Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1.μιλάμε για περίπου 6-7 πόντους άρα και πάλι, δεν είναι να τρελαίνεσαι.
2. Αν ναι, θα ποστάρουμε φανταστικές φωτογραφίες!!
1. Καλα ειστε εσεις εδω ξεπερναμε τους 10 στο κεντρο και λιγο παραεξω φτανει τ; 30-50 εκατοστα.

2. Να ποσταρετε, να ποσταρετε αυτο περιμενουμε...
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα σε όλο το φόρουμ!
Πετάω το βράδυ για stansted. Τί λέτε? Θα φτάσω??
Γιώργο πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί αν άκουσα καλά Γκάτγουικ και Στάνστεντ δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα...
 

g-keeper

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
tripakias αυτο το ειδα κι εγω αλλα δεν ειναι μονο αν ταξιδευεισ με τρενο?
διαφορετικα αυτο συμφερει πολυ.αλλα δεν ξερω πως δουλευει.εγω θα φτασω gatwick δεν θα παρω national τρενο!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
tripakias αυτο το ειδα κι εγω αλλα δεν ειναι μονο αν ταξιδευεισ με τρενο?
διαφορετικα αυτο συμφερει πολυ.αλλα δεν ξερω πως δουλευει.εγω θα φτασω gatwick δεν θα παρω national τρενο!!
Επειδη θα βγαλεις one-way ticket απο Gatwick, αφου φευγεις απο αλλο αεροδρομιο, η προσφορα θα ισχυει μονο για τη μερα αφιξης στο Λονδινο. Για να κανεις χρηση της προσφορας καθολη τη διαρκεια της παραμονης σου εκει θα πρεπει μολις φτασεις στην Victoria και πριν παρεις το μετρο να πας να βγαλεις απο τα εκδοτηρια του τραινου (οχι απο Oyster tickets stops) μια εβδομαδιαια travelcard (χαρτινη, θα πρεπει να εχει το logo της national rail πανω στο εισιτηριο και με αυτο θα μπορεις να κανεις χρηση του 2-4-1 για ολη τη βδομαδα.
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
tripakias αυτο το ειδα κι εγω αλλα δεν ειναι μονο αν ταξιδευεισ με τρενο?
διαφορετικα αυτο συμφερει πολυ.αλλα δεν ξερω πως δουλευει.εγω θα φτασω gatwick δεν θα παρω national τρενο!!
Μπορείς αν θες να πληρώσεις 6,60 λίρες για το southern rail train και να είσαι σε μισή ώρα ακριβώς στο σταθμό victoria με το gatwick express:lol::lol:
Αλλά βλέπεις αυτά συμβαίνουν μόνο μια φορά και μάλιστα σε κάποιους χαζ... σαν εμένα...!!!:haha::haha:
 

g-keeper

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
αρα λοιπον εγω παιρνω το τραινο απο gatwick παω victoria βγαζω μια εβδομαδιαια travelcard,την οποια την πληρωνω η την φορτωνω με χρηματα μεσα?? και τα κουπονια τα προμηθευομαι επιτοπου απο το σταθμο victoria??
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
όχι ότι ενδιαφέρει για το Gatwick αλλά το γράφω εδώ για όσους παρακολουθούν (άλλωστε το έχω ξανά πει, αυτό το θέμα έχει καταντήσει χωματερή) Τα South Eastern τρένα (Kent και Medway) έχουν καθυστερήσεις μέχρι και 100 λεπτά.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Greenwich. Χιόνι. Ήλιος

Στο Gatwick υπάρχουν ακυρώσεις. Ψαχτείτε. στο Heathrow 1 στις 10 ακυρώνεται.
 

Attachments

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αρα λοιπον εγω παιρνω το τραινο απο gatwick παω victoria βγαζω μια εβδομαδιαια travelcard,την οποια την πληρωνω η την φορτωνω με χρηματα μεσα?? και τα κουπονια τα προμηθευομαι επιτοπου απο το σταθμο victoria??
Γεια΄σου g-keeper, 4-5 σελίδες πριν ρωτούσαν για τη προσφορά και άλλοι και τα απαντήσαμε ξανά..
Κουπόνια δε θα βρεις εκεί σε έντυπη μορφή. Μπορείς απλά να διαλέξεις, από την πληθώρα αξιοθεάτων που είναι διαθέσιμα, αυτά που σε ενδιαφέρουν από το site που σου εγραψε και ο tripakias. Εκεί πρεπει να κανεις δωρεάν λογαριασμό και να δηλώσεις το όνομα σου. Όταν λοιπον εκτυπώσεις τα κουπόνια θα φαίνεται πάνω και το όνομα σου. Εσύ μπαίνεις με κανονικό εισητήριο και παίρνεις άλλο ένα άτομο μαζί σου δωρεάν. Αν δεν εχεις εκτυπωμένο κουπόνι δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την προσφορά. Στο site εχει τα αξιοθέατα χωρισμένα σε κατηγορίες και περιλαμβάνει πολλά απ'τα πιο γνωστά (London tower, London eye, St Paul cathedral, madame Tussauds, tour και μουσεία γηπέδων, London dungeon και πολλά άλλα).

Η travelcard που θα έχεις πρέπει να ειναι η χάρτινη με το λογότυπο της national rail επάνω. Άρα τη βγάζεις μόνο από ταμεία σταθμού τρένων. Εμείς βγάλαμε στον waterloo αλλά έχει και στον victoria και σε αρκετους άλλους. Προσοχή γιατί πολλοί σταθμοί είναι και μετρό και τρένου οπότε πρεπει να πας στα σωστά ταμεία.. Δεν την φορτώνεις με χρήματα όπως την oyster, μια απλή χάρτινη καρτα είναι που γράφει τις ημερομηνίες που θα ισχύει, για απεριοριστες διαδρομές, στις ζώνες που θα διαλέξεις (1 και 2 λογικά).
Αν βγάλεις εβδομαδιαία (που στο προτείνω και γω στη περίπτωσή σου) να εχεις μαζί σου και μια φωτογραφία διαβατηρίου. Και καθόλου τρένο να μη χρησιμοποιήσεις αν εχεις αυτή τη καρτα (που βεβαια είναι δεκτή σε όλα τα μέσα μεταφοράς) είσαι οκ για το 2for1..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(αυτό μ' αρέσει στο Λονδίνο, ότι υπάρχει τόσος πολύς κόσμος που επιστρέφει Ελλάδα μετά την πρώτη του επίσκεψη και τόσος ακόμα που ετοιμάζεται για την πρώτη του επίσκεψη. αποτέλεσμα; ένα θέμα deja (deja, deja και ξανά deja έως τέζα) vu...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom