Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Sprite

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
London!
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Παιδιά, άλλη ερώτηση... για 8 μέρες να πάρουμε travelcard ή oyster? (επίσης παίζει καμία φοιτητική έκπτωση σε αυτές ή μπα?)
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Παιδιά, άλλη ερώτηση... για 8 μέρες να πάρουμε travelcard ή oyster? (επίσης παίζει καμία φοιτητική έκπτωση σε αυτές ή μπα?)
Δες και τις δυο επιλογές ..

Οyster card
Μπορείς να βάλεις όσα χρήματα θέλεις..και την ξαναγεμίζεις αν θέλεις..
Συνήθως αυτοί συστήνουν 20 λίρες για δύο ημέρες..
http://www.tfl.gov.uk/tfl/languages/greek/greek-oyster-guide-leaflet.pdf

Τravel card
Kαλύπτει όλες τις μετακινήσεις σου στην ανάλογη ζώνη..άν πάντως χρησιμοποιεις tube πανω απο 2 φορες τη μερα παρε την travelcard


Γενικά και για τις δυο κάρτες δες εδώ..
We love to travel the world!: Mετακινήσεις στο Λονδίνο
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Θα κυκλοφορειτε συνεχως με τα μεσα. Οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες οποτε travelcard, δε το συζητω. Για 7 μερες ειναι αυτη την 8η βγαλ'τε μονα εισητηρια μιας και θα'ναι η μερα που θα φευγετε. Οχι δε παιζουν φοιτητικες εκπτωσεις, για να εχεις εκπτωση πρεπει να'σαι φοιτητης καποιου πανεπιστημιου της αγγλιας.
 

Sprite

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
London!
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
οκ ευχαριστώ guys, μάλλον travelcard θα επιλέξουμε μιας και όπως λες manelaki θα μετακινούμαστε συνεχώς (κρίνοντας και από το Βερολίνο που ταξιδέψαμε πέρσι, όλη μέρα μέσα σε ένα μετρό ήμασταν). :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
οκ ευχαριστώ guys, μάλλον travelcard θα επιλέξουμε μιας και όπως λες manelaki θα μετακινούμαστε συνεχώς (κρίνοντας και από το Βερολίνο που ταξιδέψαμε πέρσι, όλη μέρα μέσα σε ένα μετρό ήμασταν). :)
Πω πω τύχη! θα μάθατε όλους τους σταθμούς τέλεια!
 

Sprite

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
London!
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Που λέει ο λόγος για το "όλη μέρα" προφανώς... το θεώρησα αυτονόητο ότι θα το καταλάβαινε κανείς. Κοινώς επισκεφθήκαμε πάρα πολλές περιοχές, και ναι, ήταν τέλεια.
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αναζητώντας το....Harry Potter

Προγραμματίζοντας το ταξίδι μας στο Λονδίνο βρήκα περιήγηση στα μέρη που γυρίστηκε ο Χάρρυ Πότερ,με μαύρο ταξί 255λίρες.Μαζί με την Οξφόρδη,495 λίρες.Επειδή το βρήκα ακριβό,προσπαθώ να το φτιάξω μόνη μου ,για χάρη της 9χρονης κόρης μου.Έχει κάποιος πληροφορίες που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν;Ευχαριστώ!!!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εισητήρια για.....το γνωστό Φάντασμα.

Και συνεχίζοντας τον προγραμματισμό για το Λονδίνο,προσπαθώ να κλείσω εισητήρια μέσω ίντερνετ για το "Φάντασμα της 'Οπερας".Βρήκα μια πολύ ενδιαφέρουσα προσφορά για φαγητό+εισητήριο(75 λίρες,μενού2 πιάτων στο Terrace Meridien) στο London Theatreland.co.uk.;Έχει κλείσει κάποιος από εκεί; Είναι αξιόπιστο;Μου κάνει εντύπωση πού πρώτα κρατάει τα χρήματα από την κάρτα ,και ύστερα σου δίνει"τις καλύτερες διαθέσιμες θέσεις."Και πάλι ευχαριστώ!!
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Ειδικα για το φάντασμα, καλύτερα να βγάλεις τικετς στο box office. Ειδάλλως στο επίσημο reservation line του Her Majesty's: +44 161 385 1138

Απόφυγε τα ticket booths στη Leicester square και το Piccadilly circus
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Προγραμματίζοντας το ταξίδι μας στο Λονδίνο βρήκα περιήγηση στα μέρη που γυρίστηκε ο Χάρρυ Πότερ,με μαύρο ταξί 255λίρες.Μαζί με την Οξφόρδη,495 λίρες.Επειδή το βρήκα ακριβό,προσπαθώ να το φτιάξω μόνη μου ,για χάρη της 9χρονης κόρης μου.Έχει κάποιος πληροφορίες που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν;Ευχαριστώ!!!
Δες εδώ, Destinations UK - Harry Potter Film Locations
Ο King cross είναι πολύ κεντρικός όπως και ο ζωολ. Κήπος στο Regent και δεν χρειάζεται να ξεπαραδιαστείς. Στην Οξφόρδη η επίσκεψη και κυρίως η διαμονή σε κολλέγιο είναι πραγματική εμπειρία. Το Christ church έχει είσοδο κάπου 8 λίρες και αξίζει πραγματικά, στο καθεδρικό θα δείτε και τα βιτρό που ενέπνευσαν τον συγγραφέα του ''η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων''. Η κόρη σου θα ξετρελλαθεί να μείνει σε ένα κολλέγιο παρόμοιο με αυτό του Πότερ. Δεν ξέρω πως μπορείς να το πετύχεις αυτό, ίσως αν καταφέρεις να τους πείσεις ότι είσαι παλειά απόφοιτος που θέλει να ξαναμείνει για λίγο στο Κολλέγιο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ξέρω πως μπορείς να το πετύχεις αυτό, ίσως αν καταφέρεις να τους πείσεις ότι είσαι παλειά απόφοιτος που θέλει να ξαναμείνει για λίγο στο Κολλέγιο.
Ωραια ιδεα αλλα, μαλλον θα την γραψουν στα παλια τους τα παπουτσια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.617
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom