Ελβετία Ξεμείναμε Λωζάνη πατέρα

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία

H Λωζάνη που λέτε είναι μία μεσαία πόλη, περίπου στα 2/3 της Γενεύης και διεθνές κέντρο για τους λάτρεις του σκι. Επειδή έχει και 2 πανεπιστήμια έχει πολλούς φοιτητές από πολλές χώρες του κόσμου. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια έχει από Κίνα, Ινδία, Βραζιλία, Ιράν και από Αραβικές χώρες κάνοντας την αρκετά πολυπολιτισμική στις νέες ηλικίες. Λόγω των πολλών φοιτητών έχει μία αρκετά ικανοποιητική νυκτερινή ζωή για τα δεδομένα της Ελβετίας αλλά και της ιδιοσυγκρασίας των κατοίκων της. Το μόνο ίσως μειονέκτημα για τους τουρίστες είναι πως σε αντίθεση με την Γενεύη εδώ ο κόσμος δεν μιλάει τόσο τα Αγγλικά.

Το σπίτι της Νεφέλης είναι στην περιοχή του λεγόμενου Cité, που είναι ένας λόφος στην παλιά μεριά της πόλης. Βγαίνουμε από το σπίτι και πάλι καλά δεν είχε και τόσο κρύο, συνηθισμένα βέβαια τα βουνά στα χιόνια αλλά μένοντας στην Ελλάδα μερικά χρόνια ε την συνήθισα τη ζέστη της. Ενώ περιμένω τη φίλη μου να αγοράσει ένα περιοδικό παρατηρώ έναν κουστουμαρισμένο κύριο να εντοπίζει ένα μικρό χάρτινο σκουπιδάκι κάτω στο δρόμο να πηγαίνει προς τα εκεί και να το πετάει μέσα σε έναν κάδο εκεί δίπλα. Σκέφτομαι πόσο μακρινή είναι αυτή η εικόνα για την πατρίδα μου και αρχίζουμε τη βόλτα μας. Ήθελα να πάω στον καθεδρικό ναό της Λωζάνης που είναι πολύ κοντά. Τον έβλεπα κάθε μέρα και δεν είχα πάει όμως καμία.


Ενώ βλέπουμε να έχει αρκετό κόσμο στην κεντρική πόρτα του ναού και χωρίς να μπαίνουν μέσα δεν δώσαμε σημασία και κάνουμε έναν κύκλο την πλατεία έχοντας για ξεναγό τη Νεφέλη και μπουκάρουμε από μία πλαϊνή πορτούλα που για να ανοίξει ήθελε αρκετή προσπάθεια (σαν να έλεγε θα υπάρχει λόγος που είμαι έτσι). Βρισκόμαστε ήδη μέσα στο ναό όπου βλέπουμε κόσμο να υπάρχει στο κεντρικό σημείο της μεγάλης αυτής και παλιάς γοτθικής εκκλησίας. Και ενώ πάμε να κινηθούμε προς τα μπροστά ακούμε τον ιερέα να λέει (στα γαλλικά): Μαζευτήκαμε εδώ σήμερα για να κηδέψουμε την αγαπητή κυρία Claude κτλ. Εκεί παγώνουμε και οι δυο μας και με μια ταυτόχρονη κίνηση των κεφαλιών μας προς τα πίσω βλέπουμε ένα φέρετρο και γύρω γύρω κόσμο. Έτσι γρήγορα γρήγορα την κάνουμε που λέμε από την ίδια πόρτα που μπήκαμε και τότε καταλάβαμε γιατί είχαν «φάει πόρτα» όλοι οι άλλοι τουρίστες που είδαμε πριν έξω. Την εκκλησία δεν την είδα αλλά δεν πιστεύω να διαφέρει πια και τόσο από τόσες άλλες γοτθικές που έχω επισκεφθεί, από ένα σημείο και μετά όλες αυτές μοιάζουν ίδιες. Το μόνο διαφορετικό με αυτή την εκκλησία είναι πως από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 2 μετά τα μεσάνυχτα υπάρχει ένας άντρας στον πύργο της εκκλησίας που φωνάζει την ώρα φοβερή παράδοση!!!
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
τρελαινομαι!!!! αναμενω...:D:clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ναι είναι η ώρα να επαναλάβω το ρητό του Αλτάν
"δεν έκανα δικά μου παιδιά, είναι πιο εύκολο να μισώ τα παιδιά των άλλων"
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αρχίζω να πιστεύω ότι τα ταξίδια σου, λίγο πολύ, είναι όλα μια περιπέτεια! Για να δούμε πως θα καταλήξει το συγκεκριμένο.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Χαχαχα γιατί τόσο μίσος;;;:bleh:
Μην το πάρεις προσωπικά καμάρι μου. Αλλά να σε παίρνει το βλαστάρι σου τηλέφωνο έξι ώρες μετά την προγραμματισμένη αναχώρηση του για να σε πληροφορήσει ότι ξέμεινε στην Λοζάνη λόγω μπυροποσίας δεν σε κάνει να θέλεις να ανοίξεις και σαμπάνιες από την χαρά σου.
Βεβαίως εγώ μαζί σου είμαι, και περιμένω την συνέχεια, έχω τις φίλες μου εδώ, να σου ρίξουμε ένα θάψιμο, ωραία θα περάσουμε.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ο πατέρας γιατί τα πήρε? αφού η μπύρα νηστήσιμη είναι?
στο πνεύμα του Πάσχα ήσουν.
Ποτέ δεν καταλάβαινα τον τρόπο που σκέφτονται οι μεγάλοι:rolleyes:
και ιδιαίτερα όταν γίνονται γονείς...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μην το πάρεις προσωπικά καμάρι μου. Αλλά να σε παίρνει το βλαστάρι σου τηλέφωνο έξι ώρες μετά την προγραμματισμένη αναχώρηση του για να σε πληροφορήσει ότι ξέμεινε στην Λοζάνη λόγω μπυροποσίας δεν σε κάνει να θέλεις να ανοίξεις και σαμπάνιες από την χαρά σου.
Βεβαίως εγώ μαζί σου είμαι, και περιμένω την συνέχεια, έχω τις φίλες μου εδώ, να σου ρίξουμε ένα θάψιμο, ωραία θα περάσουμε.
Εγω παντως παιδια ως αναισθητη μουλαρα θα το ομολογησω.Ειδικα αν ηταν και τοσο μεγαλα τα παιδια ,οπως ο Glosoli,σιγα μην καθομουν να στενοχωρηθω.
Μια χαρα την ησυχια μου θα ειχα ...τοσα χρονια μαζι ειμασταν ..νισαφι πια...δεν θα παθαινα και τιποτα:haha::haha:
Glosoli ,εκανες πολυ δυναμικο come back !!Αναμενω συνεχεια.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Mμμμμ! Ξεμείνατε Λωζάνη; Τέλειο μου φαίνεται! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

margarita1992

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ελπιζω Ισπανια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο!
Πασχα στη Λωζανη! Δεν σε χαλασε κιολας! Εξαλλου ολα συμβαινουν για καποιο λογο, που πιστευω θα αποκαλυφθει στη συνεχεια της ιστοριας!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Που εισαι παιδι μου?θα μας πεις τελικα τη συνεχεια δια στοματος στο Σχοινια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom