Οδηγός Κρουαζιέρας

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όμως όταν έχεις προσέξει με τι εταιρία και τι πλοίο ταξιδεύεις μηδενίζεις τις πιθανότητες να χαλάσει το ταξίδι σου ακόμα και σε άσχημο καιρό.
:clap: καλά ταξίδια σε όλους ακόμα και οι ταραγμένη θάλασσα είναι απίστευτα μαγική. :trekker:
χαιρομαι που βρήκαμε κι άλλο φαν της κρουαζιέρας..ευχαρίστως να ακούσουμε και καμμιά εμπειρία από σένα. ή να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα καλύτερα με τι εταιρείες έχουμε ταξιδέψει.
τώρα το μηδενίζω δεν θα το χρησιμοποιουσα σαν ρήμα. σίγουρα έχει μεγάλη σημασία με τι πλοίο ταξιδεύεις και τι εταιρεία. τα καινούρια αν και κολοσσοί είναι γεμάτα μπαλκόνια που λειτουργούν σαν "παγίδες" για τον αερα και υποφέρουν σχετικά σε πλευρικούς ανέμους. όσο μεγάλο κι αν είναι ένα πλοίο η φύση είναι μεγαλύτερη..τρανό παράδειγμα το μεγαλύτερο του κόσμου το Oasis of the Seas στο πρώτο του ταξίδι από Ευρώπη προς Fort Lauderdale έφτασε με μεγαλη καθυστέρηση 2 ημερών σχεδόν λόγω άσχημου καιρού στον Ατλαντικό. οι ωκεανοί δεν παιζουν..
συμφωνώ απόλυτα ότι η ταραγμένη θάλασσα έχει τη μαγεία της. οι φαν εταιρειών σαν τη Star Clippers τις προτιμούν γιατι είναι΄"γλυκό" το μπότζι..
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
"οι φαν εταιρειών σαν τη Star Clippers τις προτιμούν γιατι είναι΄"γλυκό" το μπότζι.."

Έπιασες ακριβώς το νόημα!
Αν και δεν μπορούν τα Star Clippers των 100 επιβατών να συγκριθούν σε κάτι με τα "θηρία" Oasis κλπ, παρά μόνο στο ότι πλέουν στην ίδια θάλασσα.
 

Grjava

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Χαιρετώ τον κόσμο!

Είμαι φαν της κρουαζιέρας και έχω αρκετές στο ενεργητικό μου αν και η ηλικία μου δεν το μαρτυρά (κοντά στα 45).

Έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη του κόσμου με κρουαζιέρα (τα τελευταία 10-12 χρόνια μόνο με κρουαζιέρα κάνω διακοπές) και με πολλές διαφορετικές εταιρείες.

Τελευταία μου κρουαζιέρα ήταν μία 10ήμερη στην Βαλτική (+2 ημέρες στην Κοπεγχάγη) και μπορείτε να διαβάσετε τις εντυπώσεις μου εδώ: Κρουαζιέρα στην Βαλτική - Σκανδιναβία, Δανία, Σουηδία, Φιλανδία, Ρωσσία, Εσθονία, Πολωνία, Νορβηγία σε μία σελιδούλα που φτιάξαμε με έναν φίλο - συνταξιδιώτη για να βοηθήσουμε όσους σκοπεύουν να πάνε αυτήν την κρουαζιέρα. Επίσης εδώ: Emerald Princess Baltic Cruise Guide μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικές πληροφορίες (στα ΑΓΓΛΙΚΑ δυστυχώς) για κάθε λιμάνι.


Φέτος το πρόγραμμα λέει Καραϊβική για μια 14ήμερη, τέλος Αυγούστου. Αλλά λόγω "στέρησης":p χειμώνα θα πάμε μία 3ήμερη στην Κωνσταντινούπολη για το Πάσχα και μία 7ήμερη στο Αιγαίο τον Ιούλιο.

Θα χαιρόμουν πολύ αν μπορούσα να βοηθήσω με την μικρή μου εμπειρία άλλα μέλη για προορισμούς που έχω επισκεφτεί.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.874
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καλώς μας ήρθες!
Κάτι μου λέει οτι ο Σαμίον θα σε συμπαθήσει πολύ!:haha: με τέτοια γούστα!

μπορείς να γράψεις λεπτομέρειες, πιθανόν σε άλλο τοπικ, για την τριήμερη κρουαζιέρα στην Κωνσταντινούπολη;
Ξεκινάει από Πειραιά η από την Πόλη που σημαίνει αυτόνομη μετάβαση προς τα εκεί?
Κάποια λινκ απο εταιρίες που δραστηροποιούνται στον χώρο αυτο;
Κάποιο ενδεικτικό κόστος;

Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπορείς να γράψεις λεπτομέρειες, πιθανόν σε άλλο τοπικ, για την τριήμερη κρουαζιέρα στην Κωνσταντινούπολη;
Ξεκινάει από Πειραιά η από την Πόλη που σημαίνει αυτόνομη μετάβαση προς τα εκεί?
Κάποια λινκ απο εταιρίες που δραστηροποιούνται στον χώρο αυτο;
Κάποιο ενδεικτικό κόστος;
κάνω μια μικρή παρέμβαση αν και είμαστε οφ τόπικ..
η 3μερη για Κων/λη ήταν έξτρα στο πρόγραμμα της Louis. πάει το Cristal στο πλαίσιο της 7ημερης προς Αιγαίο. ειδικά για Πάσχα κάνει "technical stop" τη δευτέρα στο Λαύριο για αποβίβαση. λογικά αυτή είναι η κρουαζιέρα και ήταν σε τιμή από 315 το ζευγαρι.
Itinerary Details for 08 Days / 07 Nights Cruise(Technical Call in Lavrion) Mediterranean&txtMonth=&txtDurat=
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χαιρετώ τον κόσμο!
wellcome κι από μενα. ωραία η σελίδα σου και χρήσιμη. αν και 2η φορά βγαίνω εκτός τόπικ αφού έπρεπε να ανοιξουμε άλλο θέμα, έτσι για πρωτη εντύπωση θα πρότεινα να διορθώσεις το 1ο ταξίδι του Emerald (που έχω πάρει και εγώ..). δεν ήταν από Πειραιά βεβαίως η παρθενική του αλλά από Civitavecchia προς ελληνικά νησιά που μαλλον σε μπέρδεψε. μικρή σημασία αλλά γεγονός..
News Article : Princess Cruises
 

Grjava

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλώς μας ήρθες!
Κάτι μου λέει οτι ο Σαμίον θα σε συμπαθήσει πολύ!:haha: με τέτοια γούστα!

μπορείς να γράψεις λεπτομέρειες, πιθανόν σε άλλο τοπικ, για την τριήμερη κρουαζιέρα στην Κωνσταντινούπολη;
Ξεκινάει από Πειραιά η από την Πόλη που σημαίνει αυτόνομη μετάβαση προς τα εκεί?
Κάποια λινκ απο εταιρίες που δραστηροποιούνται στον χώρο αυτο;
Κάποιο ενδεικτικό κόστος;

Ευχαριστώ!

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Το τριήμερο γίνεται με το Cristal του Louis, ξεκινά από τον Πειραιά το μεσημέρι της Μ. Παρασκευής και επιστρέφει το μεσημέρι της Δευτέρας στο Λαύριο όπου με λεωφορεία της εταιρείας επιστρέφουμε στην Αθήνα. Η τιμή είναι (μαζί με τα λιμενικά) γύρω στα 420 ευρώ για 2 άτομα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να αναφέρω το γραφείο που με στέλνει μιας και συνεργάζομαι μαζί τους (τους έχω φτιάξει τις ιστοσελίδες τους). Όπως λέει και ο Samion είναι μόνο για το Πάσχα. Παλιά ο Louis έδινε την δυνατότητα να πηγαίνεις την 7ήμερη στην Κωνσταντινούπολη τις 3 πρώτες ημέρες και να την διέκοπτες στην Μύκονο αλλά νομίζω αυτό το έχει σταματήσει τώρα (δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό).

@Samion.. το Emerald ξεκίνησε από Ιταλία στο παρθενικό του ταξίδι αλλά τα επίσημα εγκαίνια (αν μπορείς να τα πεις έτσι) έγιναν στον Πειραιά από όπου έχω και σχετικό αναμνηστικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παλιά ο Louis έδινε την δυνατότητα να πηγαίνεις την 7ήμερη στην Κωνσταντινούπολη τις 3 πρώτες ημέρες και να την διέκοπτες στην Μύκονο αλλά νομίζω αυτό το έχει σταματήσει τώρα (δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό).

@Samion.. το Emerald ξεκίνησε από Ιταλία στο παρθενικό του ταξίδι αλλά τα επίσημα εγκαίνια (αν μπορείς να τα πεις έτσι) έγιναν στον Πειραιά από όπου έχω και σχετικό αναμνηστικό.
ναι εχει σταματησει αλλα τίποτε δεν αποκλείεται στο μέλλον.
σορυ που επιμένω αλλά ενώ στα αγγλικά είναι οκ, στα ελληνικά η πιο κάτω φράση που γράφεις, αυτή δεν είναι σωστή. και να μην το πάρεις σαν υπόδειξη, απλά έτυχε να το ξέρω καλά το πλοίο.
και το παρθενικό του ταξίδι ξεκίνησε από τον Πειραιά τον ίδιο χρόνο με προορισμό τα νησιά του Αιγαίου
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
καλησπέρα
την επόμενη παρασκευη θα πάμε με τα 2 μας παιδια την κλασικη τριήμερη κρουζιέρα
πειραιάσ-μύκονος-κουσάντασι-πάτμοσ-σαντορίνι.
Έχει κανεισ να μας πεί μερικά πραγματα για το πως να κινηθούμε μόνοι μας στα λιμάνια μιας και οι εκδρομεσ που προτείνουν από το καράβι δεν είναι καθόλου οικονομικές ειδικά για οικογένειες.

ευχαριστώ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπέρα
την επόμενη παρασκευη θα πάμε με τα 2 μας παιδια την κλασικη τριήμερη κρουζιέρα
πειραιάσ-μύκονος-κουσάντασι-πάτμοσ-σαντορίνι.
Έχει κανεισ να μας πεί μερικά πραγματα για το πως να κινηθούμε μόνοι μας στα λιμάνια μιας και οι εκδρομεσ που προτείνουν από το καράβι δεν είναι καθόλου οικονομικές ειδικά για οικογένειες.

ευχαριστώ
Μυκονο, Πάτμο, Σαντορίνη δεν χρειάζονται ιδιαίτερες οδηγίες. με τα πόδια ή και λεωφορείο.
στο Κουσάντασι μόνο για Έφεσσο θα πρέπει να βρείτε ταξί. διαπραγματευτείτε καλά την τιμή και να σας αφήσει στην είσοδο και να σας πάρει στην έξοδο. απέχει περίπου 13χιλ.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καλησπέρα
την επόμενη παρασκευη θα πάμε με τα 2 μας παιδια την κλασικη τριήμερη κρουζιέρα
πειραιάσ-μύκονος-κουσάντασι-πάτμοσ-σαντορίνι.
Έχει κανεισ να μας πεί μερικά πραγματα για το πως να κινηθούμε μόνοι μας στα λιμάνια μιας και οι εκδρομεσ που προτείνουν από το καράβι δεν είναι καθόλου οικονομικές ειδικά για οικογένειες.

ευχαριστώ
καλημερα!
στην μυκονο σας αφηνει το κρουαζιεροπλοιο διπλα σχεδον στην χωρα,εγω το εκανα με τα ποδια αλλα υπαρχουν και λεοφορεια μισθομενα απο το κρουαζιεροπλοιο να σας πανε μεχρι το κεντρο,πηγαινετε να δειτε τους ανεμομυλους,να περπατησετε στο σοκακια της μυκονου και να βγαλετε πολλες φωτογραφιες!
στο κουσαντασι κατα την γνωμη μου καλο ειναι να παρετε το πακετο της εκδρομης που κοστιζει γυρω στα 60-70 ευρω απλα γιατι εχετε τον ξεναγο σας και σας εξηγει και τι βλεπετε.βεβαια αν δεν θελετε μην το κανετε παρτε ενα ταξι πηγαινετε μονο εφεσσο και οχι και στο σπιτι της παναγιας και γυριστε στο κουσαντασι για μια βολτα με τα ποδια στην αγορα και την παραλια.
στην πατμο αυτο που καναμε εμεις ηταν να συννενοηθουμε με ενα ταξιτζη μολις κατεβηκαμε να μας παει στο σπηλαιο της αποκαλυψης και να ερθει να μας παρει μετα απο κανενα 2ωρο για να παμε στην ιερα μονη,τον πληρωσαμε στο τελος και μας πηρε 25 ευρω.
στην σαντορινη πρεπει να παρετε ειτε το τελεφερικ (4 ευρω η διαδρομη αν δεν αλλαξε),ειτε τα ποδια σας (δεν το συνιστω...) και περιπλανηθειτε στα δρομακια!
αυτα νομιζω εχω να σου πω.
οτι αλλη βοηθεια εδω ειμαστε!
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Θα ήθελα να κάνω και εγώ καποιες ερωτήσεις τους γνώστες εδω απο ποια ταξιδιωτικά πρακτορεία κλείσατε τις κρουαζιέρες? και για Καραιβική απο ελληνικό πρακτορείο? και τα αεροπορικά εισιτήρια μόνοι σας? πόσο καιρο πριν είναι καλά να κλεισεις κρουαζιέρα για να περτύχεις και καλύτερη τιμή?
ευχαριστω...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.041
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom