ΟΜΑΔΙΚΑ vs ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Γεια σας,είμαι νέος στο site!Προς το παρόν,όλα τα ταξίδια που έχω κάνει στο εξωτερικό είναι ομαδικά-οργανωμένα με όλα τα αρνητικά, που αυτό πιθανόν συνεπάγεται.Θα ήθελα καποιες συμβουλές για να οργανώσω μελλοντικά ταξίδια,ατομικά (είμαι φαν της Ευρώπης),με δεδομένο οτι δεν τα πάω καλά με κρατήσεις μέσω Διαδικτύου και επίσης,είμαι ανασφαλής με πιστωτικές κάρτες κτλ.Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Όποιος τολμάει..κερδίζει! Από εκεί και πέρα, ψάχνεις, ρωτάς, βρίσκεις, αποφασίζεις. ;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Γεια σας,είμαι νέος στο site!Προς το παρόν,όλα τα ταξίδια που έχω κάνει στο εξωτερικό είναι ομαδικά-οργανωμένα με όλα τα αρνητικά, που αυτό πιθανόν συνεπάγεται.Θα ήθελα καποιες συμβουλές για να οργανώσω μελλοντικά ταξίδια,ατομικά (είμαι φαν της Ευρώπης),με δεδομένο οτι δεν τα πάω καλά με κρατήσεις μέσω Διαδικτύου και επίσης,είμαι ανασφαλής με πιστωτικές κάρτες κτλ.Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!
Καλωσόρισες πρώτα απ' όλα! :)
Κατά δεύτερον θα πρέπει να ξεπεράσεις την ανασφάλειά σου με τις πιστωτικές κάρτες γιατί αλλιώς δουλειά δε γίνεται! Μην έχεις φόβο! Αν κλείνεις τα εισητήριά σου και τα ξενοδοχεία σου μέσω σοβαρών site δεν έχεις πρόβλημα! Οι περισσότεροι εδώ έτσι κλείνουμε τα ταξίδια μας! Κι όταν συνειδητοποιήσεις πόσα χρήματα θα γλυτώνεις με αυτό τον τρόπο συγκριτικά με τα πρακτορεία, θα αναρωτιέσαι γιατί άργησες...;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες κι απο μενα.
Συνηθιζω να λεω οτι η μιση χαρα του καθε ταξιδιου μου ειναι η προετοιμασια και οργανωση του , το ψαξιμο , το διαβασμα απο τη στιγμη που θα το αποφασισω.
Θα δεις μετα απο μικρη περιηγηση στο σαιτ οτι οι περισσοτεροι απο μας πηγαινουμε σε μακρινα μερη χωρις γκρουπ , μα τι λεω?το χωρις γκρουπ ειναι το λιγοτερο..εγω προσωπικα δεν κλεινω ουτε ξενοδοχεια κι ας πηγαινω στην αλλη ακρη του κοσμου.
Το κερδος δεν ειναι τοσο το οικονομικο , εχει πολυ μεγαλυτερη διασταση για μενα.
Οσον αφορα στην Ευρωπη , εγω τουλαχιστον δεν ειμαι τοσο φαν , μου αρεσουν πιο μακρινοι προορισμοι , αλλα το βρισκω πολυ πιο ευκολο ενα ανεξαρτητο ταξιδι εκει. Υπαρχουν πολλοι προθυμοι να σε βοηθησουν , αρκει να το αποφασισεις.
Θα τα λεμε :)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλώς ήρθες!
Για μένα δεν υπάρχει δίλημμα, ατομικά και πάλι ατομικά.
Γιατί απολαμβάνεις την προετοιμασία
Γιατί είναι πιο συναρπαστικό
Γιατί τραβάς όπου σου κάνει κέφι
Γιατί έρχεσαι σε επαφή με τους ντόπιους
Γιατί είσαι με τους ανθρώπους που έχεις διαλέξει
Θα μπορούσα να σου παραθέσω πολλούς λόγους, αλλά το ζήτημα είναι να το πάρεις απόφαση και να το δοκιμάσεις για να πειστείς. Όσο για τα πρακτικά, ρώτα ό,τι θέλεις και όπου μπορούμε θα βοηθάμε.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η πιστωτική κάρτα διευκολύνει τις κρατήσεις όταν οργανώνεις ένα ταξίδι γι' αυτό πρέπει να ξεπεράσεις τους φόβους σου.
Η οργάνωση ενός ταξιδιού απαιτεί αρκετό χρόνο για ψάξιμο και διάβασμα αλλά γλιτώνεις πολύ χρήμα συνήθως αν το κάνεις ατομικά (εξαιρούνται οι υψηλές τουριστικά περιόδοι που οι τιμές των αεροπορικών είναι στα ύψη).
Το ίντερνετ πια παρέχει πληροφορίες για τόσα πολλά πράγματα που δεν υπάρχει σημείο της Ευρώπης για το οποίο δεν θα βρεις πληροφορίες.
Ξεκίνα με κάτι σχετικά εύκολο όπως είναι η επιλογή μιας πόλης που υπάρχει απευθείας σύνδεση από Αθήνα. Διάλεξε ξενοδοχείο, μάθε πως θα πας από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης, πως θα κινηθείς μέσα στην πόλη, τι πρέπει να δεις, κτλ. Τα υπόλοιπα όπως είναι φαγητό, καφέ και ποτό θα τα βρεις όσο θα είσαι εκεί.


 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια!Λογω ελλειψης χρονου,και φετος θα αναγκαστω να κανω πλουσιο καποιο πρακτορειο,αφου μεχρι την τελευταια στιγμη δεν ξερω αν παω εκει οπυ ελπιζω και ποτε.Το ζητημα ειναι πως μπορει καποιος να κλεινει διακοπες μηνες πριν.Μου φαινεται παραδοξο ακι αρκετα προωρο.Θα ηθελα τις αποψεις σας πανω σε αυτο.Και μια που ειπα για καρτες,ειμαι κατα των πιστωτικων και θα ειμαι το ιδιο και στο μελλον.Εχω βεβαια χρεωστικες VISA αλλα δεν ξερω αν ειναι ασφαλες να τις χρησιμοποιω στο Διαδικτυο.Επισης,εχω ακουσει την υπαρξη και προπληρωμενων καρτων αλλα δεν ξερω ποιες τραπεζες τις χορηγουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω βεβαια χρεωστικες VISA αλλα δεν ξερω αν ειναι ασφαλες να τις χρησιμοποιω στο Διαδικτυο.
Δηλαδή όλοι εμείς που το κάνουμε πολλάκις καθημερινά είμαστε μα...ες, θύματα, ευθυνόφοβοι και θα μας πάρει την περιουσία ο χάκερ?

Τίποτα το προσωπικό, απλά έχω βαρεθεί να ακούω την ίδια καραμέλα από το ένα νέο μέλος μετά το άλλο.
Αν θέλετε να χρησιμοποιείτε το Internet για να ταξιδέψετε, μάθετε πρώτα να το χρησιμοποιείτε, και μη ζητάτε να σας λύσουμε το πρόβλημα, που στο κάτω κάτω έχει να κάνει με τη σχέση σας με τις on-line συναλλαγές, κι όχι με τα ταξίδια αυτά καθεαυτά.
Ειδικά όταν αυτό, σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, βρίσκεται στην πραγματικότητα μεταξύ πληκτρολογίου και καθίσματος (και πάλι, δεν αναφέρομαι σε εσας).
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δηλαδή όλοι εμείς που το κάνουμε πολλάκις καθημερινά είμαστε μα...ες, θύματα, ευθυνόφοβοι και θα μας πάρει την περιουσία ο χάκερ?
/quote]
Ποιος να απαντήσει τώρα σε ενα τόσο σύνθετο ερώτημα....
(Stay cool, κι αν δε ρωτήσουν οι νέοι, πως θα μάθουν;).

Καλωσήρθες wotan, μάλλον υπερβολικοι οι φοβοι σου για το άγνωστο (κάρτες- οργάνωση ταξιδιού).
Οι προπληρωμένες κάρτες είναι μια απόλυτα ασφαλής λύση, αφου τις "φορτώνεις" και τις ελέγχεις απόλυτα.
Σίγουρα εχουν τετοιες η Eurobank και η Κύπρου
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Δηλαδή όλοι εμείς που το κάνουμε πολλάκις καθημερινά είμαστε μα...ες, θύματα, ευθυνόφοβοι και θα μας πάρει την περιουσία ο χάκερ?

Τίποτα το προσωπικό, απλά έχω βαρεθεί να ακούω την ίδια καραμέλα από το ένα νέο μέλος μετά το άλλο.
Αν θέλετε να χρησιμοποιείτε το Internet για να ταξιδέψετε, μάθετε πρώτα να το χρησιμοποιείτε, και μη ζητάτε να σας λύσουμε το πρόβλημα, που στο κάτω κάτω έχει να κάνει με τη σχέση σας με τις on-line συναλλαγές, κι όχι με τα ταξίδια αυτά καθεαυτά.
Ειδικά όταν αυτό, σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, βρίσκεται στην πραγματικότητα μεταξύ πληκτρολογίου και καθίσματος (και πάλι, δεν αναφέρομαι σε εσας).
Δεν ζητησα απο κανεναν να μου λυσει κανενα προβλημα,απλως θα ηθελα καποιες αποψεις αλλα σιγουρα οχι απο ατομα που δεν εχουν τη διαθεση για κατι τετοιο.Το ιντερνετ το χρησιμοποιω για πολλα πραγματα,αλλα οχι για οικονομικες συναλλαγες,προφανως δεν εχω τη σχετικη εμπειρια.Και φυσικα δεν αρνηθηκα οτι το βασικο μου ροβλημα ειναι οι οnline συναλλαγες.Τωρα ως προς τις καρτες,θα προσπαθησω να λειτουργω με τις χρεωστικες.Τελος,προκαλουν ασχημη εντυπωση οσοι ειναι εμπειροι σε αυτον τον τομεα και αποπαιρνουν τα νεα μελη.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Καλωσήρθες wotan, μάλλον υπερβολικοι οι φοβοι σου για το άγνωστο (κάρτες- οργάνωση ταξιδιού).
Οι προπληρωμένες κάρτες είναι μια απόλυτα ασφαλής λύση, αφου τις "φορτώνεις" και τις ελέγχεις απόλυτα.
Σίγουρα εχουν τετοιες η Eurobank και η Κύπρου[/quote]


Ευχαριστω πολυ φιλε!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Προπληρωμένες κάρτες θα βρεις επίσης στις τράπεζες Αττικής και Πειραιώς.
Δυστυχώς δεν αρκούνε, γιατί υπάρχουνε σάιτ κρατήσεων που δεν χρεώνουν αμέσως το ποσόν αλλά ζητάνε έναν αριθμό κάρτας για ασφάλεια (πχ μη εμφάνιση σε ξενοδοχείο). Σε αυτές τις περιπτώσεις η προπληρωμένη δεν γίνεται δεκτή και χρειάζεται κανονική πιστωτική κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom