ΗΠΑ Ξενοδοχειο για Νεα Υορκη

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα πρόσεχα ότι κλείσετε σε διαμονή να είναι με δωρεάν ακύρωση τώρα έτσι ώστε αν πέσουν οι τιμές στο Μανχάτταν, πράγμα πιθανό για Νοέμβριο, να μπορείτε να αλλάξετε.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλύτερο είναι να ψαχτείτε πολύ με τα ξενοδοχεία/airbnb και να κλείσετε ξενοδοχεία με δωρεάν ακύρωση.

Astoria Ditmars και Boulevard είναι επίσης καλή περιοχή εάν κοιτάτε και εκτός Μανχάτταν, σε 10 λεπτά είστε Μανχάτταν.
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
το airbnb έχει δυο αρνητικά.
το πρώτο είναι ότι προπληρώνεις μέρος της κράτησης άσχετα αν μπορείς να ακυρώσεις η όχι. αυτοί καρπώνονται τα χρήματα σου μερικούς μήνες πριν και εσύ δεν τα έχεις πια διαθέσιμα για σένα.

το δεύτερο είναι ότι ο ιδιοκτήτης για δικούς του λόγους μπορεί να ακυρώσει ανά πάσα στιγμή αφήνοντας σε εκτεθειμένο ειδικά αν οι ημερομηνίες είναι κοντά στο ταξίδι σου.
δεν ξέρω τι εγγύηση δίνει η aibnb και πως σε επανατοποθετεί σε κάποιο άλλο διαμέρισμα αντίστοιχο και στην ιδια περιοχή.

σαφώς και στην νέα Υόρκη είναι πιο όμορφο να μένεις σε ένα καλό διαμέρισμα από το να μένεις σε ένα μέτριο ξενοδοχείο πληρώνοντας μάλιστα περισσότερο. αλλά εγώ προσωπικά σε τέτοια ταξίδια δεν ρισκάρω. υπάρχουν βέβαια και εταιρείες διαμερισμάτων που νοικιάζουν μέσα από την πλατφόρμα airbnb.
 
Last edited by a moderator:

Manny

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
το airbnb έχει δυο αρνητικά.
το πρώτο είναι ότι προπληρώνεις μέρος της κράτησης άσχετα αν μπορείς να ακυρωεισ η όχι. αυτοί καρπώνονται τα χρήματα σου μερικούς μήνες πριν και εσύ δεν τα έχεις πια διαθέσιμα για σένα.

το δεύτερο είναι ότι ο ιδιοκτήτης για δικούς του λόγους μπορεί να ακυρώσει ανά πάσα στιγμή αφήνοντας σε εκτεθειμένο ειδικά αν οι ημερομηνίες είναι κοντά στο ταξίδι σου.
δεν ξέρω τι εγγύηση δίνει η aibnb και πως σε επανατοποθετεί σε κάποιο άλλο διαμέρισμα αντίστοιχο και στην ιδια περιοχή.

σαφώς και στην νέα Υόρκη είναι πιο όμορφο να μένεις σε ένα καλό διαμέρισμα από το να μένεις σε ένα μέτριο ξενοδοχείο πληρώνοντας μάλιστα περισσότερο. αλλά εγώ προσωπικά σε τέτοια ταξίδια δεν ρισκάρω. υπάρχουν βέβαια και εταιρείες διαμερισμάτων που νοικιάζουν μέσα από την πλατφόρμα airbnb.
Ένας λόγος που το σκεφτόμαστε είναι όλα αυτά... Από την άλλη τα ξενοδοχεία που μπορείς να κάνεις δωρεάν ακύρωση και είναι σχετικά φθηνά είναι ελάχιστα και με όχι τόσο καλά σχόλια. Έχουμε μπερδευτεί πολύ. Κοιτάμε και έξω από το Μανχάταν αλλά ψάχνουμε κάτι να παίρνεις τουλάχιστον μια γραμμή...
 
D

Delmem38110

Guest
Ένας λόγος που το σκεφτόμαστε είναι όλα αυτά... Από την άλλη τα ξενοδοχεία που μπορείς να κάνεις δωρεάν ακύρωση και είναι σχετικά φθηνά είναι ελάχιστα και με όχι τόσο καλά σχόλια. Έχουμε μπερδευτεί πολύ. Κοιτάμε και έξω από το Μανχάταν αλλά ψάχνουμε κάτι να παίρνεις τουλάχιστον μια γραμμή...
δες λίγο το yotel από τη σελίδα τους όμως αλλά και από την μπουκινγ σε περίπτωση που έχουν κάποια προσφορα. έχουν ακύρωση μέχρι και την τελευταία στιγμή δεν χρεώνουν κάρτα και κατά καιρούς έχουν προσφορές. έχω μείνει εκεί και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. είναι καινουριο ξενοδοχείο.
αν το μπατζετ σας το επιτρέπει θα σας το πρότεινα.. επίσης ένα αντίστοιχου κονσεπτ ξενοδοχείο εκεί είναι το pod μερικές δεκάδες μέτρα μακριά από το yotel.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.632
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Επίσης πλέον τα ίδια διαμερίσματα της airbnb διατίθενται και μέσα από την πλατφόρμα της Booking με επίσης δωρεάν ακύρωση κ υποστήριξη της εταιρείας σε περίπτωση που κάτι στραβώσει.

Τώρα αν προκύψει ξενοδοχείο εντός Μανχάταν σε προνομιακή τιμή προφανώς κ το τσιμπάτε!
Τα οικονομικά του καθενός κ πόσο αντέχει ν απλωθεί είναι δική του υπόθεση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
το airbnb έχει δυο αρνητικά.
το πρώτο είναι ότι προπληρώνεις μέρος της κράτησης άσχετα αν μπορείς να ακυρώσεις η όχι. αυτοί καρπώνονται τα χρήματα σου μερικούς μήνες πριν και εσύ δεν τα έχεις πια διαθέσιμα για σένα.
Δε μου έχει συμβεί ποτέ, δεν έχω προπληρώσει ποτέ μήνες πριν, συνήθως (ανάλογα με την πολιτική του καταλύματος) χρεώνομαι μια μέρα πριν την άφιξη.

το δεύτερο είναι ότι ο ιδιοκτήτης για δικούς του λόγους μπορεί να ακυρώσει ανά πάσα στιγμή αφήνοντας σε εκτεθειμένο ειδικά αν οι ημερομηνίες είναι κοντά στο ταξίδι σου.
Είναι εξαιρετικά απίθανο αυτό που λες διότι οι ποινές της airbnb είναι πολλαπλάσια σκληρότερες της booking για ιδιοκτήτες που ακυρώνουν: πληρώνουν υψηλότατα πρόστιμα, χάνουν το καθεστως superhost για ένα χρόνο από την πρώτη ακυρωμένη κράτηση (ακόμη κι αν είναι δικαιολογημένη, οι εξαιρέσεις που υπάρχουν σου ζητάνε πχ πιστοποιητικό θανάτου η νοσηλείας για σοβαρή ασθένεια κλπ), τους γνωστοποιούν ότι θα εμφανίζονται πλέον στον πάτο των αναζητήσεων, αν το ξανακάνουν διαγράφονται από την πλατφόρμα κλπ. Κανείς δεν ακυρώνει κράτηση "για δικούς του λόγους" έτσι στα κουτουρού, είναι οικονομική αυτοκτονία.

δεν ξέρω τι εγγύηση δίνει η aibnb και πως σε επανατοποθετεί σε κάποιο άλλο διαμέρισμα αντίστοιχο και στην ιδια περιοχή.
Υπάρχει ειδικό τμήμα της airbnb (ονομάζεται resolution2) που σε συνδέουν άμεσα κι επιτόπου σου βρίσκουν αντίστοιχο κατάλυμα (εντός ολίγων λεπτών κιόλας, αν δεις το τι πόρους αφιερώνει η εταιρεία στο συγκεκριμένο τμήμα θα πάθεις πλάκα). Επίσης σου καλύπτουν τα έξοδα ακόμη κι αν μείνεις σε ακριβότερο ξενοδοχείο που βρήκες μόνος σου, παίρνεις έξτρα αποζημίωση και υπάρχει και ειδική πρόβλεψη στο workflow τους ώστε αν ξεμείνεις από μετρητά λόγω της ακύρωσς να σου φέρουν και μετρητά όπου βρίσκεσαι :oops: . Γενικά το "αν σε ακυρώσει ιδιοκτήτης είσαι απροστάτευτος στην airbnb" δεν παίζει καθόλου, είναι πολύ αυστηρά τα πρωτόκολλά τους, συγκριτικά πολύ περισσότερο από της booking και μάλιστα συμβαίνει και σε προορισμούς οργανωτικά πολύ δύσκολους, βλέπε Κούβα.
σαφώς και στην νέα Υόρκη είναι πιο όμορφο να μένεις σε ένα καλό διαμέρισμα από το να μένεις σε ένα μέτριο ξενοδοχείο πληρώνοντας μάλιστα περισσότερο.
Ειδικά για πόλεις τύπου Νέας Υόρκης έτσι ακριβώς είναι. Το μειονέκτημα που έβρισκα στα airbnb είναι ότι έπρεπε να συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη τι ώρα θα κάνεις τσεκιν το οποίο σε δέσμευε χρονικά συγκρτικά με ένα ξενοδοχείο με 24ωρη ρεσεψιόν αλλά πια στον πρώτο κόσμο όλα αυτά γίνονται με κωδικούς ηλεκτρονικά, με κουτάκια απ' όπου παραλαμβάνεις το κλειδί κλπ.
 

Manny

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Ότι έχουμε βρει πάντως μέσω airbnb μας ζητούν να πληρώσουμε σχεδόν τα μισά με την κράτηση και τα υπόλοιπα στο κατάλυμα. Αυτός είναι και ο λόγος που κολλήσαμε για να κλείσουμε εκεί...
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση σε όσους έχουν μια ιδέα από Μανχάταν μιας και εμένα είναι η πρώτη φορά που πάω εκεί. Έχω βρει 2 ξενοδοχεία σχεδόν ίδια μιας και είναι ίδιας κατηγορίας ένα το :
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Downtown East
+1 212-227-0709
https://maps.app.goo.gl/iohJo4HKM9Uws1S
M7
Κοντά στην Chinatown
Και το άλλο :
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Chelsea
+1 212-206-0998
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Chelsea · 116 W 28th St, New York, NY 10001, États-Unis
Στην περιοχή Chelsea.

Πρόκειται να διαμεινουμε 7 ημέρες 6 βραδιά Μανχάταν. Σαν περιοχές ή ξενοδοχεία τι θα προτιμούσατε?
Εγώ κλείνω προς την Chelsea απλώς το άλλο στην Chinatown κοντά το βρίσκω 300 δολάρια ποιο φθηνά πόσο το οποίο δεν είμαι αμελητέο αλλά ούτε και καθοριστικό ενα η περιοχή η μια έναντι της άλλης υπερτερεί αρκετά.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση σε όσους έχουν μια ιδέα από Μανχάταν μιας και εμένα είναι η πρώτη φορά που πάω εκεί. Έχω βρει 2 ξενοδοχεία σχεδόν ίδια μιας και είναι ίδιας κατηγορίας ένα το :
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Downtown East
+1 212-227-0709
https://maps.app.goo.gl/iohJo4HKM9Uws1S
M7
Κοντά στην Chinatown
Και το άλλο :
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Chelsea
+1 212-206-0998
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Chelsea · 116 W 28th St, New York, NY 10001, États-Unis
Στην περιοχή Chelsea.

Πρόκειται να διαμεινουμε 7 ημέρες 6 βραδιά Μανχάταν. Σαν περιοχές ή ξενοδοχεία τι θα προτιμούσατε?
Εγώ κλείνω προς την Chelsea απλώς το άλλο στην Chinatown κοντά το βρίσκω 300 δολάρια ποιο φθηνά πόσο το οποίο δεν είμαι αμελητέο αλλά ούτε και καθοριστικό ενα η περιοχή η μια έναντι της άλλης υπερτερεί αρκετά.
Το γεγονός και μόνο ότι κοστίζει αρκετά λιγότερο έπρεπε να σε προβληματίζει ως προς τη τοποθεσία... Έχω πάει δυο φορές, με το νότιο Μανχάταν προσωπικά δεν έχω θέμα, αλλά εκείνη η περιοχή στη Chinatown δε μου άρεσε καθόλου λόγω ότι έχει παντού κινέζικα μαγαζιά, δε πολυθυμίζει Μανχάταν δηλαδή... Αν δε σε ενοχλεί αυτό αισθητικά ΟΚ...

Το άλλο είναι σε καλή θέση και κοντά στο κέντρο ώστε μπορείς να πας πάνω κάτω και με τα πόδια αν χρειαστεί, κ όχι όλο με μετρό

Τώρα ως ξενοδοχεία το κεντρικό μπορεί να είναι λιγότερο καλό, δε το γνωρίζω αυτό, είναι κ λίγο τζόγος
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πρόκειται να διαμεινουμε 7 ημέρες 6 βραδιά Μανχάταν. Σαν περιοχές ή ξενοδοχεία τι θα προτιμούσατε?
Εγώ κλείνω προς την Chelsea απλώς το άλλο στην Chinatown κοντά το βρίσκω 300 δολάρια ποιο φθηνά πόσο το οποίο δεν είμαι αμελητέο αλλά ούτε και καθοριστικό ενα η περιοχή η μια έναντι της άλλης υπερτερεί αρκετά.
Νομίζω να πεις χαλάλι για τα 300 δολλάρια. Πολύ καλύτερη και κεντρική περιοχή το 2ο
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση σε όσους έχουν μια ιδέα από Μανχάταν μιας και εμένα είναι η πρώτη φορά που πάω εκεί. Έχω βρει 2 ξενοδοχεία σχεδόν ίδια μιας και είναι ίδιας κατηγορίας ένα το :
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Downtown East
+1 212-227-0709
https://maps.app.goo.gl/iohJo4HKM9Uws1S
M7
Κοντά στην Chinatown
Και το άλλο :
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Chelsea
+1 212-206-0998
Fairfield Inn & Suites by Marriott New York Manhattan/Chelsea · 116 W 28th St, New York, NY 10001, États-Unis
Στην περιοχή Chelsea.

Πρόκειται να διαμεινουμε 7 ημέρες 6 βραδιά Μανχάταν. Σαν περιοχές ή ξενοδοχεία τι θα προτιμούσατε?
Εγώ κλείνω προς την Chelsea απλώς το άλλο στην Chinatown κοντά το βρίσκω 300 δολάρια ποιο φθηνά πόσο το οποίο δεν είμαι αμελητέο αλλά ούτε και καθοριστικό ενα η περιοχή η μια έναντι της άλλης υπερτερεί αρκετά.
Θα συμφωνήσω κι εγώ πως για μια βδομάδα χαλάλι τα 300 ευρώ ειδικά εφόσον είναι η πρώτη σας φορά. Πιο βολική τοποθεσία το Chelsea.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom