Οδηγός Κρουαζιέρας

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
οντως πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που μας γραφεις!!!!
σκεφτομαι το ενδεχομενο να παω μια κρουαζιερα κατα τον οκτωμβρη στις σκανδιναβικες χωρες και ξεκινησα να κοιταω τα κρουαζιεροπλοια (ειναι η πρωτη κρουαζιερα μου!!!) οποτε οι πληροφοριες που διαβασα μου ειναι πολυ χρησιμες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.392
Likes
9.319
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σκεφτομαι το ενδεχομενο να παω μια κρουαζιερα κατα τον οκτωμβρη στις σκανδιναβικες χωρες
αυτό μπορείς να το ξεχάσεις ήδη..Σκανδιναβία μετα τις αρχές Σεπτεμβρη τέλος. κρύο και οι εταιρείες μετακομίζουν στα πιο ζεστά. οπότε αλλάζεις μήνα, χρονιά ή προορισμό.
για Οκτώβρη αν δεν θες να πας Καραιβική (Royal Caribbean με 550-750 μπαλκόνι/εβδομάδα) πας Ισπανία και δυτική μεσόγειο με 750-1200 Celebrity ή Vision με καλό δρομολόγιο (Ισραήλ, Τουρκία, Αίγυπτο με 650-1400, 11ημ.)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μμμ η καραιβικη μια χαρα μου ακουγεται!
θα το κοιταξω,ευχαριστω!!!!
σιγουρα παντως πριν κλεισω οτιδηποτε θα σε ξαναρωτησω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.392
Likes
9.319
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μμμ η καραιβικη μια χαρα μου ακουγεται!
θα το κοιταξω,ευχαριστω!!!!
σιγουρα παντως πριν κλεισω οτιδηποτε θα σε ξαναρωτησω!
τον Οκτώβριο είναι εποχή τυφωνων και βροχών. μπορεί να πας και να έχει λιακάδα όλη μέρα για 2 εβδομάδες αλλά αν σε κυνηγαέι η ατυχία..βέβαια τα ίδια και χειρότερα μπορεί να σου συμβούν και στη Μεσόγειο ή και στο Αιγαίο. θέμα τύχης. σίγουρα καλύτεροι μήνες για καραιβική είναι Δεκ-Απρ. τα λέμε.
 

Vylker

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Τόκυο
Έχει πάει κανείς κρουαζιέρα στο Νείλο με Boutros? Θα με ενδιέφερε η εμπειρία του και αν είναι δυνατό με ποιό πλοίο.

Ευχαριστώ!
 

katem

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία ( Οκτώβριος)
Έχει πάει κανείς κρουαζιέρα στο Νείλο με Boutros? Θα με ενδιέφερε η εμπειρία του και αν είναι δυνατό με ποιό πλοίο.

Ευχαριστώ!
Ναι τα Χριστούγεννα του 2005 και ήταν εξαιρετικά. Δεν έχω πρόχειρο το όνομα του πλοίου πιθανόν ,όμως ,να μπορέσω να το βρώ. Και κάποιοι άλλοι φίλοι που πήγαν τον επόμενο χρόνο έμειναν πολύ ευχαριστημένοι.

katem
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Καταρχήν να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου τον Samion για τον πάρα πολύ καλό οδηγό κρουαζιέρας που έχει φτιάξει και να δηλώσω τεράστιος FAN της κρουαζιέρας (μου φαίνεται ότι έχουμε αρκετά κοινά στις ταξιδιωτικές προτιμήσεις).

Επιπλέον σε όσους ενδιαφέρονται για της κρουαζιέρες και φοβούνται το πως θα είναι μέσα στο καράβι έχω να προτείνω μία μικρή 3-4 ήμερη κρουαζιέρα στην Ελλάδα και στην Τουρκία στην οποία βέβαια δεν θα δείτε τα άγνωστα μέρη που θα βλέπατε σε μια μεγάλη κρουαζιέρα αλλά θα μπορέσετε να εγκλιματιστείτε σε αυτών το τρόπο διακοπών με πολύ χαμηλό κόστος.

Επίσης να αναφέρω ότι άμα θέλετε σε αρκετές κρουαζιέρες μπορείτε να μείνετε σε ένα ενδιάμεσο λιμάνι πχ Μύκονος και στο επόμενο πέρασμα του καραβιού να συνεχίσετε την κρουαζιέρα σας (δεν ξέρω πως ακριβώς γίνετε αυτό αλλά άμα σας ενδιαφέρει ψάξτε το).
 

Rania1

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
τον Οκτώβριο είναι εποχή τυφωνων και βροχών. μπορεί να πας και να έχει λιακάδα όλη μέρα για 2 εβδομάδες αλλά αν σε κυνηγαέι η ατυχία..βέβαια τα ίδια και χειρότερα μπορεί να σου συμβούν και στη Μεσόγειο ή και στο Αιγαίο. θέμα τύχης. σίγουρα καλύτεροι μήνες για καραιβική είναι Δεκ-Απρ. τα λέμε.

Έχεις απόλυτο δίκιο ο καιρός είναι καθαρά θέμα τύχης. Όμως όταν έχεις προσέξει με τι εταιρία και τι πλοίο ταξιδεύεις μηδενίζεις τις πιθανότητες να χαλάσει το ταξίδι σου ακόμα και σε άσχημο καιρό. Οι πλειροφορίες σου είναι απίστευτες και είναι ακριβώς έτσι, τουλάχιστον και από την δική μου εμπειρία. Και όχι όσο κι αν ακούγεται περίεργο για κάποιους δεν έχεις ποτέ τον χρόνο να βαρεθείς. Όπως και δεν έχεις το χρόνο να γνωρίσεις καλά ένα μεγάλο πλοίο.:p Μου έφερες πολύ όμορφες αναμνήσεις. Ευχαριστώ:D πολύ ήμουν και είμαι και εγώ μεγάλη φαν της κρουαζιέρας τα τελευταία 8 χρόνια μπορεί και πιο πολύ.:clap: καλά ταξίδια σε όλους ακόμα και οι ταραγμένη θάλασσα είναι απίστευτα μαγική. :trekker:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.916
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom