ΟΜΑΔΙΚΑ vs ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Στα ξενοδοχεια μεσω booking.com λεει αποδεκτες πιστωτικες καρτες.Δηλ δεν ισχυουν οι προπληρωμενες?
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Προφανώς βέβαια εξόφλησες όλο το ποσό, έτσι δεν είναι; Εγώ αναφέρθηκα στο κομμάτι της εγγύησης όπου δίνεις την πιστωτική σου κάρτα μεν, αλλά η εξόφληση γίνεται με μετρητά στο ξενοδοχείο.

Σαφώς και είναι ένας από τους πιο διαδεδομένους και ασφαλείς τρόπους πληρωμής το paypal. ;)
Οχι μεσω paypal πληρωσα την εγγυηση..Καπου 6-7 για το πρωτο και αλλα 2-3 ? για το δευτερο ξενοδοχειο!Αν δεν κανω λαθος αυτο εννοεις,την λεγομενη εγγυηση!Η εξοφληση εγινε κανονικα με την αφιξη μου στο χοστελ..Ωστοσο δεν νομιζω πως ειναι εκει το θεμα,το οτι εμενα μου εχει λυσει τα χερια εντελως (σε συνδυασμο και με web banking) ειναι γεγονος :D


wotan1975 αν εχω καταλαβει καλα θες να ξεμπλεξεις απο πρακτορεια και γενικα απο οργανωμενα πραγματα και να κανεις κατι μονος σου,αεροπορικα,κρατησεις δωματιων,ισως αυτοκινητο κλπ..Αν δεν σε αφορα το οικονομικο,δλδ να εχεις μια καρτα την οποια μπορεις να εξοφλησεις ενα μηνα μετα,ενω αντιθετως εχεις την ανεση να εχεις στο λογαριασμο σου καποιο ποσο (πχ.1000-2000?) δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι την πιστωτικη για κανενα λογο!Η χρεωστικη που εχω εγω για να καταλαβεις,(της alpha θυμιζω..την οποια μπορω να ελεγχω ανα πασα στιγμη μεσω web banking) λειτουργει μονο οταν εχω χρηματα στο λογαριασμο μου χωρις κανενα τοκο,κανενα επιτοκιο και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την πολυχρονη χρηση της!Η μονη χρεωση ειναι αυτη που αναφερεται παραπανω,για καποιες κινησεις ας πουμε μου κραταει 1% μεσω paypal παντα..Νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις 1-2 μερες,να καταληξεις σε καποια τραπεζα που νομιζεις πως σε συμφερει και να ξεμπερδευεις πια απο τα πρακτορεια και τα πουλμαν :D :D
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αν δεν σε αφορα το οικονομικο,δλδ να εχεις μια καρτα την οποια μπορεις να εξοφλησεις ενα μηνα μετα,ενω αντιθετως εχεις την ανεση να εχεις στο λογαριασμο σου καποιο ποσο (πχ.1000-2000?) δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι την πιστωτικη για κανενα λογο!

Αρα εννοεις οτι η χρεωστικη πρεπει να εχει το λιγοτερο 1000 ευρω σταθερα,ας πουμε?Σε αυτην την περιπτωση ποτε πρεπει να εξοφλειται?Τη δεχονται ομως ολοι,μια που μιλαμε για ξενοδοχεια και αεροπορικα?Θα πρεπει να ρωτησω καποιον απο την τραπεζα για να μου λυσει τις αποριες μου.Η ουσια ειναι οτι θα προτιμοουσα να αποφυγω την πιστωτικη,μιας και δεν την χρειαζομαι.Ο μονος λογος που θα την χρειαζομουνα θα ηταν μονο για τα ταξιδια.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Στα ξενοδοχεια μεσω booking.com λεει αποδεκτες πιστωτικες καρτες.Δηλ δεν ισχυουν οι προπληρωμενες?
Μια χαρά δουλεύει η προπληρωμένη, αρκεί να έχει τη στιγμή που κάνεις την κράτηση τα χρήματα που πρόκειται να πληρώσεις για το ξενοδοχείο. Το έχω κάνει πολλές φορές με την προπληρωμένη της Κύπρου για κρατήσεις μέσω του booking.com.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ξαναλέω ότι το θέμα δεν είναι ταξιδιωτικό.

Γιατί θεωρείτε ότι το να μην έχεις πιστωτική πλεονεκτεί σε σχέση με το να έχεις?

Με μια πιστωτική:
- Μπορείς να συναλλάσεσαι σε μπόλικα καταστήματα και στο Internet.
- Πετυχαίνεις τη βέλτιστη δυνατή ισοτιμία για τα χρήματα σου όταν ταξιδεύεις.
- Συναλλάσεσαι με ασφάλεια (μπορείς να αρνηθείς και να μην πληρώσεις ποτέ για συναλλαγές που θεωρείς ότι δεν έγιναν).
- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα και ως εγγύηση (σε ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ) εκτός από τη χρήση αντί για μετρητά.
- Πολλές κάρτες παρέχουν δωρεάν επιπλέον υπηρεσίες όπως π.χ. ταξιδιωτική ασφάλιση.
- Οι συναλλαγές σου είναι πολύ πιο γρήγορες, όταν δεν ξέρεις εκ των προτέρων το ακριβές τελικό τίμημα: π.χ. Ιταλικά διόδια, αμερικάνικα βενζινάδικα, κλπ. Δεν ψάχνεις για ψιλά, απλά βάζεις την κάρτα!
- Αν πληρώνεις το λογαριασμό στην ώρα του, δεν έχεις καμμία επιπλέον επιβάρυνση.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ξαναλέω ότι το θέμα δεν είναι ταξιδιωτικό.

Γιατί θεωρείτε ότι το να μην έχεις πιστωτική πλεονεκτεί σε σχέση με το να έχεις?

Με μια πιστωτική:
- Μπορείς να συναλλάσεσαι σε μπόλικα καταστήματα και στο Internet.
- Πετυχαίνεις τη βέλτιστη δυνατή ισοτιμία για τα χρήματα σου όταν ταξιδεύεις.
- Συναλλάσεσαι με ασφάλεια (μπορείς να αρνηθείς και να μην πληρώσεις ποτέ για συναλλαγές που θεωρείς ότι δεν έγιναν).
- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα και ως εγγύηση (σε ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ) εκτός από τη χρήση αντί για μετρητά.
- Πολλές κάρτες παρέχουν δωρεάν επιπλέον υπηρεσίες όπως π.χ. ταξιδιωτική ασφάλιση.
- Οι συναλλαγές σου είναι πολύ πιο γρήγορες, όταν δεν ξέρεις εκ των προτέρων το ακριβές τελικό τίμημα: π.χ. Ιταλικά διόδια, αμερικάνικα βενζινάδικα, κλπ. Δεν ψάχνεις για ψιλά, απλά βάζεις την κάρτα!
- Αν πληρώνεις το λογαριασμό στην ώρα του, δεν έχεις καμμία επιπλέον επιβάρυνση.

Εγω που εχω χρεωστικη VISA,τι να την κανω την πιστωτικη?Δεν υπαρχει διαφορα,ετσι δεν ειναι?Αν θελησω να κανω κρατησεις με τη χρεωστικη μου αυτη τη στιγμη,μπορω οκ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω που εχω χρεωστικη VISA,τι να την κανω την πιστωτικη?Δεν υπαρχει διαφορα,ετσι δεν ειναι?Αν θελησω να κανω κρατησεις με τη χρεωστικη μου αυτη τη στιγμη,μπορω οκ?
Τα παρακάτω από αυτά που έγραψα δεν ισχύουν με μια χρεωστική:

- Συναλλάσεσαι με ασφάλεια (μπορείς να αρνηθείς και να μην πληρώσεις ποτέ για συναλλαγές που θεωρείς ότι δεν έγιναν).
- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα και ως εγγύηση (σε ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ) εκτός από τη χρήση αντί για μετρητά.
- Πολλές κάρτες παρέχουν δωρεάν επιπλέον υπηρεσίες όπως π.χ. ταξιδιωτική ασφάλιση.

Κρατήσεις μπορείς να κάνεις και με τη χρεωστική, αλλά μόνο εφόσον προπληρώνεις όλο το ποσό.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τα παρακάτω από αυτά που έγραψα δεν ισχύουν με μια χρεωστική:

- Συναλλάσεσαι με ασφάλεια (μπορείς να αρνηθείς και να μην πληρώσεις ποτέ για συναλλαγές που θεωρείς ότι δεν έγιναν).
- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα και ως εγγύηση (σε ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ) εκτός από τη χρήση αντί για μετρητά.
- Πολλές κάρτες παρέχουν δωρεάν επιπλέον υπηρεσίες όπως π.χ. ταξιδιωτική ασφάλιση.

Κρατήσεις μπορείς να κάνεις και με τη χρεωστική, αλλά μόνο εφόσον προπληρώνεις όλο το ποσό.
Η διαφορα μεταξυ χρεωστικης και προπληρωμενης ειναι οτι και με τις 2 προπληρωνεις ολο το ποσον αλλα με την προπληρωμενη μπορεις να βαλεις ακριβως τα χρηματα που χρειαζεσαι,ετσι?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
Η διαφορα μεταξυ χρεωστικης και προπληρωμενης ειναι οτι και με τις 2 προπληρωνεις ολο το ποσον αλλα με την προπληρωμενη μπορεις να βαλεις ακριβως τα χρηματα που χρειαζεσαι,ετσι?
Η χρεωστική συνδέεται με τον λογαριασμό σου στη τράπεζα....
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μια χαρά δουλεύει η προπληρωμένη, αρκεί να έχει τη στιγμή που κάνεις την κράτηση τα χρήματα που πρόκειται να πληρώσεις για το ξενοδοχείο. Το έχω κάνει πολλές φορές με την προπληρωμένη της Κύπρου για κρατήσεις μέσω του booking.com.
Τελικα,συμφερει καλυτερα η προπληρωμενη ή η χρεωστικη για κρατησεις μεσω booking.com kai airtickets?Καθομαι και σκαλιζω να δω πως δουλευει το συστημα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα παρακάτω από αυτά που έγραψα δεν ισχύουν με μια χρεωστική:

- Συναλλάσεσαι με ασφάλεια (μπορείς να αρνηθείς και να μην πληρώσεις ποτέ για συναλλαγές που θεωρείς ότι δεν έγιναν).
- Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα και ως εγγύηση (σε ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ) εκτός από τη χρήση αντί για μετρητά.
- Πολλές κάρτες παρέχουν δωρεάν επιπλέον υπηρεσίες όπως π.χ. ταξιδιωτική ασφάλιση.

Κρατήσεις μπορείς να κάνεις και με τη χρεωστική, αλλά μόνο εφόσον προπληρώνεις όλο το ποσό.
Ρε taver απορώ που την βρίσκεις την όρεξη και ασχολείσαι... πραγματικά σε θαυμάζω... τα έγραψες τα ξαναέγραψες βλέπεις ο φίλος μας δεν το έχει το θέμα... τα νεύρα μου...

Κι εσύ ρε μπαγάσα wotan1975 πιστωτική κάρτα θα πάρεις όχι γυναίκα... όλοι εμείς που έχουμε πιστωτικές μα...κες είμαστε? στα είπανε , πήγαινε σε μια τράπεζα βγάλε μια πιστωτική χωρίς συνδρομή και κάνε τις κρατήσεις σου κύριος κι ωραίος...στο τέλος του μήνα σκάσε το μαρούλι κασάτο και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε... δεν θέλει πανεπιστήμιο...ΤΕΛΟΣ... νισάφι πιά!!!

γιατί το σκίζετε έτσι το θεματάκι ? ΟΜΑΔΙΚΑ vs ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ
γράφει ο τίτλος, όλη αυτή την παπαρολογία τι την θέλετε εδώ? Αν κάνετε πλάκα τραβάτε στο social...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ουφ ,επιτελους ....
ειχα κουραστει και ελεγα δεν θα ακουστει και η φωνη της λογικης ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom