Οδηγίες για συγγραφή Ταξιδιωτικής Ιστορίας

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σας πρόσθεσα και τους 4.

@giannismits όχι δε χρειάζεται να γράφεις κάποιο μήνυμα, δες το ποστ μου παραπάνω, αυτό που είπα είναι ότι αν θέλεις ο κόσμος να δει τυχόν καινούρια πράγματα που έγραψες, θα πρέπει να γράψεις στο θέμα, αλλιώς δε παίρνει κανένας ειδοποίηση ότι έγινε επεξεργασία σε ένα μήνυμα. Αν κάνεις πχ αισθητικές διορθώσεις, θα φαίνονται κανονικά στο μήνυμα που θα επεξεργαστείς.

Δεν άλλαξε τίποτα με πριν, ότι ίσχυε πάντα ισχύει και τώρα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Βάλτε κι εμένα στην ομάδα.

@Defkalion
προσπαθώ να σου στείλω pm για μια εναλλακτική λύση στο πρόβλημα, αλλά το σύστημα δεν με αφήνει να ξεκινήσω τη συνομιλία μαζί σου. :rolleyes-80:
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχω κλείσει τα πμ μου για διάφορους λόγους - γράψε εδώ ότι είναι να το δούμε :)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.169
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Και εγω θα ηθελα να ειμαι στην ομάδα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Και εγω θα ηθελα να ειμαι στην ομάδα.
Σας πρόσθεσα και τους 4.

@giannismits όχι δε χρειάζεται να γράφεις κάποιο μήνυμα, δες το ποστ μου παραπάνω, αυτό που είπα είναι ότι αν θέλεις ο κόσμος να δει τυχόν καινούρια πράγματα που έγραψες, θα πρέπει να γράψεις στο θέμα, αλλιώς δε παίρνει κανένας ειδοποίηση ότι έγινε επεξεργασία σε ένα μήνυμα. Αν κάνεις πχ αισθητικές διορθώσεις, θα φαίνονται κανονικά στο μήνυμα που θα επεξεργαστείς.

Δεν άλλαξε τίποτα με πριν, ότι ίσχυε πάντα ισχύει και τώρα.
Αν και ακόμα δεν έχει μεταφερθεί η 1η ιστορία μου στις ταξ. ιστορίες θα ήθελα να με βάλετε και μένα στο user group, just in case.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
@Defkalion
Φαντάζομαι ο ενδοιασμός σου για την δυνατότητα τροποποίησης μιας ολοκληρωμένης ταξιδιωτικής ιστορίας έχει να κάνει με την ειδική δομή που αποκτά το πρώτο post, που πλέον χωρίζεται σε κεφάλαια. Δηλαδή από απροσεξία μην πειράξει κανείς τα elements που ορίζουν τα κεφάλαια.

Αν όντως το πρόβλημα είναι αυτό, θα μπορούσε να κλειδώνεται μόνο το πρώτο post (αν σας παρέχεται αυτή η δυνατότητα). Μιας και αυτό συνήθως είναι εισαγωγικό, πιστεύω οι αλλαγές εκεί θα είναι σπάνιες. Αν κάποιος χρήστης τροποποιήσει π.χ. το 3ο κεφάλαιο της ιστορίας, θα μπορούσε να επικοινωνήσει απλά με ένα moderator για να του κάνει copy-paste το τροποποιημένο post και στην αντίστοιχη θέση στο πρώτο μήνυμα. Έτσι ο εκάστοτε moderator δεν θα μπλέκει με λεπτομέρειες του στυλ "την τάδε λέξη στην δείνα σειρά" κλπ. Απλά θα αντιγράφει τις αλλαγές έτσι όπως ήθελε και τις έκανε ο συγγραφέας της ιστορίας.

Η σκέψη αυτή μου ήρθε χθες, ως εναλλακτική λύση αν όντως το πρόβλημα είναι η απρόσεκτη τροποποίηση του πρώτου post. :rolleyes-80:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλή ιδέα, αλλά πρακτικά δεν υπάρχει τρόπος να επιτρέπεται η επεξεργασία σε συγκεκριμένα ποστ και όχι σε άλλα, αλλιώς θα μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε.

Όλα καλά, έχω προσθέσει όσους ζήτησαν στο group.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
@Defkalion βάλε με κι εμένα σε αυτό το usergroup. Ευχαριστώ.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πρόσφατα ξεκίνησα να γράφω την πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία και χρειάζομαι τη βοήθειά σας σχετικά με τις φωτογραφίες.
1. Δοκίμασα να ανεβάσω δοκιμαστικά μία φωτογραφία εφόσον δημιούργησα άλμπουμ δίνοντας ονομασία. Σε περίπτωση που αργότερα θέλω να αλλάξω τίτλο στο αρχείο ή να προσθέσω σχόλιο γίνεται και μεταγενέστερα; Με ποιόν τρόπο μπορώ να επιλέξω κάποια φωτογραφία που ήδη έχω βάλει στο άλμπουμ για να την προσθέσω στην σύνταξη της ιστορίας μου;

2. Σε πολλές φωτογραφίες υπάρχουν πρόσωπα που δεν θα ήθελα να φαίνονται. Εκτός απο το paint με ποιόν άλλο τρόπο θα μπορούσα να "μουτζουρώσω"'η ακόμα και να αφαιρέσω τμήμα από την φωτογραφία;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δοκίμασα να ανεβάσω δοκιμαστικά μία φωτογραφία εφόσον δημιούργησα άλμπουμ
Γιατί έμπλεξες με τα άλμπουμ και δε τις ανεβάζεις απευθείας, έχοντας επεξεργαστεί τις εικόνες σου όπως θέλεις;
αργότερα θέλω να αλλάξω τίτλο στο αρχείο ή να προσθέσω σχόλιο γίνεται και μεταγενέστερα
Εφόσον ολοκληρωθεί η ιστορία κανονικά όχι, μόνο αν το ζητήσεις από τους Mods και σε βάλουν σε ένα ειδικό γκρουπ, δες στη προηγούμενη σελίδα για λεπτομέρειες. Είμαστε μερικοί που θέλουμε να παρεμβαίνουμε/συμπληρώνουμε/διορθώνουμε τις ιστορίες μας και μετά την ανάρτηση τους, οπότε μας δόθηκε η δυνατότητα.
Εκτός απο το paint με ποιόν άλλο τρόπο θα μπορούσα να "μουτζουρώσω"'η ακόμα και να αφαιρέσω τμήμα από την φωτογραφία;
Με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, ωστόσο και το Paint αν μιλάμε μόνο για το συγκεκριμένο ζήτημα μια χαρά είναι.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γιατί έμπλεξες με τα άλμπουμ και δε τις ανεβάζεις απευθείας, έχοντας επεξεργαστεί τις εικόνες σου όπως θέλεις;
Είπα πως θα ήταν πιο εύκολο να διάλεγα από πριν τις φωτογραφίες που θα ήθελα να δημοσιεύσω στην ιστορία μου από τον σκληρό μου και να της έβαζα σε album εδώ στο Gallery αλλά φαίνεται να είναι περιττός κόπος. Δοκίμασα και έβαλα 2 φωτογραφίες σε άλμπουμ που δημιούργησα με τίτλο Τυνησία αλλά κάθε φορά που θέλω να προσθέσω και άλλη πρέπει να τρέχω τον κέρσορα κάτω στη λίστα με τις χώρες πριν την προσθέσω.

Και κάτι άλλο. Οι φωτογραφίες που ανεβάζουμε απευθείας στις ιστορίες μας μπαίνουν και αυτόματα σε μια γενική λίστα στο Gallery του forum ώστε να μπορεί να τις δει κάποιος που τυχόν αναζητά φωτογραφίες ανα χώρα ή στο Gallery μπαίνουν μόνο οι φωτογραφίες που έχει ανεβάσει κάθε μέλος σε προσωπικά albums των profiles τους;
Εφόσον ολοκληρωθεί η ιστορία κανονικά όχι, μόνο αν το ζητήσεις από τους Mods και σε βάλουν σε ένα ειδικό γκρουπ, δες στη προηγούμενη σελίδα για λεπτομέρειες. Είμαστε μερικοί που θέλουμε να παρεμβαίνουμε/συμπληρώνουμε/διορθώνουμε τις ιστορίες μας και μετά την ανάρτηση τους, οπότε μας δόθηκε η δυνατότητα.
Για τις αλλαγές σε ήδη ολοκληρωμένες ιστορίες διάβασα παραπάνω τις δυνατότητες και με βρίσκουν οκ. Αν χρειαστεί ίσως ζητήσω να με προσθέσουν οι Mods κι εμένα στη λίστα αυτών που μπορούν να κάνουν αλλαγές.
Η ερώτησή μου αφορούσε αλλαγές σε τίτλους ή σχόλια σε φωτογραφίες που έχω ανεβάσει στο Gallery.
Με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, ωστόσο και το Paint αν μιλάμε μόνο για το συγκεκριμένο ζήτημα μια χαρά είναι.
Ευχαριστώ psilos3. Έχεις δίκιο. Το δοκίμασα και μια χαρά την κάνει τη δουλειά και το paint.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom