λωζάνη πατέρα

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία

Ήταν ήδη μεσημέρι και πριν ξεκινήσουμε τη βόλτα μας πεινάγαμε. Έτσι έπρεπε να κάνουμε στάση για φαγητό, (ακριβή υπόθεση σε αυτή τη χώρα αλλά δεν βαριέσαι, τελευταία μέρα ήταν) το σπίτι άλλωστε ήταν άδειο από προμήθειες και επειδή όσες μέρες ήμουν εκεί μας τάιζε η εστία του πανεπιστημίου είπαμε να πάμε και σε ένα μαγαζί να φάμε σαν άνθρωποι.

Λάτρης του Μεξικό η Νεφέλη με πήγε σε ένα Μεξικάνικο μαγαζί για φαγητό με το όνομα PocoLoco και για όσους θέλετε να το επισκεφτείτε βρίσκεται στην Place Chauderon 5. Ένα θορυβώδες μαγαζί με αυθεντικό τόνο Μεξικού μιας και συνδέεται και με ένα μπαρ στο βάθος καθώς και μία αίθουσα που παίζει ισπανόφωνες ταινίες (μου άρεσε πολύ αυτή η ιδέα). Οι fajitas πήγαν και ήρθαν σύννεφο παρέα με τεκίλα (και ας ήταν μεσημέρι) και στο τέλος μας έφεραν κάτι γλυκά μούρλια (έβαλα ένα και σε χαρτοπετσέτα για το δρόμο ο τσίπης)!


Ο καιρός ήταν κρύος και γρήγορα χωθήκαμε σε ένα μαγαζάκι το La Bossette που βρίσκεται στην pl. du Nord 4 (θα μου πείτε που θυμάμαι τους δρόμους, όπου και αν πάω παίρνω πάντα κάρτες από τα μαγαζιά που πάω). Είναι ένα πολύ ωραίο μαγαζί για να φάει κάποιος ή για να πιει λίγη μπυρίτσα βρε αδερφέ όπως θέλαμε εμείς. Εκεί η Νεφέλη είδε και κάτι γνωστούς της από τη σχολή. Έτσι χωθήκαμε και στην παρέα τους γιατί τραπέζι δεν είχαμε βρει να κάτσουμε. Ήταν 2 Ιρανοί και μία κοπέλα από το Μαρόκο. Και ήταν όλοι ήδη στο τρίτο ποτήρι μπύρας (τελικά το Ισλάμ μάλλον δεν το σκαιφτόντουσαν και πολύ). Κοιτάζοντας με η Νεφέλη μου λέει με νόημα «Μόνο ένα θα πιούμε εμείς γιατί έχουμε ελεεινά πρόσφατο κακό παρελθόν», συμφωνώ απολύτως λέω εγώ και έχω ήδη κάνει σήμα στον σερβιτόρο για μια από τα ίδια εις 2 ποτήρια. Τελικά μετά από πολύ προσπάθεια σηκωθήκαμε και φύγαμε (στο δεύτερο ποτήρι μείναμε τελικά) μιας και είχαμε ανοίξει συζητήσεις για πολιτική και σχέσεις πολιτισμών και η κακομοίρα η Νεφέλη είχε βαρεθεί τη ζωή της ενώ εγώ είχα βρει πολύ ενδιαφέρουσα την όλη κουβέντα.

Και ενώ είχε πέσει και άλλο η θερμοκρασία είπαμε να γυρίσουμε σπίτι να δουμε τι θα κάνουμε…να μέναμε εκεί και να πέφταμε για ύπνο μιας και είχαμε ταξίδι αύριο ή να πηγαίναμε σε ένα party που μας προσκάλεσαν τα παιδιά σε μια παλιά αποθήκη και το διοργάνωνε ο σύλλογος φοιτητών αφρικής;
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
τρελαινομαι!!!! αναμενω...:D:clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ναι είναι η ώρα να επαναλάβω το ρητό του Αλτάν
"δεν έκανα δικά μου παιδιά, είναι πιο εύκολο να μισώ τα παιδιά των άλλων"
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αρχίζω να πιστεύω ότι τα ταξίδια σου, λίγο πολύ, είναι όλα μια περιπέτεια! Για να δούμε πως θα καταλήξει το συγκεκριμένο.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Χαχαχα γιατί τόσο μίσος;;;:bleh:
Μην το πάρεις προσωπικά καμάρι μου. Αλλά να σε παίρνει το βλαστάρι σου τηλέφωνο έξι ώρες μετά την προγραμματισμένη αναχώρηση του για να σε πληροφορήσει ότι ξέμεινε στην Λοζάνη λόγω μπυροποσίας δεν σε κάνει να θέλεις να ανοίξεις και σαμπάνιες από την χαρά σου.
Βεβαίως εγώ μαζί σου είμαι, και περιμένω την συνέχεια, έχω τις φίλες μου εδώ, να σου ρίξουμε ένα θάψιμο, ωραία θα περάσουμε.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ο πατέρας γιατί τα πήρε? αφού η μπύρα νηστήσιμη είναι?
στο πνεύμα του Πάσχα ήσουν.
Ποτέ δεν καταλάβαινα τον τρόπο που σκέφτονται οι μεγάλοι:rolleyes:
και ιδιαίτερα όταν γίνονται γονείς...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μην το πάρεις προσωπικά καμάρι μου. Αλλά να σε παίρνει το βλαστάρι σου τηλέφωνο έξι ώρες μετά την προγραμματισμένη αναχώρηση του για να σε πληροφορήσει ότι ξέμεινε στην Λοζάνη λόγω μπυροποσίας δεν σε κάνει να θέλεις να ανοίξεις και σαμπάνιες από την χαρά σου.
Βεβαίως εγώ μαζί σου είμαι, και περιμένω την συνέχεια, έχω τις φίλες μου εδώ, να σου ρίξουμε ένα θάψιμο, ωραία θα περάσουμε.
Εγω παντως παιδια ως αναισθητη μουλαρα θα το ομολογησω.Ειδικα αν ηταν και τοσο μεγαλα τα παιδια ,οπως ο Glosoli,σιγα μην καθομουν να στενοχωρηθω.
Μια χαρα την ησυχια μου θα ειχα ...τοσα χρονια μαζι ειμασταν ..νισαφι πια...δεν θα παθαινα και τιποτα:haha::haha:
Glosoli ,εκανες πολυ δυναμικο come back !!Αναμενω συνεχεια.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Mμμμμ! Ξεμείνατε Λωζάνη; Τέλειο μου φαίνεται! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

margarita1992

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ελπιζω Ισπανια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο!
Πασχα στη Λωζανη! Δεν σε χαλασε κιολας! Εξαλλου ολα συμβαινουν για καποιο λογο, που πιστευω θα αποκαλυφθει στη συνεχεια της ιστοριας!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Που εισαι παιδι μου?θα μας πεις τελικα τη συνεχεια δια στοματος στο Σχοινια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom