Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
ειρωνικα το ειπα.δεν προλαβα να δω το λονδινο.πηγα κατευθειαν στο ξενοδοχειο.αλλα με τις αποσκευες ολα καλα.ειχα χειραποσκευη λαπτοπ και σακουλα και δεν μ ειπαν τιποτα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ειρωνικα το ειπα.δεν προλαβα να δω το λονδινο.πηγα κατευθειαν στο ξενοδοχειο.αλλα με τις αποσκευες ολα καλα.ειχα χειραποσκευη λαπτοπ και σακουλα και δεν μ ειπαν τιποτα.
Καθολου; Τζαμπα χαρηκα δηλαδη. Μου εσβησε και η Ευα το ποστ:evil:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
α ρε easyjet...αφου ειχα πληρωσει τα 11 ευρω για δευτερη αποσκευη παω στο αεροδρομιο και μου λενε δικαιουσαι μια.και τους λεω ναι αλλα πληρωσα 22 ευρω για να εχω 2 αποσκευες.αντε να βγαλεις συνεννοηση τωρα με την γαλλιδα.ξερετε που μπορω να παρω τηλεφωνο για να ζητησω τα λεφτα μου πισω κι αν θα βρω το δικιο μου?(εστω κι αυτα τα 11 ευρω)
 

souko

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ - ΜΠΟΡΑ
Καλή σας μέρα!Καινούρια στο σαιτ,θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες μου.Τέλη Φεβρουαρίου έχουμε προγραμματίσει ένα ταξίδι στο Λονδίνο ,λόγω ενός αγώνα στο Μάντσεστερ.(Μάντσ.σίτυ-αρης).Θα μείνουμε 5 μέρες Λονδίνο και τη μέρα του αγώνα στο μαντσεστερ.Έχω κλείσει ξενοδοχεία,αεροπλάνα(προσγειωνόμαστε στο νορθ γκατουικ),τρένα για Μαντσεστερ.Δεν γνωρίζω όμως τι συμβαίνει με μέσα μεταφοράς στην ουσία(κάρτες ουστερ κ ολοήμερες)τι είναι καλύτερο πιστεύετε για εμάς που θα γυρίζουμε κάθε μέρα απο δω και απο κει.Απ ότι έχω διαβάσει βολεύει καλύτερα η ολοήμερη.
Επίσης κοίταξα για τη μεταφορά μας από γκατουικ στο Λονδίνο,μέσω γκατουικ εξπρες και είδα ότι έχει προσφορά στα 4 άτομα ότι πληρώνουν τα 2.(61,60 λίρες 4 άτομα με επιστροφή)Σκέφτομαι να τα κλείσω απο εδώ,τι μου προτείνεται?
Και κάτι τελευταίο,αν θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια μπυραρία,μπαράκι εστιατόριο (κανένα εστιατόριο της προκοπής αλλά όχι και πολύ ακριβό λέγοντας γυρω στις 15 λίρες το άτομο δεν υπάρχεί?Κανένα καλό ή μάλλον έμπιστο φαστ φουντάδικο-στο χέρι ?...
Όσον αφορά για μουσεία με καλύψατε απο τα προηγούμενα.
Θα με βοηθούσε πάρα πολύ επίσης αν μου δίνατε κανένα λινκ για εξοδο στο Μαντσεστερ!!!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κάνε λίγη υπομονή να ξυπνήσει ο tripakias. Αν και φοβάμαι μη σου προτείνει να ακυρώσεις εντελώς το Manchester και να τη βγάλεις στο Λονδίνο. :cool:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τι είναι καλύτερο πιστεύετε για εμάς που θα γυρίζουμε κάθε μέρα απο δω και απο κει.Απ ότι έχω διαβάσει βολεύει καλύτερα η ολοήμερη.
Αφου θα ειστε πεντε μερες και θα τρεχετε σαν παλαβοι παρτε την εβδομαδιαια travelcard. Αν ειστε 4 μερες βγαλτε ή ημερησια ή oyster.
Η travelcad ισχυει μεχρι τις 04:30 της επομενης και η off peak δεν ισχυει απο (07:30-09:30).
Επίσης κοίταξα για τη μεταφορά μας από γκατουικ στο Λονδίνο,μέσω γκατουικ εξπρες και είδα ότι έχει προσφορά στα 4 άτομα ότι πληρώνουν τα 2.(61,60 λίρες 4 άτομα με επιστροφή)Σκέφτομαι να τα κλείσω απο εδώ,τι μου προτείνεται?
Ναι τα κλεισεις απο ΄κει. Ψαξε και στα εισιτηρια της Southern Southern Railway μηπως βρεις καλυτερες τιμες.

Και κάτι τελευταίο,αν θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια μπυραρία,μπαράκι εστιατόριο (κανένα εστιατόριο της προκοπής αλλά όχι και πολύ ακριβό λέγοντας γυρω στις 15 λίρες το άτομο δεν υπάρχεί?Κανένα καλό ή μάλλον έμπιστο φαστ φουντάδικο-στο χέρι ?...
Θα μπορουσαμε, αλλα επειδη εχουμε μια δουλιτσα θα σας πουμε αργοτερα. Μεχρι τοτε ριξε μια ματια στο φορουμ, θα βρεις πολλες προτασεις. Σε καλο εστιατοριο με 15 λιρες το ατομο δεν προκειται να φατε, εκτος κι αν υπαρχει καμμια προσφορα. Με τοσα θα φατε σε pub ή σε καμμια πιτσαρια, ισα ισα για να χορτασετε. Μερικοι τρωνε και στα κινεζικα φθηνοτερα, εμενα μου προκαλουν αηδια. Καλο θα ηταν να ξερουμε που θα μενετε για να σας δωσουμε καμμια προταση κι εκει κοντα. Μαγαζια με προχειρο φαγητο εχει αρκετα. Τωρα αμα σου πω να πας στο ταδε και εισαι 5 χιλιομετρα μακρυα την ωρα που θα πεινασεις, θα περιμενεις μεχρι να πας; Δεν νομιζω.

Θα με βοηθούσε πάρα πολύ επίσης αν μου δίνατε κανένα λινκ για εξοδο στο Μαντσεστερ!!!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Για Μαντσεστερ δεν ξερουμε τιποτα, θα περιμενεις τους αλλους...
Ευχαριστουμε εκ των υστερων.
 

souko

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ - ΜΠΟΡΑ
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..
Θα μείνουμε στο Royal National στο Russel Square.Ουσιαστικά 4 μέρες στο Λονδίνο.Δεδομένου ότι θα γυρίζουμε απο δω κι απο κεί ,κυρίως θα κινούμαστε κεντρικά..
Όσον αφορά τις κάρτες ,μας βλεπω με μια travelcard ημέρας αλλά αυτό το "off peak " τι είναι?και "(07:30-09:30)" το πρωί????βράδυ???(στόκος!!χαχα)
Όπως φαίνεται είναι η πρώτη μας φορά εξωτερικό so......λίγη κατανόηση!!
Thanks!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το ξενοδοχειο σας ειναι το μεγαλυτερο του Λονδινου. Σχετικα οικονομικο και για μπανιο(?) και υπνο μονο. Το continental πρωινο του ειναι το χειροτερο που εχω φαει στη ζωη μου.
Βρισκεται ομως σε μια ομορφη (αν και κανουν κατι εργα τωρα στην πλατεια) και ιδαιτερα βολικη περιοχη. Που σε αποζημιωνει γι' αυτα που εχεις πληρωσει.

πρωι ειναι οι ωρες που λεω. Οι ωρες αιχμης. Αν δεν μετακινηστε αυτες τις ωρες θα σας βγαζουν καρτα off peak (ειναι φθηνοτερη).

Pubs εχει πολλες τριγυρω και καλες. Ειστε δεν ειστε και δεκα λεπτα με τα ποδια απο το σοχο. Οπως βγαινεις απο το tube δεξια λιγο πιο πανω, εχει ενα εμπορικο, τερμα βαθος ειναι το waitrose (supermarket). Για πρωινο ή κατι προχειρο μπορειτε να ψωνιζετε απο κει. Το φθηνοτερο νερο θα το βρειτε στα Tesco express απεναντι απο το tube. Boxton 1l (κοντοχοντρο μπουκαλι για το παιρνεις μαζι σου:haha:) με 0.40-0.45 pounds.

Για φαγητο θα επανελθω και με αλλες πληροφοριες...
 

souko

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ - ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα και πάλι.
Διαβάζω για την ουστερ την καρτα και βλέπω ότι το κόστος είναι 1,90£.
Αυτό αναφέρεται σε κόστος κάθε δρομολογίου χωριστά?
Για παράδειγμα για 6 δρομολόγια την ημέρα θα χρεωθεί 11,4£???
Αν ναι, σ αυτή την περίπτωση συμφέρει η τραβελ καρντ 6,70£ (περίπου)
Έτσι δεν είναι;)?Ευχαριστώ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημέρα και πάλι.
Διαβάζω για την ουστερ την καρτα και βλέπω ότι το κόστος είναι 1,90£.
Αυτό αναφέρεται σε κόστος κάθε δρομολογίου χωριστά?
Για παράδειγμα για 6 δρομολόγια την ημέρα θα χρεωθεί 11,4£???
Αν ναι, σ αυτή την περίπτωση συμφέρει η τραβελ καρντ 6,70£ (περίπου)
Έτσι δεν είναι;)?Ευχαριστώ
Το κοστος ειναι 1,90 λιρες για καθε διαδρομη αλλα οταν φτασεις το κοστος της travelcard δεν χρεωνεσαι παραπανω.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
φοιτητικο πασο στο Λονδινο!

Μπερεδεμα... Ψαχνω να βρω τι με συμφερει καλυτερα ως φοιτητρια στο Λονδινο. Θελω να εχω οσο το δυνατον περισσοτερες εκπτωσεις κι συγκεκριμενα στα μεταφορικα μεσα, στο μιουζικαλ (αν ειναι δυνατον βεβαια), σε εστιατορια και φυσικα μουσεια κτλ. Το ελληνικο πασο μετραει στο Λονδινο; Αν ναι πρεπει να δειχνω και τη ταυτοτητα μου; Μηπως συμφερει καλυτερα η ISIC ή η καρτα νεων ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom