Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
επειδη περσυ λογω χιονιου δε μπορεσα να παω στη little venice kαι δε βρισκω τις σημειωσεις μου, μπορει καποιος να μου πει σε ποια σταση μετρο βρισκεται η αφετηρια για το καραβακι..
ευχαριστω
Στάση Camden Town!
 

mene

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Καλησπερα και απο εμενα. Θα ταξιδεψω για πρωτη φορα στο ΛΟΝΔΙΝΟ και θα ηθελα την βοηθεια σας.
Ταξιδευω 1/1/10, οι συγκοινωνιες εκεινη την μερα λειτουργουν κανονικα?
Τι με συμφερει να χρησιμοποιησω για να φτασω στην oxford street οπου ειναι και το ξενοδοχειο μου?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλησπερα και απο εμενα. Θα ταξιδεψω για πρωτη φορα στο ΛΟΝΔΙΝΟ και θα ηθελα την βοηθεια σας.
Ταξιδευω 1/1/10, οι συγκοινωνιες εκεινη την μερα λειτουργουν κανονικα?
Τι με συμφερει να χρησιμοποιησω για να φτασω στην oxford street οπου ειναι και το ξενοδοχειο μου?

καταρχην καλώς όρισες στην παρέα του travelstories.gr

φυσικά και λειτουργουν οι συγκοινωνίες εκεινη την μερα
και εγω 1/1/09 πήγα λονδίνο και ολα ειναι οκ στην ωρα τους
σε πιο αεροδρόμιο φτανεις για να σου πούμε πως να πας oxford street ...
σε ποιο ξενοδοχείο θα μεινεις ???:)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Λοιπον εγω φτανω στο HEATHROW και θα μενω στο HOLIDAY INN REGENTS.

σου αντιγράφο κομματι απο την travelpedia για το Λονδίνο .
LondonHeathrow.
Πρόκειται για το μεγαλύτερο και κοντινότερο αεροδρόμιο της Βρετανικής πρωτεύουσας. Σε αυτό πετούν η Olympic Airlines και η British Airways. Οι επιλογές πρόσβασης είναι πολλές και απευθύνονται σε όλα τα βαλάντια.
Tube. Έχει τακτική συγκοινωνία, κοστίζει φτηνά, περίπου 3,50 λίρες one way αν έχεις oyster card, αλλά κάνει περίπου μια ώρα να φτάσεις στο κέντρο του Λονδίνου, σταματώντας όπου υπάρχει στάση.Aν το αντέχουν τα νεύρα σας…
Heathrow express. Ο γρηγορότερος, πολυτελέστερος αλλά και ακριβότερος τρόπος να φτάσεις στο κέντρο. Σε 15 λεπτά είσαι στο Paddington αλλά και φτωχότερος κατά 28 λίρες return. Τι να πω εγώ… μάλλον για Ωνάσηδες…
https://www.heathrowexpress.com

Connect. Μάλλον η καλύτερη περίπτωση σε σχέση τιμής απόδοσης. Σε 20 λεπτά είσαι στο Paddington δίνοντας μόνο 12,90 λίρες return. Super…
http://www.heathrowconnect.com/

προσωπικα θα σου πρότεινα την τελευταία λύση καθως είναι γρήγορη και συνναμα οικονομικότατη ..
φτανεις Paddington και εκει παίρνεις την κίτρινη γραμμή metro ( circle )και κατεβαινεις στην σταση Great Portland street και είσαι μια ανάσα απο το ξενοδοχείο σου ..:)
 
Last edited by a moderator:

mene

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
1.Μπορω να προμηθευτω free pass για ολες τις συγκοινωνιες του λονδινου?με συμφερει?
2.συνναλαγμα να κανω απ εδω η θα βρω και εκει?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
φρέσκα νέα από λονδίνο... θα βγάλεις μία oyster και με αυτήν θα κυκλοφορείς παντού υπόλόγιζε 6 λίρες για κάθε μέρα μαξιμουμ.. ότι περισεψει θα το πάρεις φεύγοντας αφού θα επιστρέψεις την κάρτα... η οδός regent έχει τέλεια μαγαζιά και πολύ καλά στενα ( carbnaby street) ότι άλλο θες ρώτα..
ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ.thanks litsa:D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
φρέσκα νέα από λονδίνο... θα βγάλεις μία oyster και με αυτήν θα κυκλοφορείς παντού υπόλόγιζε 6 λίρες για κάθε μέρα μαξιμουμ.. ότι περισεψει θα το πάρεις φεύγοντας αφού θα επιστρέψεις την κάρτα... η οδός regent έχει τέλεια μαγαζιά και πολύ καλά στενα ( carbnaby street) ότι άλλο θες ρώτα..
ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ.thanks litsa:D


καλα βρε λευτερη οι άλλοι :D αλλα και εσυ !!!!!!
πήγες ηρθες και το μόνο που μας λές φρεσκο είναι οτι στην regent street και στην carnabby street έχει ωραια μαγαζία ....
δωσε φρέσκα νέα κανα καλό εστιατόριο που πήγες !!!
κανα καλό μαγαζί για ψώνια !!!
αν το λονδίνο ειναι στολισμένο η όχι
εντυπώσεις απο blue air !!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
1.Μπορω να προμηθευτω free pass για ολες τις συγκοινωνιες του λονδινου?με συμφερει?
2.συνναλαγμα να κανω απ εδω η θα βρω και εκει?

πόσες μερες θα μείνεις στο λονδίνο ???

εχεις πολλές επιλογές στο θεμα freepass συγκοινωνίες

θα τα βρεις όλα αναλυτικα εδω και στα ελληνικά .
http://www.tfl.gov.uk/tfl/languages/greek/greek-guide-to-fares-and-tickets.pdf

πάντως θα σου πρότεινα αν εχεις μερες μια βόλτα με DLR μεχρι τα
Docklands και το Greenwich
να δεις ενα διαφορετικό Λονδίνο ....
για πληροφορίες σχετικα με DLR (ηλεκτρικό τρένο χωρις οδηγό )
http://www.tfl.gov.uk/corporate/modesoftransport/1530.aspx
 
Last edited by a moderator:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
λοιπόν το λονδίνο είναι στολίσμένο αλλά όχι πολύ ακόμη.. η regent street πολύ μου άρεσε, εξαιρετική και η πρόταση για πρόχειρο φαγητό και καπουτσίνο στην αλυσίδα paul, αν θυμάμαι καλά δική σου πρόταση χρήστο που την τιμήσαμε δεόντος... η blue air ήταν άψογη με φοβερές τιμές ακόμη και για τους επιβάτες τελευταίας στιγμής.
Να δώσω και ένα πολύ δυνατό τιπ, όσοι ταξιδέψετε με τον εθνικό σιδηρόδρομο π.χ. stansted express μπορεί να πληρώσετε κάτι παραπάνω (29 λίρες με επιστροφή) αλλά εκτός από ότι θα μεταβείτε στο κέντρο πολύ γρήγορα και άνετα, θα έχετε μέχρι 31/3/2010 1+1 εισητήριο για σχεδόν όλα τα αξιοθέατα του λονδίνου (με μοναδική ίσως εξαίρεση το london eye) μερικά πολύγνωστα θα αναφέρω : london tower, st. paul cathedral, madame tussauds, tower bridge exhibition και πάρα πολλά άλλα!! επίσης έχει και κάποια για φαγητό εμείς τιμήσαμε το maxwell's στο covent garden και μας άρεσε. Κάποια από τα εστιατόρια έχουν εξαιρέσει κάποιες από τις εορταστικέ μέρες καθώς και την 14/2 του βαλεντίνου...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
λευτερη η προσφορά που αναφέρεις για stansted express ίσχυε μόνο η και για heathrow express η heatrow connect ??
αν ισχυει και για heathrow θα το τιμήσω κανονικότατα

o paul είναι πραγματι άπαιχτο μαγαζί !!!!
σε καποιο εστιατόριο απο αυτα που προτείνονται εδω στο φόρουμ το τιμήσατε ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom