Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

KYRIAKI1980

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα να μου πειτε αν ξέρει καποιος το the cumberland hotel,αν ειναι κεντρικο και αξίζει τα 100Ε/βραδια(χωρις πρωινο). 'Εχω διαβάσει επι πολλών ημερών :D και τις 162 σελίδες και μπράβο για τις άπειρες πληροφορίες που έχετε δώσει. Έχω καταλάβει οτι συμφέρει απο Gatwick να πάρουμε το national rail και να κατέβουμε victoria και απο εκει να πάρουμε μετρο για paddigton, οτι έρχεται δηλαδη πιο οικονομικα απο το να παμε κατευθειαν απο αεροδρομιο -paddigtοn.Ισχύει?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το Gatwick κατεβαίνει Victoria και London Bridge. Το Heathrow είν' εκείνο που κατεβαίνει (και) Paddington (βλέπε Piccadilly Line)
 

KYRIAKI1980

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ευχαριστώ πολύ για την απαντηση:D είχα καταλάβει λάθος τοτε....άλλη μια ερώτηση χεχε της κανω μια μια για να μην σας τρομαξω:D απο τα αξιοθεατα με εισητηριο ποια πιστευετε οτι δεν αξιζουν καν να πληρωσεις να δεις? δηλ αξιζει να μπουμε στο tower london και abbey westminster ή st paul.Εννοώ οτι δεν έχουν κατι μεσα ενδιαφερον να δεις γιατι ετσι και αλλιως θα παμε να τα δουμε. Προσπαθώ να τα στριμώξω ολα σε 5 μέρες και για αυτο σκεφτομαι να μην χασουμε χρονο αν δεν εχει μεσα κατι περισσοτερο να δεις.Στις 5 μέρες αυτες μας παίρνει λετε να παμε στο Γουιντσορ και λεει κατι? πόσο απόσταση είναι?
 

dove

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
ευχαριστώ πολύ για την απαντηση:D είχα καταλάβει λάθος τοτε....άλλη μια ερώτηση χεχε της κανω μια μια για να μην σας τρομαξω:D απο τα αξιοθεατα με εισητηριο ποια πιστευετε οτι δεν αξιζουν καν να πληρωσεις να δεις? δηλ αξιζει να μπουμε στο tower london και abbey westminster ή st paul.Εννοώ οτι δεν έχουν κατι μεσα ενδιαφερον να δεις γιατι ετσι και αλλιως θα παμε να τα δουμε. Προσπαθώ να τα στριμώξω ολα σε 5 μέρες και για αυτο σκεφτομαι να μην χασουμε χρονο αν δεν εχει μεσα κατι περισσοτερο να δεις.Στις 5 μέρες αυτες μας παίρνει λετε να παμε στο Γουιντσορ και λεει κατι? πόσο απόσταση είναι?
Γειά σου!θεωρώ ότι σε 5 μέρες είναι λίγο δύσκολο να προλάβεις να πας κ πιο μακριά.Χρειάζεσαι πολύ χρόνο να δεις κάποια μέρη,μουσεία πχ πάρκα ή ακόμη κ στο london eye έχει μεγάλη αναμονή να μπεις(εκτός κ αν πληρώσεις πιο ακριβά!).Επίσης προτεινω κάποιες διαδρομές μέσα στην πόλη να τις κάνετε με τα πόδια,θα δείτε πιο πολλά πράγματα!
Αν παρ'λα αυτά θέλετε να βγείτε λίγο εκτός κέντρου και δεν πάτε wembley,τότε το windsor είναι καλή επιλογή(γύρω στα 25 χλμ μακριά).Προσωπικά μου άρεσε πολύ!
Καλά να περάσετε!!:D
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
ευχαριστώ πολύ για την απαντηση:D είχα καταλάβει λάθος τοτε....άλλη μια ερώτηση χεχε της κανω μια μια για να μην σας τρομαξω:D απο τα αξιοθεατα με εισητηριο ποια πιστευετε οτι δεν αξιζουν καν να πληρωσεις να δεις? δηλ αξιζει να μπουμε στο tower london και abbey westminster ή st paul.Εννοώ οτι δεν έχουν κατι μεσα ενδιαφερον να δεις γιατι ετσι και αλλιως θα παμε να τα δουμε. Προσπαθώ να τα στριμώξω ολα σε 5 μέρες και για αυτο σκεφτομαι να μην χασουμε χρονο αν δεν εχει μεσα κατι περισσοτερο να δεις.Στις 5 μέρες αυτες μας παίρνει λετε να παμε στο Γουιντσορ και λεει κατι? πόσο απόσταση είναι?
Ναι αξιζει να πας σε αυτα που λες απλα για το st.paul εφοσον πας πριν τις 28 μαρτιου προσεξε οτι θα ειναι κλειστες οι Stone and Golden Galleries και δεν θα μπορεσεις να πας πανω στο τρουλο ωστε να δεις πανοραμικα το Λονδινο.

Με 5 μερες μονο στο Λονδινο σου προτεινω να μεινεις εκει,γαιτι οχι μονο δεν θα σου φτασουν αλλα οταν θα φευγετε θα λετε ποτε να ξαναπατε,μιας και η πολη ειναι απιστευτη.

Αν διαβασεις στο φορουμ αυτα τα τοπικ Γράφοντας χιλιόμετρα στο Ηνωμένο Βασίλειο - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια θα βρεις παρα πολλα να ξανεις εκτος απο οσα περιγραφονται οδηγο για το Λονδινο.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν ρωτας ποια αξιοθεατα δεν θα εδινα χρηματα για να μπω μεσα ουτε το λιγοστο μου χρονο των 5 ημερων ειναι το Αβαειο του Ουεστμινστερ που εχει και πανακριβη εισοδο 18 λιρες και το London eye που κοστιζει 20 λιρες και δεν ειδα τιποτα σπουδαιο. Νομιζω οτι σε 5 μερες και με παρα πολυ τρεξιμο προλαβα και ειδα περιπου τα μισα απο οσα ηθελα να δω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο σταθμο του tube ή απο oyster ticket shop...
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Λοιπόον είμουνα όπως έγραφα παραπάνω από 2-7 Μάρτη.
Μας έκανε καταπληκτικό καιρό. Είμαστε τυχεροί.
Travelcard δεν μπόρεσα να εκδόσω γιατί μου έπεξε τάπα ο υπάλληλος. Μας ζητούσε φωτο διαβατηρίου κλπ. Πιστεύω περίπου τα ίδια μας ήρθε με oyster.
Περίπου 35 λίρες στον καθένα.
Θετικά: Χαμηλή δόμηση, άρα μεγάλη έκταση με πολλά πάρκα δρόμους κλπ.
Ευγενικοί άνθρωποι, όλων των εθνοτήτων. Δυσκολεύεσαι να βρεις "Βρεττανούς". Πάρα πολλά επισκέψιμα μέρη όλων των γούστων, πολλά μουσεία με ελεύθερη είσοδο. Καλή συγκοινωνία.
Αρνητικά: Κακό κλίμα, υγρασία κλπ. Ακριβή πόλη. Δεν νομίζω ότι αξίζει να αγοράσεις κάτι από αυτή. (ίσως αν πέσεις στη περίπτωση). Ακριβες συγκοινωνίες, είσοδοι παντού ακόμα και σε εκκλησίες που δεν είχανε να δείξουν τίποτα. Αρκετή βρωμιά θα έλεγα. 30μ από το Big Ben τα είχανε κάνει...Κυριακή πρωϊ και να βλέπεις τα σκ@@@τα στο δρόμο σου φατσα καρτα...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μας έκανε καταπληκτικό καιρό. Είμαστε τυχεροί.
Κακό κλίμα, υγρασία κλπ.
καλά το πας
πολλά μουσεία με ελεύθερη είσοδο.
είσοδοι παντού ακόμα και σε εκκλησίες που δεν είχανε να δείξουν τίποτα.
μάλιστα. ωραία. λοιπόν για να μη λέμε ό,τι θέμε και μιας και ανάφερες τις εκκλησίες:

ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟ:

St Bride's Church (οκ, τίποτα extreme αν εξαιρέσεις το καμπαναριό τούρτα)
St Benet Church
St Stephen Walbrook
St Mary Woolnoth
Westminster Cathedral
All Hallows Church
Southwark Cathedral
St Marylebone (ωραιότατη)
St Clement Danes (ένας πανέμορφος χώρος στην καρδιά της Strand)
St James's Piccadilly (απλά καλή)
St Margaret's (Θαύμα!)
St Andrew Holborn
St Sepulchre without Newgate
St Dunstan in the west
St Dunstan in the east garden
St Mary le bow (πολύ ευχάριστος χώρος)
St Olave's
St Katharine Cree
Temple Church (δωρεάν στους κάτω των 21)
Brompton Oratory (και είναι δίπλα και στο V&A! το πήραμε χαμπάρι;; Τεράστιος!)
St Luke's Kensington (από τους λίγους νεο-γοτθικούς της πόλης)
St Peter's Italian Church
St Etheldreda's
Christ Church Spitalfields
St George the Martyr

Όλες εντός ζώνης 1, 26 στο σύνολο και θα υπάρχουν κι άλλες

Αρκετή βρωμιά θα έλεγα. 30μ από το Big Ben τα είχανε κάνει...Κυριακή πρωϊ και να βλέπεις τα σκ@@@τα στο δρόμο σου φατσα καρτα...
Στα πλαίσια της προηγούμενής σου διαπίστωσης περί εκκλησιών, μήπως θα ήθελες να διορθώσεις και την παραπάνω δήλωση; Μου βρήκες μια κουράδα στο δρόμο και μόνο Lagos που δεν την έκανες την πόλη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
kalspiros ξες τιποτα για το πλωτο χωριο που προκειται να γινει στον Ταμεση; Canary Wharf θα γινει;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟ:

Westminster Cathedral
Aυτή να υποθέσω είναι άλλη απο το Westminster Abey ετσι? Πού ειναι και δεν την ειδα εγω οεο?:(

Ωστοσο οσον αφορα στο εισιτηριο στους ναους εχω την εντυπωση οτι στις λιγες πολεις που εχω επισκεφθει Ζυρίχη, Ρωμη,Παρισι,Πραγα και Βιενη δεν εχει εισιτηριο εισοδου ή θυμαμαι λαθος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.067
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom