Οδηγός Κρουαζιέρας

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα ήθελα να κάνω και εγώ καποιες ερωτήσεις τους γνώστες εδω απο ποια ταξιδιωτικά πρακτορεία κλείσατε τις κρουαζιέρες? και για Καραιβική απο ελληνικό πρακτορείο? και τα αεροπορικά εισιτήρια μόνοι σας? πόσο καιρο πριν είναι καλά να κλεισεις κρουαζιέρα για να περτύχεις και καλύτερη τιμή?
ευχαριστω...
έχεις δύο επιλογές. ή κλείνεις μόνος απευθείας στην εταιρεία ή στον αντιπρόσωπό της ή πας σε ένα πρακτορείο που κλείνει κρουαζιέρες με πολλές εταιρείες. σε κάθε περίπτωση να πας διαβασμένος, έχοντας μελετήσει τα σαιτ των εταιρειών, τις τιμές, τους προορισμούς και να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις.
τα αεροπορικά τα μελετάς μόνος και μετά στο πρακτορειο. μπορεί να σου δώσουν καλύτερη τιμή ή να τα πάρεις όλα πακέτο για μικρότερη ταλαιπωρία.
οι τιμές μεταβάλλονται διαρκώς σαν τα αεροπορικά. γενικά όμως όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. ιδίως σε περιόδους εορτών.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Εσύ μπορείς να μου προτείνεις το πρακτορείο που έχεις συνεργαστεί και έχει κλείσει στο παρελθόν κρουαζιέρες?
η το ανάλογο σάιτ στο ίντερνετ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εσύ μπορείς να μου προτείνεις το πρακτορείο που έχεις συνεργαστεί και έχει κλείσει στο παρελθόν κρουαζιέρες?
η το ανάλογο σάιτ στο ίντερνετ.
λυπάμαι, όχι εδώ. βάλε στο google κρουαζιερες και θα βρεις πολλά.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
απλά ήθελα κάποιο σίγουρο και δοκιμασμένο. απ'ότι είδα όμως βάζουν ονόματα από πρακτορεία και σαιτ εδώ μέσα ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απ'ότι είδα όμως βάζουν ονόματα από πρακτορεία και σαιτ εδώ μέσα ...
νομίζω ήταν σαφές ότι μιλούσα για μένα και όχι για το σαιτ γενικά. άνοιξε ένα άλλο νέο θέμα να το δουν περισσότεροι σχετικά με ότι ψάχνεις.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Τελικά υπάρχει άλλο θέμα για πιο κοντινές κρουαζιέρες? Αιγαίο και πέριξ?
Θέλω infos και δεν βρήκα κάτι..
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μάλλον δεν υπάρχει αλλού οπότε ξεκινάω εδώ! :D

Φέτος, όπως και πέρυσι η παρέα δεν μπόρεσε να μαζευτεί για λόγους κυρίως οικονομικούς, και έτσι οι διακοπές σε νησί μπορεί να αναβληθούν για άλλο ένα καλοκαίρι!! :mad:
Και επειδή μόνος μου σε νησί δεν θα την παλέψω, σκέφτηκα την εναλλακτική της κρουαζιέρας. πχ Αιγαίο για 3-4 μέρες
Λογικά (ελπίζω βασικά) δεν θα βαρεθώ λόγω των πολλών εναλλαγών σε νησιά. Θα βολτάρω, καμιά φωτογραφία, βουτιά και τσουπ, πάλι στο πλοίο για τον επόμενο προορισμό. Ούτως η άλλως μου αρέσει πολύ το ταξίδι με καράβι (θάλασσα-τσιγαράκι στο κατάστρωμα κλπ..)
Από κει κι ύστερα λογικά κάποιος θα βρεθεί να πούμε και καμιά κουβέντα! Ή μήπως όχι και θα είμαι σαν τον τρελό μόνος μου? :eek:

Αυτά σκέφτομαι και προβληματίζομαι...
Έχει πάει κάποιος σε κρουαζιέρα στο Αιγαίο? Κάποια πρόταση?
Κάτι το οποίο θα έπρεπε να λάβω υπ' όψιν?

ΥΓ: Κάτι άλλο που με προβληματίζει-χαλάει είναι ότι θα πρέπει να μοιραστώ το δωμάτιο με κάποιον άγνωστο...
 

Grjava

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Μάλλον δεν υπάρχει αλλού οπότε ξεκινάω εδώ! :D

Φέτος, όπως και πέρυσι η παρέα δεν μπόρεσε να μαζευτεί για λόγους κυρίως οικονομικούς, και έτσι οι διακοπές σε νησί μπορεί να αναβληθούν για άλλο ένα καλοκαίρι!! :mad:
Και επειδή μόνος μου σε νησί δεν θα την παλέψω, σκέφτηκα την εναλλακτική της κρουαζιέρας. πχ Αιγαίο για 3-4 μέρες
Λογικά (ελπίζω βασικά) δεν θα βαρεθώ λόγω των πολλών εναλλαγών σε νησιά. Θα βολτάρω, καμιά φωτογραφία, βουτιά και τσουπ, πάλι στο πλοίο για τον επόμενο προορισμό. Ούτως η άλλως μου αρέσει πολύ το ταξίδι με καράβι (θάλασσα-τσιγαράκι στο κατάστρωμα κλπ..)
Από κει κι ύστερα λογικά κάποιος θα βρεθεί να πούμε και καμιά κουβέντα! Ή μήπως όχι και θα είμαι σαν τον τρελό μόνος μου? :eek:

Αυτά σκέφτομαι και προβληματίζομαι...
Έχει πάει κάποιος σε κρουαζιέρα στο Αιγαίο? Κάποια πρόταση?
Κάτι το οποίο θα έπρεπε να λάβω υπ' όψιν?

ΥΓ: Κάτι άλλο που με προβληματίζει-χαλάει είναι ότι θα πρέπει να μοιραστώ το δωμάτιο με κάποιον άγνωστο...
Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με κάποιο γραφείο κρουαζιέρας για να μάθεις την τιμή. Στο λέω αυτό γιατί δεν μπορείς να μοιραστείς καμπίνα με κάποιον άγνωστο και πρέπει να την κλείσεις μόνο για σένα το οποίο σημαίνει ότι θα είναι κατά πολύ ακριβότερη από τις τιμές που διαβάζεις "ανά άτομο".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Έχει πάει κάποιος σε κρουαζιέρα στο Αιγαίο? Κάποια πρόταση?
Κάτι το οποίο θα έπρεπε να λάβω υπ' όψιν?
Πήγα 2 φορές κρουαζιέρα με το easycruise μέχρι Τουρκία όταν η εταιρεία δραστηριοποιούνταν στην Ελλάδα. Δεν το μετάνιωσα λόγω του ότι το πλοίο έμενε περίπου 20 ώρες σε κάθε λιμάνι, που σημαίνει ότι έβγαινες και το βράδυ ως τις πρώτες πρωινές ώρες και μετά αναχωρούσε για το επόμενο νησί. Πέρασα μια χαρά έτσι, το πλοίο μας έβλεπε μόνο για πρωινό. Έτσι άξιζε πολύ. Άσε που είχαμε χρόνο να οργανώσουμε τις εκδρομές με τοπικά μέσα μεταφοράς και δεν χρειαζόταν να ακολουθούμε τις οργανωμένες εκδρομές του κρουαζιερόπλοιου.
Δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο με πρόγραμμα άφιξης σε λιμάνια 7-12 το πρωί (άρα πρωινό στις 6- έλεος). Δες καλά το πρόγραμμα. Φοβάμαι ότι θα βρεις τέτοια χαλαρά προγράμματα σε κρουαζιέρες που δραστηριοποιούνται στη Δυτική Μεσόγειο και η αφετηρία τους είναι συχνά στην Ιταλία.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πήγα 2 φορές κρουαζιέρα με το easycruise μέχρι Τουρκία όταν η εταιρεία δραστηριοποιούνταν στην Ελλάδα. Δεν το μετάνιωσα λόγω του ότι το πλοίο έμενε περίπου 20 ώρες σε κάθε λιμάνι, που σημαίνει ότι έβγαινες και το βράδυ ως τις πρώτες πρωινές ώρες και μετά αναχωρούσε για το επόμενο νησί. Πέρασα μια χαρά έτσι, το πλοίο μας έβλεπε μόνο για πρωινό. Έτσι άξιζε πολύ. Άσε που είχαμε χρόνο να οργανώσουμε τις εκδρομές με τοπικά μέσα μεταφοράς και δεν χρειαζόταν να ακολουθούμε τις οργανωμένες εκδρομές του κρουαζιερόπλοιου.
Δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο με πρόγραμμα άφιξης σε λιμάνια 7-12 το πρωί (άρα πρωινό στις 6- έλεος). Δες καλά το πρόγραμμα. Φοβάμαι ότι θα βρεις τέτοια χαλαρά προγράμματα σε κρουαζιέρες που δραστηριοποιούνται στη Δυτική Μεσόγειο και η αφετηρία τους είναι συχνά στην Ιταλία.
Βρε , βρε τι μαθαίνει κανεις .... Μια χρονια το τόλμησα και γω ! Και ενώ περίμενα ότι ίσως ηταν μουφα , τελικά πέρασα πολύ ωραία ! Και αρκετά οικονομικά ! Το "προγραμμα" ηταν προσαρμοσμένο στα αγγλικά πρότυπα ( μονο 4 Ελληνες είμασταν όλοι και όλοι ).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Βρε , βρε τι μαθαίνει κανεις .... Μια χρονια το τόλμησα και γω ! Και ενώ περίμενα ότι ίσως ηταν μουφα , τελικά πέρασα πολύ ωραία ! Και αρκετά οικονομικά ! Το "προγραμμα" ηταν προσαρμοσμένο στα αγγλικά πρότυπα ( μονο 4 Ελληνες είμασταν όλοι και όλοι ).
Για δες! Μου άρεσε που ο μέσος όρος ηλικίας ήταν πολύ χαμηλότερος από ό,τι θα περίμενε κανείς για κρουαζιέρα. Όταν πήγα εγώ μπορεί να ήταν και το 20% Έλληνες πάντως.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εγώ κάτι τέτοιο είδα βασικά
http://www.navihellas.gr/gr/viewcruise.php?ccodea=115807769225063&boat=Louis Olympia
Είναι λίγο σκότωμα οι ώρες, αλλά φαντάζομαι αυτό είναι θετικό στην περίπτωση μου γιατί δεν θα προλαβαίνω να βαρεθώ.. Έτσι το σκέφτηκα..

Πιο πολύ με απασχολεί το θέμα του να είμαι μόνος βασικά. Σε τέτοιου τύπου κρουαζιέρας στο Αιγαίο έχει πάει κάποιος? Από κόσμο τι παίζει περίπου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom