Αλβανία Ξενοδοχειο στα Τιρανα

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πειτε μας και κανενα εστιατοριο (με τοπικη κουζινα)
Restaurant ERA - Rr. Ismail Qemali 33, στην περιοχή που περιέγραψε παραπάνω ο kalspyros.
Ωραία τοπική κουζίνα, ευχάριστο περιβάλλον, οικονομικό (πλούσιο γεύμα με 5 πιάτα και 2 γλυκά : 20? + μπουκάλι κρασί 12?)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Ολες οι προτασεις εξεταζονται ενδελεχως απο την ομαδα.
Πειτε μας και κανενα εστιατοριο (με τοπικη κουζινα)
θα σου δώσω πληροφορίες που ίσχυαν προ 6ετίας που ήμουν εκεί (... 6ετία... ρε πως περνάν τα χρόνια...) άρα ό,τι γράφω παρακάτω μπορεί να μην έχει καμία απολύτως εγκυρότητα (καλός δεν είμαι; ). Κράτα τα στον χάρτη κι αν σου βγουν, σου βγήκανε

Λοιπόν γράφε διευθύνσεις στο περίπου γιατί για κάποια δεν θυμάμαι όνομα μαγαζιού (μμμ.. μάλλον για όλα) :

  1. εκπληκτικά κρέατα σε μια χωριάτικη rustic τρύπα κάπου στο μέσο της Rruga Gjik Kuqali (μικρός δρόμος σε μήκος άρα μη σε τρομάζει το "στο μέσο". Νότια του σταδίου που βρίσκεται αριστερά του block (άνοιξε κάνα χάρτη ντε!!!))
  2. προ 6ετίας, τα εστιατόρια δίπλα στη λίμνη ήταν πολύ όμορφα, η λίμνη από μόνη της αξίζει και σας προτείνω να βολτάρετε εκεί και να κάτσετε για φαγητό ΜΟΝΟ! αν έχει αλλάξει ο μάγειρας! Όταν ήμασταν εμείς, το φαί ήταν χάλια. Τώρα μη ρωτάς πως θα διαπιστώσεις αν άλλαξε ο μάγειρας, εσύ πιστεύεις στα ζώδια, όχι εγώ, ρώτα τα:bleh:
  3. Στην Sami Frasheri που ήδη την έχεις εντοπίσει στο χάρτη για να βρεις το block, απέναντι από την Rruga Nikolla Tupe βρισκόταν ένα εκπληκτικό εστιατόριο με τούρκικη κουζ... (ουπς! θέλετε τοπική είπαμε.. οκ)
  4. Rruga Lek Dukagjini δίπλα στο Πανεπιστήμιο. Τα πρώτα μου βατραχοπόδαρα. επίσης πολύ ωραίες σαλάτες
  5. Στην Ismail Qemali βρίσκεται το Ere (ή Era). 3 στις 5 τρώγαμε εκεί. Φθήνο αλλά όχι φτηνιάρικο.
  6. Στην Vaso Pasha και Brigada VIII, ένα πολύ gourmet και ακριβό με το όνομα μιας Ευρωπαϊκής πόλης, Milan, Rome, Paris κάτι τέτοιο.
  7. Τώρα στην Sami Frasheri και απέναντι από την Brigada VIIΙ, τρελή υπόγα σε στυλ LeShef με την λουκανικίλα να σε κυνηγάει και μετά την έξοδό σου από το μαγαζί! Θεϊκό!!!
  8. Αν σου ρθει να φας μια κρέπα, έτσι για τα ρέστα, να πας στον Ελληνόφωνο Αλβανό στην Sami Frasheri και Perlat Rexhepi. Κρέπες με Philadelphia, Ginger, Βατόμουρα, κολλημένο τυρί εξωτερικά (όχι όλα στην ίδια κρέπα!)... ό,τι κατεβάσει το μυαλό σου! Καλύτερα να του ζητήσεις μια σπέσιαλ αλμυρή ή γλυκιά και άστον να κάνει τα υπόλοιπα...
  9. Petrela. Κάστρο στην κορυφή λόφου καμιά 15 χιλιόμετρα από την πόλη. Αν δεν έχεις αμάξι, δεν πάς!
Θα μου ρθουν κι άλλα...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Χαρτη δεν εχω , ουτε οδηγο (οπως λεει ο taver ειναι νωρις ακομα ....:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:)
Αλλα το να δεχομαι προτασεις για εστιατορια στα Τιρανα , απο τον τυπο που εφαγε ΤΟΝΟΣΑΛΑΤΑ στο Katz's deli στην ΝΥ , ειναι σκανδαλωδες!!!!!!:xmas_lol::xmas_lol:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Restaurant ERA - Rr. Ismail Qemali 33, στην περιοχή που περιέγραψε παραπάνω ο kalspyros.
Ωραία τοπική κουζίνα, ευχάριστο περιβάλλον, οικονομικό (πλούσιο γεύμα με 5 πιάτα και 2 γλυκά : 20? + μπουκάλι κρασί 12?)
Τελεια , μπαινει και αυτο στη λιστα!!:xmas_razz::xmas_razz::xmas_razz:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Restaurant ERA - Rr. Ismail Qemali 33, (...)
Ωραία τοπική κουζίνα, ευχάριστο περιβάλλον, οικονομικό (πλούσιο γεύμα με 5 πιάτα και 2 γλυκά : 20? + μπουκάλι κρασί 12?)
Τελεια , μπαινει και αυτο στη λιστα!!:xmas_razz::xmas_razz::xmas_razz:
5. Στην Ismail Qemali βρίσκεται το Ere (ή Era). 3 στις 5 τρώγαμε εκεί. Φθήνο αλλά όχι φτηνιάρικο.
(...)το να δεχομαι προτασεις για εστιατορια στα Τιρανα , απο τον τυπο που εφαγε ΤΟΝΟΣΑΛΑΤΑ στο Katz's deli στην ΝΥ , ειναι σκανδαλωδες!!!!!!:xmas_lol::xmas_lol:
φάσκεις και αντιφάσκεις. άλλωστε, πτωχή μου, τέτοια τονοσαλάτα δεν έχεις φάει στη ζωή σου... μου θες και παστράμι...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ελα ασε τη μουρμουρα και γραφε κανενα τιπ......... :xmas_eek::xmas_eek:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
φάσκεις και αντιφάσκεις. άλλωστε, πτωχή μου, τέτοια τονοσαλάτα δεν έχεις φάει στη ζωή σου... μου θες και παστράμι...
Αγαπητέ, νομίζω ότι τη χρειάζεστε μια βόλτα κι εσείς από τα Τίρανα να φρεσκάρετε τις πληροφορίες σας... :xmas_smile:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ok! τι έκατσα και έκανα πάλι για πάρτι σου κι ας με κακολογείς (πάλι καλά που δεν έμαθες τις αμαρτίες μου στην Πετρούπολη (την Αγία))
Λοιπόν μέσα στο φάκελο που σου στέλνω, θα βρεις pins για όλα τα εστιατόρια που σου προτείνω με τα νουμεράκια τους. + σου έχω μια προτεινόμενη διαδρομή με αφετηρία το ξενοδοχείο που σου προτάθηκε παραπάνω. + το pin tower είναι ένας πύργος στον οποίο μπορείς να ανέβεις για να φωτογραφίσεις αφ υψηλού την πόλη. + το νούμερο 7) το έχω βάλει στην σωστή του θέση γιατί δεν είναι στην Sami Frasheri που γράφω παραπάνω.

Και Ναι! Ώ Ναι! Χρειάζεσαι Google Earth για να το τρέξεις!!!
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κυριε Σπυρο μας σκλαβωνετε.... Ευχαριστουμε πολυ !!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(τι με ευχαριστείς μπρε! Αφού δεν το κατέβασες το αρχείο....)

Το χειλάκι, δικό σας;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
(τι με ευχαριστείς μπρε! Αφού δεν το κατέβασες το αρχείο....)

Το χειλάκι, δικό σας;
Μολις το κατεβασα..... Το αρχειο!
Ναι το χειλακι δικο μας........ (ετσι κυκλοφορουμε στο σπιτι μας στις 00:30 τη νυχτα εμεις , με full make up):xmas_eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.354
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom