Γερμανία Ξενέρωτο Βερολίνο;

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Είναι πολύ καλή εποχή για Βερολίνο (πέρσι ήμουν εκεί 13-17). Μην το σκέφτεστε καθόλου, θα περάσετε πολύ όμορφα! Βόλτες το πρωί και όσο τραβάει το βράδυ... Η πόλη είναι ζωντανή χειμώνα-καλοκαίρι, καμιά σχέση με την καλοκαιρινή Ρώμη ή τη χειμωνιάτικη Βιέννη. Πάρε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς από το φόρουμ, τα μέρη που αξίζει να επισκεφτείς είναι πάρα πολλά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.400
Likes
14.351
Νομίζω ότι τα είπε όλα ο @giannismits.

Στα + θα έβαζα και ότι είναι ενδιαφέρον να βλέπεις πώς ξανακτίζεται(ανακατασκευάζεται) μια πόλη.Βέβαια αυτό ίσως "βγαίνει" σε συνεχόμενα ταξίδια.

(Δεν είμαι μηχανικός).
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να κρίνω το Βερολίνο ως ξενέρωτο αφού δεν το έχω γνωρίσει και δεν έχω άποψη. Η λέξη ξενέρωτο ήταν αυτή που άκουσα απο έναν φίλο που ταξίδεψε και μάλιστα Αύγουστο, για την αγένεια των ντόπιων και για τη μουντή πόλη διάβασα εδώ απο αρκετά άτομα.
Τελικά μάλλον αρχίζω να ψήνομαι με αυτά που μου λέτε. Απλά τις ημερομηνίες εκείνες φοβάμαι πολύ. Τα Χριστούγεννα ας πούμε και γενικά το χειμώνα έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.815
Έχω βρεθεί τρείς φορές στο Βερολίνο (δύο Πάσχα και μία καλοκαίρι, για δέκα μέρες τον Αύγουστο) και όλες τις φορές πέρασα υπέροχα.
Σίγουρα δεν έχει την έντονη νυκτερινή ζωή που θα συναντήσει κανείς στο Λονδίνο, στο Παρίσι ή ακόμα και στη Βαρκελώνη αλλά τα βράδυα στις μεγάλες πλατείες θα συναντήσεις αρκετό κόσμο στα πολυάριθμα μαγαζάκια να τρώει ή να πίνει το ποτό του. Όπως για παράδειγμα στην Potsdamer Platz όπου βρίσκεται η φουτουριστικό Sony Center ή στην ωραιότερη για μένα πλατεία, την Gendarmenmarkt, ακόμα και στο δυτικό Βερολίνο στην Wittenbergplatz που αντικειμενικά το δυτικό κομμάτι της πόλης είναι πιό ήσυχο από αυτό του ανατολικού. Φυσικά δεν ξεχνάμε και τις γειτονιές που είναι δημοφιλείς στο νεαρόκοσμο, όπως το Hackescher Markt αλλά και το γραφικό Nikolaiviertel.
Προσωπικά, όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, πιστεύω ότι είναι μία πολύ γοητευτική πόλη με μεγάλη ιστορία να την ακολουθεί, πολύ πράσινο (έμαθα ότι έχει το περισσότερο πράσινο στην Ευρώπη), δρόμους καλοφτιαγμένους για περπάτημα ή και ποδήλατο και το μόνο αρνητικό που ίσως θα έβρισκα είναι τα πολλά έργα που γίνονταν και συνεχίζονται να γίνονται σε κτήρια και σε δρόμους στην πόλη.
Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπική άποψη και χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω μπορώ να σου πω ότι τα βράδυα ( που από ότι κατάλαβα σε ενδιαφέρει πολύ) δεν πλήξαμε καθόλου και πάντα κάτι είχαμε να δούμε ή να κάνουμε σε αντίθεση για παράδειγμα με τη Ζυρίχη που στις 8 το βράδυ κατακαλόκαιρο έκλειναν τα πάντα.
Ότι και να διαλέξεις καλά να περάσετε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να κρίνω το Βερολίνο ως ξενέρωτο αφού δεν το έχω γνωρίσει και δεν έχω άποψη. Η λέξη ξενέρωτο ήταν αυτή που άκουσα απο έναν φίλο που ταξίδεψε και μάλιστα Αύγουστο, για την αγένεια των ντόπιων και για τη μουντή πόλη διάβασα εδώ απο αρκετά άτομα.
Τελικά μάλλον αρχίζω να ψήνομαι με αυτά που μου λέτε. Απλά τις ημερομηνίες εκείνες φοβάμαι πολύ. Τα Χριστούγεννα ας πούμε και γενικά το χειμώνα έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφα.
Ένας φίλος σου και κάποιοι από δω την λένε ξενέρωτη πόλη αλλά πολύ περισσότεροι εδώ μέσα λέμε τα καλύτερα. Άρα? Θα πας και θα διαπιστώσεις από κοντά τι αίσθηση θα σου αφήσει η πόλη. Εγώ καλοκαίρι θα ήθελα να πάω. Θα δεις και τον κόσμο να λιάζεται στις όχθες του ποταμού σαν σε παραλία. Χειμώνα παγώσαμε αλλά ήταν τα πάντα τέλεια και δεν ήταν χριστούγεννα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.264
Υπέροχος προορισμός για καλοκαίρι και μάλλον φτηνότερος- αφού είναι ζήτημα και το οικονομικό- είναι η Κωνσταντινούπολη. Πήγα 15αύγουστο και περασα υπέροχα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εαν είναι όμως τόσο ακριβά μήπως γλιτώσω απο αεροπορικά και τα φάω εκεί που είναι ακριβά;
Ποιος σου ειπε οτι ειναι ακριβη πολη;οπως λεει η paefstra,θεωρειται οικονομικος προορισμος με κανονικες τιμες και ισως χαμηλοτερες απο αθηνα σε φαγητο και ποτα,αν κινηθεις εκτος τουριστικων σημειων...και συμφωνω απολυτως με τους προλαλησαντες για τη πολη.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Ποιος σου ειπε οτι ειναι ακριβη πολη;οπως λεει η paefstra,θεωρειται οικονομικος προορισμος με κανονικες τιμες και ισως χαμηλοτερες απο αθηνα σε φαγητο και ποτα,αν κινηθεις εκτος τουριστικων σημειων...και συμφωνω απολυτως με τους προλαλησαντες για τη πολη.
Συμφωνώ. Μόλις επέστρεψα από Βερολίνο και οι τιμές είναι μια χαρά. Περίπου ό,τι θα πλήρωνες κι εδώ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Επειδή εννοείται ότι δεν 'έχω κουράγιο να διαβάσω ένα θρεντ που αποκαλεί το Βερολίνο ξενέρωτο, ένα ''δωράκι''για όλους αυτούς που το υπερασπίστηκαν με θέρμη (αν δεν το έχετε δει ήδη).
http://www.tanea.gr/videos/world/video/?vidid=519276
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Γειά σε όλη τη παρέα.
Έψαξα να βρω ότι πιο οικονομικό για φέτος τον Αύγουστο και βρήκα Βερολίνο, παμφθηνα αεροπορικά 90΄€ με επιστροφή και ξενοδοχείο πολύ καλό με 57€ δίκλινο με πρωινό, στο κέντρο κλπ.|Στο ξενοδοχείο έκανα κράτηση και έχω προθεσμία μέχρι Παρασκευή να καταθέσω. Στα εισιτήρια και ενώ έβαλα όνοματεπώνυμα, στοιχεία, αριθμό κάρτας και τον τριψήφιο κωδικό στη σελίδα της αεροπορικής και ενώ ήμουν μια ανάσα απο το κλικ να αγοράσω τα εισιτήρια, κάπου κόλλησα και είπα να το ξανασκεφτώ.
Διάβασα σε πολλά άρθρα εδώ μέσα αλλά και γενικά στο διαδίκτυο, για το ξενέρωτο Βερολίνο, μουντή πόλη, αγενέστατοι Βερολινέζοι, η πόλη είναι νεκρή εαν δεν είναι Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ. Δε διάβασα κάποιον που να επέστρεψε με ενθουσιασμό απο το ταξίδι του. Τώρα εμαι στο δίλημμα, ή Βερολίνο και ξενέρωτα, ή εδώ κοντά σε καμια παραλία αυθημερόν; Σε κάποια βιντεάκια, ο πιο κεντρικός δρόμος ανοιξιάτικη βραδιά ήταν σχεδόν άδειος. Πως θα είναι άραγε τον Αύγουστο; (Επέλεξα Αύγουστο λόγω άδειας του αρραβωνιαστικού μου)
Τι λέτε; Άδικα προβληματίζομαι; Διάβασα πως και ο χώρος με τα ελληνικά αγάλματα στο μουσείο είναι κλειστός. Όχι πως είναι αποτρεπτικός λόγος αλλά είναι και το κερασάκι στη τούρτα.

Να παω μόνο και μόνο επειδή μέχρι εκεί φτάνει η τσέπη μου να γνωρίσω και αυτή τη πόλη με τα όποια στραβά της; Ή να το αφήσω και να πάω σε κάποιον καλύτερο προορισμό αργότερα όπως Παρίσι που το έχω απωθημένο;

Για άλλο προορισμό δε με παίρνει, ή ότι άλλο φθηνό για εξωτερικό υπάρχει ή έχω πάει, ή δε με ψήνει καθόλου.
Οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία σας σχετικά θα με βοηθούσε.
Που βρήκες τόσο φθηνά εισητήρια;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Επειδή εννοείται ότι δεν 'έχω κουράγιο να διαβάσω ένα θρεντ που αποκαλεί το Βερολίνο ξενέρωτο, ένα ''δωράκι''για όλους αυτούς που το υπερασπίστηκαν με θέρμη (αν δεν το έχετε δει ήδη).
http://www.tanea.gr/videos/world/video/?vidid=519276
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Τόσο ζωντανό λες και βρίσκεσαι εκεί. Απίστευτο πως το ρημαγμένο κατεστραμένο Βερολίνο έγινε ξανά πόλη!
Πολύ θα ήθελα να έβλεπα και ένα αντίστοιχο βίντεο από την περίοδο του ψυχρού πολέμου.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.105
Likes
24.048
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Είμαστε και οι δύο της βόλτας, να περπατήσουμε να γυρίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε, μας αρέσουν πολύ τα πάρκα και μας αρέσει να ανακαλύπτουμε. Θέλω να υπάρχει κόσμος σε καταστήματα καφετέριες, να κυκλοφορεί σε πλατείες πάρκα κλπ.
Φωτογραφίζεις το Βερολίνο με τα λεγόμενά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.410
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom