Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
το βίντεο προχωράει για οποίους ενδιαφέροντε, σύντομα θα ανεβάσω καποιο κομματι!!
έκλεισα εισιτήρια και πάλι για Λονδίνο τον μαιο!! ελπίζω σε καλύτερο καιρο και λιγότερες ουρές!!!!
οι 4 ωρες ουρα στα κερινα ομοιώματα χμμμ δεν παλεύονταν... 3 απόπειρες καναμε για να μπούμε!!
70 km περίπου ποδαρόδρομου!!!!!
με λιγα λογια απρόβλεπτο χωρις να μπορεις να υπολογίσεις χρονο !! χανεις εντελώς βασικά τον χρονο ...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ουφφφ επιτελους τις τελειωσα και τις 167 σελιδες! Σημαντικες πληροφοριες και μου λυθηκαν πολλες αποριες.
Και τις 167? μελετηρή! Και γω με british πέταξα πέρσι και φτάσαμε στο τερμιναλ 5.. Για τις μετακινήσεις μια χαρά το σκέφτηκες.. Λογικά και τη τελευταία μέρα θα βγάλεις ημερήσια με zones 1-6 εκτός αν δε πας με tube στο αεροδρόμιο..
Docklands και Greenwich μπορείς να πας με dlr ή λεωφορείο ή καραβάκι. Υπολόγισε αρκετές ωρίτσες ανάλογα και με το τι θες να κάνεις εκεί, απλή βόλτα ή και μουσεία κτλ.. Η θέα απ'το λόφο στο Greenwich προς το Λονδίνο είναι φανταστική.. Είχα γράψει ιστορία πέρσι αν θες ρίξε μια ματιά.. Από αγορές πήγα μόνο στη Borough market, είναι κοντά στη περιοχή που θα μένεις και είναι μικρή, αξίζει μια βόλτα (δε θυμάμαι μέρες-ώρες). Τα pret a manger είναι αλυσίδα γρήγορου φαγητού (σάντουιτς, σαλάτες κτλ) αλλά έχουν καλή ποιότητα και καλά υλικά, τα τιμήσαμε αρκετες φορές..
το βίντεο προχωράει για οποίους ενδιαφέροντε, σύντομα θα ανεβάσω καποιο κομματι!!
έκλεισα εισιτήρια και πάλι για Λονδίνο τον μαιο!! ελπίζω σε καλύτερο καιρο και λιγότερες ουρές!!!!
οι 4 ωρες ουρα στα κερινα ομοιώματα χμμμ δεν παλεύονταν... 3 απόπειρες καναμε για να μπούμε!!
70 km περίπου ποδαρόδρομου!!!!!
με λιγα λογια απρόβλεπτο χωρις να μπορεις να υπολογίσεις χρονο !! χανεις εντελώς βασικά τον χρονο ...
Περιμένω και γω το video! Πάντα κάνεις πολύ καλή δουλειά! 4 ωρες στα κέρινα;; Μία ώρα περιμέναμε για να μπούμε και μου φάνηκε βασανιστήριο! έχεις δίκιο για το χρόνο, ποτέ δεν είναι αρκετός στο Λονδίνο! Κοιτάω και γω να ξαναπάω τον ιούνιο, έχω αφήσει εκκρεμότητες..
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Περιμένω και γω το video! Πάντα κάνεις πολύ καλή δουλειά! 4 ωρες στα κέρινα;; Μία ώρα περιμέναμε για να μπούμε και μου φάνηκε βασανιστήριο! έχεις δίκιο για το χρόνο, ποτέ δεν είναι αρκετός στο Λονδίνο! Κοιτάω και γω να ξαναπάω τον ιούνιο, έχω αφήσει εκκρεμότητες..
θα προσπαθήσω να βγαλω τα αρχικά κομμάτια :)
φυσικα και δεν περιμέναμε την ατελείωτη ουρα, πηγαμε μια μερα απο της 9 παρα και περιμέναμε 45 λεπτα παλι :) , γινόταν της μη πω!! ακομα και στα hollister (μαγαζι με ρουχα) ειχε ουρα και αναμονή.... ντρέπομαι που δεν πηγαμε british museum. αλλα ερχετε η ωρα που θα επανορθώσω...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
θα προσπαθήσω να βγαλω τα αρχικά κομμάτια :)
φυσικα και δεν περιμέναμε την ατελείωτη ουρα, πηγαμε μια μερα απο της 9 παρα και περιμέναμε 45 λεπτα παλι :) , γινόταν της μη πω!! ακομα και στα hollister (μαγαζι με ρουχα) ειχε ουρα και αναμονή.... ντρέπομαι που δεν πηγαμε british museum. αλλα ερχετε η ωρα που θα επανορθώσω...
Και μεις παραλίγο να μη το προλάβουμε.. Ότι αφήνεις τελευταίο παίζει να βγει εκτός.. Δε πειράζει όμως, εχεις λόγο έτσι να ξαναπάς! Ουρά και στα μαγαζιά πάντως παραπάει!
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αν είναι να πάτε σε κάτι πιο «αλυσίδα», προτιμήστε το Burgers & Lobsters στο Mayfair (έχει και στο Soho, City, Knightsbridge) και ειδικά το μπριος με αστακό! Το κακό είναι ότι δεν δέχονται κρατήσεις... :(
 

joan1980

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
ευχαριστω echo2011 για την απαντηση ναι με τον ιδιο τροπο για το γυρισμο θα βγαλω μια 1-6 zones day travelcard είναι ο πιο οικονομικος τροπος αν θες να πας και σε αξιοθεατα και να εκμεταλευτεις το 2for1. Σιγουρα θα διαβασω την ιστορια ειναι η επομενη μελετη που θα ριξω με ολες τις ιστοριες για Λονδινο!
Eυχαριστω Inertia θα το εχω και αυτο υποψιν!
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
α που να πηγαινες και στα tesco! Υπεροχα θα περναγες, να το προγραμματισεις οπωσδηποτε την επομενη φορα!! (.. εμ, δεν αντεξα ο ανθρωπος...)
Το σημείωσα!Σίγουρα θα υπάρξει επόμενη και επόμενη και επόμενη φορά! :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τα pret ειναι αλυσιδα. Καποτε και τα goodies δεν ηταν τοσο βρωμικα. Θα εστελνες τουριστα που ερχεται στην ελλαδα στα goodies; οσο καλα κι αν ητανε. Αν ρωτας για σαντουιτσακι ξεπετα για να συνεχισει το περπατημα, τα eat ειναι καλυτερα.
Το clipperακι (εκτός travelcard. κοντά 5 λίρες νομίζω με την oyster) ακομα να το παρω αλλα εσυ να το κανεις γυρνωντας απο greenwich (θα πας με dlr) αν θες μερικα docklands κανε τα st katherin's πισω απο την tower bridge και σε τσακιρ κεφι, canary wharf(ή να εχεις τα ματια σου 104 οταν θα περναει το dlr μεταξυ westferry-crossharbour)
αγορες πρεπει να σου πω camden , αυτο λεέι η λογικη. Την καρδια θα την εχω μονιμα στην columbia (και, ετσι επειδη με πιανεις στις καλες μου, The Lily Vanilli Bakery.ψαξτο, βρες το, πηγαινε και ελα να μας πεις...)
 
Last edited:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το σημείωσα!Σίγουρα θα υπάρξει επόμενη και επόμενη και επόμενη φορά! :)
Λοιπόν, καθώς όπως λέει κι ο ακατονόμαστος, μας διαβάζουν και παιδιά, τα Tesco και τα sainsburys είναι super market. ναι, σα να λέμε, "ά πας Αθήνα Abdul, μη παραβλέψεις να επισκεφτείς τον Σκλαβενίτη!"
οκ, all clear? good.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τα pret ειναι αλυσιδα. Καποτε και τα goodies δεν ηταν τοσο βρωμικα. Θα εστελνες τουριστα που ερχεται στην ελλαδα στα goodies; οσο καλα κι αν ητανε. Αν ρωτας για σαντουιτσακι ξεπετα για να συνεχισει το περπατημα, τα eat ειναι καλυτερα.
Για σαντουιτσάκι ξεπέτα φαντάστηκα ότι ρωτάει.. Τα EAT. μου φάνηκαν εξίσου καλά..
 

joan1980

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Ευχαριστω kalspiro για την απαντηση και ολα οσα εχεις παραθεσει σε αυτες τις αμετρητες σελιδες! Eat τοτε I will keep this in mind. Εχω λιγο μπερδευτει με τους τροπους μεταφορας προς Greenwitch και Docklands αλλα που θα μου παει εναμιση μηνα εχω ακομα, εχει να πεσει διαβασμα .
Ναι μαλλον Camden θα παω. Τρελαινομαι για φουρνους wow τι τυχη να σε βρω στις καλες σου χιχι :clap:
Για το http://www.thebotanistonsloanesquare.com/index.php εχεις ακουσει τιποτα;

Ε ναι για κατι προχειρο στη μεση της ημερας μου τα ειπαν για καλα, αλλα εμπιστευομαι πιο πολυ τις εδω γνωμες για αυτο ρωτησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom