Οδηγός Κρουαζιέρας

Grjava

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Για Thomson Majesty - Adriatic Explorer έχουμε καμιά ιδέα τι παίζει;
(Από Κέρκυρα, Κόπερ, Βενετία, Σπλίτ, Ντουμπρόβνικ, Κότορ, Μαυροβούνιο)
Δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα από φίλους και γνωστούς που πήγαν φέτος. Πολύ καλή εξυπηρέτηση, καλό πλοίο και φαγητό. Η διασκέδαση και το περιβάλλον είναι λίγο Βρετανικά μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό των επιβατών είναι Βρετανοί. Λίγο τσιμπημένη την βρίσκω αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Στο site πάντως έχει έκπτωση περίπου 30% στο online booking. Ακόμη και με αναβάθμιση καμπίνας βγαίνει πιο κάτω από τη στάνταρ τιμή (των πρακτορείων).
 

Grjava

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Στο site πάντως έχει έκπτωση περίπου 30% στο online booking. Ακόμη και με αναβάθμιση καμπίνας βγαίνει πιο κάτω από τη στάνταρ τιμή (των πρακτορείων).
Αν έχει έκπτωση το site τους σίγουρα θα την έχουν περάσει και στα πρακτορεία τους. Σίγουρα ισχύει η έκπτωση για Έλληνες?
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Απ' ότι φαίνεται ισχύει για όλες τις online κρατήσεις. Θα δείξει...
 

Mako

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Καραϊβική
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αφού βρήκα χρόνο και μετά από ώρες διαβάσματος του forum, είπα να γράψω και εγώ και να χαιρετήσω τα άτομα που λατρεύουν τα ταξίδια όπως εγώ.
Γράφω το πρώτο άρθρο μου εδώ αφού είναι το θέμα που έχω διαβάσει περισσότερο από όλα και ήταν αυτό που μου έκανε το κλικ και φυσικά ο αγαπητός Samion με τον καταπληκτικό οδηγό του, να κλείσω κρουαζιέρα για γαμήλιο ταξίδι. Ο γάμος και η βάπτιση του μπέμπη είναι τέλος Οκτώβρη όποτε κλείσαμε το ταξίδι για μέσα Νοεμβρίου και συγκεκριμένα στις 16 με την Royal Carribean από San Juan με το Jewel of the Seas, λόγω καλής τιμής καμπίνας με μπαλκόνι. Η αλήθεια είναι ότι είναι η πρώτη φορά που θα πάω με τη σύζυγο κρουαζιέρα και δη εκτός Ευρώπης (ήδη σε Παρίσι, Άμστερνταμ, Πράγα) και επειδή μπορεί να μην έχουμε ξανά ευκαιρία να πάμε σε εξωτικό προορισμό, λόγω χρόνου - χρημάτων - μπέμπη, είπαμε να το δοκιμάσουμε. Η αλήθεια είναι ότι μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορους εξωτικούς - γαμήλιους προορισμούς, πράγματι όπως έχει γράψει ο φίλος Samion, η κρουαζιέρα είναι value/money.
Στην επιστροφή λέω να συνδυάσουμε και 2-3 μέρες Νέα Υόρκη, αφού η σύζυγος έχει συγγενείς εκεί και είναι ευκαιρία να δούμε την πόλη που δεν κοιμάται ποτέ, χωρίς τουλάχιστον να πληρώσουμε διαμονή.
 

savoula

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους! Εάν Ενδιαφέρεται κάποιος από εσάς για τριήμερη κρουαζιέρα στο Αιγαίο την περίοδο του δεκαπενταύγουστου ας επικοινωνήσει άμεσα μαζί μου. Have a nice day! :)
 
Last edited by a moderator:

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αφού βρήκα χρόνο και μετά από ώρες διαβάσματος του forum, είπα να γράψω και εγώ και να χαιρετήσω τα άτομα που λατρεύουν τα ταξίδια όπως εγώ.
Γράφω το πρώτο άρθρο μου εδώ αφού είναι το θέμα που έχω διαβάσει περισσότερο από όλα και ήταν αυτό που μου έκανε το κλικ και φυσικά ο αγαπητός Samion με τον καταπληκτικό οδηγό του, να κλείσω κρουαζιέρα για γαμήλιο ταξίδι. Ο γάμος και η βάπτιση του μπέμπη είναι τέλος Οκτώβρη όποτε κλείσαμε το ταξίδι για μέσα Νοεμβρίου και συγκεκριμένα στις 16 με την Royal Carribean από San Juan με το Jewel of the Seas, λόγω καλής τιμής καμπίνας με μπαλκόνι. Η αλήθεια είναι ότι είναι η πρώτη φορά που θα πάω με τη σύζυγο κρουαζιέρα και δη εκτός Ευρώπης (ήδη σε Παρίσι, Άμστερνταμ, Πράγα) και επειδή μπορεί να μην έχουμε ξανά ευκαιρία να πάμε σε εξωτικό προορισμό, λόγω χρόνου - χρημάτων - μπέμπη, είπαμε να το δοκιμάσουμε. Η αλήθεια είναι ότι μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορους εξωτικούς - γαμήλιους προορισμούς, πράγματι όπως έχει γράψει ο φίλος Samion, η κρουαζιέρα είναι value/money.
Στην επιστροφή λέω να συνδυάσουμε και 2-3 μέρες Νέα Υόρκη, αφού η σύζυγος έχει συγγενείς εκεί και είναι ευκαιρία να δούμε την πόλη που δεν κοιμάται ποτέ, χωρίς τουλάχιστον να πληρώσουμε διαμονή.
Ημουν τον Ιανουάριο στο San Juan και έκανα κρουαζιέρα απο εκεί έως το Miami και απο εκεί με αεροπλάνο για Νέα Υόρκη.
Να είσαστε σίγουροι ότι θα περάσετε
τ-έ-λ-ε-ι-α!!!
 

Mako

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Καραϊβική
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Επειδή είμαι στη διαδικασία να κλείσω εισιτήρια και λόγω καλύτερης τιμής βρίσκω στο "πήγαινε" για San Juan δύο δρομολόγια με διαφορετικές επιλογές και θα ήθελα από τους φίλους που έχουν ταξιδέψει ήδη να με συμβουλέψουν: 1) Να φτάσω στο San Juan στις 12.30 τα ξημερώματα την ημέρα της κρουαζιέρας και να πληρώσω μία διαμονή (το καράβι φεύγει στις 20.00) ή β) Να φτάσω στη Νέα Υόρκη στις 18.00 και να πάρω την πρωινή πτήση στις 06.00 για San Juan (12 ώρες στο JFK - New York παίζει τίποτα;).
 

Mako

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Καραϊβική
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Επίσης, σε περίπτωση που θέλω να κλείσω ξενοδοχείο στο San Juan για ένα βράδυ να προτιμήσω κοντά στο λιμάνι?Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη από τους γνώστες :cool:
 

Ninakia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα και καλώς σας βρίσκω!

Μόλις γυρίσαμε με τον σύζυγο από 12ήμερη με το Ruby Princess, σε Τουρκία και Δυτική Ιταλία..
Ήταν η 6η μας κρουαζιέρα και καλύτερη και εύχομαι, 6η από πολλές ακόμα που θα ακολουθήσουν.

Είμαστε cruise enthusiasts, κάπου προ 20ετίας μου με είχαν παει με το Nissos Kypros της Salamis Lines, οι παππούδες μου, σε Ρόδο Κύπρο Αγίους τόπους από Πειραιά, έτσι κολλησα το "μικρόβιο" της κρουαζιέρας, όπου βρήκε πρόσφορο έδαφος αφού παντρεύτηκα τον σύζυγό μου, τον κόλλησα και αυτόν και από το γαμήλιο ταξίδι μας και μετά, κάθε χρόνο πάμε κρουαζιέρα.

Όσο για το πλοίο που ανέφερα, το Nissos Kypros, μην το ψάχνετε άδικα, παλιοσίδερα πλέον, εν τω μεταξύ, ψάχνοντας λιγάκι στο Ίντερνετ είδα πως είχε tonnage όσο περίπου τα σημερινά blue star..! Τότε μου φαινόταν Oasis of the Seas και πάνω, χαχα!

Τα τελευταία χρόνια, έχουμε παει με την Costa, με την Pullmantur, με τον Louis (μία με το που πήρε το πρώην Thomson Destiny και μία αργότερα) και με τη Princess.

Έχω πάρα πάρα πολλά καλά να πω, τα κακά αφορούν μόνο και αποκλειστικά unattended παιδιά διαφόρων εθνικοτήτων που κάνανε πολλές διαολιές και φασαρία λίγο πέραν των ορίων του "παιδιά είναι" και μη-τήρηση κανόνων περι μη καπνίσματος κυρίως απο Έλληνες.. εύχομαι να μην παρεξηγηθεί κάποιος.. :hug:

Κοιτάμε για Azamara μεσα στο '14, ή για το Oasis που θα έχει κάποιες ευρωπαϊκές αναχωρήσεις, ακόμα όμως δεν έχουμε δει κάτι παραπάνω, οψόμεθα.
Θέλουμε να δούμε νέα πλοία και νέες εταιρείες και μιας και εξαντλήσαμε Ανατολική Μεσόγειο μέχρι την Τυρρηνική θάλασσα, κοιτάμε και για παραπέρα, χωρίς να είμαστε απόλυτοι για τον προορισμό, οψόμεθα again.

Λοιπόν ξανα-καλώς σας βρίσκω.. :)
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Την πήγαμε την κρουαζιέρα στην Αδριατική και μείναμε με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Νομίζω ήταν πολύ καλή επιλογή, ειδικά για πρώτη εμπειρία, γιατί και η θάλασσα ήταν σαν λίμνη και τα μέρη πολύ όμορφα και οι συνταξιδιώτες κουλ και η οργάνωση άψογη.
Σχετικά με την τιμή, όντως ίσχυε η έκπτωση από το site της εταιρίας οπότε ήταν πολύ πιο συμφέρον. Ακόμη και με αναβάθμιση καμπίνας μας ήρθε φθηνότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom