Γερμανία Ξενέρωτο Βερολίνο;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά το θεωρώ τη συναρπαστικότερη πόλη τη Ευρώπη. Τα καλύτερα μουσεία που έχω δει (και με φοβερή ποικιλία, παρουσίαση, ξεκομπλάριστα), η καλύτερη νυχτερινή ζωή (καταλήψει, λατινιές, υπόγες, κουλτουροσινεμάδες), απίστευτα χαμηλές τιμές, εξαιρετικό φαγητό σε όλα (από τα βιετναμέζικα και το street food μέχρι τη μοριακή κουζίνα), με ενδιαφέροντα για ό,τι τραβάει η ψυχή σου (από αρχαιολογία, σύγχρονη ιστορία/κομουνισμό μέχρι τέχνη και γαστρονομία). Δεν μπορώ να το συγκρίνω ούτε με το πολύ δυνατό Παρίσι, ούτε με την πανέμορφη αλλά λιγότερο πολυσχιδή Ρώμη, ούτε με το καημένο το Λονδίνο που προσπαθεί αλλά δεν. Για μένα μακράν η συναρπαστικότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης.

Όχι ότι έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, κατανοητόν για ποιο λόγο κάποιος μπορεί να προτιμά το Παρίσι ή τη Βαρκελώνη, αλλά όχι και ξενέρωτο. Οι δε Γερμανοί είναι μετά τους Ιπσανούς οι αγαπημένοι μου, ακομπλεξάριστοι, ευρηματικοί, ευθείς, αποτελεσματικοί σε ό,τι κι αν κάνουν (το πώς τρως τόσο καλά σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα τόσο φτηνά για παράδειγμα είναι απορίας άξιο).
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
Για ξενέρωτο Βερολίνο μιλάμε; Ας ανέβουμε με το μετρό 2-3 στάσεις βόρεια της Alex pl και τα λέμε στα εκεί μπαράκια για το πόσο ξενέρωτο είναι το Βερολίνο.

Κατά τα λοιπά
Συναυλία των νεοζηλανδών Fat Freddy's Drop στις 23 Νοέμβρη, στο Βερολίνο. Έκλεισα αεροπορικά εισιτήρια 105 ευρώ με Aegean

Τα εισιτήρια τα έκλεισα τη νύχτα που έφευγα για να ακούσω samba στο Ρίο.
Είμαι σίγουρος ότι θα περάσω όμορφα και στο Βερολίνο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω πηγα στο Βερολινο Χριστουγεννα ,οπου ηταν στολισμενο και πολυ ομορφο με τις χριστουγεννιατικες αγορες του......που νεκρα και ηρεμια το βραδυ καμια σχεση ...ολοι εξω παρα το τσουχτερο κρυο ...επιναν τα ζεστα κρασια τους ...ακομα και παραμονη και ανημερα που θεωρητικα ηταν οικογενειακα μεσα στα σπιτια ,εβρισκες μερη να φας ,να κατσεις,να διασκεδασεις,να εχει κοσμο.
Εχω παει σε 3 διαφορετικες γερμανικες πολεις ..Μοναχο,Βερολινο και Κολωνια ..για μενα το Βερολινο ειναι μακραν το καλυτερο .Εχει αυτη την ιδιαιτερη αυρα που λεγαμε παραπανω..κουβαλαει στις πλατες του μια συγκλονιστικη ιστορια .
Γενικα αυτες οι ευρωπαικες μεγαλουπολεις ..μπορει να αδειαζουν κατα ενα μερος τον Αυγουστο,λογω αδειων των κατοικων,αλλα ποτε δεν παυουν να εχουν τουριστες και κοσμο.Ειδικα το καλοκαιρι εχει ωραια μαγαζακια κατα μηκος του ποταμου,τα οποια εμεις στερηθηκαμε το χειμωνα.
Δειτε και το αλλο ......να πατε ημερησια σε καποια απο τις λιμνες που υπαρχουν περιφερειακα του Βερολινου ...ακομα και για μπανιο υπαρχουν υποδομες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Προσωπικά το θεωρώ τη συναρπαστικότερη πόλη τη Ευρώπη. Τα καλύτερα μουσεία που έχω δει (και με φοβερή ποικιλία, παρουσίαση, ξεκομπλάριστα), η καλύτερη νυχτερινή ζωή (καταλήψει, λατινιές, υπόγες, κουλτουροσινεμάδες), απίστευτα χαμηλές τιμές, εξαιρετικό φαγητό σε όλα (από τα βιετναμέζικα και το street food μέχρι τη μοριακή κουζίνα), με ενδιαφέροντα για ό,τι τραβάει η ψυχή σου (από αρχαιολογία, σύγχρονη ιστορία/κομουνισμό μέχρι τέχνη και γαστρονομία). Δεν μπορώ να το συγκρίνω ούτε με το πολύ δυνατό Παρίσι, ούτε με την πανέμορφη αλλά λιγότερο πολυσχιδή Ρώμη, ούτε με το καημένο το Λονδίνο που προσπαθεί αλλά δεν. Για μένα μακράν η συναρπαστικότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης.

Όχι ότι έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, κατανοητόν για ποιο λόγο κάποιος μπορεί να προτιμά το Παρίσι ή τη Βαρκελώνη, αλλά όχι και ξενέρωτο. Οι δε Γερμανοί είναι μετά τους Ιπσανούς οι αγαπημένοι μου, ακομπλεξάριστοι, ευρηματικοί, ευθείς, αποτελεσματικοί σε ό,τι κι αν κάνουν (το πώς τρως τόσο καλά σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα τόσο φτηνά για παράδειγμα είναι απορίας άξιο).
καλά δεν χρειάζεται να το ξεφτιλίζουμε έτσι και το λονδινάκι, πάντως τις επόμενες εβδομάδες οι δεινόσαυροι κυριαρχούν στο Λάντον, Fleetwood mac, AC/DC και τα δεινοσαυράκια στο Μπερλίν, Dead kennedys και Manu.
 

MichK

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να κρίνω το Βερολίνο ως ξενέρωτο αφού δεν το έχω γνωρίσει και δεν έχω άποψη. Η λέξη ξενέρωτο ήταν αυτή που άκουσα απο έναν φίλο που ταξίδεψε και μάλιστα Αύγουστο, για την αγένεια των ντόπιων και για τη μουντή πόλη διάβασα εδώ απο αρκετά άτομα.
Τελικά μάλλον αρχίζω να ψήνομαι με αυτά που μου λέτε. Απλά τις ημερομηνίες εκείνες φοβάμαι πολύ. Τα Χριστούγεννα ας πούμε και γενικά το χειμώνα έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφα.
δεχεσαι παρεα για διακοπες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.368
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom