ΟΜΑΔΙΚΑ vs ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα ήθελα καποιες συμβουλές για να οργανώσω μελλοντικά ταξίδια,ατομικά (είμαι φαν της Ευρώπης),με δεδομένο οτι δεν τα πάω καλά με κρατήσεις μέσω Διαδικτύου και επίσης,είμαι ανασφαλής με πιστωτικές κάρτες κτλ.Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!
Η πρώτη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι ψυχολόγος για να υπερνικήσεις τις ανασφάλειες σου με τις πιστωτικές... όταν το ξεπεράσεις αυτό ξεκίνα την μελέτη με τις κρατήσεις του διαδικτύου... κάνε κρατήσεις, πολλές κρατήσεις να προπονηθείς και μετά ξεκίνα με το παπόρο του Samion για Μπάρι...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Α χα χα...μην τον αποπαίρνετε ρε παιδιά τον άνθρωπο.

wotan... δεν έχουν βέβαια απόλυτο άδικο σε αυτό που λένε. Στις μέρες μας και για άτομα τις ηλικίας μας πάνω κάτω το θεωρώ ότι είναι κάτι απαραίτητο το να έχει κανείς ανοιχτούς τους ορίζοντες, να είναι σωστά ενημερωμένος ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί υπηρεσίες που του λύνουν τα χέρια. Και μην ανησυχείς, δεν είναι τόσο άγρια τα πράγματα, λίγη προσοχή χρειάζεται σε κάποια βασικά πράγματα, αλλά οι σελίδες που χρησιμοποιούμε συνήθως είναι ασφαλής!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ναι ρε παιδια ειπαμε!Οκ και ο taver σιγουρα εχει δικιο αλλα απο την αλλη καταλαβαινω και εσενα γιατι αν απο την μια εχεις τους φοβους σου με τις πιστωτικες καρτες,συναλλαγες μεσω ιντερνετ κλπ..Απο την αλλη δεν εχεις και καποια ιδιαιτερη σχεση με ιντερνετ/πληρωμες λογικο μου ακουγεται!Παντως υπαρχουν πολλοι ασφαλης τροποι(πχ. www.paypal.com ριξε μια ματια αν θες) αρκει να εισαι προσεκτικη και καλα ενημερωμενη!Το σιγουρο ειναι πως θα σου λυσει τα χερια,οχι μονο στα ταξιδια σου αλλα σιγα-σιγα και στη καθιμερινοτητα σου!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καταρχήν καλωσήρθες,
δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να παραθέτει κανείς τους δισταγμους του ή την άγνοιά του πάνω σε κάποια θέματα...κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος.....
Τώρα ήθελα να σου πω ότι το να ετοιμάζεις ένα ταξίδι μήνες πριν μπορεί αρχικά να σε ξενίζει αλλά αν το δοκιμάσεις μπορεί να αποδειχτεί πολύ ενδιαφέρουσα διαδικασία.
Αν κάποιος αισθάνεται καλύτερα να ταξιδέψει με ταξιδιωτικό γραφείο,ok είναι μια επιλογή.Αυτό που έχω να σου προτείνω όμως είναι να ξεκινήσεις κάποια στιγμή να οργανώνεις ένα ταξίδι μόνος σου ,ας μην είναι ένα ταξίδι πολύ μακρινό ή με πολλές απαιτήσεις ......έτσι θα έχεις τη ευκαιρία και να εξοικιωθείς με τη χρήση του ιντερνετ σε ότι αφορά τα πρακτικά θεματα(π.χ πιστωτικές κάρτες)και να ανακαλύψεις την χαρά της προετοιμασίας.Το συγκεκριμένο φόρουμ θα σε βοηθήσει σίγουρα ψάχνοντας σε παλιότερα post ή θέτοντας τα ερωτηματά σου σε ότι δεν έχεις καλυφθεί...
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Αντε να κάνω και γω ντεπούτο σε αυτό το υποφόρουμ.

Τώρα με τις κάρτες{πιστωτικές ή χρεωστικές}και της χρήσης τους στο δίκτυο είναι πολύ ασφαλές αρκεί να γίνεται τα χτυπήματα σε γνωστές εταιρίες,οχι οτι θα έχεις κάποιο πρόβλημα με κάποιες άγνωστες.Στην Αμερική και στην Αγγλία και όχι μόνο η χρήση της κάρτας είναι πολύ διαδεδομένη.Μάλιστα στις ΗΠΑ το χρώμα του δολλαρίου είναι άγνωστο αφού χρησιμοποιείται ευρέως το πιστωτικό χρήμα{η κάρτα}είτε αφορά τον τουρισμό και την διασκέδαση είτε αγορές προιόντων και υπηρεσιων.Λόγου χάρη τα ξενοδοχεία εκει δεν δέχονται καθόλου χρημασε ρευστό{$}.Μόνο με χρήση πιστωτικής.Αν δεν έχεις πιστωτική κάρτα πολύ φοβάμαι οτι θα μείνεις στους δρόμους τη νύχτα ή στη καλύτερη περίπτωση αν είσαι πολύ τυχερός σε κάποιο αμφιβολου ποιότητας και αισθητικής μοτέλ.

Αλλες φορές αξίζει να πάει κανείς με γκρούπ αν είναι πολύ μακρινό ταξίδι ή δεν μιλάει άλλη ξένη γλώσσα πέρα της μητρικής ή είναι κάποιας ώριμης ας πούμε ηλικίας.Ωστόσο συνήθως συμφέρει πολύ να κλείσει κάποιος πακέτα μεμονωμένα ακεί όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά.

Αλλωστε όπως εγραψε και ο φιλτάτος Traveller τα όμορφα ταξίδια νωρίς κλείνονται.{επηρεασμένος απο μια φάση του στυλ τα όμορφα κορίτσια όμορφα γδύνονται}
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Το θεμα στην τελικη ειναι οτι ειτε πολλοι ειτε λιγοι στον προορισμο που εναι να φτασουμε, θα φτασουμε. Οσο καλα ειναι να περασουμε θα περασουμε, οπως εκφραζεται ο καθενας ρε παιδια!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Παντως υπαρχουν πολλοι ασφαλης τροποι(πχ. www.paypal.com ριξε μια ματια αν θες) αρκει να εισαι προσεκτικη και καλα ενημερωμενη!Το σιγουρο ειναι πως θα σου λυσει τα χερια,οχι μονο στα ταξιδια σου αλλα σιγα-σιγα και στη καθιμερινοτητα σου!
Αυτό νομίζω δεν μπορεί να λειτουργήσει για την κράτηση ξενοδοχείου όταν δίνει την κάρτα του σαν εγγύηση στα γνωστά site.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Εγω τα 2 τελευταια hostel που εκλεισα τα πληρωσα μεσω paypal,και αν κοιταξεις σε ενα απο τα μεγαλυτερα δικτυα hostel,το γνωστο Hostels & Youth Hostels Worldwide - Online Bookings στους τροπους πληρωμης συμπεριλαμβανεται και το Paypal..Επισης επειδη κανω πολλες αγορες απο ιντερνετ,σε Ελλαδα και εξωτερικο,εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο πως διαφοροι τετοιοι τροποι πληρωμης ειναι διαθεσιμοι και σε Ελληνικα site,πχ χθες πηρα ενα μπλουζακι travelstoritiko με πληρωμη μεσω Paypal!Γενικα ειναι χρησιμο να το ξερει καποιος..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλωσήρθες και από εμένα.
Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι η προπληρωμένη κάρτα της Κύπρου γίνεται δεκτή παντού και την αποκτάς πανεύκολα σε οιοδήποτε υποκατάστημα. Αντε και καλά ατομικά ταξίδια.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Καλωσήρθες και από εμένα.
Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι η προπληρωμένη κάρτα της Κύπρου γίνεται δεκτή παντού και την αποκτάς πανεύκολα σε οιοδήποτε υποκατάστημα. Αντε και καλά ατομικά ταξίδια.
Ευχαριστω για τη συμβουλη,να εισαι καλα!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον σε καταλαβαινω απολυτα..ειχα κακη εμπειρια και εγω σε καποια συνναλαγη μου με paypal σε αγορα και οχι σε ταξιδι και δεν δικαιωθηκα γιατι δεν ηταν μεσο ebay... επισης ειμαι οπαδος των οργανομενων απο τους λιγο εδω...αν και με σνομπαρουν για αυτο...προβλημα τους...λοιπον εχω παει και μονη μαλιστα πριν 2 μερες γυρισα απο ταξιδι απο ολλανδια που οργανωσα μονη..εχει τα θετικα του εχει και τα αρνητικα του...βρηκα εισητηρια προσφορας και πηγα...χοτελ εκλεισα μεσο booking και ομολογω οτι ηταν χειροτερο απο οτι φαινοταν αλλα τελικα υποφερτο...ευτυχως η παρεα χρησιμοποιησε την καρτα της και οχι εγω.....ψαξε μηπως το οργανωμενο δεν εχει και τοση διαφορα απο το μονος ειδικα αν δεν εχεις βρει εισητηρια προσφορας...γλυτωνεις και απο αρκετο αγχος...καποιες φορες οι διαφορες αν δεν ειναι το ξαναλεω αεροπορικα προσφορας δεν ειναι μεγαλες σε σχεση με αυτα που σε παρεχουν....οσο για αυτους που σου συστηνουν ψυχολογο καλυτερα να πανε οι ιδιοι το χρειαζοναι επειγοντως....καλη επιτυχια σε οτι επιλεξεις
επισης να σου πω οτι με την καρτα της κυπρου ειχα προβλημα δικαιωσεις μια που πρεπει λεει να παραδεχτει ο κλεφτης οτι σε εκλεψε για να δικαιωθεις ...να το εχεις υποψη..εγω ειμαι στην διαδικασια να φυγω απο αυτην...μια που δεν με βοηθησε....αυτα ενημερωτικα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
επισης να σου πω οτι με την καρτα της κυπρου ειχα προβλημα δικαιωσεις μια που πρεπει λεει να παραδεχτει ο κλεφτης οτι σε εκλεψε για να δικαιωθεις ...να το εχεις υποψη..εγω ειμαι στην διαδικασια να φυγω απο αυτην...μια που δεν με βοηθησε....αυτα ενημερωτικα
FAMEK for ever... Να φύγεις FAMEK μου αφού υπάρχει πρόβλημα δικαίωσης... άκου εκεί να μην δικαιώνεσαι... Ο αγώνας τώρα δικαιώνετε!!!

Για κάτι τέτοια δηλώνω καψούρης με το forum...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom