ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Στο National Identification Number (Ελληνιστί Αριθμός Κρατικής Ταυτότητας) είχα βάλει τον αριθμό ταυτότητας. Κάτι αντίστοιχο του Personal Identification Number δεν μου είχε (τσέκαρα την αίτηση που είχα κάνει).

Βέβαια εγώ είχα επιλέξει "όχι" στο "σας έχει ποτέ εκδοθεί ένα διαβατήριο ή κρατικό δελτίο ταυτότητας για ταξιδιωτικούς σκοπούς από οποιαδήποτε άλλη χώρα" και "είστε αυτή τη στιγμή ένας πολίτης ή έχετε εθνικότητα οποιασδήποτε άλλης χώρας". Μήπως επιλέγεις εσύ "ναι" λόγω του δεύτερου διαβατηρίου που λες;

Πόλη γέννησης το γράφεις όπως το λέει το διαβατήριο με το οποίο θα ταξιδέψεις.

Αν δηλώσεις και το Αυστραλιανό διαβατήριο, έχε το μαζί σου. Μην αγχώνεσαι, το αν θα καθυστερήσεις είναι καθαρά θέμα στον υπάλληλο στον οποίο θα πέσεις.
Ναι έχω αυστραλιανή υπηκοότητα λόγω ότι η μητέρα μου γεννήθηκε εκεί καθώς και έχω και διαβατήριο αυστραλίας το οποίο λήγει το 2028 ! Στο ελληνικό διαβατήριο γράφει υπηκοότητα μόνο ελληνική .. Στην ουσία στην ερώτηση αυτή.... ναι έχει εκδοθεί διαβατήριο από άλλη χώρα αλλά οχι για ταξιδιωτικους σκοπούς αλλά επειδή έχω υπηκοότητα ..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στην ESTA καλό ειναι να λέμε αλήθειες και να μην αποκρύπτουμε στοιχεία. Εφόσον επομένως σε ρωτάει αν έχεις κι άλλη υπηκοότητα κι εσύ την έχεις, θα το δηλώσεις. Θα έχεις για καλό και για κακό και τα δύο διαβατήρια μαζί στο ταξίδι και αυτό είναι όλο. Απλά η αιτηση θα "κουμπώσει" στο ένα απ τα δύο μόνο, όχι και στα δύο.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Στην ESTA καλό ειναι να λέμε αλήθειες και να μην αποκρύπτουμε στοιχεία. Εφόσον επομένως σε ρωτάει αν έχεις κι άλλη υπηκοότητα κι εσύ την έχεις, θα το δηλώσεις. Θα έχεις για καλό και για κακό και τα δύο διαβατήρια μαζί στο ταξίδι και αυτό είναι όλο. Απλά η αιτηση θα "κουμπώσει" στο ένα απ τα δύο μόνο, όχι και στα δύο.
Ευχαριστώ πολύ
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Καθώς συμπλήρωνα την αίτηση και ενώ είχα τελειώσει και πήγαινα προς πληρωμή ξαφνικά με πέταξε έξω. Στην κατάσταση της αίτησης μου εμφανίζει αυτό <<
THE PAYMENT STATUS COULD NOT BE DETERMINED AT THIS TIME. PLEASE CHECK BACK LATER FOR THE PAYMENT STATUS
Your application is not complete and will not be processed by CBP until the processing fee has been paid. You must complete payment within 7 days.>>
Τι πρέπει να κάνω πώς μπορώ να πληρώσω;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καθώς συμπλήρωνα την αίτηση και ενώ είχα τελειώσει και πήγαινα προς πληρωμή ξαφνικά με πέταξε έξω. Στην κατάσταση της αίτησης μου εμφανίζει αυτό <<
THE PAYMENT STATUS COULD NOT BE DETERMINED AT THIS TIME. PLEASE CHECK BACK LATER FOR THE PAYMENT STATUS
Your application is not complete and will not be processed by CBP until the processing fee has been paid. You must complete payment within 7 days.>>
Τι πρέπει να κάνω πώς μπορώ να πληρώσω;

Κρατάς τον αριθμό της αίτησης και ξανα προσπαθείς να κάνεις την πληρωμή την επόμενη μέρα.. Μού έχει τύχει και μπήκα την επόμενη μέρα με άλλη κάρτα και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Κρατάς τον αριθμό της αίτησης και ξανα προσπαθείς να κάνεις την πληρωμή την επόμενη μέρα.. Μού έχει τύχει και μπήκα την επόμενη μέρα με άλλη κάρτα και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή.
Ευχαριστώ πολύ θα ξανά προσπαθήσω !
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Καλημέρα σας!
Έχω κλείσει εισιτήρια για Nέα Υόρκη 27/12-14/01.
Αν κάνω αίτηση για την ESTA τώρα με πιάνει μέχρι τότε; Πόσο διαρκεί;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλημέρα σας!
Έχω κλείσει εισιτήρια για Nέα Υόρκη 27/12-14/01.
Αν κάνω αίτηση για την ESTA τώρα με πιάνει μέχρι τότε; Πόσο διαρκεί;
Δεν υπάρχει λόγος ή αιτία βιασύνης πάντως να το κάνεις από τώρα γιατί όταν βγάλεις την ΕΣΤΑ έχει διάρκεια 2 χρόνια. Έτσι και αλλιώς βγαίνει μέσα σε ένα 24ωρο, οπότε και τέλος Νοέμβρη να κάνεις την αίτηση θα έχεις την ΕΣΤΑ μέχρι το Νοέμβρη του 2025.
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Δεν υπάρχει λόγος ή αιτία βιασύνης πάντως να το κάνεις από τώρα γιατί όταν βγάλεις την ΕΣΤΑ έχει διάρκεια 2 χρόνια. Έτσι και αλλιώς βγαίνει μέσα σε ένα 24ωρο, οπότε και τέλος Νοέμβρη να κάνεις την αίτηση θα έχεις την ΕΣΤΑ μέχρι το Νοέμβρη του 2025.
Είχα βγάλει ξανά τέλος του 19 και έχω ξεχάσει τελείως την διαδικασία.. Η αλήθεια είναι πως θέλω να τα έχω όλα στο μυαλό μου συμπληρωμένα και έτοιμα..:bleh:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Είχα βγάλει ξανά τέλος του 19 και έχω ξεχάσει τελείως την διαδικασία.. Η αλήθεια είναι πως θέλω να τα έχω όλα στο μυαλό μου συμπληρωμένα και έτοιμα..:bleh:
Αφού είχες βγάλει ξανά τότε δεν θα υπάρχει και λόγος απόρριψης.Επομένως την βγάζεις Νοέμβριο για μεγαλύτερη διάρκεια.Φθάνει βέβαια να μην λήγει το διαβατήριο νωρίτερα.Η ΕΣΤΑ πάει με το διαβατήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom