Γερμανία Ξενέρωτο Βερολίνο;

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Γειά σε όλη τη παρέα.
Έψαξα να βρω ότι πιο οικονομικό για φέτος τον Αύγουστο και βρήκα Βερολίνο, παμφθηνα αεροπορικά 90΄€ με επιστροφή και ξενοδοχείο πολύ καλό με 57€ δίκλινο με πρωινό, στο κέντρο κλπ.|Στο ξενοδοχείο έκανα κράτηση και έχω προθεσμία μέχρι Παρασκευή να καταθέσω. Στα εισιτήρια και ενώ έβαλα όνοματεπώνυμα, στοιχεία, αριθμό κάρτας και τον τριψήφιο κωδικό στη σελίδα της αεροπορικής και ενώ ήμουν μια ανάσα απο το κλικ να αγοράσω τα εισιτήρια, κάπου κόλλησα και είπα να το ξανασκεφτώ.
Διάβασα σε πολλά άρθρα εδώ μέσα αλλά και γενικά στο διαδίκτυο, για το ξενέρωτο Βερολίνο, μουντή πόλη, αγενέστατοι Βερολινέζοι, η πόλη είναι νεκρή εαν δεν είναι Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ. Δε διάβασα κάποιον που να επέστρεψε με ενθουσιασμό απο το ταξίδι του. Τώρα εμαι στο δίλημμα, ή Βερολίνο και ξενέρωτα, ή εδώ κοντά σε καμια παραλία αυθημερόν; Σε κάποια βιντεάκια, ο πιο κεντρικός δρόμος ανοιξιάτικη βραδιά ήταν σχεδόν άδειος. Πως θα είναι άραγε τον Αύγουστο; (Επέλεξα Αύγουστο λόγω άδειας του αρραβωνιαστικού μου)
Τι λέτε; Άδικα προβληματίζομαι; Διάβασα πως και ο χώρος με τα ελληνικά αγάλματα στο μουσείο είναι κλειστός. Όχι πως είναι αποτρεπτικός λόγος αλλά είναι και το κερασάκι στη τούρτα.

Να παω μόνο και μόνο επειδή μέχρι εκεί φτάνει η τσέπη μου να γνωρίσω και αυτή τη πόλη με τα όποια στραβά της; Ή να το αφήσω και να πάω σε κάποιον καλύτερο προορισμό αργότερα όπως Παρίσι που το έχω απωθημένο;

Για άλλο προορισμό δε με παίρνει, ή ότι άλλο φθηνό για εξωτερικό υπάρχει ή έχω πάει, ή δε με ψήνει καθόλου.
Οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία σας σχετικά θα με βοηθούσε.
 
Last edited:

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Πηγα περσι για 4 μερες. Οντως και ξενερωτο ειναι και τιποτα ιδιαιτερο σαν χρωμα δεν εχει. Οι Γερμανοι ειναι οι γνωστοι γερμανοι.Λαος κρυος τυπικος και αγενης.Το ιδιο το βερολινο δεν εχει καποιο ιδιαιτερο χρωμα μια τυπικη γκριζα μεγαλουπολη καλη για τους ντοπιους για να ζουν χωρις ομως να προσφερει κατι στον τουριστα.Τα μουσεια τωρα , πολυ καλο το μουσειο της περγαμου ομως χωρις τη συλλογη μετριο Η πινακοθηκη που εχει διπλα δεν μου αρεσε ιδιατερα .Τ αλλα μουσεια της περιοχης οχι κατι σημαντικο.Απο φαγητο λιγα πραγματα χωρις καποιες ιδιαιτερες γευσεις Οσον αφορα τελος για αγορες ειναι πιο ακριβα απο Ελλαδα κατα ενα 20% τουλαχιστον στα πολυκαταστηματα τους. Εγω εμενα κοντα στο σημειο Τσαρλι Μετα τις οκτω το απογευμα ηταν νεκρα ολη η περιοχη τοσο που νομιζα οτι βρισκομουν σε ελληνικο χωριο τον χειμωνα .Αυτα ειτε καθημερινη ειτε Σαββατο
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σοβαρά μιλάτε;
Εγώ είχα γυρίσει κατενθουσιασμένη από το Βερολίνο.
Και κόσμο έβλεπα έξω, και ανοιχτά μαγαζιά το βράδυ έβλεπα και καθόλου ξενέρωτη πόλη δε θα τη χαρακτήριζα.
Τώρα γούστα είναι αυτά...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
Για πόσες μέρες σκέπτεσαι να πάς;
Το μόνο αρνητικό είναι η εποχή.
Δεν ξέρω βέβαια πόση έντονη διασκέδαση θέλεις αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα την πόλη ξενέρωτη.' Εχει πολλές επιλογές(ακόμη και κοντινές εκδρομές αν βαρεθείς).Από μουσεία αρκετά για να καλύψουν όλα τα ενδιαφέροντα και το κλειστό της Περγάμου.Προσωπικά δεν θα θεωρούσα αρνητικό να πάω σε οποιαδήποτε μεγάλη Ευρωπαϊκή πόλη για μερικές μέρες.Κάτι θετικό θα έβρισκα και θα έπαιρνα.Βέβαια υποκειμενικά γούστα είναι αυτά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Και εγω πηγα Βερολινο και περασα πολυ ωραια.Μου αρεσε η πολη και με τα κτηρια της και με τα αξιοθεατα της.Πηγα και μεχρι το potsdam,που ειναι μια ωραια εκδρομη,πολυ κοντα.Εχει,μερη,συνδεδεμενα με την ιστορια του Β'παγκ.πολεμου.οπως και ενα στρατοπεδο συγκεντρωσης κοντα...ολα αυτα εχουν το ενδιαφερον τους.
Δεν ξερω πως ειναι το καλοκαιρι,γιατι πηγα χειμωνα....αλλα να ειναι νεκρα τα βραδια,δυσκολο το βλεπω....εχει μπαρακια,εστιατορια αρα πολλες εναλλακτικες.
Ποσες μερες,σχεδιαζες να πας;
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Θα μείνω 5 μέρες γεμάτες και μισή. Φτάνω 15 Αυγούστου 9:00 και φεύγω 20 Αυγουστου 16:30.
Δεν είμαι γενικά του clubing εαν το εκλάβατε με αυτή την έννοια ή της ξέφρενης διασκέδασης. Είμαστε και οι δύο της βόλτας, να περπατήσουμε να γυρίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε, μας αρέσουν πολύ τα πάρκα και μας αρέσει να ανακαλύπτουμε. Θέλω να υπάρχει κόσμος σε καταστήματα καφετέριες, να κυκλοφορεί σε πλατείες πάρκα κλπ. Να βρίσκουμε ανοιστά καταστήματα το βράδυ για κανένα νερό, κανενα σνακ στο χέρι. τουλάχιστον μέχρι τις 22:00 καλά θα είναι γιατί ξέρω ότι αυτοί τα κλείνουν όλα νωρίς.
Είχα πάει Βιέννη χειμώνα, (έτσι θα είναι λογικά και το Βερολίνο τον χειμώνα) μετά τις 19:00 ήταν σαν εγκαταλελειμμένη πόλη, λες και είχε εξαφανιστεί κάθε ίχνος ζωής. Εϊμασταν οι μόνοι που περπατούσαμε στο δρόμο, καθόμασταν στο εστιατόριο το βράδυ και είμασταν μόνοι μας το μοναδικό τραπέζι, ήταν και χειμώνας βέβαια.
Όσο για το θέμα του 15Αυγουστου και για τη Ρώμη μου είχαν πει πως θα νεκρώσει, φεύγουν όλοι, θα είναι όλα κλειστά. Τελικά καμία σχέση, ήταν μετρημνένα καταστήματα κλειστά, σχεδόν τα πάντα ανοιχτά, οι δρόμοι και οι πλατείες να σφύζουν απο ζωή μέχρι τα μεσάνυχτα απο τουρίστες ή απο ντόπιους!

Φοβάμαι μήπως ξενερώσουμε και είμαστε σε καμια πόλη φάντασμα.
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μπορει,μια πολη 3 εκ.να γινει φαντασμα;Δεν νομιζω...υστερα,δεν ειναι πολη με μεγαλες βιομηχανιες που κλεινουν,οπως σε αλλες πολεις,κυριως του νοτου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
Εχω μικρή επιφύλαξη μόνον για τις ημερομηνίες.

Κατά τα άλλα εγώ θα πήγαινα σε οποιαδήποτε πόλη(μεγέθους Βερολίνου) για 5,5 μέρες.' Ετσι και από περιέργεια μόνον.Και πάντα με την προϋπόθεση ότι προς το παρόν δεν υπάρχει εναλλακτική για άλλο ταξίδι όπως έγραψες.Υπάρχουν και εκδρομές(Πότσδαμ όπως έγραψε η karfitsa).Και Αμβούργο θα έλεγα εγώ αν τα πράγματα είναι τόσο τραγικά που δεν νομίζω.

' Εχουν γραφτεί άπειρα πράγματα για Βερολίνο.Διάβασε τα,κάνε ένα σχέδιο και τα ξαναλέμε με συγκεκριμένες ερωτήσεις.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα karfitsa αλλά δεν έγραψε αφού γύρισε πως ήταν τελικά. Ωστόσο έχω διαβάσει και κάποιες ταξιδιωτικές ιστορίες. Εαν είναι να το κλείσω θα το κάνω σήμερα, μην ανέβουν και οι τιμές στα εισιτήρια.
Σκεφτόμουν και για Πράγα που δεν έχω πάει, αλλά τα εισιτήρια ξεφεύγουν στη διπλάσια τιμή. Εαν είναι όμως τόσο ακριβά μήπως γλιτώσω απο αεροπορικά και τα φάω εκεί που είναι ακριβά; Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα το σκεφτώ καλά μέχρι να αποφασίσω.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Καλοκαίρι δεν έχω πάει αλλά το να χαρακτηριστεί το Βερολίνο ξενέρωτο είναι στα όρια της ιεροσυλίας!:D
Είναι από τις πόλεις που γύρισα κι εγώ πολύ ενθουσιασμένη και θα ξαναπήγαινα οποιαδήποτε στιγμή. Πέρα των μουσείων και των μνημείων που μπορείς να δεις γίνονται πάρα πολλά πράγματα σε πολιτιστικό επίπεδο και είναι πολύ χύμα πόλη καλύπτοντας όλα τα γούστα. Τα ξενύχτια δηλαδή που είχα κάνει στο Βερολίνο παίζει να συγκρίνονται με αυτά που είχα κάνει στην Ισπανία, δεν είναι τυπική πόλη της κεντρικής Ευρώπης που μετά τις 10 το βράδυ ηρεμούν τα πράγματα, ακριβώς το αντίθετο.
Αύγουστο οκ δεν ξέρω τι παίζει, αλλά με τόσα πάρκα, τις φοβερές γειτονιές Kreuzberg και Prenzlauer Berg και τα beer gardens δε νομίζω οτι θα στερηθείτε επιλογών. Άσε που το καλοκαίρι οι ντόπιοι αράζουν και στις όχθες του Spree.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Συγνώμη αλλά αυτά είναι αστειότητες.
Κατ αρχήν αν δεν πάς εσύ να το διαπιστώσεις από κοντά τι είναι και τι δεν είναι η πόλη ότι και να λέμε εμείς δεν έχει σημασία.
Τι θα πει φοβάσαι μην ξενερώσεις?Είναι λόγος αυτός?Εδώ πήγα Σόφια και πέρασα εξαιρετικά και βρήκα πράγματα να μου αρέσουν. Αν κάποιος έχει κλειστά μάτια ή προκατάλειψη πολύ πιθανόν όλα να του φανούν στραβά.

Σε πληροφορώ λοιπόν πως οι Βερολινέζοι μου φάνηκαν πολύ εντάξει, σε καμία περίπτωση αγενείς. Επαγγελματίες σε ξενοδοχεία,καταστήματα,καφέ,εστιατόρια και ο απλός κόσμος μια χαρά εξυπηρετικός.

Η πόλη είναι από τις πιο νεανικές και ζωντανές, καμία σχέση με την υπόλοιπη Γερμανία. Φημίζεται για τα μπαρ και τη ζωή του. Εδώ χειμώνα ήμασταν εκεί και όλες τις ώρες κόσμος τριγυρνούσε στους δρόμους και στις πλατείες.Κάνε μια έρευνα για τη νυχτερινή ζωή και τις περιοχές και θα πάρεις μια ιδέα.

Και τέλος, το Βερολίνο δεν είναι η τυπική όμορφη πόλη. Τα έχουμε πει πολλές φορές.
Είναι η ιστορία του κουβαλά από τον πόλεμο μέχρι και την πτώση του τείχους. Μια πόλη που ισοπεδώθηκε αλλά μετά το 1990 άλλαξε ριζικά πρόσωπο. Στο Βερολίνο διαδραματίστηκε όλη η ιστορία του 20ου αιώνα. Εχει πολλές ιστορίες να σου πει. Εast side gallery, η ιστορία της διχοτομημένης πόλης και τα σημάδια του τείχους σε πολλά σημεία, το κομμάτι του τείχους εκεί που είναι το εξαιρετικό μουσείο Topographie des Terrors, το καταφύγιο που αυτοκτόνησε ο Χίτλερ, η λεωφόρος Karl-Marx-Allee με το Σοβιετικό της παρελθόν που είναι ορατό, η παλιά Εβραική περιοχή με τις στοές και τις μικρές αυλές της, οι ζωντανές συνοικίες με πολλές επιλογές σε φαγητό και διασκέδαση και με έντονο το στοιχείο των μεταναστών, ο πολυπολιτισμικός του χαρακτήρας...

Όσοι αγαπάμε το Βερολίνο είναι δύσκολο να το εξηγήσουμε. Είναι η αύρα της πόλης. Έχε μάτια και αισθήσεις ανοιχτά και θα τα νοιώσεις. Και αν δεν τα νοιώσεις δεν τρέχει και τίποτα. Αλλά θα έχεις η ίδια άποψη για αυτή την σημαντική πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom